چگونه چوب مناسب برای خانه کلبه ای را انتخاب کنیم؟

چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی
چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی

 کلبه چوبی ، خانه ای است که از چوب ساخته شده است و بیشتر در مناطقی یافت می شود که چوب ها به راحتی در دسترس هستند . مثل روسیه , شمال اروپا , کانادا و …

البته زمانی که چوب در جنگل های شمال زیاد بود در شمال ایران هم کلبه های چوبی بسیاری ساخته می شد .

کلبه چوبی اهداف زیادی دارند مانند سالن های بدنسازی ، دفاتر خانگی ، چشمه های آبگرم ، گاراژها یا حتی پارکینگ هایی برای ماشین نیز ساخته می شدند . اما مهمترین چیز این است که آنها جذابیت ، احساس درجه یک محیط روستایی را در خود حفظ می کنند که آنها را از خانه های سنتی متمایز می کند .

کلبه های چوبی بسیار خوب در جلب توجه صاحبان خانه عمل می کنند و به دلیل ساختار پیچیده معماری آنها محبوبیت زیادی دارند . کلبه های چوبی از گذشته به عنوان کارآمدترین سازه برای بهینه سازی انرژی شناخته شده اند و حداقل ردپای کربن را بر جای می گذارند . کلبه های چوبی که خوب و اصولی ساخته شده اند می توانند تا شصت الی صد سال پس از ساخت دوام بیاورند .

سازه کلبه ها و خانه های چوبی با ساختمان های مدرن متفاوت هستند و دیوارهای آنها از اکثر خانه های ساخته شده به صورت سنتی قوی تر است . همچنین به دلیل نحوه طراحی و ساخت آنها احتمال بیشترین درجه امنیت و محفوظ ماندن از بلایای طبیعی در آنها وجود دارد . مطلبی کوتاه درباره کلبه چوبی

در ساخت کلبه چوبی خود موارد زیادی را باید در نظر گرفت که یکی از آنها این است که شما گزینه های زیادی برای انتخاب چوب دارید . شایان ذکر است که همه انواع چوب های موجود به عنوان بهترین گزینه برای ساخت کلبه چوبی شما عمل نمی کنند . اصولا در هر اقلیم یک چوب خاص به عنوان بهترین انتخاب عمل میکند . مثلا در نیمکره شمالی چوب کاج بسیار مورد استفاده قرار میگیرد .

چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی
چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی

کلبه ها و خانه های چوبی مدرن با چوب های جذاب و سبک با بهترین تراکم و کیفیت و عایق عالی ساخته می شوند . در تلاش برای انتخاب بین گزینه های مختلف چوب موجود برای چوب کلبه خود ، متوجه خواهید شد که تنوع وسیعی از نظر انواع چوب ، رنگ ها ، گونه ها و خواص فیزیکی و شیمیایی وجود دارد . آگاهی از چگونگی انتخاب بین انواع موجود از نظر رنگ و دانه ، ثبات ، وضعیت آب و هوایی محل و پیری آن به شما کمک می کند تا بدانید که کلبه چوبی شما در شرایط مختلف آب و هوایی چقدر می تواند دوام بیاورد . درک این موارد همچنین می تواند به ایجاد کلبه ی با زیبایی منحصر به فرد کمک کند .

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه از کدام گونه درخت برای ساخت کلبه خود استفاده کنید ، به برخی ملاحظات مهم بستگی دارد . برای اطمینان از انتخاب چوب مناسب برای چوب کلبه خود ، در اینجا برخی از عوامل کلیدی است که باید در نظر بگیرید آورده شده است .

عواملی که هنگام انتخاب چوب برای چوب کلبه باید در نظر گرفته شود .

