0 Items

استاد عباس عشاقی سالروز وفات

سنگ مزار استاد هنرمند عباس عشاقی

سنگ مزار استاد هنرمند عباس عشاقی

سمت راست استاد عباس عشاقی و سمت چپ استاد چکشی از هنرمندان نامدار در هنر گره سازی

سمت راست استاد عباس عشاقی و سمت چپ استاد چکشی از هنرمندان نامدار در هنر گره سازی

 

 

ثبت اثر طرح گنبد هنرمند اصفهاني در يونسکو

( گروه: صنایع دستی )
“عباس عشاقي” که 35 سال است در حوزه گره چيني فعاليت مي‌کند در گفتگو با ميراث آريا (chtn)، تصريح کرد: هنگامي که براي پرداخت حق بيمه خود مراجعه کردم مامور بيمه تمام مبلغ را طلب کرد.

وي با اشاره به پيگيري در معاونت صنايع‌دستي استان اصفهان گفت: مشخص شد در ابلاغيه‌اي که از تهران به معاونت صنايع‌دستي تمام استان‌ها ارسال شده قانوني که هنرمندان را موظف به پرداخت يک سوم حق بيمه مي‌کرد، لغو شده است.

هنرمند اصفهاني به قول‌هاي مديران صنايع‌دستي مبني بر رفع اين مشکل اشاره و تاکيد کرد: اميدواريم در شرايط کنوني که هنرمندان کشور با مشکلات متعددي مانند نبود بيمه و عدم حمايت مالي از سوي دولت مواجه هستند اين مساله به زودي برطرف شود.

عشاقي در ادامه به توضيح هنر خود پرداخت و گفت: در گره چيني، هنرمند، قطعه‌هاي کوچک چوب را از طريق قالب‌هاي طراحي شده به اشکال مورد نظر دراورده و آنها را به کمک طرح‌هاي هندسي و گره‌هاي چوبي در کنار هم مي‌چيند.

وي با اشاره به طرح ابتکاري خود يعني “طرح گنبد” که سال گذشته در يونسکو ثبت شده است، افزود: طرح گنبد از گره‌هاي چوبي فراواني تشکيل شده است که با خلاقيت و ظرافت‌ خاصي در کنار هم قرار گرفته‌اند.

عشاقي يادآور شد: شکل گنبدي اين اثر مشکلات ساخت آن را دو چندان کرده است.

وي در پايان با بيان قدمت تاريخي گره چيني در ايران گفت: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده، قديمي‌ترين اثر گره چيني در ايران متعلق به دوران سلجوقي است.

 

WhatsApp chat