خانه » Blog » صنایع چوب » چوب » انواع چوب » انواع چوب

انواع چوب

معرفی انواع چوب
معرفی انواع چوب

هرچه بیشتر در مورد ویژگی های منحصر به فرد چوب و منبع آن بدانید ، بهتر می توانید درجه گرما و زیبایی را که به دکوراسیون روزمره تان می آورد را درک کنید . دکوراسیون ساخته شده از چوب یکی از معدود چیزهایی در جهان است که همه مردم می توانند آن را داشته باشند و بدانند که آنها تنها فردی در جهان هستند که صاحب آن الگوی دانه خاص و زیبایی ذاتی چوب هستند . هر الگوی دانه یک شاهکار منحصر به فرد از طراحی ، بافت و شکوه است . حتی چیزی که برخی ممکن است به عنوان یک نقص در نظر بگیرند ، مانند یک گره یا سایر رنگ های طبیعی ، می تواند زیبایی و شخصیت بیشتری را به هر قطعه ای از دکوراسیون اضافه کند .

معرفی انواع چوب

طبقه بندی چوب از نظر تاریخی همیشه چوب سخت بوده است ، هر درخت دارای برگ از این دست است .

این اصطلاح می تواند گیج کننده باشد زیرا برخی از درختان برگدار می توانند چوب بسیار نرم داشته باشند و برخی از درختان مخروطی می توانند چوب های بسیار سخت داشته باشند . برای آسان ‌تر کردن این کار ، در ادامه فهرستی از انواع مختلف درخت ، طبقه‌ بندی و سپس ویژگی ‌های جداگانه چوب را مشاهده خواهید کرد .

دو گرید اصلی چوب وجود دارد . الوار انتخابی برای استفاده در مواقعی که ظاهر و پایان بندی الوار مهم و رایجی هستند که دارای عیوب هستند ، برای استفاده در پروژه های ساختمانی و عمومی استفاده می شود .

درجات چوب انتخابی عبارتند از : درجه B و درجه بهتر که دارای لکه های کوچک یا بدون ایراد است . C درجه ای را انتخاب کنید که دارای برخی نقص های جزئی مانند گره های کوچک است . D درجه ای را انتخاب کنید که دارای عیوب بزرگ تر است ، که می تواند با رنگ پنهان شود . گریدهای چوب معمولی درجه 1 هستند که دارای گره های محکم و رنگ های کمی هستند . درجه 2 که گره ها و رنگ های بیشتر و بزرگ تری دارد . درجه شماره 3 که دارای گره های شل و سوراخ ها و سایر ایرادات است . درجه 4 که بی کیفیت است و درجه 5 که ظاهر آن مهم نیست .

چوب های سخت

بلوط : بلوط پرمصرف ترین چوب سخت است . بیش از 60 گونه بلوط رشد می کند که می توان آنها را به دو گونه اصلی تقسیم کرد . سفید و قرمز . گونه قرمز به بلوط سیاه نیز معروف است ( اشاره به پوست آن ) .

پارکت چوب بلوط ، چوب مهندسی ، براورد قیمت پارکت چوب بلوط ، پارکت بلوط ، اش ، گردو
پارکت چوب بلوط ، چوب مهندسی ، براورد قیمت پارکت چوب بلوط ، پارکت بلوط ، اش ، گردو

خواص : بلوط یک چوب سخت سنگین ، قوی و روشن است . این حلقه متخلخل است ، حلقه ‌های برجسته و منافذ بزرگ به بلوط بافت و دانه ‌های برجسته می ‌دهد . بلوط همچنین دارای پرتوهای مدولاری قابل توجهی است که می تواند به صورت ” فلکه ” در چوب بلوط اره شده یک چهارم دیده شود .

موارد استفاده : بلوط محبوب ترین چوبی است که برای ساخت طرح های کانتری آمریکایی و انگلیسی استفاده می شود . همچنین برای بازتولید گوتیک و ویلیام و مری و همچنین بسیاری از قطعات انتقالی و امروزی استفاده می شود .

افرا : 115 گونه افرا وجود دارد . تنها 5 گونه تجاری مهم رشد می کنند که دو گونه از این پنج گونه ، افرا سخت و افرا قندی هستند .

