8  نوع مختلف چوب ساج ( همراه با تصاویر )

چوب ساج
چوب ساج

چوب ساج از درخت ساج که از نظر گیاه شناسی با نام Tectona grandis شناخته می شود ، تولید می شود . این یک نوع چوب بسیار پرطرفدار است زیرا به طور طبیعی در برابر آب و هوا مقاوم است و بنابراین برای دکوراسیون و سایر مصارف فضای باز آن را عالی می کند . ساج همچنین معمولاً برای دکورهای داخلی مانند کفپوش ها , کف پله , ساخت درب ، میزها و پانل ها , پایه و .. استفاده می شود .

فواید چوب ساج :

چوب ساج دارای ویژگی های بسیاری است که آن را به یک نوع چوب مطلوب برای مصارف داخلی و خارجی تبدیل می کند .

مقاوم در برابر رطوبت

چوب ساج حاوی مقدار زیادی روغن است ، به این معنی که می تواند به طور طبیعی رطوبت را از باران یا خیسی دفع کند . این یکی از دلایل اصلی این است که چوب ساج ماده ترجیحی برای ساخت دکوراسیون در فضای باز است زیرا حتی اگر در تمام طول سال در بیرون از خانه بماند بدون هیچ گونه محافظتی در برابر آب و هوا ، تحلیل نمی رود . کیفیت مقاوم در برابر رطوبت چوب ساج همچنین به این معنی است که پوسیدگی ندارد .

مقاوم به آفات :

چوب ساج در برابر آفات مقاوم است زیرا حاوی روغنی به نام تکتوکینون است که یک آفت کش طبیعی است . این به این معنی است که چوب ساج برای دکوراسیون در مناطقی که موریانه ها مشکل دارند یا به عنوان دکوراسیون باغی که هیچ گونه هجوم آفتی را متحمل نمی شوند ، انتخاب مناسبی است .

مقاوم در برابر نور و حرارت :

ساج هم در برابر نور و هم در برابر گرما مقاوم است ، به این معنی که در نور خورشید یا دماهای متغیر منبسط یا منقبض نمی شود . روغن موجود در آن سطح خاصی از کشسانی را ایجاد می کند که به این معنی است که اگر چوب بیرون بماند مانند بسیاری از انواع چوب های دیگر ترک نمی خورد .

دوام :

چوب ساج به عنوان یکی از قوی‌ ترین و بادوام ‌ترین انواع چوب‌ های موجود شناخته می ‌شود که نتیجه دانه ‌بندی چوب محکم و سطح بالای روغن‌ های موجود در آن است . دوام چوب ساج آن را به یک نوع چوب ایده آل برای بسیاری از کاربردها تبدیل می کند که در آن استحکام و مقاومت در برابر آب مهم است ، به عنوان مثال ، در کشتی سازی و ساخت دکوراسیون باغ .

رنگ و دانه جذاب :

چوب ساج با کیفیت خوب از چوب درختان بالغ به دست می آید و شما می توانید آن را با رنگ قهوه ای طلایی عمیق و حضور زیاد روغن ها تشخیص دهید که به چوب درخشندگی طبیعی می بخشد و تقریباً براق به نظر می رسد .

چوب ساج همچنین دارای دانه ای مستقیم و محکم است که از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر است و نشانه ای از استحکام و دوام چوب است . چوب ساج پایین تر از درختان صنوبر یا درختان نابالغ گرفته می شود . به راحتی قابل تشخیص است زیرا رنگ پریده یا ناهموار است ، فاقد روکش براق روغنی است و دانه پهن تری خواهد داشت .

انواع ساج :

درخت ساج بومی جنوب شرقی و جنوب آسیا است ، به ویژه تایلند ، سریلانکا ، مالزی ، بنگلادش ، میانمار و هند . چوب ساج تولید شده از درختان رشد یافته در این مناطق بومی بهترین چوب ساج محسوب می شود . با این حال ، درخت ساج در سایر نقاط جهان ، از جمله کشورهای آفریقایی ، کشت و طبیعی شده است .

