LIGNIA® چوبی جدید در دسته چوب ها است – اما در حال حاضر با اعتبار محیطی ، زیبایی ، دوام و مناسب بودن برای طیف گسترده ای از پروژه های چوب ، تأثیر زیادی گذاشته است . به عنوان یک تامین کننده پیشرو چوب لیگنیا در کشور ، بیایید کمی از جزئیات بیشتر در مورد این محصول الوار جدید زیبا ، همه کاره و ” سبز ” کاوش کنیم .

 چوب لیگنیا چیست و چگونه ساخته می شود ؟

LIGNIA®  نوع جدیدی از الوار اصلاح شده و پایدار است ، این زندگی به عنوان چوب نرم Radiata Pine دارای گواهینامه FSC® آغاز می شود و پس از آن به یک دوره اصلاح و درمان پایدار در کارخانه تولید LIGNIA® می رود .

کاج با رزین آغشته می شود ، سپس در کوره خشک می شود و تحت درجه حرارت و فشار بالا درمان می شود . نتیجه نهایی چوبی است که از نظر چشم بسیار زیبا و بسیار بادوام است ، از نظر ابعاد پایدار است و برای اهداف مختلف مناسب است .

 LIGNIA® به عنوان جایگزینی برای چوب های جنگلی استوایی با رشد آرام مانند گز و چوب ماهون دیده می شود که برداشت بی رویه آن ها از جنگل ها گاهی منجر به مدیریت می شود .

مزایای لیگنیا چیست ؟

1 . پایداری

در طراحی مدرن ، پایداری یک فاکتور مهم و حیاتی برای تصمیم گیری است .

برای معماران ، طراحان ، سازندگان یا بهبود دهنده های خانه که می خواهند فضا های با شکوه ایجاد کنند و یک موضوع و یک داستان سازگار با محیط زیست در پشت خود دارند ،  LIGNIA® ایده آل است .

تمام چوبی که برای ساخت LIGNIA استفاده می شود از مزارع دارای گواهی FSC® تهیه می شود .

وقتی درختان رشد می کنند ، آن ها راکد می شوند و دی اکسید کربن – گاز مضر گلخانه ای – را ذخیره می کنند . اطمینان از این امر از مدیریت پایدار جنگل ها بسیار مهم تر است .

درختان برداشت شده برای ساخت LIGNIA® در حال رشد سریع هستند و همیشه نهال های جوان جایگزین آن ها می شوند ، که به نوبه خود کربن بیشتری را در طول عمر رشد خود جدا کرده اند .

استفاده از درختان با رشد سریع اطمینان حاصل می کند که ذخیره مجدد ذخایر به مراتب آسان تر و سریع تر است و از فشار بر محیط می کاهد .

2 . عملکرد بالا

LIGNIA®  به عنوان یک ” چوب ساخته شده برای زندگی بهتر ” که خود را می نامد ، از ماندگاری بی نظیر در فضای باز و ثبات ابعادی برخوردار است .

در عین حال که یک الوار حرکتی بسیار کوچک است ، اشباع رزین و عملیات حرارتی ابتدایی این چوب از آن محافظت خارق العاده می کند.

LIGNIA® در برابر اشعه ماورا بنفش ، آب ، پوسیدگی ، حشرات و قارچ ها به خوبی مقاومت می کند و عملکرد گونه های سخت چوب استوایی را تقلید می کند .

در واقع ، هنگامی که برای پروژه های روی زمین استفاده می شود ، محصولات LIGNIA® دارای 50 سال ضمانت مقاومت در برابر پوسیدگی هستند .

3 .  خوب به نظر می رسد

سپس نوبت به ظاهر محصول می رسد .

دقیقاً همانطور که ماندگاری آن از چوب های جنگلی گرمسیری تقلید می کند ، رنگ های غنی و قهوه ای طلایی لیگنیا از نزدیک شبیه گونه هایی مانند ساج است و آن را به یک انتخاب زیبا و برجسته برای هر پروژه خارجی تبدیل می کند .

هشدار داده می شود : مانند هر نوع الوار ، در صورت عدم درمان و قرار گرفتن در معرض باران و اشعه ماورا بنفش ،   لیگنیا در نهایت به یک چوب خاکستری نقره ای تبدیل می شود – بنابراین هزینه پایان بندی کیفیت ( مانند یک لکه نیمه شفاف و پایه آب )  را در نظر بگیرید .

جنگل درخت کاج
جنگل درخت کاج

جنگل کاج

  چوب لیگنیا برای چه استفاده می شود ؟

 LIGNIA® علیرغم جدید بودن در بازار ، قبلاً قابلیت کاربردی بودن خود را در طیف وسیعی از پروژه های ساخت چوب نشان داده است  .

دوام ارائه شده توسط این چوب اصلاح شده ، آن را به ویژه برای هر پروژه در فضای باز که نیاز به مقاومت در برابر عناصر دارد ، مناسب می کند – از جمله محبوب ترین ها نرده کشی ، روکش و کف سازی است .

این چوب اصلاح شده علاوه بر اینکه ضد خوردگی برای تثبیت کننده های فولادی ندارد ، معمولاً برای عرشه قایق های تفریحی نیز مورد استفاده قرار می گیرد – که تمام نیاز های شما در مورد دوام و زیبایی را بر آورده می کند !

چوب لیگنیا  در مقابل Accoya®  : تفاوت این دو چیست ؟

Accoya® مانند چوب لیگنیا ، یکی دیگر از مارک های محبوب چوب اصلاح شده است.  

هر دو زندگی خود را به عنوان کاج پایدار آغاز می کنند ، اما نحوه اصلاح آن ها متفاوت است .

 Accoya® با استفاده از یک فرآیند تولید استیلاسیون اختراع شده که چوب را با دوام بهبود یافته در برابر عناصر مخرب مانند UV و آب و همچنین حمله قارچی ، درمان می کند  ، ساخته می شود .

LIGNIA®  ، همان طور که بحث کردیم ، تحت درمان با اشباع رزین و عملیات حرارتی درمانی قرار می گیرد و از دوام چوب برای عناصر مخرب در فضای باز و ثبات ابعادی عالی برخوردار است .

هر دو خود را به عنوان چوب هایی  با دوام ” طولانی مدت ” طبقه بندی می کنند .

فقط در مورد چوب اصلاح شده ، ما نوع دیگری از الوار های پایدار و حرارتی محبوب – ترمودد را نیز ارائه می دهیم .

برای اصلاح آن ، گرما و بخار اعمال می شود که تغییرات ساختاری را در چوب ایجاد می کند .

این توانایی چوب را برای پوسیدگی ، از بین رفتن یا گرفتن رطوبت به شدت کاهش می دهد ، ثبات آن را بهبود می بخشد – جلوگیری از شکافتن ، ترک خوردن و تاب خوردن را به حداقل می رساند .

چوب LIGNIA – ظاهر ساج را تقلید می کند .

هزینه خرید چوب لیگنیا
هزینه خرید چوب لیگنیا

هزینه چوب لیگنیا چقدر است ؟

هزینه ها به پروژه ای که در ذهن دارید بستگی دارد . به عنوان یک قاعده ، معمولاً شما در مقایسه با برخی دیگر از گونه های تجاری معروف چوب ، مانند سرو قرمز غربی و کاج سیبری ، برای چوب LIGNIA® قیمت بسیار کمتری خواهید پرداخت .

قیمت آن از گونه های چوب سخت معروف مانند Iroko و ساج کم تر است .

نویسنده : ن . پاکزاد

مقالات مرتبط با موضوع معرفی انواع چوب :

WhatsApp chat