9  نوع دیوارپوش چوبی برای افزودن سبک به فضای داخلی شما

قبل از اینکه دیوارهای گچی و جایگزین های آنها محبوبیت پیدا کنند ، از دیوارپوش چوبی برای تزئین دیوارها و محافظت از آنها در برابر آسیب استفاده می شد . دیوارپوش چوبی به فضای داخلی هر خانه ای اعم از یک ملک مدرن یا سنتی ، استایل می بخشد . اگر قصد نصب پانل های دیواری یا انتخاب بافت دیوار برای سفارشی کردن خانه خود را دارید ، ابتدا باید با برخی از حقایق مفید در مورد دیوارپوش چوبی ، مزایا و معایب آن و 9 نوع انتخاب آشنا شوید .

در این مقاله

     حقایق جالب در مورد دیوارپوش چوبی

     مزایای دیوارپوش چوبی

     معایب دیوارپوش چوبی

     انواع دیوارپوش چوبی

         1. زبان و شیار

         2. چوب بازیابی شده

         3. برد و باتن

         4. تخته چوب

         5. پانل های تخت

         6. پانل های مطرح شده

         7. تخته کشتی

         8. پانل تخته کاشی

         9. پانل های چوبی افقی

حقایق جالب در مورد دیوارپوش چوبی

    پانل های دیواری چوبی در ابتدا به دلایل عملی ایجاد شده اند : برای ایجاد عایق و پوشش لکه های دیوار . اما طولی نکشید که آنها به عنوان جزئیات تزئینی شناخته شدند تا گرما را به فضای زندگی وارد کنند .

    در قرن سیزدهم ، پادشاه انگلستان ، هنری وینچستر اولین فردی بود که چوب را از نروژ وارد کرد و از آن به عنوان دیوارهای تزئینی در قلعه معروف ویندزور استفاده کرد . بلافاصله پس از آن ، پانل های چوبی بیشتر به عنوان هنرهای زیبا در نظر گرفته شدند تا پوشش دیوار .

    در اوایل دوران قدیم  ، از زونا و تخته برای پوشش دیوارهای داخلی استفاده می شد . این تخته ها دیوارهای پارتیشن اولیه بودند که اغلب دارای جزئیات تزئینی در امتداد لبه های خود بودند .

    دیوارهای بدون گچ اغلب با استفاده از چوب روکش می شدند . در حالی که ثروتمندان کارهای چوبی فانتزی را ترجیح می دادند ، اکثر خانوارها پنل های تخت را انتخاب کردند که شبیه به نمای بیرونی خانه آنها بود . این پانل ها معمولاً از تخته های بهم پیوسته یا اتصالات زبان و شیار برای دفع آب و سرما تشکیل شده بودند .

    امروزه ، مواد مختلفی به غیر از کاج و بلوط وجود دارد که می توانید برای پانل های دیواری خود انتخاب کنید . MDF محبوب ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه برای دکوراسیون داخلی خانه است .

    معمولاً دو سیستم صفحه بندی وجود دارد . یکی از آنها صفحه اصلی تخت است که می تواند روی دیوار پیچ شود و برای سطوح مستقیم قابل استفاده است . مورد دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و دارای پانل های برآمده شبیه شبکه قاب است .

مزایای دیوارپوش چوبی

– ظاهر زیبا و شیک : پانل های چوبی اغلب با خانه های روستایی و سبک سنتی مرتبط هستند . چه یک دیوار کامل را بچینید و چه فقط در نیمه راه ، دیوارپوش ظاهری گرم و شیک به خانه شما می بخشد .

–  یک انتخاب همه کاره : دیوارپوش چوبی دارای انواع مختلفی است که متناسب با هر دکوراسیون منزل است .

–  عایق مناسب : جدا از تنوع ، چوب یک ماده عایق حرارتی و صوتی طبیعی است . با افزودن پانل های دیواری به خانه خود ، از لایه های عایق اضافی برای جلوگیری از سر و صدا و پیش بینی ها سود خواهید برد .

–  پنهان کردن عیب ها : روکش چوبی راهی عالی برای پنهان کردن عیوب دیوارها ، مانند فرورفتگی ، ترک ، لوله یا سیم کشی است .

