زها حدید

معمار و طراح زها حدید

معمار و طراح زها حدید

درباره معمار زها حدید

 زَها حَدید   Zaha Hadid

زاها حدید  ، زها حدید

Dame Zaha Mohammad Hadid, DBE (Arabic: زها حديد‎ Zahā Ḥadīd; born 31 October 1950) is an Iraqi-British architect. In 2004 she became the first woman recipient of the Pritzker Architecture Prize and received the Stirling Prize in 2010 and 2011.

Her buildings are distinctively neofuturistic, characterised by the “powerful, curving forms of her elongated structures” with “multiple perspective points and fragmented geometry to evoke the chaos of modern life” . She is currently professor at the University of Applied Arts Vienna in Austria.

زها حدید

زَها حَدید از معماران برجسته بریتانیایی (عراقی‌تبار) در سبک واسازی است.

اطلاعات شخصی نام زها محمد حدید DBE زادروز ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰ زادگاه بغداد عراق درگذشت ۳۱ مه ۲۰۱۶ میلادی (۶۵ سال) جایگاه خاکسپاری میامی آمریکا ملیت بریتانیا بریتانیایی عراق عراقی دانشگاه دانشگاه آمریکایی بیروت مدرسه معماری انجمن معماری فعالیت سبک(ها) دیکانستراکشن ـ فولدینگ پروژه‌های سرشناس موزه ملی ایتالیا پل پاویلیون مرکز مگی موزه هنرهای معاصر اوهایو جوایز جایزه معماری پریتزکر (۲۰۰۴) وب‌گاه رسمی www.zaha-hadid.com

زها حدید نخستین معمار زن جهان که توانست جایزه معماری پریتزکر را دریافت کند . او همکنون یکی از بهترین معماران جهان است .

در سال ۲۰۰۴ میلادی حدید نخستین زن بود که به دریافت جایزه معماری پریتزکِر نائل آمد .

گالری عکس زها حدید طراح و معمار

  • گالری عکس زها حدید طراح و معمار
گالری عکس زها حدید طراح و معمار
گالری عکس زها حدید طراح و معمار

بیوگرافی

زها حدید ملیتی عراقی-بریتانیایی دارد و در تاریخ ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰ در بغداد به دنیا آمد. مدرک ریاضیات خود را از دانشگاه آمریکایی بیروت اخذ کرد و سپس برای تحصیل در مدرسه معماری لندن (AA) راهی لندن شد. او بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه با استاد اسبق خویش رم کولهاس در دفتر معماری «OMA» به کار مشغول شد و در سال ۱۹۷۷ عضوی از آن شد. در سال ۱۹۸۰ دفتر مستقل خود را در لندن ایجاد کرد و در همان سال‌ها در مدرسه معماری (AA) به تدریس مشغول بود.

پروژه های اجرایی و معروف این معمار

مرکز مگی در بیمارستان ویکتوریا (۲۰۰۶)، کرکالدی، اسکاتلند

ایستگاه قطار سریع‌السیر ناپل (۲۰۰۶)، ناپل، ایتالیا

ساختمان مرکزی ب‌ام‌و (۲۰۰۵)، لیپزیگ، آلمان

ترن هوایی (۲۰۰۷) اینسبروک، اتریش

مرکز علمی فائنو (۲۰۰۵)، وولفسبرگ، آلمان

سکوی پرش اسکی برگیسل (۲۰۰۲)، اینسبروک، اتریش

ایستگاه آتش نشانی ویترا (۱۹۹۴)، ویل ام راین، آلمان

هتل آپارتمان 5 ستاره پاسارگاد فرشته(۲۰۱۱ – ۲۰۱۷)، تهران، ایران

منبع ویکی پدیا 

در بخش زیر نمونه کارها و ایده هایی خلاقانه در دکوراسیون و معماری ، از این معمار معروف به نمایش گذاشته ایم که امیدواریم تصاویر و مطالب بکار شما آید . با تشکر وبسایت فن و هنر

