صندلی ها را نونوار کنیم

با تعویض روکش تشک صندلی ها نمایی نو به آنها و فضای زندگی ببخشید. برای این کار نیاز به هیچ تبحر خاصی نیست و تنها با یک دستگاه منگنه بزرگ و مقداری پارچه این پروژه امکان پذیر است.

صندلی

صندلی

تعویض روکش صندلی هایی که تشک شان در کلاف چوبی نشیمن جا می افتند و متحرک هستند بسیار ساده است. در حقیقت این پروژه به وسایل و لوازم محدود و زمان اندکی نیاز دارد. برای تعویض روکش تشک صندلی پیش از هر چیز لازم است پارچه ای از جنس مناسب با طرح و رنگ متناسب با دکوراسیون فضا انتخاب کنید. اگر فقط قصد دارید پارچه قدیمی و فرسوده شده صندلی ها را نو کنید پارچه ای با طرح و رنگ مشابه روکش قبلی انتخاب کنید اما اگر مایلید دکوراسیون اتاق را تغییر دهید یا نمایی کاملاً متفاوت به صندلی ها ببخشید پارچه ای با طرح و رنگ متفاوت و حتی متضاد با پارچه قبلی انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر پارچه فعلی یک پارچه راه راه با رنگ های ملایم و خنثی است پارچه ای گلدار با طرح های درشت و رنگ های تند و شاد تهیه کنید. به این ترتیب صندلی ها ظاهری کاملاً جدید می یابند.

استحکام و جنس پارچه

اما گذشته از طرح و رنگ پارچه باید به استحکام و جنس آن نیز توجه داشته باشید. پارچه مناسب برای روکش صندلی باید پارچه ای نه بسیار نازک و سبک و نه خیلی ضخیم و سنگین باشد. پارچه ای با ضخامت و وزن متوسط انتخاب کنید که در برابر استفاده روزمره از صندلی دوام داشته باشد. بهتر است پارچه های ریزبافت را برای این منظور خریداری کنید زیرا پارچه هایی که بافت درشت دارند زودتر فرسوده می شوند و شکل اولیه خود را از دست می دهند.

صندلی

صندلی

محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز

برای محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز عرض و طول تشک نشیمن را اندازه بگیرید و به هر یک از آنها ۲۰ سانتی متر اضافه کنید. اگر اسفنج تشک صندلی بسیار ضخیم و مرتفع باشد باید اندازه ضخامت آن را نیز به این اندازه ها بیفزایید. ضمن آنکه چنانچه پارچه شما طرح های درشت و مشخصی داشته باشد که لازم باشد مثلاً در وسط نشیمن قرار بگیرد میزان اتلاف پارچه بیشتر می شود و باید نسبت به پارچه های ساده یا طرح هایی مانند راه راه و چهارخانه مقدار بیشتری پارچه تهیه کنید.

شروع کار

برای شروع کار ابتدا قطعات پارچه را مطابق روشی که ذکر شد اندازه گیری کنید و ببرید سپس تشک را از صندلی جدا کنید. اگر مایل باشید روکش قبلی را جدا کنید میخ ها یا منگنه هایی که آن را به تخته زیر تشک متصل کرده اند بکشید. در این مرحله اگر اسفنج تشک ها نیز فرسوده شده و حالت و فرم خود را از دست داده اند لازم است اسفنج ها را نیز عوض کنید. اما چنانچه اسفنج ها سالم باشند یک قطعه پارچه را به طوری که روی اصلی آن بر روی زمین و پشت آن به طرف ما قرار بگیرد روی زمین بگذارید. هر یک از تشک ها را به پشت برگردانید و بر روی یکی از قطعات پارچه بریده شده آماده بگذارید.
اگر طرح پارچه شما به گونه ای است که لازم است طرح به صورت خاصی روی تشک قرار گیرد آن را تنظیم کنید و اضافات احتمالی آن را ببرید به طوری که پارچه از هر طرف تشک ۱۰ سانتی متر بیرون باشد. از یک طرف تشک شروع کنید و پارچه را به تخته زیر تشک با میخ های کوچک یا منگنه نصب کنید. هنگام نصب، پارچه را خوب بکشید تا روی روکش کاملاً صاف باشد.
در گوشه های نشیمن یک برش مورب کوچک روی پارچه ایجاد کنید و آن را به صورت دو پیلی کوچک در جای خود با میخ یا منگنه نصب کنید در صورتی که مایل باشید کار تمیزتر باشد می توانید پارچه ساده و ارزان قیمتی مثل متقال نیز برای زیر تشک ها تهیه کنید و آن را در اندازه حدود دو سانتی متر بزرگتر از ابعاد تشک نشیمن ببرید و پس از پایان کار روکش کردن تشک آن را در زیر تشک قرار داده حدود یک سانتی متر از هر طرف به زیر تا بزنید و با میخ یا منگنه در جای خود نصب کنید. به این ترتیب زیر تشک ها هم تمیز و مرتب خواهد بود.

صندلی

صندلی

http://www.persianv.com

WhatsApp us