از زمان های دور، تا زمانی که به برچسب قیمت را نگاه نکنید، تشخیص تفاوت بین روکش چوب و چوب خالص ( چوب تمام چوب ) ممکن است سخت باشد. در حالی که روکش های چوبی قیمت مقرون به صرفه ای دارند، برخی از مبلمان چوبی خالص می توانند قیمت بسیار بالایی داشته باشند. اگر نمی‌دانید چه زمانی باید روکش‌ها را انتخاب کنید و چه زمانی باید چوب خالص را انتخاب کنید، برای یادگیری مزایا، معایب و بهترین استفاده‌های هر دو ماده، ادامه مطلب را بخوانید.

روکش چوب چیست

به لایه های نازک چوب طبیعی که با ضخامت کمتر از 0.7 میلیمتر روکش چوب میگویند .

لایی چوب چیست : لایه های نازک چوب با ضخامت حدود 1.5 میلیمتر الی 2 میلیمتر لایی چوب گفته میشود .

ام دی اف روکش چوب طبیعی چیست ؟

پرس و چسباندن لایی را روکش چوب بر روی ورق هایی مانند ام دی اف یا سه لایی را عملیات روکش گیری میگویند .

ویدئو تفاوت روکش با چوب طبیعی


تفاوت روکش چوب با تمام چوب خالص
تفاوت روکش چوب با تمام چوب خالص

آیا تمام چوب بهتر است یا کاری که روکش شده است ؟

نظر دادن برای همچین سوالی به عوامل بسیاری بستگی دارد که مهمترین عامل آن کیفیت چوب است !

یعنی اگر از کیفیت , میزان رطوبت , ذات چوب از نظر کج کردن یا ترک وردن , و … باید اطمینان کامل داشته باشیم تا بگوییم که استفاده از چوب خالص مثلا برای ساخت درب بهتر از ام دی اف یا پلای وود است . البته که تمام چوب بهتر است ولی باید این امر بهینه و مهندسی شود . ما نمیتوانیم از چوب بصورت یک تکه استفاده کنیم چون احتمال دارد ترک یا تاب بردارد . چوب باید مهندسی شود تا از خیلی مشکلات جلوگیری شود .

پرس و چسباندن روکش چوب روی ام دی اف برای دکوراسیون داخلی مناسب است و در دکوراسیون خارجی مثل درب های لابی , ورودی و .. ما چاره ای بجز کار با چوب خالص نداریم . ام دی اف روکش چوب طبیعی هیچ گاه ترک یا تاب بر نمیدارد مگر اینکه کیفیت ام دی اف پایین باشد یا به شکل غیر اصولی کار شود .


همه چیز درباره چوب خالص و روکش چوب :

دو نوع اصلی مبلمان چوبی وجود دارد: چوب خالص ( تمام چوب ) و روکش های چوبی. در حالی که مبلمان چوب خالص کاملاً از چوب طبیعی ساخته می شوند، مبلمان روکش چوبی از یک لایه نازک چوب تشکیل شده است که به یک پانل داخلی (معمولاً تخته ام دی اف یا سه لایی ) متصل شده است .


روکش های چوبی

چگونه آنها ساخته شده اند
روکش های چوبی با چسباندن یک تکه نازک از چوب طبیعی بر روی صفحه ای از تخته فیبر یا تخته خرده چوب ساخته می شوند. مهم است که توجه داشته باشید که روکش ها از یک تکه چوب واقعی استفاده می کنند، نه از مواد ساخته شده که شبیه چوب هستند.

تفاوت روکش چوب با تمام چوب خالص
تفاوت روکش چوب با تمام چوب خالص

مزایای روکش های چوبی

نحوه ساخت روکش های چوبی مزایای زیادی نسبت به چوب جامد سنتی به آنها می دهد. از آنجایی که فقط از یک تکه نازک چوب استفاده می شود، روکش ها استفاده از یک چوب را به حداکثر می رساند و آنها را سازگارتر با محیط زیست و مقرون به صرفه تر می کند. این همچنین باعث می شود روکش ها کمتر مستعد تاب برداشتن و شکافتن شوند.

روکش‌ها همچنین انتخاب‌های بیشتری را ارائه می‌دهند، زیرا برخی از انواع چوب بسیار گران‌تر یا ناپایدار هستند و نمی‌توانند در فرم جامد خود استفاده شوند. با روکش‌ها، خریداران می‌توانند چوب‌های کمیاب یا عجیب و غریب را بدون شکستن یا به خطر انداختن گونه‌ها انتخاب کنند. در نهایت، روکش‌ها بسیار سبک‌تر از چوب‌های سنتی هستند و جابه‌جایی آن‌ها را آسان‌تر می‌کنند و طرح‌ها و چیدمان‌های مختلفی را ارائه می‌دهند که در طراحی چوب جامد با شکست مواجه می‌شوند.

