بهترین چوب برای نجاری و ساخت دکوراسیون چوبی ( 11 چوب در مقایسه با یکدیگر )

مقایسه انواع چوب
مقایسه انواع چوب

چوب یکی از رایج ترین مصالحی است که نه تنها در ساخت چارچوب و تخت خواب  ، بلکه در ساخت کلیه دکوراسیون مانند درب ها ، کفپوش ، ساخت میز و صندلی و ..  نیز استفاده می شود . این امر می تواند عمدتاً به دلیل ظاهر آن باشد ، زیرا چوب ترکیبی از سبک های قدیمی ، کلاس و سازگاری با چندین دکور مختلف اتاق است .

شاید به این دلیل باشد که چوب معمولاً تعمیر و نگهداری پایینی دارد ، زیرا فریم ‌های تخت چوبی به راحتی تمیز می ‌شوند و در صورت شکستن ، ایجاد تراشه یا سوراخ در سطح خود آسان هستند .

برخی از افراد قاب های چوبی را صرفاً به این دلیل دوست دارند که دوام بیشتری دارند و به مبلمان ارزش زیادی نسبت به پولشان می دهند . اما برای انتخاب بهترین قاب تخت ، بیایید ببینیم که محبوب ترین انواع چوب مورد استفاده در ساخت آنها کدام است .

اولین چیزی که قبل از فرو رفتن در این راهنمای مختصر باید بدانید این است که انواع مختلف چوب ساختارهای دانه ای متمایز دارند که باعث می شود آنها کم و بیش شکل پذیر و مناسب برای ساخت چارچوب تختخواب باشند .

بسته به نوع چوب مورد بحث ، ممکن است سوراخ یا منافذ باز داشته باشد ، در حالی که سایرین دارای رنگ ها و سایه های تیره تا واقعا روشن هستند .

انواع چوب برای قاب تخت

به طور عمده دو نوع چوب برای قاب تخت در دسترس است : 

    چوب سخت

        افرا

        گیلاس

        توس

        چوب ماهون

        بلوط

        گردو

        صنوبر

       چوب نرم

        کاج سفید

        کاج زرد

        سدر

چوب سخت

در مورد چوب دو دسته اصلی وجود دارد : چوب سخت و چوب نرم .

چوب سخت
چوب سخت

برخلاف تصور ، این امر ربطی به سختی واقعی یک نوع چوب ندارد .

چوب ‌های سخت درختان گل ‌دار ، بادوام ‌تر و گران ‌تر در مقایسه با چوب نرم هستند . از آنجایی که آنها کندتر رشد می کنند ، چوبی که تولید می کنند متراکم تر است و معمولاً رنگ تیره تری دارد .

چوب سخت
چوب سخت

افرا

وقتی صحبت از برخی از بهترین چوب های دکوراسیون می شود ، افرا در میان نامزدهای برتر قرار دارد . این چوب قابی استثنایی برای تخت می ‌سازد ، زیرا فرسوده یا جمع نمی ‌شود و بسیار محکم و بادوام است .

کنده کاری افرا واقعا دشوار است ، اما می توان آن را برای اهداف تزئینی رنگ کرد . افرا به شکل نرم تری نیز موجود است که از درختان افرا قرمز یا نقره ای به دست می آید .

چوب سخت ، بهترین چوب های دکوراسیون
چوب سخت ، بهترین چوب های دکوراسیون

گیلاس

گیلاس که به عنوان بهترین چوب میوه در نظر گرفته می شود ، معمولاً به دلیل دوام و رنگ زیبای قهوه ای مایل به قرمز استفاده می شود .

چوب گیلاس که در برابر چروکیدگی ، تورم و تاب خوردگی مقاوم است ، می‌ تواند برای ساخت قاب ‌های تخت خواب به خوبی استفاده شود ، اما به راحتی می‌ توان آن را در تزئینات زیبایی برای تخته سر خود حک کرد .

چوب سخت
چوب سخت

توس

توس نوع دیگری از چوب است که معمولاً برای ایجاد چارچوب تخت استفاده می شود .

