مصالح مناسب برای راه پله های مدرن داخلی

در حال حاضر از مواد مختلفی برای ساخت پله ها استفاده می شود . در این مقاله بهترین مواد مورد استفاده در ساخت راه پله را به شما معرفی خواهیم کرد :

     فلز ؛

     چوب ؛

     بتن ؛

     شیشه ؛

     سنگ ؛

     ترکیبی از مواد مختلف :

محبوب ترین مواد ( مانند سال ها پیش ) برای طرح های پلکان فلز و چوب است که به دلیل سازگاری با محیط زیست ، استحکام ، دوام و هزینه نسبتا پایین خود انتخاب می شوند . اما بسته به سبک اتاق با پله های داخلی ، ترکیب های مختلفی از این مواد با شیشه ، سنگ طبیعی یا مصنوعی و حتی پلاستیک به طور گسترده ای استفاده می شود .

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

گزینه های اصلی :

برای سالیان متمادی ، چوب خود را به عنوان یک ماده قوی ، بادوام ، مقاوم در برابر سایش و سازگار با محیط زیست تثبیت کرده است و همچنان یکی از محبوب ترین انتخاب های مصالح ساختمانی برای ساخت پله ها است . این پله ها می توانند سه دسته باشند :

     الوار

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

گاهی اوقات طرح‌ هایی وجود دارند که دو روش را برای نصب درجات در یک ساختار واحد ترکیب می ‌کنند . در برخی مناطق تنها ، به ویژگی های طراحی فضا نیاز دارند ، در برخی دیگر – استفاده از این نوع چوب فقط یک روش طراحی برای آوردن اصالت به فضای داخلی است .

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

پله های چوبی با نرده فلزی تزئین شده با دکور فرفورژه ظاهری سنتی ، چشمگیر و ایمن دارد . چنین سازه هایی به طور ارگانیک در بسیاری از سبک های داخلی مناسب هستند .

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

فلز و چوب :

ترکیب فلز و چوب تغییرات زیادی را برای طراحی یک نردبان قوی و قابل اعتماد فراهم می کند که به طور ارگانیک با سبک داخلی مدرن و سبک اتاق زیر شیروانی مناسب است .

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

سنگ یا بتن :

راه پله سنگی بادوام و مستحکم است ، اما به دلیل وزن زیاد ساختمان ، به یک پایه قوی نیاز دارد . بیشتر اوقات ، سنگ طبیعی فقط برای پله ها و بالابرها استفاده می شود ، اما حتی در این مورد ، وزن کلی ساخت و ساز چشمگیر است . آنالوگ های مصنوعی نیازهای کمتری دارند ، اما در این مورد استحکام و دوام این مواد بسیار پایین تر از مواد اولیه طبیعی است . اما ظاهر به سختی از مواد طبیعی قابل تشخیص است . علاوه بر این ، سنگ مصنوعی بسیار ارزان تر از رقیب طبیعی خود است .

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

پله های سنگی با نرده های فرفورژه ، لوکس به نظر می رسند . شگفت انگیز است ، اما سبک کلاسیک راه پله تنها در سبک سنتی داخلی مرتبط خواهد بود . سبک مدرن ادغام این ساختارها را یک رویکرد درست می داند .

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

راه پله هایی با پله های ساخته شده از سنگ خام ، فوق العاده ، بادوام و ایمن به نظر می رسند . نرده های اورجینال ساخته شده از شاخه های منعطف که در نگاه اول تمام طبیعت و جنگل را به یاد شما می آورد و تماماً سبک روستیک را به این ساخت و ساز اضافه می کند .

چوب برای ساخت پله
نرده و کف پله پله چوبی تنه و شاخه درخت سبک روستیک

پله های بتنی یکی از گزینه های کم هزینه است . آنها به اندازه کافی قوی هستند که ایمن باشند ، اما متأسفانه به اندازه فلز ، سنگ یا چوب بادوام نیستند .