معایب روکش های چوبی

روکش های چوبی به اندازه چوب طبیعی سنگین نیستند، که ممکن است برای برخی از خریداران آزاردهنده باشد. علاوه بر این، از آنجایی که روکش‌های چوبی با پولیش سطحی پوشش داده نمی‌شوند، جذب مایعات به لایه چوب و ایجاد آسیب آسان‌تر است. اگر این اتفاق بیفتد، تعمیر آن می تواند دشوار و پرهزینه باشد.

زمان استفاده از روکش های چوبی

روکش‌ها انتخابی عالی برای خریدارانی که از بودجه‌ای آگاه هستند یا کسانی که متعهد به تصمیم‌گیری آگاهانه از محیط‌زیست هستند، هستند. بسیاری از خریدارانی که برای اولین بار خانه می کنند روکش ها را برای دستیابی به ظاهری با کیفیت و با هزینه نسبتا کم انتخاب می کنند و حتی صاحبان خانه های باتجربه روکش را برای بسیاری از قطعات متحرک مانند کابینت یا کشو انتخاب می کنند.

چوب جامد ( تمام چوب )

چگونه آنها ساخته شده اند
همانطور که از نام آن پیداست، چوب جامد از چوب کاملا طبیعی ساخته شده است که سمباده شده و به یک قطعه نهایی تبدیل می شود.

مزایای چوب جامد ( تمام چوب )

تعمیر چوب جامد نسبتاً آسان است زیرا بیشتر آسیب ها را می توان از طریق سنباده زدن برطرف کرد. این کار بازیابی چوب جامد را آسان تر می کند، بنابراین حتی عتیقه ترین قطعات را می توان دوباره زیبا کرد. در نهایت، این ماده بسیار بادوام است، بنابراین قطعات چوب جامد اغلب از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند.

معایب چوب جامد ( چوب خالص یا همان تمام چوب )

تغییر در رطوبت یا فشار اتمسفر می تواند باعث تاب برداشتن، ترک خوردن یا انبساط چوب طبیعی در صورت عدم درمان مناسب شود. در حالی که بیشتر قطعات برای جلوگیری از این اتفاق درمان می‌شوند، خریداران باید آماده باشند تا مبلمان چوبی خود را با استفاده از تکنیک‌های ساده مانند دور نگه‌داشتن آن‌ها از نور مستقیم خورشید برای مدت طولانی آماده کنند. علاوه بر این، از آنجایی که چوب گران تر است، قیمت آن می تواند برای برخی از خریداران بسیار بالا باشد.

زمان استفاده از چوب جامد ( چوب خالص )

اگر به دنبال مبلمانی با دوام طولانی هستید، چوب جامد بهترین راه است. دوام و زیبایی کاملاً طبیعی آن را به یک مکمل عالی برای هر خانه تبدیل کرده است. خرید چوب جامد یک سرمایه گذاری است، اما خریداران می توانند مطمئن باشند که قطعه آنها زیبایی خود را برای مدت طولانی پس از خرید اولیه حفظ می کند.

برای انتخاب متریال مناسب برای پروژه بعدی خود به کمک نیاز دارید؟ با کارشناسان ashwood تماس بگیرید!

سوالات متداول :

چرا به جای چوب جامد از روکش استفاده می شود؟

نحوه ساخت روکش های چوبی مزایای زیادی نسبت به چوب خالص سنتی به آنها می دهد. از آنجایی که فقط از یک تکه نازک چوب استفاده می‌شود، روکش‌ها استفاده از یک کنده را به حداکثر می‌رسانند و آن‌ها را سازگارتر با محیط زیست و مقرون به صرفه‌تر می‌کنند. این همچنین باعث می شود روکش ها کمتر مستعد تاب برداشتن و شکافتن شوند.

معایب چوب روکش شده چیست؟

معایب/معایب ورق های روکش چوب
مستعد آسیب آب در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب، روکش های چوبی ممکن است آسیب ببینند. …
نصب آن به کارگران ماهر نیاز دارد. ورق های روکش چوب مانند لمینت ها به راحتی نصب نمی شوند. …
تعمیر و نگهداری بیشتر … و نیاز به مراقبت ویژه در بلند مدت ( البته چوب خالص هم به مراقبت نیاز دارد )
قابل تعمیر نیست. … بسته به نوع صدمه , خراش یا بادکردگی تعمیر روکش چوب بسیار مشکل یا غیر ممکن است .تفاوت روکش چوب با تمام چوب خالص

چطور متوجه تمام چوب بودن میز ناهارخوری بشویم ؟

یک میز ناهار خوری روکش دار می تواند به اندازه یک میز ناهار خوری از چوب خالص کیفیت خوبی داشته باشد. روکش پوششی است که به شکل چوب طبیعی طراحی شده است و به تخته خرده چوب یا تخته فیبر یا ام دی اف چسبانده می شود. می توانید با نگاه کردن به لبه ها آن را تشخیص دهید و ببینید که پوشش کجا می چسبد.


مطالب مرتبط با موضوع چوب : معرفی انواع چوب :

WhatsApp us