نمونه کارها و ایده هایی خلاقانه در دکوراسیون و معماری


کلکسیون خانگی زها حدید

کلکسیون خانگی زها حدید در جشنواره طراحی لندن رونمایی شد

منبع وبسایت : زومیت

معمار و طراح زها حدید

کلکسیون خانگی زها حدید در جشنواره طراحی لندن رونمایی شد

نام خانم زها حدید معمولاٌ با طرح‌های قابل توجه از سازه‌های معروفی در سرتاسر جهان، گره خورده است. اما شاید برای‌تان جالب باشد روی دیگر سکه‌ی استعدادهای طراحی این معمار برجسته را نیز نظاره کنید. از این روی کلکسیون جدید این هنرمند در جشنواره‌ی طراحی لندن در سال 2014 را برای شما عزیزان انتخاب کردیم. در مرور این آثار دیدنی همراه زومیتباشید

با دیدن این مجموعه شاید در همان نگاه اول نام خانم حدید به ذهن‌تان خطور کند. این مجموعه نیز همانند دیگر کارهای حدید، از یک سبک و روش خاص تأسی می‌جوید، همان روال همیشگی کارهای او، که به نوعی به امضاء و مشخصه‌ی اصلی طراحی‌های او تبدیل شده است. این معمار و طراح دو رگه‌ی عراقی- بریتانیایی اکنون و در سن 63 سالگی موفق به دریافت جوایز متعدد معماری شده، از شهرت و اعتباری جهانی و در خور شایستگی‌های غیر قابل انکار برخوردار بوده و شاید بتوان گفت که او اکنون بر قلّه موفقیت ایستاده است.

زها حدید

معمار و طراح زها حدید

پیش از این شاید بیشتر حدید را با سازه‌هایی که طراحی و اجرا نموده درخاطر داشتید، اما  این طراح برجسته دیر زمانی است که در زمینه‌های دیگر هنر طراحی نیز مشغول فعالیت است. از طراحی کیف دستی برای فِندی (Fendi) گرفته تا ظروف سفالین برای لَلیک (Lalique) و شیشه‌ی عطر برای دانا کارِن (Donna Karan) و به نوعی شاید بتوان گفت حدید اکنون از سبک و سیاق و مد خاص خود برخوردار است. اکنون بسیاری از برندهای مطرح  دنیای طراحی و مد از جمله لوئی ویتون (Louis Vuitton)، فارل (Pharrell) و دیگران، خواستار تکه‌ای از آثار حدید هستند ولی این بانوی هنرمند و نابغه اکنون برای خود کار می‌کند. این روزها و در جریان برگزاری نمایشگاه سالانه‌ی طراحی لندن، آثار معماری و طراحی حدید ZHD نیز وارد شده و کلکسیونی از طرح‌های جدید او را در قالب اسباب و لوازم خانگی ارائه داده که از آن جمله می‌توان به یک سینی پذیرایی جالب توجه اشاره کرد که در حدود 9.999 یورو قیمت دارد.

کیف دستی حدید برای مارک فندی

کیف دستی حدید برای مارک فندی طراح زها حدید

کیف دستی حدید برای مارک فندی طراح زها حدید

کیف دستی حدید برای مارک فندی طراح زها حدید

کیف دستی طراحی شده توسط زها حدید

طراحی ظروف سفالین حدید برای للیک طراح زها حدید

طرح گلدان حدید برای للیک

طراحی ظروف برای لَلیک، کاری از زها حدید

جشنواره طراحی لندن زها حدید

جشنواره طراحی لندن زها حدید

طراحی شیشه‌ی عطر برای دانا کِرِن

خانم حدید امسال و در جریان برگزاری جشنواره‌ی طراحی لندن مجموعه‌ای جدید از طرح‌های خانگی خود را در دپارتمان هارودز (Harrods)، به معرض دید عموم گذاشته است. این مجموعه شامل تعدادی گلدان، شمعدان و یک تخته شطرنج است که با استفاده از همان اِلمان‌های آشنای حدید ارائه شده و به خوبی کارهای دیگر استودیوهاست که در این زمینه آماده و معرفی می‌شوند.

جشنواره طراحی لندن زها حدید

جشنواره طراحی لندن زها حدید

اسباب و لوازم تزئینی این معمار نیز همانند سازه‌هایی که طراحی و اجرا نموده، از همان عناصر سبک معماریش بهره برده و به شکلی اِمضای حدید را بر خود دارند.

