تاریخچه درب

تاریخچه درب : اولین مواردی که در تاریخ درباره درب ها به دست ما آمده است در نقاشی های مقبره های مصری نشان داده شده است.

در آن نقاشی ها درب ها به صورت درهای منفرد یا دوتایی، هر کدام با یک تکه چوب نشان داده شده اند.

از نوشته ها و نقاشی های مصریان باستان بر می آید که اعتقاد آنان بر این بوده است که درها یک دروازه به معنای واقعی زندگی پس از زندگی در این دنیا بوده و بعضی از درهای منتهی به اماکن مهم نمادی برای طرح زندگی پس از زندگی در این دنیا می باشد.

الف- درب های چوبی

از نظر بحث فنی چوب شناسی،در مصر، جایی که آب و هوا به شدت خشک است، کمتر ترسی از نم کشیدن و پوسیدگی درب ها در نتیجه باران وجود داشت.

اما در سایر کشورهایی که میانگین بارندگی بالاتری دارند و یا رطوبت هوا بالاست لازم بود که درب ها را قاب بندی کنند. به گفته ویتروویوس تاریخ نگار درب های اولیه در اروپا بدون قاب بود و سپس از ریل برای ساخت قاب درب ها استفاده شد.

وی ادامه می دهد :

که بعد ها با کشف فلزات از آن ها برای تهیه چهارچوب درب ها بهره جستند. در این زمینه عکس های تاریخی خیلی به شما کمک می کند.

به تدریج فضاهای محصور شده با تابلوها پر می شوند و داخل شیارهای ساخته شده با میله ها و ریل ها قرار می گیرند. تخته ها تخته های عمودی و افقی ساده ای بودند که یکی از آنها به صورت خمیده یا لولایی قرار می گرفت و دیگری به آن جفت می شد.

کهن ترین درها در همه ملل، از چوب ساخته شده بودند، مانند درب هایی که در تصویر مقدس از معبد پادشاه سلیمان در چوب زیتون دیده می‌شود.

ب- درب های دارای روکش فلزی

درب هایی هم در قدیم بوده است که بعد از درب های اولیه پدید آمده است و روی آن ها حکاکی شده و حتی درب هایی هست که از طلا پوشیده شده است. درهای قدیمی در شهر هومر سوریه وجود دارند که با فلز نقره یا برنج پوشیده شده اند.

در کنار چوب زیتون از نارون ، سدر ، بلوط و سرو نیز برای ساخت درب ها در آن نواحی استفاده می شده است .

ج- درب های سنگی

ساخت درب های قدیمی استفاده می‌شده است. یک درب 5000 ساله توسط باستان شناسان در سوئیس پیدا شده است.
در آن درب سوئیسی، درهای باستانی در قسمتهای بالا بودند و زیر آن ها در پایین تخته سنگی بود که به صورت لولایی در یراق كار می كرد.

سنگ های سختی مانند بازالت یا گرانیت در درب های قدیمی به کار میرفت.

درب هایی که توسط دکتر هیلپرشت در سال 2000 پیش از میلاد در نیپور یافت شد، دارای مشابهت هایی در شهر دولریت نیز بودند.

درهایی نیز در شهرهای قدیمی وجود دارد که با بلووات با برنز پوشیده شده بودند. اکنون در موزه بریتانیا درهای قدیمی وجود دارد که دروازه ها به دو برگ آویزان شده بودند که هر یک در حدود 2.54 متر (100 اینچ) عرض و 8.2 متر (27 فوت) ارتفاع داشتند.

آنها با نوارهای برنز یا نوارهایی با ارتفاع 4/25 سانتیمتر (10.0 اینچ) پوشانده شده بودند که با تزئینات رنگی مجسمه پوشانده شده بودند. به نظر می رسد درهای چوبی حدود 7.62 سانتی متر (3.00 اینچ) ضخامت داشته اند.

قطر بخش آویزان نیز بیش از 360 میلی متر (14 اینچ) قطر داشته است.

روکش های دیگری با اندازه های مختلف با برنز در درب های قدیمی اروپایی یافت شده است. درب های قدیمی در کشورهای دیگر هم یافت شده است که ثابت می کند این روش یعنی جهانی بوده است که برای محافظت از محورهای چوب به کار گرفته شده است.

در شهر هواران در سوریه، که چوب کمیاب بوده است، درهایی با سنگ ساخته شده اند و یک قطعه 1.63 متر (5.3 فوت) با 0.79 متر (31 اینچ) از سنگ در آنها به کار رفته بود که هم اکنون در موزه انگلیس است نگهداری می شود.

درهای سنگی به طول 2.74 تا 3.048 متر (8.99 تا 10.00 فوت) ارتفاع در سوریه پیدا شده که درهای ورودی شهر بوده اند.

درهای یونان و روم باستان انواع درب ها که شامل درهای منفرد، درهای دو تکه، درهای سه گانه، درهای کشویی یا درهای تاشو بودند دیده می‌شده است.

در حالت آخر برگها به صورت آویز و تاشو بودند که به عقب باز می شدند. در شهر Eumachia، یک نقاشی از یک درب با سه تکه موجود است.

در مقبره Theron در شهر Agrigentum یک درب چهار تخته منفرد حکاکی شده از سنگ ساخته شده بود. در مجموعه بلوندل نقش برجسته ای از معبد با درهای دوتایی وجود دارد که هر برگ دارای پنج تابلو است.

درب های سنگی
درب های سنگی

درب سنگی معروف به نیکارا در مصر باستان، دروه پنجم، مربوط به 2408 سال قبل از میلاد مسیح (ع)
با ابعاد x 6 cm 168 x 111.5

محل نگهداری حال حاضر: موزه هنر شهر Cleveland، ایالت متحده آمریکا

د- درب های آسان باز شونده

از جمله نمونه های موجود ، درهای برنز در کلیسای SS. Cosmas و Damiano، در شهر رم ایتالیا، می باشند که نمونه های مهمی از کار فلز رومی در آن دوره هستند.

آنها از دو تکه و هر یک از دو صفحه تشکیل شده اند و از جنس برنز هستند. درب هایی که در Pantheon با طراحی مشابه آنچه در باره کلیساهای شهر رم گفتیم، نیز موجود می باشند. علاوه بر این، پانل های باریکی، در بالا، پایین و وسط این در وجود دارد.

دو درب برنز دیگر دوره روم هم در باسیلica Latera قرار دارد.
محقق یونانی هرون در اسکندریه ، اولین دربی را که به راحتی باز و بسته میشد و برای عبور و مرور راحت بود را در قرن اول میلادی در دوران مصر و روم را ایجاد کرد.

اولین درب آسان باز شو با طراحی دیگری نیز در زمان سلطنت امپراتور یانگ (در حدود 604-618) در چین ساخته شد، که یکی از آنها را برای کتابخانه سلطنتی امپراطوری نصب شده است.

درب آسان بازشو
درب آسان بازشو

درب آسان باز شونده که در نمای بیرونی چوب فلز نیز به کار رفته، مربوط به درب مسجد کیلایی کوهنا، در ایالت وارون شیوا کاپور هند

دربی مربوط به 5000 سال قبل در سوئیس
دربی مربوط به 5000 سال قبل در سوئیس

دربی مربوط به 5000 سال قبل در سوئیس
لینک: منبع ویکی پدیا

برای ادامه این مطلب سایت ما را دنبال کنید.

عکسهای درب چوبی قدیمی

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us