شش نوع از انواع چوب

معماری و طراحی داخلی مدت‌هاست که از چوب جدا شده است. استفاده های فراوان از چوب، گنجاندن آن را در طرح ها آسان می کند. دوام و مقاومت بالای چوب از عوامل تاثیرگذار در انتخاب چوب در دکوراسیون چوبی منزل هستند. زمانی که چوب به صورت اخلاقی و مسئولانه تهیه شود، روشی پایدار برای انجام دکوراسیون داخلی شماست. در اینجا انواع چوب های موجود در بازار ایران و جهان و آنچه می توانید از آنها در هنگام طراحی استفاده کنید، آورده شده است.

انواع چوب شماره 1: چوب ساج
تخت چوب ساج-کاغذ دیواری گلدار-دیوارهای آبی

انواع چوب در دکوراسیون
انواع چوب در دکوراسیون


قاب تخت تخت چوب ساج محکم
چوب ساج احتمالاً متداول ترین نوع چوب مورد استفاده در طراحی داخلی است، به ویژه به این دلیل که در داخل کشور، در کرالا، رشد می کند. مقرون به صرفه و قوی است که آن را برای ساخت مبلمان ضروری مانند قاب تخت و کابینت ایده آل می کند. همچنین یکی از بادوام‌ترین انواع چوب است و قابلیت ضدآب طبیعی آن، آن را برای استفاده در فضای باز نیز ایده‌آل می‌کند. اگر به دنبال نصب کفپوش چوبی در خانه هستید، چوب ساج بهترین گزینه است.

محدوده قیمت: 2500 روپیه در هر فوت مکعب به بعد

انواع چوب شماره 2: گل رز

انواع چوب در دکوراسیون
چوب رز , انواع چوب در دکوراسیون

چوب رز برای کنده کاری عالی است
چوب رز یا شیشام ، یکی دیگر از انواع چوب های محلی است که در تامیل نادو، کارناتاکا و اودیشا در میان ایالت های دیگر یافت می شود. توانایی آن در مقاومت در برابر هر نوع پرداخت یا پرداخت، آن را به چوب انتخابی برای مبلمان اتاق نشیمن و اتاق خواب تبدیل می کند. این چوب کمی گرانتر از چوب ساج است، اما با دوام و مقاوم بودن در برابر موریانه، قیمت آن را جبران می کند. الگوی دانه بندی قطعی در چوب شیشام، هر قطعه ای را که از آن ساخته شده است منحصر به فرد می کند!

محدوده قیمت: 4500 روپیه در هر فوت مکعب به بعد

انواع چوب شماره 3: چوب سال

انواع چوب تیر فریم دیواری چوبی
انواع چوب تیر فریم دیواری چوبی


ایده آل برای تیرهای داخلی
یک نوع قهوه ای تیره در انواع چوب های موجود، چوب سال بسیار قوی تر و سخت تر است اما همچنین خشن است. استفاده از چوب مانند این به ایجاد استحکام و پشتیبانی از سازه ها محدود می شود. چوب سال در برابر موریانه ها و قارچ ها مقاوم است. همه این عوامل استفاده متداول از آن را در ساخت قاب پنجره ها، درها و تیرهای نگهدارنده داخلی توجیه می کند.

محدوده قیمت: 700 روپیه در هر فوت مکعب به بعد

انواع چوب شماره 4: چوب سدر

انواع کابینت چوبی کمد چوبی
انواع کابینت چوبی کمد چوبی

چوب سدر قوی و محکم
چوب سدر که از سال های گذشته به دلیل استحکام خود مشهور است، معمولاً برای ساخت مبلمان در فضای باز استفاده می شود و به وفور در کمدهای چوبی استفاده می شود. رایحه آن به طور طبیعی دافع حشرات است، اما بوی خوشی برای انسان دارد! روغن سدر ریشه دار آن را در برابر آب و هوا و در برابر رشد قارچ ها و باکتری ها مقاوم می کند. در مقایسه با سایر انواع چوب، چوب سدر قوی و محکم است که اغلب به چوب بلوط تشبیه می شود. بنابراین، به طور پیش فرض، این نوع چوب کم تعمیر و نگهداری است و یک انتخاب چوب ایده آل برای آب و هوای هند است.

محدوده قیمت: 1500 روپیه در هر فوت مکعب به بعد

انواع چوب شماره 5: چوب ماهون

چوب ماهون , انواع یونیت ظروف چوبی - کابینت چوبی
چوب ماهون , انواع یونیت ظروف چوبی – کابینت چوبی


چوب ماهون مقاوم در برابر رطوبت
این نوع چوب با علامت تجاری رنگ قهوه ای مایل به قرمز قابل شناسایی است. چوب ماهون میل طبیعی به پولیش ها دارد که فقط در برابر رطوبت و دماهای نوسانی مقاوم تر می شود. به دلیل ماهیت پایدار آن، احتمال کمتری دارد که با تغییر آب و هوا کوچک شود، پیچ خورده یا متورم شود. دانه چوب و رنگ عمیق آن، چوب ماهون را به یک انتخاب طبیعی برای درها و مبلمان داخلی مانند فریم تخت یا حتی کابینت ظروف سفالی تبدیل می کند.

محدوده قیمت: 2500 روپیه در هر فوت مکعب به بعد

انواع چوب شماره 6: چوب بلوط

میز ناهارخوری چوبی-طرح های راهرو , چراغ های آویز
میز ناهارخوری چوبی-طرح های راهرو , چراغ های آویز


میز ناهار خوری بلوط بزرگ
چوب بلوط به دلیل توانایی آن در مقاومت در برابر استفاده مداوم و خشن به دلیل دوام آن شناخته شده است. این نوع چوب دارای رنگ های متنوعی است، از تقریبا سفید تا قهوه ای تیره. بنابراین کاربردی ترین انتخاب چوب برای میز ناهارخوری یا مبلمان است که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. دیگه چی؟ می توانید از این چوب همه کاره برای هماهنگی با فضای داخلی خود استفاده کنید.

محدوده قیمت: 1400 روپیه در هر فوت مکعب به بعد

از اسکلت های اولیه معماری گرفته تا مبلمان و دکورهای ظریف تر، موارد استفاده از چوب در ایران بسیار زیاد است. وقتی این نوع چوب ها به صورت قانونی و مسئولانه تهیه می شوند، فضای داخلی مجللی را ایجاد می کنند که پایدار و بادوام هستند.

مطالب مشابه با موضوع انواع چوب :

منبع : www.livspace.com/in/magazine/materials101-types-of-wood

WhatsApp us