–  تعمیر آسان : آسیب رساندن به چوب از دیوار خشک یا کاغذ دیواری سخت تر است ، بنابراین تعمیر آن بسیار آسان است . به عنوان مثال ، خراش ها را می توان با سمباده و آب بندی مجدد ، یا تمام صفحات چوبی را بدون ایجاد مزاحمت برای بقیه دیوار جایگزین کرد . حتی سوراخ های روی دیوار را می توان به راحتی با استفاده از بتونه چوبی پر کرد .

– سازگار با محیط زیست : در مقایسه با دیوارهای خشک ، روکش چوب از نظر زیست محیطی سازگارتر است زیرا از منابع تجدیدپذیر استفاده می کند . و اگر نگران قطع درختان هستید ، گزینه های ارزان تری در قالب چوب های چرخه دار وجود دارد که به همان اندازه از نظر مصرف انرژی و شیک هستند .

معایب دیوارپوش چوبی

– چوب مستعد پوسیدگی است : همه می دانیم که چوب ضد آب نیست بنابراین اگر به طور مداوم در معرض رطوبت قرار گیرد ، می تواند پوسیده شود . راه حل ؟ از آنجا که تابلوهای دیواری در داخل خانه قرار دارند ، احتمال پوسیدگی شدید آنها کمتر است . سنباده زدن پانل ها و رنگ آمیزی مجدد آنها باعث می شود از مواد در برابر آسیب بیشتر محافظت کنید .

–  نگهداری بالا : هم رطوبت و هم شرایط داخلی خشک می تواند چوب را آسیب پذیر کند . برای اطمینان از ماندگاری پانل ها تا آنجا که ممکن است ، نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد . – –  موم زنبور عسل یا روغن معدنی برای محافظت از چوب ضروری است . علاوه بر این ، باید صفحات را به طور مرتب با پارچه ای پاک کنید تا از تجمع گرد و غبار جلوگیری شود .

–  می تواند قدیمی به نظر برسد : از آنجایی که قرن ها از تخته چوبی در خانه های روستایی استفاده می شود ، برخی افراد آنها را با ظاهری قدیمی منسوب می کنند . در حالی که پانل های چوبی سنتی با فضاهای داخلی مدرن کار نمی کنند ، طرح های روکش دار وجود دارد که می توانید متناسب با سبک خانه خود انتخاب کنید .

اکنون که برخی از حقایق مفید در مورد دیوارپوش چوبی و مزایا و معایب آن را آموخته اید ، وقت آن رسیده است که انواع معمول پانل های دیواری موجود را بررسی کنیم .

انواع دیوارپوش چوبی

  1. زبان و شیار
دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

زبان و شیار به طور کلی در مورد هر چوب متصل به هم که دارای شیار شبیه برش در بوفه است کاربرد دارد . طرف دیگر تخته که بیرون مانده است زبان نامیده می شود . وقتی دو تخته کنار هم نصب می شوند ، یک درز نامرئی ایجاد می کنند . این نوع پانل چوبی بسیار شبیه  (چوب کشتی )shiplap  است و همان ظاهر زیبا را ارائه می دهد . تنها تفاوت متمایز این دو در نحوه اتصال تخته ها است . صفحات Shiplap با استفاده از یک مفصل خرگوش در پایین و بالای تخته متصل می شوند ، در حالی که روکش زبان و شیار شامل یک تخته است که روی دیگری نصب می شود ، همانطور که قبلاً توضیح دادم . به این ترتیب ، هیچ تداخلی وجود ندارد زیرا تخته ها فقط روی هم قرار می گیرند . این نوع دیوارپوش چوبی گرانتر از  shiplap  است و هنگامی که در داخل خانه استفاده می شود ، بهتر از عناصر محافظت می شود .