روکش چوب افرا فرفری ، افرا با لحاف ، افرا با فیگور ، افرا با كمانچه
روکش چوب افرا فرفری ، افرا با لحاف ، افرا با فیگور ، افرا با كمانچه

خواص : افرا آنقدر سخت و در برابر ضربه مقاوم است که اغلب برای کف سالن بولینگ استفاده می شود . منافذ پراکنده آن به اندازه یکنواخت به چوب بافت ظریف و دانه ای یکنواخت می بخشد . افرا که دارای دانه های مجعد است اغلب برای پشت ویولن استفاده می شود ( الگوی تشکیل شده به شکل فیدلبک شناخته می شود ) . شکل برگ ، و چهره های چشم پرنده موجود در افرا به طور گسترده برای روکش استفاده می شود . گفته می شود که شکل چشم پرندگان در افرا نتیجه توقف رشد است و بسیار نادر است .

موارد استفاده : افرا به طور گسترده برای دکوراسیون معماری آمریکا استفاده می شود ، به خصوص در دسته های متوسط و ارزان تر . همچنین می توان آن را برای شبیه سازی چوب گیلاس که شبیه آن است رنگ آمیزی کرد .

ماهاگونی : ماهون ، همچنین به عنوان ماهون هندوراس شناخته می شود ، چوب جنگلی استوایی بومی آمریکای جنوبی ، آمریکای مرکزی و آفریقا است . گریدها و گونه های مختلفی با این نام به فروش می رسند که کیفیت و قیمت آنها بسیار متفاوت است . ماهاگونی که از دریای کارائیب می آید سخت ترین ، قوی ترین و بهترین کیفیت است . سیاهه ‌های مربوط به آفریقا ، اگرچه بسیار پرطرفدار هستند ، اما کیفیت کمی پایین ‌تر دارند . ماهاگونی فیلیپینی رنگ مشابهی دارد ، اما اصلاً ماهاگونی نیست . این چوب بسیار کم ارزش تر است ، از استحکام کمتری برخوردار است ، پس از اتمام کار آنقدر بادوام یا زیبا نیست .

چوب ماهاگانی , ماهگونی
چوب ماهاگانی , ماهگونی

خواص : ماهون قوی ، با ساختار منفذی یکنواخت و حلقه های سالانه ضعیف است . رنگ قرمز مایل به قهوه ای دارد و ممکن است شکل های راه راه ، نوار شکسته ، طناب ، موج دار ، خال خالی را نشان دهد .

فیگورهای ماهاگونی فاق به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و ارزش زیادی دارند . چوب ماهون یک چوب کنده کاری عالی است و به خوبی تمام می شود .

گیلاس : گیلاس در نیمه شرقی ایالات متحده رشد می کند و گاهی اوقات به آن چوب میوه نیز می گویند . اصطلاح چوب میوه همچنین برای توصیف رنگ قهوه ای روشن روی چوب های دیگر استفاده می شود .

چوب گیلاس
چوب گیلاس

خواص : چوب نسبتاً سخت ، قوی ، در رنگ بندی قرمز – قهوه ای یافت می شود ، گیلاس در برابر تاب خوردگی مقاومت می کند و کنده کاری و جلا دادن آن آسان است .

موارد استفاده : روکش ها و جامدات گیلاس در سبک های مختلفی استفاده می شود . گیلاس را چوب ماهون نیوانگلند می نامند و اغلب برای ساختن طرح های قرن 18 ، استعماری و استانی فرانسوی استفاده می شود .

گردو :  گردو یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین چوب های کابینت سازی است . در اروپا ، آمریکا و آسیا رشد می کند . انواع مختلفی وجود دارد .

فروش انواع اسلب چوبی ، صفحه میز و چوب تنه کالباسی درخت در تهران خاوران
اسلب چوب گردو

خواص : گردو قوی ، سخت و بادوام است ، بدون اینکه بیش از حد سنگین باشد . این چوب دارای کیفیت عالی نجاری است و به خوبی پرداخت می شود . رنگ این چوب قهوه ای شکلاتی روشن تا تیره با دانه های مستقیم در تنه است . دانه‌ های مواج به سمت ریشه‌ ها وجود دارد و کنده‌ های گردو اغلب کنده می‌ شوند و به‌ عنوان منبع روکش بسیار برجسته استفاده می ‌شوند. جامدات و روکش ‌های گردو طیف گسترده ‌ای از شکل‌ ها را نشان می ‌دهند ، از جمله نوارها ، پوسته ‌ها ، خال‌ ها ، فاق ‌ها و فرها . گردوی اروپایی از نظر رنگ روشن تر و از نظر بافت کمی ریزتر از گردوی سیاه آمریکایی است ، اما در غیر این صورت قابل مقایسه است .

