11 نوع از بهترین چوب ها برای تعویض جلو پنجره

چوب در کنار بتن و کامپوزیت ، یک ماده تزئینی بیرونی محبوب است . به عنوان مثال ، چوب قرمز و سرو از مواد تزئینی رایج بیرونی در بین صاحبان خانه هایی هستند که به دنبال زیباتر کردن فضای بیرونی خود هستند .

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

علاوه بر این ، چوب مقرون به صرفه تر از بتن و به طور طبیعی جذاب تر از کامپوزیت است . به این ترتیب ، طاقچه های چوبی ، به خصوص در پنجره های ارسی ، غیر معمول نیستند .

در ادامه تعدادی از بهترین چوب ها را برای تعویض طاقچه بررسی می کنیم .

بهترین چوب برای تعویض جلوپنجره چیست ؟

سرو  بهترین چوب برای تعویض طاقچه است . به دلیل مقاومت بالای آن در برابر آب و هوا ، در کاربردهای تزئینات بیرونی بسیار رایج است . به عنوان مثال ، چوب سرو در برابر رطوبت بسیار مقاوم است . چوب سرو همچنین دارای ثبات ابعادی باورنکردنی است و در برابر پوسیدگی مقاوم است .

مزایا و معایب طاقچه های چوبی

نکات مثبت

اگر چه بتن هنوز هم مصالح مورد پسند در میان صاحبان خانه است اما طاقچه های چوبی به دلایل متعددی برجسته هستند .

     ظرافت بی نظیر : بزرگترین مزیت طاقچه های چوبی زیبایی طبیعی آنهاست . تاقچه های چوبی تزئینات بیرونی شما را به سطح کامپوزیت ارتقا می دهند و بتن نمی تواند مطابقت داشته باشد .

     سازگار با محیط زیست : اگر طرفدار نمونه های بتنی نیستید ، و در عین حال چیزی سازگار با محیط زیست می خواهید ، چوب انتخاب واضحی است .

     تعمیرات بدون دردسر : تعمیر جلوپنجره بتنی آسیب دیده ، سخت و پرهزینه است . در مقابل ، برداشتن و تعویض یا تعمیر طاقچه های چوبی آسان است .

نکات منفی

     حساسیت به شرایط آب و هوایی : متأسفانه ، چوب به اندازه مواد جایگزین جلو پنجره مانند بتن ، فلز و سنگ در برابر آب و هوا مقاوم نیست . مقاومت کمتر در برابر آب و هوا اغلب به معنای کاهش دوام است .

عواملی که هنگام انتخاب چوب برای جلو پنجره باید در نظر گرفت :

با توجه به نگرانی هایی که در مورد مقاومت و دوام چوب در کاربردهای فضای باز وجود دارد ، باید برای انتخاب بهترین چوب برای تعویض طاقچه وقت بگذارید . ملاحظات زیر را در اولویت قرار دهید ؛

     نوع جلوپنجره : طاقچه داخلی است یا خارجی ؟ برای طاقچه های بیرونی باید چوب های بسیار مقاوم در برابر آب و هوا و بادوام پیدا کنید .

     استحکام و دوام : ما چوب های سخت را برای حداکثر استحکام و دوام توصیه می کنیم . با این حال ، می توانید از چوب های نرم بادوام برای جلوپنجره های داخلی استفاده کنید .

     مقاومت در برابر آب و هوا : بهترین انواع چوب برای تعویض طاقچه در برابر عوامل جوی از جمله رطوبت ، گرما و UV بسیار مقاوم هستند .

     مقاوم در برابر پوسیدگی / مقاوم در برابر خرابی : در صورت انتخاب انواع چوب اشتباه ، موارد زیادی از پوسیده شدن طاقچه های پنجره را تجربه خواهید کرد . بنابراین ، از انتخاب گونه های مقاوم در برابر پوسیدگی و خرابی اطمینان حاصل کنید .

