0 Items

چوب درخت توت

توضیح کلی در مورد درخت توت و چوب آن:

درخت توت درختی تاریخی و قدیمی است که در بیشتر کشور های دنیا قدمت بیشتر از دویست الی سیصد سال دارد. این درخت بسیار مقاوم و کم نیاز است و در بیشتر مناطق با آب و هوای متفاوت رشد می کند و حتی می تواند به ارتفاع بیست تا بیست و پنج متر برسد. بعضی از درختان فقط جنبه زینتی و سایه دار بودن دارند و فقط گل های نر تولید می کنند و میوه ندارند.

این نوع درخت از گونه پهن برگان است و رنگ تنه اش در جوانی خاکستری روشن است که با بالا رفتن سنش رنگ تنه به قهوه ای مایل می شود. بر روی پوست تنه شیارهایی وجود دارد و برگ هایش با ظاهر نیم قلبی و به رنگ سبز روشن و براق است و بخش پایانی آن به صورت نوک تیز است.

درخت توت هم اکنون با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است قرن ها و دهه ها است که مورد توجه سازندگان کاسه و اشیاء زینتی و کاربردی و کابینت سازان قرار گرفته است. لازم به ذکر است که تمامی اجزای درخت توت مفید و قابل استفاده هستند و در کار های گوناگونی به کار می روند برای مثال:

میوه: 

میوه درخت توت به دلیل خواص زیادی که دارد همواره مورد توجه بوده و چه به صورت خام و چه به صورت خشک شده یا فریز کاربرد دارد.

برگ ها:

از برگ های این درخت در بهار برای پرورش کرم ابریشم استفاده می شود که بسیار مورد توجه و محبوب بسیاری از مردم است و در پاییز به عنوان علوفه به دام ها تعلق می گیرد و از این بخش درخت نیز استفاده بهینه ای می شود.

پوست شاخه های جوان :

از این بخش درخت توت برای بستن و بسته بندی پیوند استفاده می شود.

تنه، چوب و ساقه درخت توت :

تنه درخت توت به دو قسمت استوانه ی مرکزی و جزای پوست تقسیم می شود. مواد لازم برای رشد درخت از جمله آب و مواد غذایی و معدنی بعد از جذب شدن از خاک از طریق ریشه به آوندهای چوبی منتقل شده و با استفاده از این آوند های چوبی مواد لازم برای رشد گیاه به برگ های درخت توت منتقل می شوند و پس از آن وارد آوندهای آبکش می شوند و با استفاده از این آوندها به بخش های مختلف درخت می روند.

انواع چوب، چوب توت

ظروف چوبی , چوب توت
ظروف چوبی , چوب توت

به همین علت اگر قسمت پوسته ی درخت را به صورت دایره ای ببریم شیره ای سفید رنگ از آن خارج می شود. اکثر مواد غذایی معمولا در ریشه ها، جوانه ها و آوند های چوبی ذخیره می شوند و مواد خام جذب شده با استفاده از ریشه به برگ ها انتقال داده می شود.

چوب درخت توت – تنه ی درخت توت

چوب درخت توت – تنه ی درخت توت
چوب درخت توت – تنه ی درخت توت

چوب تنه ی درخت توت بسیار پرکاربرد است و در ساخت مال بند برای گاو آهن و همچنین امور نجاری و خراطی به کار می رود.

درخت توت در برابر گرما و خشکسالی مقاوم است. به همین دلیل در مناطق سردسیر خزان می کند و در مناطق گرم همیشه سبز است. این درخت بومی کشور چین است اما در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران، هند، سوریه، ارمنستان، ترکیه و تایلند و کشورهای اطراف دریای مدیترانه وجود دارد. رشد این درخت کندتر از بقیه درختان است و تا 120 الی 150 سال عمر می کند.

درخت توت در برابر دما مقاوم است و در ایران در علفزارها و شهرها و مناطق شمال ایران کاشته می شود و گاهی حتی به صورت وحشی در جنگل ها و بیشه های شمال ایران می روید و رشد می کند اما شایان ذکر است که درخت توت در مناطق گرمسیر ایران همچون یزد، خراسان، مناطق و شهرها و روستاهای حومه ی تهران و یا مناطق نزدیک به دریای خزر در شمال ایران همچون مازندران رشد می کند.

این نوع درختان در اکثر مناطق معتدل دنیا به صورت وحشی و یا سطح زیر کشت درخت توت بیش از دویست گونه دارد که شامل اندازه قد تنه (به طور معمول 10-15 متر)، قطر تنه (50-30 سانتی متر و در گونه های قدیمی تا یک متر هم دیده می شود)، وزن خشک (690کیلو گرم در هر متر مکعب) و سختی ژانکا (7470نیوتون بر متر) می شود.