وودی یائو (Woody Yao)، سرپرست بخش طراحی حدید در این مورد می‌گوید:

” این تکه‌های تزئینی به شکلی زیرکانه به دستاوردهای معماری زها حدید اشاره می‌کنند. با نگاهی به این مجموعه می‌توان جنبه‌های مشخصی از سازه‌های گوناگون  اجرا شده توسط زها حدید را در قالب طرح‌های متفاوت مشاهده کرد.”

سرامیک و فنجان‌هایی با سبک چینی و از جنس استخوان در کنار لوازم ساخته شده از اَکریلیک و تکه‌هایی از رزین که  معمولاَ در رنگ‌های سفید و مشکی شفاف ارائه شده و ته رنگی از سبز و صورتی در خود نهفته دارند، از جمله کارهای ارائه شده از سوی حدید در جشنواره امسال است.

به عنوان نمونه طراحی آکوا پلتر(Aqua Platter)، در اصل اشاره‌ای است به طراحی سازه‌ای که حدید برای المپیک 2012 لندن و برای مرکز آبی آن انجام داد.

مرکز آبی المپیک لندن آثار زها حدید طراحی و معماری

مرکز آبی المپیک لندن آثار زاها حدید طراحی و معماری

مرکز آبی لندن کاری از زها حدید

آثار حدید در جشنواره طراحی و معماری لندن

آثار زها حدید در جشنواره طراحی لندن

آکوا پلتر کاری از معمار زها حدید

آثار زها حدید در جشنواره طراحی لندن

سینی پذیرایی آکوا پِلَتر(Aqua Platter)

یائو می‌افزاید:

“در نگاه اولی آکوا از همان شکل و فرمی تبعیت می‌کند که در ساخت بام مرکز آبی لندن استفاده شده، اما پرسپکتیو زوایای آن متفاوت بوده و تأثیر آن بیش از  یک کپی معمولی از طرحی ساده است.”

آثار زها حدید در جشنواره طراحی لندن

زها حدید

اثر بعدی یک تخته شطرنج است، پنج قطعه‌ی متناسب که در کنار یکدیگر و در اندازه‌های مشخصی و با استفاده از رزین شفاف ساخته شده‌اند. رنگ‌های به کار رفته در ساخت آن نیز روشن و درخشان بوده که در محل‌های خاصی اندکی کدر شده است.

آثار زها حدید

زها حدید

مهره‌های این شطرنج  به آسمانخراش‌های معروفی شباهت دارند که  توسط حدید در آسیا طراحی و اجرا شده‌اند، از جمله برج‌های شانگهای و دوبی. این مهره‌ها از قطعات رزین پرداخت شده ساخته و  زمانی که روی این تخته‌ی شطرنج عجیب قرار می‌گیرند، به شکلی تداعی کننده خط افق شهری  با آسمانخراش‌های متعدد هستند. زمانی که به مهره‌ها نیازی نیست می‌توان آنها را درون تخته شطرنج  و در محفظه‌ی سبز لیمویی  آن نگهداری کرد.  این تخته سِت ” عرصه برج‌ها” (the Field of Towers chess set)،  نامیده شده و 4.860 یورو قیمت دارد.

شمعدان‌های حکاکی شده و شمعدان چند تکه از دیگر کارهای حدید در این نمایشگاه است که از آکریلیک جوهری نیمه شفاف ساخته شده‌اند. همچنین تعدادی گلدان هم با همین طرح و مدل به نمایش گذارده شده که دارای محفظه‌هایی برای قرار دادن شمع‌های معطر هستند. این شمع‌ها دارای دو رایحه‌ی متفاوت برای شب و روز هستند که رایحه‌ی آنها توسط خانم حدید و تیمش انتخاب شده است. این آثار در دو  رنگ‌ سفید و مشکی  موجود می‌باشند.

آثار زها حدید

زها حدید

آثار زها حدید

زها حدید

یک ست از ظرف‌های کوچک سرامیکی برای استفاده‌های چند منظوره، که در قسمت بیرونی دارای خطوط انحنا دار بوده و  قسمت داخلی آنها لعابی و صیقل داده شده‌ است.

 زها حدید

زها حدید

تمام تکه‌های این مجموعه در اروپا ساخته شده‌اند، از جمله سرامیک‌های معروف ” Stock-on- Trent ” انگلستان. (استوک-آن-ترنت (به انگلیسی: Stoke-on-Trent) شهری است در مرکز انگلستان واقع در ناحیه میدلند غربی. )

این مجموعه به همراه کارهای قبلی حدید همانند لامپ‌های آریا و آویا (Aria and Avia Lamps) و کفش نوا (Nova shoes) در طبقه دوم دپارتمان فروشگاهی نایتزبریج (Knightsbridge) به معرض نمایش گذاشته شده‌اند.