موارد استفاده : از گردو در انواع کابینت کاری های ظریف ، به ویژه نمونه های قرن هشتم استفاده می شود .

گل رز : بسیار سخت و دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز تیره است . معطر و دانه دار است . کار کردن با آن سخت است و پولیش بالایی می طلبد . مورد استفاده در آلات موسیقی ، جعبه های پیانو ، دسته ابزار ، پروژه های هنری ، روکش ها و دکوراسیون .

ساج : ساج واقعی بومی آسیای جنوب شرقی است ، اما گونه های چوبی مشابه در آفریقا نیز رشد می کنند .

خواص و موارد استفاده : ساج چوب سختی زرد تا قهوه ای تیره است که بسیار سنگین ، قوی و بادوام است . درخت ساج که اغلب به شکل قوی شکل می گیرد ، ممکن است شکل های صاف ، خالدار یا کمانچه ای را نشان دهد. به خوبی حک می شود ، اما به دلیل ارزش بالایی که دارد ، اغلب به عنوان روکش استفاده می شود . سبک دکوراسیون مدرن و شرقی اسکاندیناوی اغلب از چوب ساج ساخته شده است .

چوب های نرم

کاج : کاج نوعی چوب نرم است که در اکثر مناطق نیمکره شمالی رشد می کند . بیش از 100 گونه در سراسر جهان وجود دارد .

لمبه دیوارکوب چوب کاج ، نصب سقف کاذب چوبی
لمبه دیوارکوب چوب کاج ، نصب سقف کاذب چوبی

خواص : کاج چوبی نرم ، سفید یا زرد کم رنگ است که سبک وزن ، صاف و بدون شکل است . در برابر چروک شدن و تورم مقاومت می کند . کاج گره دار اغلب برای جلوه های تزئینی استفاده می شود .

موارد استفاده : کاج اغلب برای دکوراسیون روستیک یا صنعتی استفاده می شود .

خاکستر ( چوب اش ) : 16 گونه خاکستر وجود دارد که رشد می کند . از این میان ، خاکستر سفید بزرگترین و از نظر تجاری مهم ترین است .

چوب اش , چوب عش
چوب اش , چوب عش

خواص : خاکستر یک چوب سخت ، سنگین و حلقوی بادوام است . دارای دانه ای برجسته شبیه بلوط و رنگ آن سفید تا قهوه ای روشن است . خاکستر را می توان از هیکوری ( اسپند ) که شبیه آن نیز است ، با نقاط سفید در چوب تابستانی تیره تر که با چشم غیر مسلح دیده می شود ، متمایز کرد . خزهای خاکستر دارای شکلی پیچیده و در هم تنیده هستند .

موارد استفاده : خاکستر به طور گسترده برای قاب های ساختاری و قطعات دکوراسیون خمیده با بخار استفاده می شود . اغلب ارزان تر از چوب های سخت مشابه است .

هیکوری :  15 گونه هیکوری در شرق ایالات متحده وجود دارد که هشت گونه از آنها از نظر تجاری مهم هستند .

خواص : هیکوری یکی از سنگین ترین و سخت ترین چوب های موجود است . هیکوری یکی از گونه ‌هایی است که گاهی در دکوراسیون استفاده می‌شود . دانه ای نزدیک و بدون شکل دارد .

موارد استفاده : از چوب درخت هیکوری برای قطعات سازه ای استفاده می شود ، به ویژه در مواردی که به استحکام و نازکی نیاز است . روکش های تزئینی هیکوری نیز معمولا استفاده می شود .

راش : راش آمریکایی یک گونه منفرد است که در نیمه شرقی ایالات متحده می روید .

خواص و موارد استفاده : راش چوبی سخت ، محکم ، سنگین با منافذ ریز و پرتوهای مدولاری بزرگ و آشکار است که از نظر ظاهری شبیه به افرا است . این چوب نسبتاً ارزان دارای دل چوب قهوه ای مایل به قرمز و چوب صنوبر روشن است . راش اغلب برای قاب ها ، انواع قطعات خمیده و تبدیل شده استفاده می شود . معمولاً از روکش های راش برش خورده و نیمه گرد استفاده می شود .

توس : گونه های زیادی از توس وجود دارد . توس زرد از نظر تجاری مهم ترین است . توس اروپایی دانه ریز ، کمیاب و گران است .

خواص و موارد استفاده : توس یک چوب سخت ، سنگین و نزدیک به دانه است که دارای چوبی به رنگ قهوه ای روشن یا قرمز و چوب خامه ای یا صنوبر روشن است . توس اغلب به صورت چرخشی یا صاف برش خورده است و دارای الگوهای دانه ای صاف ، مجعد یا موج دار است . می توان آن را لکه دار کرد تا شبیه چوب ماهون یا گردو باشد .