چوب درخت مورد نظر و درخت اقاقیا بسیار شبیه به یکدیگر هستند. از ویژگی های مشترک چوب درخت توت سفید و درخت اقاقیا می توان به بافت محکم و مقاومت در برابر رطوبت و خشکی شدید اشاره کرد. توت ها در جوانی بسیار سریع رشد می کنند و می توانند حتی تا ارتفاع 24 متری برسند. درخت توت به علت تولید گرده بسیار زیاد امکان دارد برای افرادی که به گرده آلرژی دارند خطر ناک باشد.   

چوب درخت توت سفید بسیار سنگین و سخت و دارای الیاف موازی می باشد و علاوه بر این ویژگی ها به سختی شکاف بر می دارد و ترک می خورد. رنگ چوب درونی تنه درخت توت به رنگ کرمی براق متمایل به قهوه ای بوده و با گذشت زمان به قهوه ای متمایل به قرمز تغیر رنگ می دهد و لایه ی بیرونی آن به رنگ زرد روشن است.

چوب درخت توت – تنه ی درخت توت

چوب درخت توت – تنه ی درخت توت
چوب درخت توت – تنه ی درخت توت

چوب درخت توت سخت است و چگالی نسبتا متوسطی دارد و زمانی که تنه ی آن در معرض نور خورشید قرار می گیرد به رنگ قهوه ای متمایل می شود.

تنه این چوب دارای ناپیوستگی است و منافذ کوچک و بزرگی دارد. چوب توت مقاومت بسیار بالایی نسبت به سایر درختان در برابر حشرات و پوسیدگی دارد علاوه بر این، این درخت مقاومت زیادی در برابر هوازدگی دارد.

نمی توان از ویژگی طعم و بو برای تشخیص چوب توت استفاده کرد زیرا دارای بوی مشخص و خاصی نیست و از نظر سمی بودن، سلامتی و بهداشت دارای هیچ گونه مشکلی نیست و استفاده از آن خطری برای انسان به وجود نمی آورد.

این نوع درخت به دلیل این که پراکنده است و محدوده رشد اش کوچک است بسیار کم از چوب آن برای تجارت استفاده می شود و به صورت محلی و در قطعات کوچک در محدوده طبیعی درخت به فروش می رسد به همین دلیل چوب درخت توت قیمت گذاری بالایی دارد.

از مهمترین کاربردهای چوب درخت توت می توان به احداث حصار، ساخت وسایل و ابزارهای کشاورزی، مبلمان و همچنین استفاده از آن به عنوان هیزم جهت پخت و پز اشاره کرد.

از مهم ترین و بیشترین کاربرد های چوب درخت توت می توان به ساخت حصار، ساخت لوازم کشاورزی، ساخت اشیاء چرخنده و هیزم و پخت و پز اشاره کرد. کاربرد دیگر چوب درخت توت در مناطقی از اروپا ساخت بشکه های چوبی است و هم چنین می توان پس از برش و هرس درخت از شاخه های آن برای تهیه سبد مورد استفاده قرار داد.

چوب درخت توت – تنه ی درخت توت

چوب درخت توت – تنه ی درخت توت
چوب درخت توت – تنه ی درخت توت

چوب درخت توت دارای ویژگی های متفاوتی است که از جمله آنها می توان به بافت سخت و یکنواخت آن (نسبت به چوب های دیگر) اشاره کرد. کتاب مقدس قرآن از چوب درخت توت به عنوان چوبی که نمی پوسد نام برده است. قدمت درختان توت در جزیره ایزو ژاپن که جزیره ای آتشفشانی است  به 1000 سال می رسد و می توان چوب آن ها را با چوب گیلاس سیاه اشتباه گرفت.

در زمان تهیه کردن کنده چوب درخت توت باید به ابعاد آن توجه بسیار زیادی داشت. بعضی از کنده های که اندازه آن ها بزرگتر از حد معمول می باشد می تواند بسیار عالی و ایده آل باشد هر چند که از سایز معمول کنده ی چوب درخت توت نیز استقبال خوبی می شود.

از کاربرد های مهم چوب درخت توت می توان به ساخت انواع ابزار آلات چوبی منازل و اداره جات، خاتم سازی و نیز معرق کاری اشاره کرد که در صنعت کشور بسیار مهم و کاربردی هستند. علاوه بر این وسایل از چوب این نوع درخت برای ساخت بخش های مختلف آلات موسیقی به خصوص سه تار و تار و دیگر آلات موسیقی مشابه استفاده می شود. و استفاده از این چوب در ساخت تار به یک فرهنگ تبدیل شده است و مردم با طنین حاصل از این چوب خو گرفته اند و جایگزین دیگری برای ساخت این ساز را نمی پذیرند.