     ترجیحات زیبایی شناختی : در نهایت ، بسیاری از صاحبان خانه ها خواهان طاقچه هایی هستند که هم کاربردی و هم زیبا باشند . بنابراین ، انتخاب گونه های چوبی زیبا با رنگ های جذاب و طرح دانه های زرق و برق دار کمک می کند .

11 نوع از بهترین چوب ها برای تعویض جلو پنجره

در ادامه 11 نوع از بهترین چوب ها برای جایگزینی طاقچه پنجره آورده شده است ، اگر می خواهید یک طاقچه بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا داشته باشید به مطالعه این مقاله ادامه دهید :

1 . بلوط سفید

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

بلوط سفید یک چوب سخت قهوه ای روشن تا متوسط قهوه ای زیبا با قالب زیتونی است . دارای دانه های مستقیم زیبا با بافتی درشت و ناهموار است .

مقاومت بالا در برابر پوسیدگی آن را به یکی از پرطرفدارترین چوب ها برای کاربردهای بیرونی از جمله قایق سازی تبدیل می کند . همچنین در اثر اشعه ماوراء بنفش ، کوچک و یا محو نمی شود . مهمتر از همه ، بلوط سفید فراوان و مقرون به صرفه است .

2 . کاج گره دار

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

کاج یک چوب نرم است . بنابراین ، هنگام در نظر گرفتن مواد جلو پنجره ، می توان آن را نادیده گرفت . با این حال ، کاج تحت فشار بسیار مقاوم در برابر آب و هوا است .

علاوه بر این ، کاج گره دار شده در برابر حملات حشرات و آفات بسیار مقاوم است . ما به طور خاص کاج گره دار را توصیه می کنیم زیرا در برابر حشرات بسیار مقاوم است . طاقچه هایی با چوب کاج گره دار برای خانه های مزرعه و سبک های روستیک ایده آل هستند .

3 . چوب گیلاس

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

گیلاس یک ماده محبوب برای قاب پنجره است . استحکام و دوام طبیعی چوب گیلاس ، آن را متمایز می کند و رنگ قهوه ای مایل به قرمز این چوب بسیاری از صاحبان خانه را به خود جذب می کند .

گیلاس همچنین دارای دانه ای مستقیم است که به خوبی با بیشتر دکوراسیون های مدرن ترکیب می شود . ما به طور خاص چوب گیلاس برزیلی را توصیه می کنیم زیرا دارای یک پالت رنگ عمیق و غنی با ته رنگ قرمز است و بسیار متنوع است .

4 . چوب خاکستر ( چوب اش یا ون اروپایی )

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

چوب اش یک جایگزین محبوب برای چوب های سخت گران قیمت مانند بلوط است . این چوب سخت و قوی است و به رنگ قهوه ای روشن می آید که در بسیاری از تنظیمات به خوبی کار می کند .

علاوه بر این ، بافت نسبتاً صافی دارد که به راحتی تکمیل می شود . با این حال ، بزرگ ترین جذابیت این چوب دوام آن است . چوب اش با نگهداری خوب می تواند سال ها دوام بیاورد . اما ، متأسفانه ، به روکش ضد آب و هوا نیاز دارد .

5 . کاج اروپایی

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

کاج اروپایی چوب نرم نسبتاً بادوام با بافتی ظریف است . در میان کارگران نجاری بسیار رایج نیست زیرا وارداتی است . با این حال ، این یکی از بهترین چوب های میان رده برای اکثر کاربردها است .

این چوب سخت ترین و سنگین ترین چوب مخروطیان در انگلستان است که محتوای شیره بالایی دارد . با این حال ، ثبات ابعادی آن بزرگترین جذابیت چوب کاج اروپایی است . کاج اروپایی شکل خود را در کل حفظ می کند .

6 . شاه بلوط آمریکایی

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

شاه بلوط آمریکایی و شاه بلوط شیرین انتخاب های خوبی برای جایگزینی طاقچه هستند . با این حال ، ما گونه آمریکایی را توصیه می کنیم زیرا در دسترس تر است و در برابر حملات حشرات مقاوم تر است .