چوبی که از درختان ساج در مناطق مختلف تولید می شود ، علیرغم یکسان بودن ، کیفیت کمی متفاوت خواهد داشت زیرا شرایط رشد بر استاندارد چوب تأثیر می گذارد . درخت ساج درختی است خزان پذیر که ارتفاع آن بین 3657 سانتی متر تا 4572 سانتی متر است .

این درخت کند رشد نیست . با این حال ، حداقل 25 سال طول می کشد تا یک درخت ساج به بلوغ برسد و برای برداشت چوب آماده شود . مدت زمانی که برای پرورش چوب ساج صرف می شود یکی از دلایل گرانی این نوع چوب است . برخی از انواع چوب نیز وجود دارند که به عنوان ” چوب ساج ” به بازار عرضه می شوند ، اما در واقع از درختان ساج واقعی تولید نمی شوند .

ساج واقعی :

ساج برمه ای :

چوب ساج
چوب ساج

چوب ساج برمه ای به این دلیل شناخته می شود که در میانمار رشد می کند ، کشوری که قبلا به نام برمه شناخته می شد . اعتقاد بر این است که این نمونه بهترین و بادوام ترین نوع چوب ساج موجود است و در نتیجه تقریباً گران ترین نوع آن است . این درختان ساج معمولاً قبل از برداشت به 50 سال سن و حدود 3962 سانتی متر ارتفاع می رسند .

چوب ساج برمه ای دارای چوبی به رنگ قهوه ای – طلایی است که با بالا رفتن سن عمیق تر و تیره تر می شود . دانه های چوب به طور کلی صاف و یکدست است ، اگرچه گاهی اوقات می تواند یک اثر کمی موج دار داشته باشد .

این نوع ساج حاوی غلظت بالایی از روغن های طبیعی است که باعث می شود چوب در برابر رطوبت و آسیب های جوی بسیار مقاوم باشد . ساج برمه ای به طور گسترده برای ساخت دکوراسیون فضای باز ، کشتی سازی ، کفپوش و روکش استفاده می شود .

ساج اندونزیایی :

چوب ساج
چوب ساج

این نوع چوب که به نام ساج آسیایی نیز شناخته می شود ، از درختانی که در اندونزی ، کشوری در جنوب شرقی آسیا رشد می کنند ، تولید می شود . شرایط رشد در این کشور برای درختان ساج ایده آل است زیرا اندونزی دارای آب و هوای گرم و مرطوب با بارندگی مکرر است .

خاک اندونزی به دلیل مواد آتشفشانی بسیار حاصلخیز شناخته شده است که به تولید درختان ساج با کیفیت نیز کمک می کند . تصور می شود که چوب ساج اندونزی به عنوان چوبی با کیفیت بسیار بالا است و پس از ساج برمه ای در رتبه دوم قرار دارد .

درختان ساج در حدود 3048 سانتی متر ارتفاع زمانی که تقریباً 30 سال سن دارند برداشت می شوند . چوب تولید شده توسط این درختان دارای رنگ قهوه ای روشن با رنگ خاکستری است و دانه آن کمی پهن تر از چوب ساج برمه است .

درخت ساج آفریقایی :

چوب ساج
چوب ساج

درختان ساج در مزارع آفریقایی به منظور تولید چوب ساج رشد می کنند . درختان به صورت بومی در این منطقه از جهان رشد نمی کنند ، که این امر می تواند کیفیت را تحت تاثیر قرار دهد زیرا شرایط آب و هوایی مناسب برای درختان ساج نیست .

این درختان ساج پس از 15 سالگی برداشت می شوند که زمان کافی برای رشد روغن ساج نیست . این یکی از دلایلی است که چرا چوب ساج آفریقایی به اندازه چوب ساج بومی با کیفیت نیست زیرا اجازه رشد کامل برای به دست آوردن مقاومت در برابر آب و هوا را نداشته است .

همچنین دوام کمتری نسبت به چوب ساج برمه ای یا اندونزیایی دارد . با این حال ، از آن برای کاربردهای مشابه مانند کشتی سازی و روکش استفاده می شود زیرا هنوز یک نوع چوب سنگین است . رنگ قهوه ای کم رنگ تری نسبت به چوب ساج با کیفیت تر و دانه پهن تر دارد .

درخت ساج آمریکای جنوبی :

درختان ساج در این منطقه ، مانند درختان مزارع آفریقایی ، به طور خاص در شرایط کنترل شده برای تولید چوب ساج رشد می کنند . تشخیص ساج جنگلی آمریکای جنوبی از ساج آفریقایی بسیار دشوار است .

این گیاه دارای سطح روغنی مشابه و نسبتاً کم روغن ساج مزارع آفریقایی ، رنگ قهوه ای کم رنگ تر و دانه ای به همان اندازه پهن خواهد بود . به اندازه انواع چوب ساج با کیفیت تر بادوام نیست ، اما همچنان سطح خوبی از استحکام را ارائه می دهد .

ساج هندی :

چوب ساج
چوب ساج

درختان ساج به صورت بومی در هند رشد می کنند و به همین دلیل ، چوب ساج تولید شده از این درختان از نظر کیفیت مشابه چوب ساج برمه ای است . درختان ساج که در جنگل‌ های قدیمی هند رشد می ‌کنند بسیار ارزشمند هستند ، زیرا چوب این درختان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و بنابراین می ‌توان آن ‌ها را با قیمت بالایی به فروش رساند .

ساج هندی دارای رنگ قهوه ای غنی و روغن های طبیعی فراوان است که ظاهری درخشان به آن می بخشد و آن را در برابر آب و هوا مقاوم می کند . ساج هندی تقاضای بالایی داشته است که متأسفانه منجر به بهره برداری بیش از حد از جنگل های ساج شده و در نتیجه این نوع ساج در بازارهای بین المللی موجود نیست .

ساج تایلندی :

چوب ساج
چوب ساج

این نوع ساج به صورت بومی در تایلند رشد می کند ، جایی که شرایط ایده آل برای درختان ساج شناخته شده است . در نتیجه ، اعتقاد بر این است که چوب ساج تایلندی بالاترین کیفیت چوب ساج روی کره زمین است ، حتی بالاتر از ساج برمه .

با این حال ، جنگل ‌های ساج در تایلند بیش از حد مورد بهره‌ برداری قرار گرفتند و این درختان اکنون در فهرست گونه‌ های در خطر انقراض این کشور قرار دارند . قطع درختان ساج در تایلند غیر قانونی است ، بنابراین در بازار بین المللی یا محلی ، ساج تایلندی عرضه نمی شود .

ساج کاذب یا ساج آفریقایی :

چوب ساج
چوب ساج

این یک نوع چوب معمولاً با نام « ساج آفریقایی » فروخته می شود ، اما چوبی که از آن می آید به درخت ساج مربوط نمی شود . در عوض ، این چوب از درخت Iroko که یک درخت چوب سخت است که در سواحل آفریقا رشد می کند ، می آید .

چوب این درخت از نظر بصری شبیه ساج نیست زیرا هیچ گره ای در دانه ندارد . با این حال ، کیفیت های قابل مقایسه ای دارد زیرا مقاومت خوبی در برابر آب دارد و بسیار بادوام است . ایروکو معمولاً به عنوان جانشین چوب ساج برای تولید دکوراسیون در فضای باز و همچنین برای کف سازی ، کشتی سازی و عرشه استفاده می شود .

ساج چینی :

این نوع دیگری از چوب ساج است که از درخت ساج واقعی به دست نمی آید . در عوض ، از درختان روبینیا ، که بیشتر به درختان ملخ سیاه خوانده می شوند ، تهیه می شود .  تشخیص چوب این درختان از چوب ساج بسیار سخت است زیرا رنگ و طرح دانه مشابهی دارد .

همچنین کیفیت های مشابه چوب ساج را در برابر آب و هوای مقاوم دارد و به طور قابل توجهی ارزان تر است . اگر بودجه خود را پایین نگه دارید ، این چوب می تواند برای شما مانند ساج باشد .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب ساج ، انواع چوب ساج ، مزیت چوب ساج

منبع :homenish.com


مطالب مرتبط با موضوع چوب ساج :

WhatsApp us