چوب درخت توت- ساخت آلات موسیقی با استفاده از چوب درخت توت

چوب درخت توت- ساخت آلات موسیقی با استفاده از چوب درخت توت
چوب درخت توت- ساخت آلات موسیقی با استفاده از چوب درخت توت

بنابراین کنده ی چوبی که به درخت توت تعلق دارد بیشترین کاربرد عام را برای ساخت تار سه تار و اجزای دیگر آلات موسیقی دارد و خرید این چوب اکثر اوقات برای این کار انجام می پذیرد.

درخت مورد نظر گیاهی دائمی و چوبی بوده و شامل اندام های رشدی همچون برگ، ریشه و ساقه می باشد و در دوران های قدیم و در گذشته، درختان توت به صوت خود رو و تک تک در مناطق مختلف و دشت ها و کنار جاده ها می رویدند. که شاخ و برگ های درخت توت برای چراندن دام ها مورد استفاده قرار می گرفت.

ارتقا علومی مانند ژنتیک و اصلاح گیاهان در رواج، و توسعه و کیفیت درختان توت تأثیر گذار بوده است که در این زمان سبب به وجود آمدن درختان توت با ویژگی های جدید و بهره بالا، مقاومت در برابر آفات و بیماری های درختان و کیفیت بالای برگ شده است.

درخت توت در بسیاری از مناطق جهان از جمله شرق، جنوب آسیا ی شرقی، جنوب اروپا و آمریکای شمالی، جنوب غربی آمریکا و مناطق مختلفی از آفریقا می روید زیرا گیاهی مقاوم در برابر دما و مناسب برای آب و هوای گرمسیری می باشد و این قدرت پراکندگی درخت توت نشان دهنده ی قدرت سازگاری این درخت می باشد.

عمر درخت توت در مناطق و آب و هوای مختلف متفاوت است برای مثال در آب و هوای گرمسیری (سن درخت به 108 – 150 می رسد) و در آب و هوای معتدل (سن درخت به 120 – 150 سال می رسد )، سن اوج قدرت درخت توت در تولید میوه و چوب (40 20 سالگی است) و بیشتر راندمان تولید برگ (9 – 6 سالگی است).

به گونه ای که از سنین 15 الی 12  سالگی به بعد تولید برگ با کاهش رو به رو خواهد بود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد و باید این درختان توت ریشه کن و جایگزین شوند.

درخت توت سفید بسیار پر کاربرد و سود آور است به گونه ای که از چوب باارزش آن برای ساخت کشتی و لنج، از برگ آن برای تغذیه و پرورش کرم ابریشم و از میوه ی آن به عنوان ماده ی دارویی یا خوراکی استفاده می شود.

چوب درخت توت مناسب برای ساخت انواع آلات موسیقی است و از جمله ی آن ها می توان به کمانچه، باب، قیچک، دو تار، تنبک، تنبور و بهترین چوب برای ساخت سه تار است.

درخت توت، درختی سازگار است و در همه ی خاک ها رشد می کند اما در خاک های بار خیز بهتر و بیشتر رشد می کند و همچنین نیاز چندانی به آب ندارد در نتیجه با آب بسیار کم هم رشد خوبی دارد.

چوب درخت توت علاوه بر زمان حال در گذشتگان دور نیز مورد استفاده قرار می گرفت برای مثال: درب چوبی ای که از درخت توت درست شده بود و با ارتفاع دو متر و بالای قوسی شکل که بر روی آن با فلز طرح های با شکل گل ساخته اند و یا همچنین نخل سوگواری که در زمان صفویه ساخته شده و جنس پایه هایش از جنس صنوبر، جنس اشکال هندسی اش از جنس چوب درخت توت و جنس بدنه اش از چوب درخت چنار است.

البته هم اکنون از چوب درخت توت برای مشبک کاری، نازک کاری، کنده کاری و گره چینی استفاده می شود.

چوب درخت توت – کاربرد چوب درخت توت

چوب درخت توت – کاربرد چوب درخت توت
چوب درخت توت – کاربرد چوب درخت توت

انواع گونه های درخت توت:

درخت توت در شرایط عادی دارای انواع و گوناگونی زیادی می باشند و بیش از دویست گونه است که از جمله ی آن ها می توان به توت سفید، توت آفریقایی، توت زرد یا آسیایی، توت چینی، شاه توت و توت قرمز که خود دارای گونه های متفاوتی است و بومی مناطق شمال شرقی آمریکا به شمار می رود، اشاره کرد.

دانه درخت توت:

دانه درخت توت دارای بافت یکنواخت و متوسط و دارای درخشش هستند.

ریشه:

ریشه ی درخت مورد نظر دارای سه بخش ریشک یا ریشه های مشخص، فرعی و اصلی می باشد. ریشک ها در قسمت پایانی ریشه های اصلی و فرعی قرار دارند که جذب مواد غذایی و آب را به عهده دارند.