علاوه بر این ، شاه بلوط آمریکایی دارای رتبه ” بسیار بادوام ” است . با این حال ، از چوب قلب برای حداکثر استحکام و دوام استفاده کنید . متأسفانه چوب شاه بلوط مستعد حمله حشرات است .

7 . چوب افرا

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

هر نجاری چوب افرا را می شناسد زیرا به دلیل دوام و در دسترس بودن ، یک چوب سخت بسیار رایج است . چوب افرا قوی و مقاوم در برابر آب و هوا است و در برابر انقباض و محو شدن مقاوم است .

خبر خوب این است که می توانید از افرا نرم یا افرا سخت برای طاقچه استفاده کنید . با این حال ، ما افرا سخت را ترجیح می دهیم زیرا افرا سخت از دو نوع بادوام تر و مقاوم تر در برابر حشرات است .

8 . ماهاگونی

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

ماهاگونی یک ماده کلاسیک جلو پنجره است . رنگ قهوه ای مایل به قرمز تیره آن را به گزینه ای عالی برای سبک های سنتی تبدیل می کند . علاوه بر این ، چوب ماهون بسیار بادوام است و با نگهداری خوب می تواند یک عمر دوام بیاورد .

از دیگر مزایای طاقچه های چوب ماهون می توان به مقاومت در برابر رطوبت و مقاومت در برابر حشرات اشاره کرد . این یک چوب بسیار سخت است که موریانه ها و سایر حشرات نمی توانند آن را بجوند .

9 . چوب راش

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

راش چوب سخت کرم کم رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز است که گاهی اوقات رنگ صورتی یا قهوه ای دارد . دارای یک دانه صاف با بافت یکنواخت ظریف است . بنابراین ، انتخاب خوبی برای سبک های مدرن است .

با این حال ، مزیت اصلی طاقچه های راش دوام است . چوب راش استحکام بسیار بالایی در برابر له شدن و مقاومت عالی در برابر ضربه دارد .

10 . چوب سرو

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

سرو یک چوب نرم است ، بنابراین برای کاربردهای داخلی ، از جمله طاقچه های داخلی ، بهترین گزینه را دارد . با این حال ، یکی از بهترین ها در این زمینه است . این یک چوب بادوام با مقاومت در برابر پوسیدگی طبیعی است .

بنابراین ، شما نیازی به درمان آن برای کاربردهای داخلی ندارید . علاوه بر این ، سدر به طور طبیعی در برابر حشرات مقاوم است . این چوب حاوی روغن های طبیعی است که حشرات ، پروانه ها و کرم های چوب را دفع می کند .

11 . صنوبر

انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی
انواع چوب برای طاقچه پنجره چوبی

در نهایت ، صنوبر یکی دیگر از چوب های سخت محبوب در میان کارگران چوب است . این امر به دلیل ثبات ابعادی عالی خود مشهور است . حتی زمانی که برای مدت طولانی در معرض آب و هوای شدید قرار می گیرد ، به ندرت کوچک یا متورم می شود .

علاوه بر این ، بافت صاف آن باعث می شود که رنگ آمیزی آسان شود . مهم تر از همه ، صنوبرها به راحتی در دسترس هستند و بنابراین مقرون به صرفه هستند . بنابراین ، جایگزینی طاقچه صنوبر یک فرآیند ساده است .

سوالات متداول

از چه موادی برای طاقچه پنجره استفاده کنیم ؟

متداول ترین مصالح آستانه پنجره سنگ ، کاشی و چوب است . طاقچه های چوبی زیبا هستند اما مقاومت در برابر رطوبت ندارند . PVC مقرون به صرفه است اما سازگار با محیط زیست نیست . سنگ بادوام اما گران است . در نهایت ، طاقچه های کاشی زیبا هستند اما نصب آن دشوار است .

