چگونه رنگ هایی را انتخاب کنیم که به زیبایی با مبلمان و کف چوبی خانه مان جفت شوند

از این نکات برای یافتن بهترین رنگ ها و پرداخت ها برای تکمیل مبلمان چوبی اطراف خانه خود استفاده کنید .

رنگ و تن چوب : چگونه رنگ هایی را انتخاب کنیم که با هم ترکیب شوند .

رنگ های وسایل چوبی بسیاری در عناصر مختلفی در خانه ما ظاهر می شود ، از جمله مبلمان ، کفپوش ، کابینت و تزئینات . لکه ‌ها و رنگ‌ ها می ‌توانند از بلوند روشن تا ماهاگونی پر رنگ متغیر باشند ، و این رنگ ‌های خنثی نقش مهمی در طرح کلی رنگ اتاق دارند . رنگ ‌ها و سایر لوازم موجود در فضا ، مانند مبلمان روکش شده و دکور دیوار ، باید با هم هماهنگ شوند تا زیبایی چوب را برجسته و افزایش دهند ، نه اینکه با آن برخورد کنند . این راهنمای ما به شما کمک می کند بهترین رنگ ها را برای رنگ های چوب انتخاب کنید و پالتی بسازید که ظاهر زیبای طبیعی چوب را به نمایش بگذارد .

گوشه ای با کاغذ دیواری و کابینت چوبی

رنگ چوب , رنگ کاری چوب
رنگ چوب , رنگ کاری چوب

1 . رنگ های چوب را در نظر بگیرید

هر نوع چوب دارای رنگ و طرح دانه ای مشخص است و رنگ آن نیز با لکه قابل تغییر است . سازندگان مبلمان قرن ‌هاست که از لکه ‌ها و لاک ‌ها برای زیباتر کردن ظاهر دانه ‌ها و تغییر رنگ چوب استفاده می ‌کنند . لکه ‌هایی که در مراکز بهسازی خانگی فروخته می‌ شوند ، عموماً به‌خاطر انواع چوب ‌هایی که شبیه‌ سازی می‌ کنند ، مانند افرا ، گیلاس ، گردو ، ماهون ، آبنوس ، بلوط و چوب میوه نام ‌گذاری می ‌شوند . با گذشت زمان ، اثاثیه چوبی نیز ممکن است پتینه ای غنی پیدا کنند که به سطح عمق و پیچیدگی می بخشد . چوب ها و روکش های جدید تر اغلب فاقد این قابلیت هستند ، اما هنوز هم رنگ کلی دارند که می تواند زرد ، نارنجی ، قرمز –  قهوه ای ، قهوه ای مایل به آبی یا قهوه ای تیره باشد .

برای انتخاب رنگ های دیوار یا پارچه هایی که قطعات چوب شما را زیباتر می کند ، رنگ های غالب در پایان را در نظر بگیرید تا به انتخاب شما کمک کند . همچنین باید در نظر بگیرید که آیا درام یک طرح رنگی با کنتراست بالا را ترجیح می دهید یا غنای جفت های کم کنتراست . و نگران تطابق تمام قطعات چوبی در اتاق نباشید . ظاهر جمع آوری شده در طول زمان از چوب های مخلوط برای فضاهایی با حال و هوای معمولی و آرامش بخش عالی است .

میز چوبی ناهارخوری

رنگ چوب , رنگ کاری چوب
رنگ چوب , رنگ کاری چوب

2 . از کنتراست برای جلب توجه استفاده کنید

تفاوت فاحش در رنگ‌ ها و رنگ ‌های چوب در اتاق می‌ تواند مبلمان یا کف چوبی شما را متمایزتر نشان دهد . روکش های تیره مانند ماهاگونی ، گردویی یا گیلاسی به صورت برجسته در برابر رنگ های روشن مانند سبز کم رنگ یا آبی یا رنگی از طیف آفتابی چرخه رنگ برجسته ای می سازند . به همین ترتیب ، چوب روشن در مقابل رنگ تیره یا قوی روی دیوار ها خودنمایی می کند .

تضاد توجه بیشتری را به مبلمان جلب می کند ، اگر قطعه ظریفی دارید که می خواهید روی آن تمرکز کنید ، این امر یک نکته مثبت است . با این حال ، اگر مبلمان تیره زیادی در اتاقی با رنگ روشن دارید ، ممکن است فضا شلوغ‌تر از زمانی باشد که مبلمان با هم ترکیب شوند . ، چیدمان مبلمان را منظم و ساده نگه دارید تا تصور شلوغی را جبران کنید . برای دستیابی به کنتراست بالا با رنگ های متوسط ، رنگ دیوار را ملایم و روشن نگه دارید و تا حد امکان تفاوت بین مقادیر رنگ چوب و دیوار ایجاد کنید .