سدر : گونه های مختلفی از سدر در جنوب ایالات متحده، آمریکای مرکزی و جنوبی رشد می کنند .

خواص و موارد استفاده : سدر یک چوب نرم گره دار است که دارای رنگ قرمز مایل به قهوه ای با رگه های روشن است . خواص معطر و دافع پروانه آن ، آن را به چوبی محبوب برای پوشش کشو ، صندوق و جعبه تبدیل کرده است . جعبه های ساده و کمدهای ذخیره سازی نیز از این چوب سبک و شکننده ساخته شده اند .

 درخت ماموت : درختان بومی اقیانوس آرام ایالات متحده، بیش از 9 متر ارتفاع و 2500 سال رشد می کنند .

خواص و موارد استفاده : بهترین چوب سرخ با کیفیت از چوب دل گرفته می شود که در برابر نور خورشید ، رطوبت و حشرات مقاوم است . برای ساخت دکوراسیون در فضای باز و حکاکی های تزئینی استفاده می شود . فرزهای چوب سرخ دارای شکل ” خوشه ای از چشم ” هستند که کمیاب و ارزشمند هستند .

 شوکران : سبک وزن با بافت یکنواخت . به خوبی ماشین می شود و مقاومت کمی در برابر پوسیدگی و غیر رزینی دارد . برای الوارهای ساختمانی ، تخته ها ، درب ها ، تخته ها ، پانل ها ، کفپوش های فرعی و جعبه ها استفاده می شود .

 شاه درخت : کار با آن راحت است و به خوبی تمام می شود . بافت یکنواخت و غیر رزینی دارد و مقاومت کمی در برابر پوسیدگی دارد . در دکوراسیون ، درب ها ، قاب ها ، پنجره ها ، تخته سه لا ، روکش ، آسیاب کاری عمومی و تزئینات داخلی استفاده می شود .

صنوبر : این چوب بسیار قوی و سخت است . پایان بندی را به خوبی نشان می دهد و مقاومت کمی در برابر پوسیدگی دارد . دارای انقباض متوسط و وزن سبک است . برای دکل ها و اسپارها برای کشتی ها ، هواپیماها ، جعبه ها ، آسیاب های عمومی و نردبان ها استفاده می شود .

نویسنده : فیروزه پاکزاد

کلمات کلیدی : چوب ، چوب افرا ، چوب بلوط ، چوب گیلاس ، چوب هیکوری ، چوب توس ، چوب سرو ، چور سدر

منبع : www.linkedin.com


مطالب مرتبط با موضوع انواع چوب :

 • معرفی انواع چوب های ساج + قیمت
  چوب ساج یکی از شناخته شده ترین و پرکاربردترین چوب های جهان است. این چوب از درختان ساج که بومی مناطق گرمسیری آسیا هستند، به دست می آید
 • چوب سدر چیست و نکاتی درباره رنگ کاری چوب
  سدر در طول سال ها به عنوان چوب غیر قابل رنگ آمیزی شهرت پیدا کرده است . این قابل درک است با توجه به اینکه چوبی سخت و بسیار متراکم است که به دلیل منافذ فشرده اش تمایل به رد رنگ دارد .
 • تفاوت اصلی بین چوب نرم و چوب سخت
  چوب‌های نرمی مانند صنوبر لبه دار، صنوبر داگ، SPF و کاج زرد جنوبی، و چوب‌های سخت مانند بلوط، ماهون و چوب سرخ سنگ بنای صنعت چوب هستند
 • چوب چهار تراش 1.6*10*300 سانت
  در این مقاله به بررسی و معرفی ابعاد چوب چهار تراش کاج روسی با ابعاد 1.6 * 9 * 300 سانتی متر می‌پردازیم. خرید و براورد قیمت انواع چوب چهار تراش
 • معرفی چوب میرانته ( لاوان )
  چوب مرانتی به طور معمول قهوه ای مایل به قرمز یا ارغوانی تیره است. معمولاً با وجود رگه های رزین سفید.
 • نحوه شناسایی انواع چوب
  چه یک صنعت‌ گر حرفه ‌ای چوب باشید یا یک تلاش ‌گر آخر هفته ، به احتمال زیاد با تکه ‌ای چوب روبرو شده ‌اید که کاملاً نمی ‌توانید آن را شناسایی کنید

WhatsApp us