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

شیشه

پله ‌های شیشه ‌ای که برای تولید راه پله‌ ها استفاده می ‌شوند ، فوق‌العاده آسان و حتی خوشایند به نظر می ‌رسند . برای چنین طرح هایی از شیشه سکوریت ویژه با ویژگی های مقاومتی افزایش یافته استفاده می شود . راه پله با پله های شیشه ای در ترکیب با قاب کرومی آن به طور موثر مکمل فضای داخلی مدرن از سبک های فن آوری بالا ، هنر پاپ ، و یا شیروانی است .

چوب برای ساخت پله
پله شیشه ای

چوب سخت در مقابل چوب نرم : قطعات پله

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

ساخت پله های چوبی همیشه بحث چوب سخت در مقابل چوب نرم را برای قطعات پله مطرح می کند . در واقع ، تصمیم گیری باید ساده باشد . افراد حرفه ای می توانند به راحتی پله های چوبی را با استفاده از چوب نرم یا چوب سخت نصب کنند بدون اینکه تفاوت زیادی در نتایج داشته باشند .

اما ویژگی های متمایزی وجود دارد که می تواند بر تصمیم شما در مورد استفاده از آن برای قسمت های مختلف پله تأثیر بگذارد . در اینجا ، ما در مورد پیچیدگی‌ های استفاده از چوب نرم یا چوب سخت برای قطعات پله بحث خواهیم کرد .

چوب سخت در مقابل چوب نرم برای قطعات پله :

یکی از اهمیت های عمده نصب راه پله ها این است که نمای محیط را تکمیل می کند . پله ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که می توانند چوب سخت یا نرم باشند .

اگرچه چوب های سخت محکم تر از چوب های نرم هستند ، تفاوت عمده بین آنها روش های تکثیر درختان آنهاست . هر درختی بذر تولید می کند ، اما نوع دانه آن متفاوت است . چوب سخت از درختان آنژیوسپرم می آید ، در حالی که چوب نرم از درخت ژیمنوسپرم .

نام دیگر چوب سخت و چوب نرم برای اولی برگریز و برای دومی همیشه سبز است . اولی برگ های خود را در پاییز از دست می دهد ، در حالی که درختان همیشه سبز بدون توجه به زمان سال ، برگ های خود را حفظ می کنند . در حالی که فکر می کنید چوب سخت معمولا سخت تر از چوب های نرم است اما همیشه اینطور نیست .

به عنوان مثال ، بالسا ، یکی از نرم ترین انواع چوب است که از قضا در دسته چوب های سخت قرار می گیرد . علاوه بر این ثابت می کند که چوب سخت و چوب نرم اساساً یکسان هستند اما الگوهای رشد متفاوت و یک سری تفاوت های جزئی دارند .

نمونه ای از چوب های سخت چوب بلوط است . درختان بلوط ساختار پیچیده ای دارند و روش رشدشان آنها را به بخشی از بادوام ترین انواع چوب تبدیل می کند . از سوی دیگر ، چوب نرم از درختانی مانند درختان مخروطی به دست می آید . برخلاف چوب نرم ، ماهیت پیچیده چوب سخت به این معنی است که سرعت رشد آن کمتر است . در نتیجه ، چوب نرم سریع‌ تر رشد می ‌کند و به آن اجازه می ‌دهد تا عرضه فراوانی داشته باشد .

قطعات راه پله چوب نرم قیمتی کمتر از چوب سخت دارند زیرا به راحتی در دسترس هستند . هزینه کمتر چوب های نرم یکی از مزایای عمده استفاده از آن در ساخت قطعات راه پله است . بسیاری از فرآیندها نیز برای تولید چوب های سخت انجام می شود ، بنابراین هزینه بالاتری دارد .

انتخاب بین چوب سخت در مقابل چوب نرم برای قطعات پله :

چوب سخت به طور کلی محکم تر است و آن را برای ساخت قطعات پله ، از جمله کف پله ، ایده آل می کند . با این حال ، می ‌توانید از آن برای سایر قسمت‌ های پله نیز استفاده کنید ، زیرا می ‌تواند همین هدف را نیز انجام دهد .

انواع چوب سخت برای ساخت کف پله و نرده در ایران چیست ؟

چوب های سخت برای ساخت پله یک گزینه ایده آل و عالی هستند ولی در کشور ما برخی از این گونه ها بسیار گران هستند و به ندرت می شود از آنها استفاده کنیم . گزینه های بصرفه با قیمت مناسب چوب بلوط و چوب راش هستند .

پله ها :

پله ها قسمت افقی مجموعه ای از راه پله ها هستند که افراد روی آن ها قدم می گذارند . کف پله ها از مواد مختلفی از جمله فلز ، پلاستیک یا مواد دیگر تولید می شوند .

استحکام چوب سخت آن را به نوع چوبی ایده آل برای ساخت کف پله تبدیل می کند . با توجه به اینکه چوب بلوط یکی از بهترین انواع چوب است ، اکثر پیمانکاران از آن برای قطعات پله مانند کف استفاده می کنند . اما همه چیز به خواسته شما به عنوان یک فرد خلاصه می شود .

مردم انتخاب ‌های متفاوتی در مورد اینکه می ‌خواهند خانه ‌شان چگونه به نظر برسد و حتی نتایج بهتری به دست آورند ، دارند . آنها باید قسمت های مناسب پله ها از جمله کف ها را انتخاب کنند . بنابراین ، داشتن آنچه برای خانه خود می خواهید در انتخاب نوع چوب مناسب برای تکمیل طرح ضروری است .

قطعات پله هندریل :

ریل ها جزء ضروری پله ها هستند زیرا به عنوان تکیه گاه و راهنما در کنار راه پله یا سکو عمل می کنند . نرده ‌ها ، پله‌ ها را ایمن ‌تر می‌کنند ، زیرا افراد می ‌توانند هنگام بالا یا پایین رفتن از پله‌ ها ، آن ‌ها را نگه دارند .

گاهی اوقات ، پله ها ممکن است لغزنده شوند و برای افراد مسن ، افراد دارای معلولیت و کودکان خردسال خطرناک باشند . اما با یک هندریل احتمال وقوع چنین حوادثی بسیار کاهش می یابد . باز هم ، برای برجسته کردن اهمیت نرده‌ ها ، اکثر کشورهای دنیا آن را یک الزام قانونی می ‌دانند .

راه پله شما باید یک نرده داشته باشد ، حتی اگر فقط در یک طرف و کمتر از یک متر باشد . نرده علاوه بر عملکرد ایمنی ، جذابیت پله های شما را نیز تکمیل می کند . طرح های بسیاری از نرده ها و با مواد مختلف نیز وجود دارد .

نرده های چوبی به دلیل دوام و ظاهرشان یک سرمایه گذاری عالی هستند . می ‌توانید چوب سخت یا نرم را برای ساخت نرده ‌ها انتخاب کنید ، زیرا مردم مجبور نیستند مانند کف ‌ها روی آن ‌ها قدم بگذارند . طرح های نرده چوبی زیادی وجود دارد که به عنوان راهنمای راه پله عمل می کند و در عین حال جذابیت خانه شما را تکمیل می کند .

به عبارت دیگر ، نوع چوبی که برای نرده ها استفاده می کنید مهم نیست ، تا زمانی که هدف خود را برآورده کند . به همین ترتیب ، انتخاب چوب سخت یا چوب نرم برای ساخت نرده تاثیری بر دوام آن ندارد . فقط باید مطمئن شوید که چوب آنقدر قوی است که به خوبی عمل کند .

چوب برای ساخت پله
چوب برای ساخت پله

زهی یک تخته عمودی است که در امتداد هر دو طرف یا در مرکز یک راه پله اجرا می شود تا از راه پله پشتیبانی کند . کف ها و رایزرها در استریگر ثابت می شوند . به عبارت دیگر ، زهی سکویی است که سایر قسمت های یک راه پله را حمل می کند .

رشته ‌ها می ‌توانند از چوب سخت یا نرم ساخته شوند . به علاوه انواع مختلفی از ریسمان برای ساخت راه پله وجود دارد . هر یک از این نوع ریسمان ها به پلکان شما ظاهر منحصر به فردی می بخشد تا آن را جذاب تر کند .