همچنین می توانید از رنگ های موجود در مبلمان به عنوان نشانه ای برای رنگ های دیوار استفاده کنید . برای مثال ، اگر رنگ غالب در چوب قرمز است ، پس زمینه سبز رنگ چوب را تقویت و تشدید می کند . چوب های زرد طلایی در برابر قرمز گرم و همچنین سبزهای خاکی ، سبزآبی یا بادمجان زیبا به نظر می رسند . چوب ‌های قهوه ‌ای با ته ‌رنگ ‌های زرد به دیوار های کره ‌ای مربوط می ‌شوند ، اما برای نمایش درام با کنتراست بالا به شدت برجسته می ‌شوند . چوب ‌های عتیقه که دارای پتینه ‌ای هستند که عمق و پیچیدگی را ارائه می ‌دهند ، اغلب چندین تن را با هم ترکیب می ‌کنند ، به این معنی که می‌ توانند در برابر انواع رنگ ‌های روشن یا تیره خوب به نظر برسند .

رنگ چوب , رنگ کاری چوب
رنگ چوب , رنگ کاری چوب

3 . یک بیانیه ظریف بیان کنید

جفت کردن رنگ هایی با شدت یا مقدار برابر کنتراست کم ایجاد می کند . با این حال ، این لزوما به این معنی نیست که مبلمان در پس زمینه محو می شود . به عنوان مثال ، هنگامی که یک سینه چوب ماهون تیره یا میز آبنوسی را روی یک دیوار قرمز تیره یا سبز آبی قرار می دهید ، تعادلی پویا بین دو رنگ با قدرت برابر ایجاد می کنید . ارزش رنگ چوب برابر است با رنگ دیوار . همین اصل با چوب ‌های قهوه ‌ای متوسط و رنگ ‌های کم ‌رنگ یا متوسط کار می ‌کند . این اثر محدودتر است زیرا صدا ها آرام هستند .

رنگ ‌های خنثی گرم ، مانند تاپ ، قارچی یا خاکی ، نت ‌های غنی و برشته را در چوب ‌های قهوه ‌ای متوسط به نمایش می‌ گذارند . مبلمان زیبا به نظر می رسند ، اما جلوه آن به چشم نمی آید و نوع متفاوتی از درام ایجاد شده توسط کنتراست بالا را ایجاد می کند .

اتاق نشیمن قهوه ای تیره

رنگ چوب , رنگ کاری چوب
رنگ چوب , رنگ کاری چوب

4 . رنگ های مکمل را انتخاب کنید

ترجیحات رنگی کاملاً شخصی است ، اما زمانی که رنگ های پس زمینه را برای مبلمان انتخاب می کنید ، ممکن است متوجه شوید که برخی از آنها بهتر از بقیه کار می کنند و زیبایی طبیعی چوب را به نمایش می گذارند . این ترکیب چوب و رنگ را در نظر بگیرید که به زیبایی یکدیگر را تکمیل می کنند :

    چوب کاج + سبز : گرمای کاج با رنگ عسلی به خوبی در مقابل رنگ سبز متوسط ​​ظاهر می شود . این سایه می تواند تن های زرد موجود در چوب را به نمایش بگذارد و آنها را با کنتراست خنک متعادل کند . رنگ سبز مایل به خاکستری کم رنگ یکی دیگر از انتخاب های جذاب و کم رنگ برای ست کردن با رنگ های چوبی روشن است .

رنگ های ست با چوب کاج
رنگ های ست با چوب کاج

    چوب با رنگ نارنجی + آبی : از آنجایی که این رنگ ‌ها دقیقاً در مقابل یکدیگر در چرخه رنگ قرار دارند ، آبی روشن و تند ، رنگ ‌های نارنجی را در چوب برجسته می‌کند . این ظاهر با کنتراست بالا برای کسانی که عاشق رنگ های تند هستند عالی است ، اما برای مناطقی مانند اتاق خواب که می خواهید در آن آرامش داشته باشید ، می تواند بسیار شدید باشد .

چوب آبی نارنجی
چوب آبی نارنجی

    چوب طبیعی + زرد : سایه ‌های آفتابی زرد رنگ‌ های گرم چوب را نشان می‌ دهند و ظاهری غیر رسمی و جذاب ایجاد می ‌کنند . این رنگ به طور فعال چوب را با کنتراست تقویت نمی کند ، اما تغییرات ظریف در تن برای رسیدن به تعادلی دلپذیر عمل می کند .

چوب زرد
چوب زرد

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگبندی چوب ، رنگ بندی میز ناهار خوری ، رنگبندی اتاق نشیمن

منبع: bhg.com

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :