ماهگان: واقعیت کدام یک است؟ تفاوت ماهون و ماهگان چیست ؟

تنه درخت  مربوط به چوب ماهون
تنه درخت مربوط به چوب ماهون

هرگونه بحث در مورد ماهگان ممکن است پیچیده و گیج کننده باشد زیرا در چند سال گذشته تغییرات زیادی ایجاد شده است و اصطلاح چوب ماهون برای اهداف بازاریابی در چندین چوب استفاده شده است. که بدون اتصال به گیاه شناسی در میان انواع چوب از جنگل های مختلف وجود دارد. من سعی خواهم کرد که این موضوع را کوتاه و نکته ای نگه دارم اما اطلاعات زیادی در دسترس است. برای اطلاعات دقیق این بخش را دنبال کنید و لینک ها را نیز مشاهده کنید.

Mahogany ، آمریکای جنوبی ، ماکروفیلا Swietenia

اسکن اصلی دانه چوب ماهون
اسکن اصلی دانه چوب ماهون


اصل ماهگان در بین بهترین چوب های مناسب نجاری در جهان قرار دارد. ویژگی های کار آن را برای تمام مراحل برجسته می کند، از جمله برش، شکل دادن، تراشکاری، و سنباده. دانه ها نسبتاً باز است بنابراین برای به دست آوردن سطح صاف می‌بایست آنها پر شود. از آنجا که لیست CITES انجمن نجاری همچنان به جستجوی جایگزینی برای ماکروفیلا Swietenia می پردازد ، اما هیچ چوب دیگری دانه بندی و خاصیت و کارایی خاص این چوب را ندارد.

این چوب از آمریکای مرکزی یا جنوبی است و ممکن است به نام ماهگان ، هوندوراس ماهوگی ، ماهگون آمریکای جنوبی ، ماهگون آمریکایی یا اصلی ماهوگی شناخته شود. در طی 200-300 سال گذشته این گونه انتخاب سازندگان مبلمان بوده است. در ابتدا سهام از هندوراس برداشت شد. با این حال ، در طول قرن بیستم ، برزیل بیشتر این مواد را تأمین می کرد اما نام Honduras Mahogany همچنان مورد استفاده قرار می گرفت. بیشتر سهام موجود در پرو یا آمریکای مرکزی است.

مؤثر در 15 نوامبر 2003 ، ماهوگی تحت محدودیت های تجارت بین المللی برای موارد ذکر شده در ضمیمه دوم CITES قرار گرفت. ضمیمه II شامل گونه هایی است که لزوماً در معرض انقراض نیستند ، اما برای جلوگیری از استفاده ناسازگار با بقای آنها ، تجارت باید کنترل شود. در نتیجه برای برداشت و صادرات چوب مجوزهای اضافی لازم است ، منابع چوب کاهش یافته و قیمت آن به طرز چشمگیری افزایش یافته است. Mahogany در آمریکای جنوبی همچنان به بازار عرضه می شود اما منابع محدود خواهند بود و قیمت ها بسیار بیشتر از چند سال پیش خواهد بود.
برای اطلاعات بیشتر در مورد CITES به اینجا بروید: به CITES خوش آمدید .

در اینجا چوبهایی وجود دارد که ممکن است چوب ماهون نامیده شود یا به عنوان جایگزین چوب ماهون به بازار عرضه شود:

Mahogany آفریقایی ، Khaya spp

Mahogany آفریقایی ، Khaya spp چوب ماهون آفریقا
Mahogany آفریقایی ، Khaya spp چوب ماهون آفریقا , آفریقایی چوب ماهون اسکن دانه چوب

امروزه بیشترین توزیع و استفاده شده از “چوب ماهون” در بازار ، چوب ماهون آفریقایی است.

Mahogany آفریقایی مدت ها است که در بازار ایالات متحده حضور داشته است ، اما استفاده از آن پس از سال 2003 به طور چشمگیری افزایش یافته است ، هنگامی که Mahogany آمریکای جنوبی یا “Honduran” Mahogany ، macrophylla Swietenia در CITES ضمیمه دوم درج شده است ( کنوانسیون تجارت بین المللی در گونه های در معرض خطر جانوران وحشی و فلور ). . Mahogany آفریقایی در دسترس ترین و مقرون به صرفه ترین جایگزین شد. امروزه این چوب بسیار پرکاربرد به نام “چوب ماهون” است. این مربوط به ماهگانای آمریکای جنوبی نیست ، اما دارای ظاهری مشابه است و حتی اگر شکننده تر باشد ، دارای خواص کاری قابل قبولی است.

چندین گونه خیا وجود دارد. قابل قبول ترین عنوان یک جایگزین است K. invorensis . این گونه بیشتر چوب ماهون آفریقایی را در بازار بین المللی تشکیل می دهد. در حالی که این مطلوب ترین گونه است که ممکن است در مخلوطی با سایر گونه های خیا از جمله K. anthotheca ، K. grandifoliola و K. senegalensis به فروش برسد.. منبع چوب و محل درخت, گاهی اوقات می تواند کمک به شناسایی گونه های خاص Khaya به. این ممکن است اطلاعات ارزشمندی باشد زیرا اختلاف برخی از خصوصیات می تواند قابل توجه باشد. لوازم الوار چوب ماهوگان آفریقا بسیار فراوان است و می توان در سایزهای وسیعی با قیمت متوسط ​​یافت. همچنین در بسیاری از تهیه کنندگان چوب در روکش و تخته سه لا نیز موجود است. چوب ماهون آفریقایی است که اغلب مورد استفاده به جای چوب ماهون آمریکای جنوبی به دلیل آن ارزان تر است، آسان تر برای به دست آوردن، فراوان تر است و می تواند برای برنامه های مشابه استفاده می شود.