سطح این ریشه ها را برجستگی های عدسی مانند به نام عدسک پوشانده است که مسئولیت آن ها تبادلات هوا، گاز و انجام عمل تنفسی ریشه ها می باشند.

ریشه های فرعی و اصلی وظیفه ی منتقل کردند و ذخیره سازی آب و مواد غذایی را بر عهده دارند. عواملی مثل رطوبت، حرارت و وجود هوا در خاک اثر مستقیمی در جذب مواد غذایی و آب به داخل ریشه ها دارد. که تغییرات منفی یا مثبت آن ها تاثیرات مستقیمی کار جذب و انجام سایر اعمال حیاتی را باقی می گذارد.

چوب درخت توت – میوه درخت توت

چوب درخت توت – میوه درخت توت
چوب درخت توت – میوه درخت توت

درخت توت سیاه (شاه توت) :

درخت شاه توت بومی مناطق غربی کشور ایران و مناطق شرقی کشور ترکیه می باشد و به طور معمول در زمستان برگ ریزان می کند در حالی که درخت توت سفید را بومی کشور چین می دانند.

میوه ی این درخت تقریباً کوتاه و کلفت می باشد و مزه ی آن ما بین طعم های ترش و شیرین و پر آب است و بعد رسیدن به رنگ قرمز آلبالویی تبدیل می شود.

کیفیت و کاربرد چوب درخت توت سفید و شاه توت همانند یکدیگر است و همچنین مصارف این دو درخت نیز مانند هم دیگر است.

مشخصات درخت شاه توت:

در این بخش به مطالعه ویژگی های درخت شاه توت یا همان توت سیاه خواهیم پرداخت.

درخت شاه توت می تواند تا 200 سال عمر کند همچنین تنه این نوع درخت معمولا کوتاه است و زمانی که سن درخت بالا برود تاجش بسیار بزرگ می شود.

درخت توت سفید:

درخت توت سفید بومی آسیای شرقی و چین بوده، اما در مناطق مرطوب جنگل های شمال ایران، در نواحی ییلاقی و در تعداد بسیاری از مناطق معتدل دنیا پرورش داده می شود.

تاریخ وارد شدن توت سفید به ایران مشخص نیست اما احتمال داده می شود در زمان حکومت جمشید شاه هخامنشی این اتفاق افتاده باشد. میوه های این نوع توت تقریباً نازک، و دراز هستند به گونه ای که اندازه ی آن ها در 5 – 6 سانتی متر و همچنین این نوع توت دارای طعمی شیرین است. و یا حتی توت های سفید اطراف بیرجند که اکثراً دراز و کلفت هستند) در کل توت های سفید ایران دسته بندی نشده اند و همه آنها را با نام توت می شناسند.

کاربرد های چوب درخت توت سفید:

از چوب درخت توت به عنوان چوبی مناسب برای ساخت انواع وسایل و دکوراسیون چوبی، روکش چوبی، ساخت آلات موسیقی و … استفاده می شود.

ویژگی های درخت توت سفید:

چوب این درخت سنگین و راست تار است.

رنگ این نوع درخت از بیرون به رنگ سفید و از درون طلایی رنگ می باشد.

چوب درخت توت سفید از سختی و مقاومت بسیار بالا برخوردار است.

ظروف چوبی ساخته شده از چوب درخت توت
ظروف چوبی ساخته شده از چوب درخت توت

 نتیجه:

کشور ما ایران دارای توتستان های بسیاری است که معمولا درختان توت را با هدف برداشت برگ یا تولید چوب می کارند. چوب های توت تولید شده در شهر های گوناگون می توانند با یکدیگر متفاوت باشند و این تفاوت ناشی از شرایط حاکم بر ناحیه ها است.

چوب درختان توتی که در نواحی گرم با نواحی معتدل به جهت میزان خشک بودن و حتی قد فرق دارند؛ بنا براین شاهد کیفیت های متنوعی از این محصول هستیم که در ساخت وسایل مختلف باید به کیفیت چوب دقت فراوان داشته باشیم.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی


Morus nigra و توت قرمز lat. Morus rubra . درخت توت : پس از هرس و برش می توان از شاخه های آن برای تهیه سبد استفاده کرد. این چوب سخت است و بافت آن نسبت به سایر مواد چوبی که ما استفاده می کنیم یکنواخت تر است . درخت توت نقش مهمی در اساطیر شرقی دارد.27 سپتامبر 2017

چوب درخت توت
چوب درخت توت
چوب درخت توت
چوب درخت توت

مطالب مرتبط با شناخت انواع چوب :

چوب درخت توت
چوب درخت توت

با تشکر از توجه شما

WhatsApp chat