چوب نرم یا چوب سخت چیست

چوب سخت یا چوب نرم

بیشتر گونه های درختی چوب های جنگلی هستند . اما غالباً افراد به بعضی از گونه ها “چوب نرم” یا “چوب سخت” می گویند. در برخی گونه ها این اصطلاحات گیج کننده است ، کاج ها را می توان به عنوان “کاجهای سخت” یا “کاجهای نرم” طبقه بندی کرد ، حتی اگر همه کاجها در دسته درختان با چوب نرم قرار گیرند . بنابراین چگونه چوب می تواند به طور همزمان هم سخت و هم نرم باشد؟

طبقه بندی گونه های درختی به عنوان “چوب سخت” یا “چوب نرم” بر اساس تمایز گیاه شناسی است. چوب های نرم (یا “ژیموسپرم ها”) مخروطیان هستند ، درختان سوزنی که اغلب سبز یا همیشه سبز هستند. چوب های نرم که در جنگهای نیم کره شمالی رشد می کنند شامل کاج ها ، قرمز و سرو ها هستند. چوب های سخت (یا “angiosperms”) درختانی پهن برگ، عمدتا برگریز هستند.

بلوط ، صنوبر ، افرا و گیلاس همه چوب های سخت دارند . ماگنولیاها نیز چوب های سخت هستند ، حتی اگر برخی از آنها برگ های خود را در زمستان نگه دارند. ماگنولیا در پاییز همه برگ های خود را از دست می دهد و در بهار زودتر از همه گل می کند .

تمایز گیاه شناسی بین چوبهای سخت و نرم نیز در آناتومی چوب آنها منعکس شده است. چوب های نرم دارای آناتومی ساده و تنها چند نوع سلول مختلف هستند. چوبهای سخت انواع سلول بیشتری دارند ، از جمله بافت یا منافذ های بزرگی هستند که می توان آنها را با چشم غیر مسلح “منافذ” دید.

چوب یا هر دو چوب و چوب نرم از نظر سختی آنها متفاوت است و این منبع گیج کننده است: چوب سخت و نرم در گونه های مختلف از هر دو نوع چوب سخت و چوب نرم ایجاد می شود. سختی تابعی از سنگینی یا تراکم چوب است: مقدار چوب در مقایسه با فضاهای هوا. چوب های سخت متراکم تر هستند ، چوب های نرم دارای هوای بیشتری هستند.

چوب بالسا
چوب بالسا

به طور متوسط ​​،  چوب نرم نسبت به چوب های سخت کم تر هستند. چوب حصیری (چوب سخت) سخت تر از چوب درخت سرو (چوب نرم) و بلوط سخت تر از سدر است. با این حال ، استثنائات بسیاری از این روند وجود دارد. کاجهای جنوبی چوبهای نرم هستند اما نسبت به صنوبر زرد ،  چوب سختی دارند و متراکم تر هستند. یک نمونه افراطی چوب بالسا ، چوبی بسیار نرم است که برای ساخت هواپیماهای مدل استفاده می شود ، که از درخت چوب سخت است. به دلیل طیف گسترده ای از تراکم چوب در گونه های درخت چوب سخت ، مردم اغلب بین “چوب های سخت” (به عنوان مثال چوب درخت بلوط ، بلوط ، چوب ون) و “چوب های نرم” (مانند چوب صنوبر زرد ، صمغ ، بید) تمایز قائل می شوند. به همین ترتیب ، کاج ها ، که چوب های نرم هستند ، می توانند به گروه های “سخت” (مانند کاج جنوبی ، ویرجینیا) و “نرم” (سفید ، مثل قند) سازماندهی شوند.

به طور خلاصه ، درختان را می توان بر اساس بیولوژی و آناتومی چوب آنها به عنوان چوب سخت یا چوب نرم توصیف کرد. چوب بر اساس چگالی آن به سختی یا نرم ارزیابی می شود.

چوب در زندگی انسان

چوب در رشد و تکامل انسان نقش مهمی را ایفا کرده و از دوران باستان تا به امروز در دسترس و کاربرد داشته و برای ساخت کلبه وسایل بکار انسان آمده است .
مشاهده چوب
بیشترین استفاده شده از چوب

چوب کاج روسی

انواع لمبه، انواع لمبه چوبی، تولید لمبه، چوب لمبه، درباره لمبه، دکور چوبی لمبه، دیوار کوب چوبی و تزیینی لمبه و سقف کاذب، دیوارپوش لمبه، دیوارکوب لمبه، رنگ لمبه چوبی، سقف کاذب لمبه، سقف لمبه، عکس لمبه، فروش لمبه، قیمت لمبه، قیمت لمبه چوب سقف، قیمت لمبه چوبی، قیمت لمبه کوبی سقف، کارخانه تولید لمبه، لمبه چوبی، لمبه چوبی چیست، لمبه چیست، لمبه دیوارکوب، لمبه سونا، لمبه کاج، نصاب لمبه، معنی لمبه، مدل لمبه،
انواع لمبه، انواع لمبه چوبی، تولید لمبه،

یکی از انواع چوب نرم است که در ایران بسیار پر مصرف بوده است .

چوب کاج روسی

چوب راش

درب چوبی ساخته شده بوسیله طرح لمبه v شکل , لمبه چوبی در ساخت درب های تمام چوب
لمبه چوب راش , لمبه ساده بدون شیار

از نوع چوب درختان سخت چوب است که برای مبلمان , منبت و کفپوش بسیار استفاده می شود .

چوب راش

چوب بلوط امریکا

تخته چوب بلوط کفپوش
تخته چوب بلوط کفپوش

از گونه درختان سخت چوب است , چوب بلوط مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد .

چوب بلوط

چوب گردو افریقایی

اسلب چوب گردو
اسلب چوب گردو

چوب گردو از گونه درختان سخت چوب است . چوب گردو یک متریال لاکچری و خاص در دکوراسیون داخلی است .

چوب سخت چیست ؟

چوب سخت چوبهایی است که از گیاهان گلدار گرفته می شود و به آنژیواسپرم نیز معروف است. آنژیواسپرم یک اصطلاح یونانی به معنای “دانه کشتی” است. این نوع درختان شامل درختان گردو ، افرا و بلوط هستند.

چوب نرم چیست ؟

چوب نرم , چوبی است که از درختان ژیمنوسپرم حاصل می شود ، که برگ سوزنی دارند و مخروط ها را تولید می کنند.

چوب نرم یا چوب سخت چیست. چوب سخت یا چوب نرم بیشتر گونه های درختی چوب های جنگلی هستند. چوب نرم چیست ؟چوب سخت چیست ؟ چوب چيست؟ سخت ترین چوب ایران و دنیا، تفاوت چوب نرم و سخت، همه چیز درباره چوب سخت و نرم

مطالب مرتبط با موضوع چوب سخت :

WhatsApp us