2 . چوب بازیابی شده

دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

انتخاب چوب بازیافتی به جای چوب چوبی جدید می تواند شخصیت و بافت را به فضای داخلی خانه شما ببخشد . چوب بازیابی شده به شما این امکان را می دهد که با رنگ آمیزی به رنگ دلخواه و به پایان رساندن آن به روشی که می خواهید ، امضای خود را به آن اضافه کنید . البته ، یکی از بزرگترین مزایای چوب بازیابی شده ، سابقه و ظرافت آن است ، که روکش MDF هرگز به آن نمی رسد . شما می توانید این نوع روکش چوبی را در خانه های روستایی و سازه های انبار مشاهده کنید ، بنابراین تعجب آور نیست که بدانید چرا این دیوارپوش دیواری سنتی از قرن سیزدهم متداول شده است . در حقیقت ، بسیاری از کلیساها و کارخانه های قدیمی هنوز دارای دیوارپوش چوبی قدیمی با سوراخ های میخ ، علامت اره و گره هستند . همه اینها مشخصه های دیوارپوش چوبی سنتی در ساختمانهای قدیمی است . اگر متخصص پروژه هستید ، می توانید دیوارهای خود را با تهیه تخته ها از ساختمانهای قدیمی یا تأمین کنندگان محلی قبل از نصب خودتان برای صرفه جویی در هزینه تغییر دهید .

3 . برد و باتن

دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

تخته و چوب در ابتدا برای جانبداری روی انبارها استفاده می شد . این نوع تزیینات روی دیوارها به جای کل سطح ، در قسمت پایین دیوار پوشیده شده است . نوارهای متناوب MDF یا نوارهای چوبی مهندسی شده را چوب می گویند . ریل های افقی قالب بندی بین قسمت بالا و پایین پانل ها اعمال می شود . از چکش یا چسب برای نصب پانل های عریض به صورت عمودی بر روی دیوار قبل از پوشاندن درزها با چوب استفاده می شود . به طور سنتی ، روکش تخته و تخته شامل تخته های چوب سخت بود که به صورت عمودی بر روی دیوار بیرونی قرار داشت . این تخته ها بر روی یک صفحه مجاور و بدون چفت شدن نصب شده اند . سپس درز و میخ با یک نوار کوچک چوب پوشانده شد .

این روزها معمولاً دو نوع تخته را مشاهده خواهید کرد . یکی از صفحات چوبی واقعی در بالای تخته و چارچوب چوبی ساخته شده است . مورد دیگر یک نوع تخته و چوب تقلبی است که به جای صفحات چوبی واقعی روی تخته سه لا یا دیوار خشک ایجاد شده است . نصب دومی بدیهی است که نصب آن ارزان تر است .

این نوع روکش چوبی معمولاً در آشپزخانه ها ، اتاق های لباسشویی ، حمام ها و تقریباً در هر مکانی که نیاز به ترکیبی از طراحی داخلی مدرن و روستیک دارد ، ظاهر می شود .

4 . تخته چوب

دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

دیوارپوش تخته ای برای اولین بار در زمان ویکتوریا معرفی شد . تخته های چوبی عمودی و باریک که به صورت زبان و شیار به هم متصل شده اند ، توصیف معمولی این سیستم چوبی دیوارپوش است . لبه بیرون زده تخته ها ( زبان ) در شکاف مجاور ( شیار ) قرار می گیرد . در حالی که صنعتگران ماهر این چوب ها را یک به یک در ریل های افقی نصب می کردند ، امروزه می توانید پانل های تخته ای آماده ساخته شده از وینیل ، ام دی اف یا چوب واقعی را بیابید . تنها کاری که باید انجام دهید این است که تخته ها را به دیوار بچسبانید یا میخ کنید .

این نوع دیوارپوش چوبی ارزان و پر از جذابیت است ، علاوه بر این انواع زیادی از سقف و دیوارهای تخته های چوبی وجود دارد که می توانید با کیفیت ها و عرض های مختلف انتخاب کنید . رایج ترین عرض گزینه V-bead است . می توانید روکش تخته ای را روی تمام دیوار ، در نیمه راه یا حتی روی سقف آشپزخانه و حمام خود نصب کنید . این سنتی و بی زمان است که شخصیت را سرازیر می کند .

5 . پانل های تخت

دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

صفحات تخت ترکیبی از تخته های تزیینی هستند که یک دیوار صاف را قاب می کنند . دیوار صاف می تواند از انواع گچ و یا انواع تخته سه لا با کیفیت بالا باشد . این یک نوع کلاسیک از روتختی است که ظرافت و تجمل در سراسر آن نوشته شده است . صفحات تخت در هر دو نمای داخلی مدرن و سنتی باورنکردنی به نظر می رسند ، به خصوص اگر در کتابخانه منزل خود از روکش گردو یا بلوط استفاده کنید . کارهای سفارشی این نوع روکش ها به خانه ارزش می بخشد و لوکس کلاسیک را به شما نشان می دهد . اما بهتر است قسمت نصب را به متخصصان بسپارید .