شکل دادن به آن برای ایجاد پیچیده ترین جزئیات ، کار چندان آسانی نیست ، که آن را برای خطوط ساده و امروزی ( که شامل تختخواب نیز می شود ) مناسب تر می کند .

چوب توس
چوب توس

چوب ماهون

دلایل زیادی وجود دارد که ماهاگونی یک انتخاب عالی برای فریم تخت خواب است : مقاوم در برابر پوسیدگی ، پایدار و بادوام است .

در واقع ، معمولاً در کل صنعت دکوراسیون چوبی استفاده می شود ، زیرا کنده کاری آن آسان است و برخی از بهترین کابینت ها را می سازد . رنگ ها از قهوه ای مایل به قرمز تا خرمایی متفاوت خواهد بود .

چوب ماهون
چوب ماهون

بلوط

بلوط به دلیل مقاومت در برابر رطوبت بسیار شناخته شده است ، به این معنی که اگر در منطقه ای با رطوبت زیاد زندگی می کنید ، به یک قاب تختخوابی که از چیزی به اندازه بلوط مقاوم است ، نیاز خواهید داشت .

یکی دیگر از دلایلی که باعث محبوبیت بلوط در فرآیند تولید قاب تختخواب می شود ، به دلیل توانایی مقاومت در برابر حملات حشرات و قارچی است .

پارکت چوب بلوط ، چوب مهندسی ، براورد قیمت پارکت چوب بلوط ، پارکت بلوط ، اش ، گردو
پارکت چوب بلوط ، چوب مهندسی ، براورد قیمت پارکت چوب بلوط ، پارکت بلوط ، اش ، گردو

گردو

گردو به راحتی می تواند به صورت صاف و یکدست و مناسب برای قاب های تختخواب استفاده شود ، اما همچنین تاج و تخته های پا نیز باید صیقل داده شود .

چوب گردو متراکم و محکم است ، اما در برابر تورم و سایش بسیار مقاوم است .

عکس اسلب چوب ، گردو بلوط با رزین کاری ، میز اسلب
عکس اسلب چوب ، گردو بلوط با رزین کاری ، میز اسلب

صنوبر

صنوبر که یکی از محبوب ترین انواع چوب مورد استفاده در ساخت قاب های تختخواب است و سایه برنزی دارد .

با این حال ، در واقع یکی از ضعیف ترین انواع چوب های سخت در نظر گرفته می شود ، اما در مقایسه با اکثر انواع چوب نرم ، هنوز هم در برابر کوچک تر شدن مقاومت می کند .

چوب صنوبر برای ساختمان
چوب صنوبر برای ساختمان

چوب نرم

چوب نرم یک اصطلاح کلی است که برای توصیف مخروط ها استفاده می شود . درختان چوب نرم سریع تر رشد می کنند و این باعث می شود آنها برای مبلمان دکوراسیون به طور گسترده ای در دسترس باشند .

آنها نسخه ارزان تر این دو دسته هستند ، اما کار با آن نیز ساده تر است . در ایجاد فریم های تختخواب ، در ایران انواع اصلی چوب نرم به طور معمول استفاده می شود .

کاج سفید

این نوع خاص از چوب نمونه کاملی از چگونگی قربانی شدن دوام در مواجه با در دسترس بودن است . در حالی که کاج سفید به راحتی در دسترس است و کار با آن بسیار آسان است ، اما به احتمال زیاد متورم و کوچک می شود . به دلیل نرمی ، به راحتی از بین می رود .

چوب کاج سفید
چوب کاج سفید

کاج زرد

به دلیل ترکیب دانه ای آن ، از کاج زرد به طور معمول در صورت نیاز به موادی که در معرض آن قرار دارند ، اجتناب می شود .

در سایه های برنزه ، نارنجی و زرد موجود است ، اما اغلب نادیده گرفته می شود زیرا به خوبی طراحی نمی شود .