چه اندازه چوب برای طاقچه استفاده می شود ؟

ما حداقل ضخامت طاقچه ‌های چوبی 14 سانتی متری را توصیه می ‌کنیم ، اگرچه می ‌توانید طاقچه ‌هایی به ضخامت 15 سانتی متری داشته باشید . در حالت ایده آل ، شما باید از چوب سخت استفاده کنید و طاقچه را با لکه و لاک برای حداکثر دوام و مقاومت در برابر آب و هوا تکمیل کنید .

بهترین متریال طاقچه پنجره آشپزخانه چیست ؟

بهترین متریال جلو پنجره آشپزخانه سنگ است . بسیار بادوام است و در بسیاری از موارد مادام العمر دوام دارد . علاوه بر این ، شرایط آب و هوایی مانند رطوبت ، باران و گرمای شدید بر سنگ تأثیر نمی گذارد . می توانید از سنگ های طبیعی مانند سنگ مرمر و گرانیت یا جایگزین های ساخته شده مانند کوارتز و کورین استفاده کنید .

آیا می توانید از چوب تحت فشار برای طاقچه های پنجره استفاده کنید ؟

بله ، همانطور که می توانید برای قاب پنجره و سقف از چوب تحت فشار برای طاقچه ها استفاده کنید . چوب تحت فشار آغشته به مواد شیمیایی است و در برابر عوامل جوی مانند رطوبت و باران مقاوم ‌تر می‌ شود . همچنین در برابر آفات ، حشرات ، پوسیدگی و آسیب دیدگی مقاومت بیشتری دارد .

خلاصه

طاقچه های چوبی در میان صاحبان خانه هایی که به دنبال مواد جلوپنجره زیبا و سازگار با محیط زیست هستند محبوبیت زیادی دارد . علاوه بر این ، چوب تجدید پذیر و بادوام است .

اگر شما نیز علاقه مند هستید ، برخی از بهترین انواع چوب برای جلو پنجره ها عبارتند از چوب کاج گره دار ،  گیلاس ، خاکستر و چوب کاج اروپایی .

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

کلمات کلیدی : چوب کاج ، چوب گیلاس ، پنجره چوبی ، چوب افرا ، چوب گردو ، طراحی پنجره چوبی ، شیشه ، بتن

منبع : woodworkingclarity.com


مطالب مرتبط با موضوع معرفی انواع چوب :

 • معرفی انواع چوب های ساج + قیمت
  چوب ساج یکی از شناخته شده ترین و پرکاربردترین چوب های جهان است. این چوب از درختان ساج که بومی مناطق گرمسیری آسیا هستند، به دست می آید
 • چوب سدر چیست و نکاتی درباره رنگ کاری چوب
  سدر در طول سال ها به عنوان چوب غیر قابل رنگ آمیزی شهرت پیدا کرده است . این قابل درک است با توجه به اینکه چوبی سخت و بسیار متراکم است که به دلیل منافذ فشرده اش تمایل به رد رنگ دارد .
 • تفاوت اصلی بین چوب نرم و چوب سخت
  چوب‌های نرمی مانند صنوبر لبه دار، صنوبر داگ، SPF و کاج زرد جنوبی، و چوب‌های سخت مانند بلوط، ماهون و چوب سرخ سنگ بنای صنعت چوب هستند
 • چوب چهار تراش 1.6*10*300 سانت
  در این مقاله به بررسی و معرفی ابعاد چوب چهار تراش کاج روسی با ابعاد 1.6 * 9 * 300 سانتی متر می‌پردازیم. خرید و براورد قیمت انواع چوب چهار تراش
 • معرفی چوب میرانته ( لاوان )
  چوب مرانتی به طور معمول قهوه ای مایل به قرمز یا ارغوانی تیره است. معمولاً با وجود رگه های رزین سفید.
 • نحوه شناسایی انواع چوب
  چه یک صنعت‌ گر حرفه ‌ای چوب باشید یا یک تلاش ‌گر آخر هفته ، به احتمال زیاد با تکه ‌ای چوب روبرو شده ‌اید که کاملاً نمی ‌توانید آن را شناسایی کنید

WhatsApp us