بطور کلی این چوب در تمام کارها به راحتی کار می کند ، اما اگر دانه به هم وصل شود ممکن است بدون پاره شدن سطح آن دشوار باشد.

قیمت چوب : چوب ماهون آفریقایی را بررسی کنید


ساپل ، آنتاندروفراگما استوانه

چوب ساپلی
چوب ساپلی

اسکن دانه چوب ساپل

درخت بسیار بزرگ آفریقایی و توزیع گسترده تر از خیا. این یک چوب خوب با بافت دانه ریزتر از خیا است. برخی از کارشناسان چوب معتقدند که ساپله در آینده به جای چوب ماهون آفریقایی انتخاب می شود.

Sapele از تراکم کمی بیشتر از خیا و در نتیجه خواص کار بهتری برخوردار است. و (مطمئناً) بسیار زیبا تر به نظر می رسد ، قطعاً از نظر رنگ هماهنگ تر است.


Sipo ، Entandrophragma utile

اسکن دانه چوب سایپو
اسکن دانه چوب سایپو

اسکن دانه چوب سایپو

چوب خوب دیگر که از آفریقا کار می کند اما کندتر رشد می کند و کمیاب تر از Sapele توزیع می شود. Sipo مورد علاقه اروپا است. این فقط محبوبیت زیادی در ایالات متحده کسب نکرده است. با این حال sipo چوب است که ارزش آن را به جای چوب ماهون می تواند هنگامی که قیمت مناسب است.

این نیز به عنوان یک جایگزین بهتر برای چوب ماهون آفریقایی (خیا) تحسین می شود.

قیمت چوب سایپو را بررسی کنید


Mahogany کوبا ، سوئیتنیا ماهاگونی

ماهوگی کوبا

اسکن دانه چوب چوب ماهگون کوبا

اسکن دانه چوب چوب ماهگون کوبا
اسکن دانه چوب چوب ماهگون کوبا

سازندگان اولیه مبلمان آمریکا این گونه را ترجیح می دهند. و برخی از دستگاه های خانگی مدرن ممکن است یک زمان به یاد زمانی که این “استاندارد” چوب ماهون بود.

اما امروز هیچ منبع تجاری برای این چوب وجود ندارد اما برخی از آنها به دلیل آسیب طوفان هر از گاهی به بازار عرضه می شوند. به دلیل همین عرضه کوتاه و نادر است.


فیلیپین ماهوگی ، Shorea spp.

اسکن دانه چوب چوب ماهون فیلیپین / لوان

اسکن دانه چوب چوب ماهون فیلیپین / لوان
اسکن دانه چوب چوب ماهون فیلیپین / لوان

این اصطلاح دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد اما 50 سال پیش کاملاً متداول بود. این خانواده بزرگ از درختان چوب را با ظاهری از چوب ماهون در دسترس است ، به طور گسترده ای در جزایر اقیانوس آرام توزیع می شود و ارزان است.

شما ممکن است این چوب به عنوان مطمئن شوید شورئا یا Meranti or Lauan ، به عنوان این نام اغلب امروزه استفاده می شود.

اگرچه ، به طور کلی ، ویژگیهای کاری آن کمتر از ماهون است.


Lyptus ، یک گیاه هیبریدی از اکالیپتوس است

اسکن دانه چوب لیپتوس

اسکن دانه چوب لیپتوس
اسکن دانه چوب لیپتوس

این گونه در آمریکای جنوبی توسعه یافته و توسط Weyerhauser به عنوان یک جایگزین ماهون جایگزین سازگار با محیط زیست به بازار عرضه می شود. به عنوان یک مزرعه چوبی که مزرعه ای رشد می کند ، استفاده از شیپورها از جنگل های قدیمی رشد که می خواهیم به خاطر تنوع زیستی آن را حفظ کنیم ، خواستار تغییر مکان است. نرخ رشد سریع (برداشت می تواند رخ دهد در 15 سال) تضمین می کند که باقی می ماند عرضه بالا و هزینه های اقامت کم است. محیط کشت زراعت همچنین امکان کنترل دقیق شیمی خاک ، فاصله درختان و سایر عوامل موثر بر رشد را فراهم می آورد و در نتیجه بیشترین مقدار چوب با کیفیت از کمترین فضا حاصل می شود.

چوبهای دیگر

سانتوس mahogany ، Andiroba چوب ماهون ، چوب ماهون کوهی و دیگران ، مربوط به Swietenia یا Khaya نیستند ، اما تلاش برای برداشتن نام چوب ماهون یا ترویج چوب به عنوان جایگزین چوب ماهون است. من انتظار دارم که در آینده شاهد این موارد بیشتری باشیم و سردرگمی افزایش یابد.

برای پروژه بعدی خود ماهگون آفریقایی را در نظر بگیرید. مقرون به صرفه است ، خوب کار می کند و به پایان می رسد. اگر قیمت هیچ مشکلی نیست ، نام اصلی Mahogany ، Swietenia macrophylla را در نظر بگیرید ، با چه نامی در دسترس است. در غیر این صورت ، ساپل یا سیپو را در نظر بگیرید. Lyptus را برای چوب بی نظیر و پایدار امتحان کنید. ماهگون آمریکای جنوبی برای برنامه های فضای باز بهترین است.

مطالب مرتبط :

WhatsApp us