در ادامه انواع زهی یا ریسمان را خواهیم شناخت .

اصطلاج ریسمان پله (همچنین به آن “طبقه” یا “تخته نخی” نیز می گویند) محفظه ای است که در دو طرف پله ها قرار دارد که کف ها و بالابرها ( رایزر ) در آن ثابت می شوند .

ریسمان مرکزی :

ریسمان مرکزی در وسط قرار دارد ، و همانطور که از نام آن پیداست ، شکل محکمی از تکیه گاه است که راه پله شما را در موقعیت خود نگه می دارد . این راه پله طراحی منحصر به فردی می دهد که ظاهر خانه یا محل کار شما را فراموش نشدنی می کند . با این حال ، طرح پلکان ریسمان با شمایل مرکزی را بیشتر در دفاتر ، هتل ‌ها و سایر مکان‌ های بیرونی مانند سالن استراحت یا باشگاه خواهید دید .

پله محور وسط
پله محور وسط با کف باکس چوبی

ریسمان مرکزی می‌ توانند از چوب سخت یا چوب نرم تشکیل شوند . اما شما باید با پیمانکار ارتباط برقرار کنید تا با توجه به اندازه و طول پله ، راهنمایی بهتری در مورد نوع چوب مورد استفاده به دست آورید .

بهتر است ریسمان تیرهای مرکزی چوبی را در مناطقی با تردد کمتر نصب کنید . شما می توانید یک راه پله با یک بند تیر چوبی وسط در خانه خود نصب کنید تا ظاهری زیبا به آن ببخشید . اما برای خانه ای با کودکان نوپا مناسب نیست .

ریسمان پله مسکونی :

ریسمان پله های مسکونی ایمن ترین چارچوب راه پله هستند و تقریبا برای هر محیطی مناسب هستند .

ریسمان دو قلو :

یک ریسمان دوقلو معمولاً به فاصله  18 سانتی متر از هم زیر وسط پله ها قرار می گیرد . با این حال ، پیمانکار همچنین می‌ تواند رشته ‌های دوقلو را خارج از مرکز ، یعنی نزدیک به لبه  کف ‌ها قرار دهد تا جذابیت چشم ‌گیرتری داشته باشد .

ریسمان های دوقلو برای دفاتر اداری و اقامتگاه های مدرن ایده آل هستند . آنها به شما کمک می کنند تا ظاهری باز و امروزی داشته باشید . با این حال ، ممکن است مجبور شوید پس از مدتی یک ریسمان دوقلو را دوباره نصب کنید زیرا ممکن است به مرور زمان خم شود .

ریسمان بنددار :

یک ریسمان بنددار، که به عنوان یک ریسمان کناری نیز شناخته می شود ، در دیوار راه پله نصب و تقویت می شود . به عبارت دیگر ، یک ریسمان بنددارشامل یک طرف کف هایی است که در دیوار راه پله ثابت شده و طرف دیگر را باز می گذارد . این نوع ریسمان ظاهری زیبا و جلوه معماری خیره کننده ای به محیط می بخشد .

در ساختن ریسمان های کنسولی ، کف ها می توانند از چوب سخت یا نرم باشند اما باید به اندازه کافی ضخیم و کیفیت خوبی داشته باشند . علاوه بر این ، کف ها باید به اندازه کافی قوی باشند تا وزن را تحمل کنند ، زیرا فقط از یک طرف پشتیبانی می شود .

 ریسمان بسته :

بند پله های بسته ایمن ترین برای استفاده در خانه ها ، سازه های تجاری و ادارات هستند . همچنین این نوع ریسمان برای پله های بیرونی مفید است . اما می توانید یک ریسمان بسته تر نیز در خانه خود نصب کنید .

وقتی صحبت از ریسمان های پله بسته می شود ، کف ها و بالابرها در وسط ثابت می شوند . ریسمان بسته ،  کف ها و رایزرها را در دو طرف محصور می کند . با این حال ، هنگام انتخاب طرح ریسمان بسته ، می توانید تصمیم بگیرید که راه پله خود را بدون بالابر بسازید .

