در مورد طراحی پلکان شما می توانید انواع مختلفی از پله ها را انتخاب کنید. هر یک از این گزینه های طراحی راه پله دارای مزایا، معایب است.

گزینه های مختلف طراحی راه پله نام های عجیب و غریبی دارند. به عنوان مثال یک راه پله سوئیچ بادگیر چیست؟ ما انواع مختلف راه پله را یکی یکی مرور می کنیم و در حین حرکت کمی بحث خواهیم کرد.

این صفحه بخشی از سری طراحی راه پله می باشد:

راه پله مستقیم

این ساده ترین راه پله است؛ سمت حرکت پله ها همه در یک جهت است.

انواع پله , عکس انواع پله , عکس انواع پله داخل ساختمان
انواع پله

اگر قرار است خانه شما ارتفاع سقف استاندارد داشته باشد، این احتمال وجود دارد که بروید و یک راه پله مستقیم بخرید. ساخت آنها بدون پیچیدگی و ارزان است.

اگر قرار است خانه شما چندین طبقه با راه پله های مستقیم داشته باشد که روی هم چیده شده اند، باید طول راه پله برگشتی داشته باشد تا از بالای یک راه پله به پایین پله دیگر برسد.

از منظر ایمنی یک ریتم منظم خوب وجود دارد که با پاگرد یا تغییر جهت شکسته نمی شود، با این حال پاگرد در نیمه راه برای شکستن سقوط وجود ندارد.


انواع راه پله ها و سقف های بلند
یک بار رفتم اطراف یک خانه جدید به سبک گرجی را که سقف های بلندی داشت نگاه کنم. ما احتمالاً در مورد 11 فوت یا بیشتر صحبت می کنیم. از بین انواع مختلف پله‌های موجود، معمار برای پله‌های مستقیم و بدون وقفه بین همه رفته بود، منتظر این باشید، پنج طبقه! 5

برای من این انتخاب راه پله چند مشکل ایجاد کرد.

راه درازی برای پیاده روی از پله ای به پلکان دیگر بود، زیرا به دلیل سقف های بلند، مسیر پله ها بسیار طولانی تر بود.
اگر بخواهید از این پله ها پایین بیایید، راه درازی برای سقوط وجود دارد!
آشپزخانه در طبقه همکف قرار داشت و از راه پله پایین آمدن به آن احساس فرود آمدن به دنیای زیرین را داشت. علاوه بر این که یک پلکان طولانی بود، کاملاً در جعبه بود، بنابراین کمی تاریک و شوم به نظر می رسید. و این یک راه پله است که در تمام مدت رفت و آمد به آشپزخانه استفاده می شود.
بعد از همه اینها، معمار واقعاً یک آسانسور گذاشت!

پله سوئیچ قیچی

این یک طراحی بسیار کارآمد و جمع و جور است. پله ها شروع می شود تا زمانی که به یک فرود صاف برسید و جهت حرکت 180 درجه بچرخد تا از پله بالا بروید.

انواع پله
انواع پله

فرود در وسط راه پله چندین امکان طراحی را ارائه می دهد، شاید برای یک پنجره، یا منطقه ای برای نمایش اشیا یا تصاویر، یا نصب یک صندلی. فرود به ایمنی این راه پله کمک می کند و هر گونه سقوطی را که بالای پله اتفاق می افتد می شکند.

توجه داشته باشید که فرود لزوماً نباید تا نیمه راه پله باشد، اگرچه پیکربندی نیمه راه کارآمدترین طراحی فضا است.

پله سوئیچ بادگیر

این یک تغییر در سوئیچ قیچی است که در آن به جای فرود صاف در نیمه راه پله ها ادامه می یابد و به دور خمیدگی 180 درجه می پیچد.

انواع پله
انواع پله

این بدان معناست که سوئیچ بادگیر حتی کمتر از سوئیچ قیچی فرود تخت ردپای افقی می گیرد. فرصت کمتری برای نمایش یا صندلی وجود دارد زیرا فرود سطح صاف وجود ندارد.

از منظر ایمنی، تغییر جهت احتمالاً سقوط را شکسته است، اگرچه احتمالاً به روشی کمتر راحت از فرود صاف. اگر دو نفر روی پله ها به هم برسند چون یک طرف پله ها باریک است، پله های پیچ در پیچ کمتر ایمن هستند. معمولاً این پیکربندی ایجاب می‌کند که یک نفر متوقف شود و در حالی که دیگری عبور می‌کند ثابت بماند.

توجه داشته باشید که فرود لزوماً نباید تا نیمه راه پله باشد، اگرچه پیکربندی نیمه راه کارآمدترین طراحی فضا است.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که پله هایی که نیاز به شکاف (رفتن به دو جهت) از یک قسمت پیچ در پیچ دارند، فقط می توانند یک قسمت سیم پیچ دو پله را در خود جای دهند.