6 . پانل های مطرح شده

دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

یکی دیگر از جنبه های زیبا از رنگ آمیزی پانل ، صفحه ای است که برای اولین بار در دوران قدیم در طول قرن 17 مشهور شد . تقریباً همه خانه های به سبک ملکه آن دارای روکش پانل بلند به شکل استایل عمودی و قالب افقی هستند . این تابلوها اغلب به دلیل تلاش زیادی که در طراحی تابلوها انجام می شود ، در خانه افراد ثروتمند دیده می شود .

وقتی به پانل های برآمده نگاه می کنید ، آنها توهم یک قفسه باریک بیرون زده را از پایه دیوار ایجاد می کنند ، همانطور که در این مثال مشاهده می کنید . فرآیند نصب متناوب MDF یا پانل های چوبی با استایل عمودی و قالب بالا یا پایین ساخته شده از همان مواد را شامل می شود . نتیجه یک دیوارپوش دیواری سنتی و خوش سلیقه است که برای اتاق نشیمن یا ناهار خوری رسمی مناسب است .

 7 . (چوب کشتی )shiplap  

دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

Shiplap در ابتدا به عنوان پانل های دیواری در قایق های قرن نوزدهم با لبه های شکاف دار ظاهر شد . این صفحات هنگام اتصال به یکدیگر برای ایجاد آب بندی محکم روی هم قرار می گیرند . در اوایل قرن بیستم ، با تکامل طراحی داخلی ، دیوارپوش دیواری دارای درزهای عمیق و پانل های بریدگی بود . این تخته ها از MDF یا چوب ساخته شده اند و یا به صورت عمودی در کنار هم نصب شده اند یا به صورت افقی روی هم چیده شده اند . این دیوارپوش به سبک روستیک هنگام نصب در آشپزخانه یا اتاق نشیمن بیشترین تأثیر را می گذارد .

8 . پانل تخته کاشی

دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

روکش تخته کاشی از MDF با لایه ای از ملامین ساخته شده است تا ظاهری شبیه کاشی چینی داشته باشد . این کاشی ها اتصالات کاشی را تقلید می کنند و نصب آنها آسان و سریع است . از نظر مفهومی ، هرچه اندازه پانل دیواری کوچکتر باشد ، به فریم های بیشتری احتیاج دارید که می تواند کار زیادی انجام دهد . بنابراین ، بهتر است از تخته کاشی روی نصف دیوار استفاده کنید تا کل سطح آشپزخانه یا اتاق نشیمن .

9 . پانل های چوبی افقی

دیوارکوب چوبی
دیوارکوب چوبی

پانل های دیواری افقی نیاز به ظاهر فوق العاده زیبا و جذاب ندارند . در حالی که به طور گسترده در نمای بیرونی خانه ها استفاده می شود ، اغلب نسخه های مدرن را در صفحات داخلی دیوارهای خانه های مدرن و سنتی مشاهده می کنید . نصب آسان است زیرا تنها کاری که باید انجام دهید این است که تخته ها را به صورت افقی روی نوارهای عمودی با نوارهای چوبی سخت به عرض 9 سانتی متر قرار دهید . این تکنیک روکش آسان برای پروژه ارزان است و نیازی به حمل ورق های بزرگ چوب ندارد . اگر بودجه شما می تواند زیاد شود ، چوب سخت با قیمت متوسط ​​، مانند سرو انتخاب کنید .

سخن نهایی

اگر هنوز در مورد انتخاب روکش چوبی برای دیوارهای داخلی خود به دلیل اشکالات یا ظاهر قدیمی آنها دو فکر دارید ، باید بدانید که لاک ها ، رنگ ها و محصولات آب بندی چوب زیادی برای محافظت از صفحات شما برای چندین سال وجود دارد . علاوه بر این ، هر زمان که بخواهید فضای داخلی خود را بازسازی کنید ، می توانید رنگ تابلوهای خود را تغییر دهید . با نگهداری مناسب و نظافت معمول ، صفحات چوبی داخلی می توانند برای چندین دهه در خانه های امروزی و سنتی دوام بیاورند .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : انواع دیوار پوش چوبی ، سبک های مختلف دیوار پوش چوبی

مطالب مرتبط با موضوع دیوارکوب چوبی :

WhatsApp us