توجه داشته باشیم که طراحی یک پله , مانند طراحی اتاق نیست ، پلکان مثل گردش خون در بدن انسان نقش حیاتی دارد . وقتی توقف می کنید و به این فکر می کنید که چقدر برای بالا و پایین رفتن از پله ها صرف می کنید، احتمالاً با مدت زمانی که در حمام می گذرانید رقابت می کند.

در این مقاله هم سبک و هم جنبه های فنی طراحی راه پله را مورد بحث قرار می دهند . عناصر مختلف طراحی راه پله تفکیک شده و به طور جداگانه مورد بحث قرار گرفته اند تا به شما امکان ارزیابی بهترین طرح راه پله برای شما را بدهد.

فعالیت های پلکانی

بنابراین حرکت از یک طبقه به طبقه دیگر فعالیت واضح و آشکاری دارد، اما اگر کمی توقف کنید و فکر کنید، انبوهی از نیازها و امکانات دیگر وجود دارد که می‌تواند در راه پله شما برآورده شود.

این تنها افراد نیستند که باید از یک طبقه به طبقه دیگر حرکت کنند، بلکه چیزهای دیگری نیز باید انجام شوند مانند حمل وسایل خانه و .. . طراحی راه پله شما چگونه می‌تواند در کنار در نظر گرفتن ملاحظات ایمنی، و روند عبور اقلامی را که نیاز به جابجایی بین طبقات دارند را آسان‌تر کند؟

در مورد کاربردهای جایگزین زیر برای پله ها چطور؟

نگهداری کتاب و اشیا،  در زیر پله ها و در اطراف دیوارهای پله ها
نگهداری کتاب و اشیا، در زیر پله ها و در اطراف دیوارهای پله ها

یک فرصت عالی برای نگهداری کتاب و اشیا، چه در زیر پله ها و چه در اطراف دیوارهای پله ها.
صندلی برای نشستن برای پوشیدن کفش.

صندلی برای نشستن در پله
صندلی برای نشستن در پله

فرصتی برای به نمایش گذاشتن و تحسین هنر، اشیاء یا تصاویر خانوادگی بر روی دیوارها یا در پاگرد یا ورودی پله .
مکانی آرام برای نشستن یا مطالعه در صورت پاگرد بزرگ.
پله ها به عنوان صحنه برای خوانندگان سرود در مهمانی ها .

طراحی راه پله
طراحی راه پله

تعیین سطح

راه پله یک عنصر بسیار مهم در طراحی خانه شما است. پله ها به دلیل درگیر بودن در دو طبقه, فضای زیادی را اشغال می کنند. و این حجم آنقدرها هم منعطف نیست زیرا نیمه پایینی یک راه پله را نمی توان از نیمه بالایی جدا کرد. به همین دلیل (و در عین حال تا حدودی تعجب آور است) قرار دادن راه پله یکی از اولین مواردی است که باید در طراحی یک خانه در نظر گرفته شود و یکی از سخت ترین چیزهایی است که بعداً در فرآیند طراحی بخواهیم آن را تغییر دهیم .

در اینجا چند نکته در مورد قرار دادن راه پله وجود دارد.

1 – راه پله می تواند به صورت مرکزی یا در تماس با دیوار بیرونی قرار گیرد. هر دوی این انتخاب ها مزایا و معایبی دارند. اگر راه پله در مرکز قرار گیرد، امکان داشتن پنجره وجود نخواهد داشت، اگرچه راه پله همیشه می تواند از نورگیر بالا روشن شود. اگر راه پله در تماس با دیوار بیرونی قرار گیرد، پنجره امکان پذیر است. در خانه‌هایی که فضای دیوار بیرونی کمی دارند ترجیح داده می‌شود که فضای دیوار خارجی را برای اتاق‌هایی که پنجره‌ها ضروری هستند حفظ کنند.

2 – انتخاب دیگری که با توجه به قرارگیری باید انجام شود این است که پله ها باید نسبت به سایر فضاهای خانه در کجا قرار گیرند. دو متداول ترین مکان برای راه پله ها عبارتند از، شروع در راهرو اصلی ورودی از درب ورودی و شروع از یک فضای نشیمن در داخل خانه.

3 – اگر خانه بزرگی دارید، بیش از یک راه پله نیاز دارید . یک راه پله کوچک اضافی می تواند جریان صمیمی تری نسبت به راه پله اصلی ایجاد کند. من دو تنظیم خاص را دیده ام که فکر می کردم واقعاً خوب کار می کردند. اولی در یک خانه شهری بود که آشپزخانه و فضای غذاخوری را در طبقه پایین در پشت خانه داشت و اتاق نشیمن بزرگسالان در سطح اول در پشت خانه با یک راه پله کوچک به فضای ناهارخوری متصل بود. این کار از حرکت از آشپزخانه، جلوی خانه، بالا رفتن از پله اصلی و بازگشت به پشت خانه برای رفت و آمد به فضاهای اصلی زندگی بزرگسالان خانه جلوگیری می کرد. مثال دیگر پلکانی بود که قسمت طبقه بالا را که اتاق خواب بچه ها در آن قرار داشت به اتاق بازی طبقه پایین متصل می کرد.

4 – آخرین نکته ای که در مورد قرار دادن بحث خواهیم کرد، مربوط به پیکربندی سطوح خود خانه شما است. آیا خانه شما قرار است تماماً در یک یا دو سطح مسطح ساخته شود یا فرصتی وجود دارد که با قرار دادن چند سطح تقسیم شده، مقداری علاقه و جذابیت به آن اضافه کنید. سطوح تقسیم شده یک خانه را برای پیمایش جالب تر می کند و می توان از آنها برای ایجاد ارتفاع های مختلف سقف استفاده کرد.

طراحی خوب راه پله

طراحی خوب راه پله راهی کارآمد و دلپذیر برای جابجایی بین طبقات خانه شما فراهم می کند

راه پله ها متناسب با بقیه خانه است.
سبک خانه شما را تقویت می کند و با آن کار می کند.
اگر خانه بیش از دو طبقه است، برای پیمودن بیش از یک سطح، راه رفتن از یک راه پله به پلکان دیگر خیلی دور نیست.
احساس یک سفر دلپذیر با شروع، صعود (یا پاگرد ) و رسیدن است
شامل تمام ویژگی های مورد نیاز برای اطمینان از ایمنی است.

مشاهدات طراحی پلکان

درست مثل بقیه، من عاشق عکس‌های عالی هستم که می‌توانید به صورت آنلاین مرور کنید. در اینجا چند مورد در مورد طراحی راه پله آورده شده است. من برای نشان دادن نکاتی که در این صفحات طراحی راه پله بیان کرده ام، نظراتی ارائه کرده ام.

مطالب مرتبط با پله :

WhatsApp us