حل چالش های طراحی راه پله با بادگیر
اگر با مشکلی مانند فضایی مواجه هستید که انواع پله های مد نظر شما را در خود جای نمی دهد، سعی کنید چند پله پیچ در پیچ به طرح راه پله اضافه کنید. پله های پیچ در پیچ در بالا، در وسط یا در پایین می توانند مشکلات فضا و جهت را حل کنند و به پلکان علاقه مند شوند و بالا رفتن از آن را جذاب تر کنند.


چرخش 90 درجه و پیچ بادگیر 90 درجه

در برخی از انواع پله ها تغییر جهت در طراحی گنجانده شده است. لزوماً نباید 90 درجه باشد – البته زوایای دیگر نیز امکان پذیر است.

انواع پله
انواع پله

من شاهد استفاده از چرخش های 90 درجه در دو موقعیت بسیار موثر بوده ام. اولا، و تا حد زیادی رایج ترین، در خانه های کمی بزرگتر برای ایجاد فضایی با ارتفاع دو برابر استفاده می شود. ثانیاً، من یک راه پله چرخشی 90 درجه را دیده ام که در محیط خانه استفاده می شود و دیوار بیرونی اطراف اتاق ها را در آغوش گرفته است.

از نظر ایمنی، تغییرات جهت باعث ایجاد یک “شکست سقوط” می شود، به خصوص اگر فرود وجود داشته باشد.

نظرات طراحی فوق با توجه به فرودهای مسطح در مقابل پله های بادگیر در این مورد اعمال می شود.

چرخش 180 درجه و چرخش بادگیر 180 تقسیم

این طرح ها همچنین فضایی را در اطراف پیچ های داخلی خود ایجاد می کنند که می توان ارتفاع آن را دو برابر کرد یا شاید برای نصب آسانسور از آن استفاده کرد.

برای سایر نظرات مرتبط در مورد طراحی و ایمنی، کلید قیچی و سوئیچ سیم پیچ را ببینید.

انواع پله
انواع پله

راه پله خم S

در اینجا روش غیرمعمول تری برای ازدواج با پله های بادگیر و زوایای مختلف آورده شده است.

انواع پله
انواع پله

راه پله مارپیچ

جذابیت راه پله های مارپیچ از کجا می آید؟ اگر می خواهید یک راه پله مارپیچ به عنوان پله اصلی خانه خود داشته باشید، مطمئن شوید که یک پله به اندازه کافی بزرگ است که دو نفر از آن عبور کنند و وسایلی که در طبقه بالا نیاز دارید حمل شوند (یا می توانید ترتیبات دیگری را برای تهیه مبلمان از طریق یک راه پله انجام دهید. پنجره بزرگ، اما در کنار پله ها ساده تر است).

انواع پله
انواع پله

انواع مارپیچ پله ها برای بلند شدن در اتاق زیر شیروانی یا روی یک طبقه نیم طبقه یا شاید حرکت از بالکن بیرونی به سمت سطح باغ محبوب هستند.

پایین یک راه پله مارپیچ محصور، البته، مارپیچ است و می تواند یک ویژگی دوست داشتنی در یک خانه باشد.

پله های منحنی / پله های گالری / پله های تقسیم شده

در خانه‌های بزرگ، با استفاده از ویژگی‌های طراحی مانند تغییر در عرض پله، نرده‌های پرزرق و برق،
پله‌های منحنی انعطاف‌پذیر هستند و می‌توان آن‌ها را طوری پیکربندی کرد که از هر زاویه 0 تا 180 درجه بچرخند. .

انواع پله
انواع پله

فضاهای با ارتفاع باز بزرگ را می توان با گنجاندن فرودهای طولانی قابل پیاده روی به عنوان بخشی از راه پله ایجاد کرد.

طرح های جالبی را می توان با استفاده از پله های تقسیم شده ایجاد کرد.

انواع پله
انواع پله

انواع پله برای صعودهای تندتر

مواقعی وجود دارد که نیاز به شیب تند تر از پله ها است. واضح ترین راه حل برای این کار کوتاه کردن آج ها و افزایش ارتفاع بالابرها، حرکت از پله ها، از طریق پیکربندی نردبان کشتی است تا در نهایت به طرح نردبانی برسد.

مواقعی وجود دارد که نیاز به شیب تند تر از پله ها است. واضح ترین راه حل برای این کار کوتاه کردن آج ها و افزایش ارتفاع بالابرها، حرکت از پله ها، از طریق پیکربندی نردبان کشتی است تا در نهایت به طرح نردبانی برسد.

مطالب مرتبط با موضوع پله :

WhatsApp us