همچنین ساخت یک ریسمان بسته ساده تر و مقرون به صرفه است . طرح های از پیش برش داده زیادی وجود دارد که می توان از بین آنها برای ساخت یک راه پله ریسمان بسته زیبا انتخاب کرد .

ریسمان را باز کنید :

ریسمان های باز به نام های اره ای یا برش دار نیز شناخته می شوند  . وقتی رشته های باز را از کنار مشاهده می کنید ، کف های چوبی را خواهید دید که از لبه بیرون زده اند . اگر می ‌خواهید یک ریسمان باز نصب کنید ، به خاطر داشته باشید که نرده ‌ای که ریل ‌ها را نگه می ‌دارد ، مستقیماً روی کف‌ ها قرار می‌ گیرد .

نیازی به انتخاب از بین چوب سخت در مقابل چوب نرم برای قطعات باز پله نیست . انتخاب شما برای چوب مهم نیست . تا زمانی که چوب با کیفیت باشد ، این کار را برای شما انجام می دهد .

چوب سخت در مقابل چوب نرم برای قطعات پله : کدام بهتر است ؟

چوب نرم برای قطعات پله :

ساخت پله چوبی
ساخت پله چوبی

پروژه های ساختمانی اشکال مختلفی دارند و نیاز به انواع چوب دارند . چوب سخت و نرم هر دو برای هر چیزی از اهداف ساختاری گرفته تا تزئینی مناسب هستند .

تفاوت بین این انواع چوب تاثیری بر سودمندی آنها در ساخت قطعات پله ندارد .

تفاوت بین چوب سخت و چوب نرم بر اساس ویژگی های بیولوژیکی است ، به طوری که چوب سخت یک محصول آنژیوسپرم و چوب نرم ، ژیمنوسپرم است . درختان آنژیوسپرم زمان بیشتری برای رشد نیاز دارند و به همین دلیل است که قیمت چوب سخت ممکن است بیشتر از چوب نرم باشد . چوب نرم ، به عنوان یک ژیمنوسپرم ، همیشه سبز است . نرخ رشد سریعی دارد و از این رو همیشه در دسترس است .

بنابراین ، برای قطعات پله خود ، می توانید از چوب سخت یا نرم برای ساخت و ساز استفاده کنید . فقط باید نوع دقیق مورد نظر خود و دلیل آن را بدانید . برای هدایت بهتر تصمیم خود ، بهتر است از چوب های سخت برای سطوح به دلیل استحکام آنها استفاده کنید .

تفاوت بین چوب سخت و چوب نرم

طبقه بندی گونه های درختی به عنوان “چوب سخت” یا “چوب نرم” بر اساس تمایز گیاه شناسی است. چوب های نرم (یا “ژیموسپرم ها”) مخروطیان هستند ، درختان سوزنی که اغلب سبز یا همیشه سبز هستند. چوب های نرم که در جنگهای نیم کره شمالی رشد می کنند شامل کاج ها ، قرمز و سرو ها هستند. چوب های سخت (یا “angiosperms”) درختانی پهن برگ، عمدتا برگریز هستند.

فکر نهایی :

همانطور که از نام آنها پیداست ، مردم معمولا فکر می کنند که چوب سخت کارآمدتر از چوب نرم است ، اما اینطور نیست . تفاوت عمده بین چوب سخت و نرم بر دوام و کارایی آنها تأثیر نمی گذارد و هر دو نوع چوب را برای ساخت قطعات پله ایده آل می کند . اما باید این کار با اطلاعات کامل انجام شود .

برای زیباسازی منزل خود می توانید از کارخانه ما در مورد انواع قطعات راه پله دیدن کنید . در اینجا در  کارگاه ما محصولات بهترین کیفیت را دارند و همچنین جیب پسند هستند . ما می توانیم به شما در انتخاب صحیح قطعات پله کمک کنیم !

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

#چوب #پلکان #پله #پلکان_چوبی


مطالب مرتبط با موضوع پله :

WhatsApp us