چوب کاج
چوب کاج زرد جنوبی

سدر

معمولاً برای پانل های تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد ، سایه های سرو از قهوه ای تا سفید متفاوت است . سرو نوعی چوب است که به طور معمول در ساخت دکوراسیون در فضای باز استفاده می شود ، زیرا این ماده دافع کننده طبیعی است .

ما واقعاً قاب های تختخوابی ساخته شده از سرو را توصیه نمی کنیم ، زیرا بسیار نرم است و نیاز دوام را از ساختار دکوراسیون که به معنای پشتیبانی از این وزن بسیار است ، فراهم نمی کند .

نتیجه

نظرات که در مورد بهترین چوب برای ساخت و ساز قاب تختخواب است ، تقسیم شده است . با دوام بودن چوب سخت اغلب ترجیح داده می شود ، اما بسیاری از تولید کنندگان تختخواب ، ارزان ترین و نرم ترین نسخه همه چوب های سخت را انتخاب می کنند :

مقایسه انواع چوب
مقایسه انواع چوب

صنوبر . این نوع چوب خاص به راحتی توسط ماشین ها ، قابل دستکاری است و تولید آن ارزان است . برخی از تولید کنندگان صنوبر را به عنوان چوب ثانویه مورد استفاده در ساخت دکوراسیون انتخاب می کنند و در قسمت های غیرمستقیم قطعات از آن استفاده می کنند .

برخی دیگر استدلال می کنند که بلوط بهترین چوب برای قاب های تختخواب است ، زیرا دارای خواص بسیار شگفت انگیزی است . گذشته از دوام کلی آن ، بلوط می تواند در برابر رطوبت و حملات حشرات مقاومت کند ، که تقریباً می توان گفت از قوی ترین چوب هایی است که تا به حال برای استفاده از چوب داخلی دریافت خواهید کرد .

مقایسه انواع چوب
مقایسه انواع چوب

دوام مهم است اما همیشه همه به دنبال دوام نیستند و موارد دیگری هم برایشان مهم است برای مثال برای قسمت های در معرض دید ، مردم دوست دارند چوب مانند افرا را انتخاب کنند . طرفداران چوب قهوه ای بیشتر به گردو جذب می شوند ، در حالی که افرادی که ترجیح می دهند رنگ های قهوه ای مایل به قرمز داشته باشند اغلب به سمت گیلاس یا چوب ماهون می روند .

کلمات کلیدی : چوب صنوبر ماهون گیلاس افرا گردو

نویسنده : فیروزه پاکزاد

منبع :

مطالب مرتبط با موضوع انواع چوب :

 • معرفی انواع چوب های ساج + قیمت
  چوب ساج یکی از شناخته شده ترین و پرکاربردترین چوب های جهان است. این چوب از درختان ساج که بومی مناطق گرمسیری آسیا هستند، به دست می آید
 • چوب سدر چیست و نکاتی درباره رنگ کاری چوب
  سدر در طول سال ها به عنوان چوب غیر قابل رنگ آمیزی شهرت پیدا کرده است . این قابل درک است با توجه به اینکه چوبی سخت و بسیار متراکم است که به دلیل منافذ فشرده اش تمایل به رد رنگ دارد .
 • تفاوت اصلی بین چوب نرم و چوب سخت
  چوب‌های نرمی مانند صنوبر لبه دار، صنوبر داگ، SPF و کاج زرد جنوبی، و چوب‌های سخت مانند بلوط، ماهون و چوب سرخ سنگ بنای صنعت چوب هستند
 • چوب چهار تراش 1.6*10*300 سانت
  در این مقاله به بررسی و معرفی ابعاد چوب چهار تراش کاج روسی با ابعاد 1.6 * 9 * 300 سانتی متر می‌پردازیم. خرید و براورد قیمت انواع چوب چهار تراش
 • معرفی چوب میرانته ( لاوان )
  چوب مرانتی به طور معمول قهوه ای مایل به قرمز یا ارغوانی تیره است. معمولاً با وجود رگه های رزین سفید.

WhatsApp us