01 . جایی که درخت رشد کرده است

بسیاری از محققان به کاهش برخی از عوامل رشد درختان در ارتفاعات کمتر اشاره کرده اند . این موضوع توسط ‘David A. Coomes & Robert B. Allen’ [362] توضیح داده شده است ( نویسندگان مقاله و ژورنال – تأثیر اندازه ، رقابت و ارتفاع را بر رشد درختان بررسی کرده اند ) ، و این یک حقیقت شناخته شده است که درختانی که در ارتفاعات بالاتر رشد می کنند تمایل بیشتری به چوب قلب ( درون چوب ) دارند ، که باعث ایجاد چوب هایی می شود که می توانند در برابر عوامل مخرب و زمان آزمایش شوند و در عین حال پایدار باشند . امروزه نوع خاک و ارتفاعات کم بر طول عمر و کیفیت چوب های موجود تأثیر می گذارد . اگر مراقب درختان ارگانیک باشیم ( برای درختان خانگی اشتباه گرفته نشود ) که در ارتفاعات بیشتر رشد می کنند ، خواهد بود . ( مشکل ترجمه )

02 . انواع چوب

چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی
چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی

کیفیت , با توجه به گونه های چوب ، مورد استفاده شما  ، بخش مهمی از این فرآیند ساخت یک سازه است . در جستجوی چوب ، انواع زیادی از درختان را می توانید انتخاب کنید . شاید مفید باشد که توجه داشته باشید که فقط یک بخش کوچکی از این چوب ها را تولید کنندگان خانه های چوبی در ساخت کلبه های چوبی استفاده می کنند ، زیرا هر یک از آنها برای ساختن یک کلبه چوبی مناسب نیستند .

از جمله گونه هایی که به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرند می توان به کاج ، سرو ، چوب های سخت ، صنوبر ( آمریکای شمالی بیشتر از این گونه ها استفاده می کنند ) ، چوب سرخ ، صنوبر داگلاس و کاج ( که معمولاً در اروپا و استرالیا استفاده می شود ) اشاره کرد . هر گونه با ویژگی های متفاوتی تعریف می شود که آنها را برای اهداف دیگر مناسب می کند . در ایران بهترین چوب برای نمای خارجی ویلا چوب ترمووود PINE برای نمای داخلی چوب کاج روسی است هم از نظر اقتصادی و هم از نظر دوام و ماندگاری .

برخی از گونه ها از نظر استحکام ، کیفیت حرارتی و توانایی برخورد با جنبه های خشن طبیعت بهتر از بقیه عمل می کنند .

03 . ظاهر چوب برای چوب کلبه

چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی
چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی

در روند انتخاب تخته های شما ، انتخاب تخته های سالم و مستقیم بسیار مهم است . از آنجا که شما نیز بر اساس ظاهر مورد نظر خود انتخاب می کنید ، باید مراقب نه تنها چوب های جذاب ، بلکه چوب های با کیفیت و بادوام نیز باشید .

04 . هزینه چوب برای کلبه چوبی

چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی
چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی

هزینه چوب برتر یا با کیفیت در مقایسه با چوب های با کیفیت کمتر ممکن است گران باشد . با این حال ، در درازمدت بازدهی خواهد داشت زیرا کلبه شما شرایط آب و هوایی وحشتناکی را پشت سر می گذارد و بیشتر دوام می آورد . همچنین به کاهش هزینه تعمیر و نگهداری کمک می کند .

همچنین می توانید با تهیه مصالح ساختمانی مرغوب و ساخت توسط خودتان و ساخت کلبه چوبی ، یک قدم بیشتر در جهت کاهش هزینه بردارید . میتوانید طراحی و مشاوره را از گروه فن و هنر بگیرید .

بیشتر اوقات ، قیمت تخته های مربوطه بر اساس آدرس محل فعلی شما تعیین می شود ، خرید از منطقه ای دیگر به دلیل در دسترس نبودن به این معنی است که باید هزینه های حمل و نقل را در نظر بگیرید .

همچنین تفاوت قیمتی در گونه های مختلف چوب وجود دارد ، قیمت درختان کند رشد با کُنده های خشک شده و چوب های سریع رشد بسیار متفاوت هستند .

05 . سن چوب

چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی
چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی

سن چوب تعیین کننده شکل گیری آن و بیشتر ویژگی های اساسی آن است . محتوای کلی چوب با افزایش سن افزایش می یابد . درختان مسن دارای چوب قلب ( درون چوب ) بسیار بیشتری از چوب شیره و جوان هستند که از حشرات و دیگر موجودات مخرب محافظت می کند . این بدان معناست که آنها می توانند زمان و شرایط سخت را بیشتر تحمل کنند . در همین حال ، چوب جوانتر دارای ثبات ابعادی ضعیف و کاهش استحکام ، دوام و سفتی کمتری است . اگر درختان مسن تر با قطر گسترده را در نظر بگیرید ، بسیار مفید تر خواهد بود .

انتخاب چوب با کیفیت برای ساخت خانه چوبی به این معنی است که شما بر روی ساختمانی سرمایه گذاری می کنید که از شما و بسیاری از نسل های شما کار خواهد کرد و میتوانید نسل های زیادی از آن بهره ببرید . این بدان معناست که کلبه های چوبی بسیار خوب حتی پس از نزدیک به صد سال هنوز می توانند سر پا بمانند . در آمریکا ساختمان چوبی با عمر 700 سال وجود دارد که هنوز قابل استفاده است .

06 . ارتفاع درخت

درختان بلندتر نسبت به درختان کوتاه دارای هسته ضخیم تر و توسعه یافته هستند . انتخاب درختان بلند با شاخه های کمتر گره را کاهش می دهد و یک چوب با مقاومت پوسیدگی بهتر برای کلبه شما فراهم می کند . فرایند خشک شدن درختان بلند نیز به زمان کمتری نیاز دارد .

07 . ویژگی های حرارتی چوب

کلبه چوبی

چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی
چوب کلبه چوبی, قیمت کلبه چوبی, طرح کلبه چوبی

چوب رسانایی حرارتی نسبتاً پایینی دارد ، بدین معنی که عایق های بهتری نسبت به سایر مصالح هستند ، با توجه به این که چوب نرم دارای رطوبت بالایی است اما بعنوان بهترین عایق استفاده می شود . با توجه به ظرفیت حرارتی بهتر آنها ، دیوارهای چوبی سنگین یک ساختار دیوار خارجی نسبتاً خوب هستند . هدایت حرارتی چوب به رطوبت آن نیز بستگی دارد ، به این معنی که رطوبت کمتر برابر هدایت حرارتی کمتر است .

علاوه بر برخی از خواص و ویژگیهای اصلی چوب که در بالا ذکر شد ، ممکن است بخواهید ویژگی های دیگر مانند مقاومت چوب و مقاومت تخته در برابر کار بدون شکستن را در نظر بگیرید . همچنین برنامه ریزی و طراحی کلبه چوبی و ارائه میزان انقباض چوب و تنظیم بر اساس ویژگی های چوب انتخابی بسیار مهم است .

به طور خلاصه ، توجه داشته باشید که انواع مختلفی از چوب وجود دارد که می توانید از آنها برای ساخت یک کلبه چوبی استفاده کنید . بسیاری از آنها از نظر کیفیت ضعیف هستند و فقط در چند سال می توانند خراب شوند . مانند چوب صنوبر , سپیدار و تبریزی که به سادگی پوک و بی ارزش می شوند . , در مقابل ، آنهایی که بهتر هستند می توانند مدت طولانی تری بدون مشکلات عمده دوام بیاورند . در حقیقت ، ثابت شده است که کلبه ها و خانه های چوبی درست می توانند در برابر زلزله های بزرگتر مقاومت کنند و همچنین پس از سیل های بزرگ به راحتی بازیابی می شوند ، که می توانند پس از تخریب سقف زنده بمانند و به دلیل اندازه بهتر از خانه های سنتی مقاومتر هستند . و با محاسبه و بررسی تراکم تخته های مربوطه استفاده شده در یک خانه چوبی, برای انتخاب بهترین نوع چوب برای چوب کلبه ، بهتر است محیط ، بودجه و زمان خود را در نظر بگیرید .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب مناسب خانه کلبه ، طراحی خانه کلبه ، راهنمای خانه کلبه

منبع : gharpedia

مطالب مرتبط با موضوع کلبه چوبی :

WhatsApp us