آثار زها حدید

لوستر طراحی زها حدید

لامپ‌های آریا و آویا (Aria, Avia)

کفش نووا (Nova)

هارودز همچنین مجموعه‌ی منتخب دیگری از کارهای تزئینی حدید را به صورت محدود برای فروش گذاشته است. نمایش این مجموعه که در راستای جشنواره‌ی سالانه طراحی لندن صورت گرفته،  تا 21 سپتامبر ادامه  خواهد داشت.


شاهکار جدید معماری «زها حدید» +عکس

زها حدید قبل از این برای فاز دوم برج مجموعه برج میلاد تهران نیز طرحی را ارائه کرد که مقام اول را در میان طرح های پیشنهادی کسب کرد. فاز دوم مجموعه برج میلاد تهران شامل هتل و ساختمان اداری و تجاری است.

عصرایران: زها حدید قبل از این برای فاز دوم برج مجموعه برج میلاد تهران نیز طرحی را ارائه کرد که مقام اول را در میان طرح های پیشنهادی کسب کرد. فاز دوم مجموعه برج میلاد تهران شامل هتل و ساختمان اداری و تجاری است.زها حدید از معماران بزرگ جهان است. او توانست در سال 2004 میلادی نخستین زنی که جایزه معماری پریتزکر را دریافت کرد. حدید متولد 1950 بغداد است اما در بریتانیا تحصیل و رشد کرد.

از جمله طرح های زها جدید می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

مرکز مگی در بیمارستان ویکتوریا (۲۰۰۶)، کرکالدی، اسکاتلند، ایستگاه قطار سریع‌السیر ناپل (۲۰۰۶)، ناپل، ایتالیا،    ساختمان مرکزی ب‌ام‌و (۲۰۰۵)، لیپزیگ، آلمان، ترن هوایی (۲۰۰۷) اینسبروک، اتریش، مرکز علمی فائنو (۲۰۰۵)، وولفسبرگ، آلمان، سکوی پرش اسکی برگیسل (۲۰۰۲)، اینسبروک، اتریش، ایستگاه آتش نشانی ویترا (۱۹۹۴)، ویل ام راین، آلمان از جمله


طراحی کشتی تفریحی زها حدید

زها حدید” معمار انگلیسی – عراقی در جدیدترین اثر خود، طرح های پیشنهادی خود را برای تعدادی از قایق تفریحی شرکت آلمانی  “بلوم آند فوس” ارائه کرد.

زها حدید درباره این کشتی ها می گوید: هر کشتی مجموعه ای هندسی از نیازهای هیدرودینامیکی معینی است که در کنار بالاترین شاخص های راحتی، کیفیت و ایمنی قرار می گیرد.

این کشتی های تفریحی به طول 128 متر هستند.

طراحی کشتی های تفریحی

طراحی کشتی های تفریحی
طراحی کشتی های تفریحی

مسابقه طراحی فاز دوم برج میلاد نفر اول زها حدید

برج میلاد
زها حدید قبل از این برای فاز دوم برج مجموعه برج میلاد تهران نیز طرحی را ارائه کرد که مقام اول را در میان طرح های پیشنهادی کسب کرد. فاز دوم مجموعه برج میلاد تهران شامل هتل و ساختمان اداری و تجاری است.
برج میلاد

برج میلاد طراحی زاها الحدید
برج میلاد طراحی زاها الحدید

زها حدید معمار عراقی – انگلیسی

زها حدید بزرگان معماری معماران بزرگ ، زها حدید نخستین معمار زن جهان که توانست جایزه معماری پریتزکر را دریافت کند . او همکنون یکی از بهترین معماران جهان است

زها حدید بزرگان معماری معماران بزرگ ، زها حدید نخستین معمار زن جهان که توانست جایزه معماری پریتزکر را دریافت کند . او همکنون یکی از بهترین معماران جهان است

منبع : وبسایت برترینها 


زها حدید

گرداوری گروه فن و هنر ایران زمین


مطالبمرتبط با موضوع معمار زاها الحدیدی :

WhatsApp us