رنگ آمیزی روی چوب چیست ؟

راهنمای رنگ آمیزی روی چوب

آموزش رنگ کاری چوب ، رنگ آمیزی چوب
آموزش رنگ کاری چوب ، رنگ آمیزی چوب

آیا با رنگ آمیزی چوب آشنا هستید ؟

در این مقاله رنگ آمیزی روی چوب و همه مواردی که به آن نیاز دارید را خواهید آموخت . بنابراین ، این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا به خوبی با مسیر رنگ آمیزی روی چوب آشنا شوید .

چوب یکی از مصالح ساختمانی بادوام است اما در برابر رطوبت آسیب پذیر است و می تواند تحت تأثیر شرایط محیطی قرار بگیرد . در برخی موارد ، چوب مورد حمله کپک ‌ها یا آفاتی مانند موریانه‌ ها قرار می ‌گیرد که الیاف آن را می‌خورند و باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌شوند .

قرار گرفتن مداوم در معرض این عناصر خشن باعث تغییر رنگ ، پوسیدگی ، متورم شدن یا تاب برداشتن چوب می شود .

از طرف دیگر ، می توانید سازه های چوبی خود را با اقدامات حفاظتی مناسب برای سالیان متمادی نگهداری کنید .

روشی که حرفه ای ها و علاقه مندان به پروژه خانگی به طور گسترده از آن استقبال می کنند ، رنگ آمیزی چوب است . رنگ آمیزی چوب یک روش موثر و بسیار کارآمد است ، بنابراین می خواهیم به شما کمک کنیم تا با رنگ آمیزی روی چوب بیشتر آشنا شوید ؟

رنگ آمیزی چوب شامل اعمال یک پوشش محافظ روی چوب برای دور نگه داشتن عناصر آسیب رسان است . جدای از محافظت ، این رنگ آمیزی به عنوان یک عامل تزئینی نیز عمل می کند ، بنابراین هر زمان که نیاز داشتید که قطعات خود را جذاب تر نشان دهید ، می توانید به رنگ آمیزی روی چوب روی بیاورید .

رنگ آمیزی روی چوب بسیار موثر است ، اما زمانی می توانید نتایج خوبی به دست آورید که از روی سطحی کاملا آماده شروع کنید . اگر روی چوب در شرایط بد رنگ آمیزی کنید ، رنگ را به خوبی نگه نمی‌دارد یا از فروپاشی ساختار شما جلوگیری نمی‌کند .

شما باید هر فرورفتگی جزئی را ترمیم کنید و تمام قطعاتی را که خراب شده اند تعویض کنید . همچنین باید سطح را تمیز کرده و آن را به خوبی آستر کنید تا مطمئن شوید که رنگ به خوبی به چوب می‌چسبد .

بیایید جنبه های مختلف رنگ آمیزی روی چوب را بررسی کنیم .

رنگ چوب چیست ؟

رنگ چوب مایع رنگی است که روی چوب می‌زنید تا از شرایطی که باعث تخریب سریع آن می‌شود محافظت کند . خشک می شود و به یک لایه سفت تبدیل می شود که از جذب یا آزاد شدن رطوبت سطح جلوگیری می کند و از حمله حشرات و قارچ ها به آن جلوگیری می کند .

آموزش رنگ کاری چوب ، رنگ آمیزی چوب
آموزش رنگ کاری چوب ، رنگ آمیزی چوب

علاوه بر این ، رنگ چوب برای تزئین چوب قدیمی یا ساده مناسب است . تولید کنندگان آنها را در چندین مجموعه رنگ و انواع مختلف تولید می کنند تا بتوانید بهترین رنگ را انتخاب کنید که متناسب با سبک و سلیقه رنگ شما باشد .

چالش برانگیزترین مشکلی که نقاشان جدید با آن مواجه هستند ، انتخاب رنگ مناسب برای پروژه خاص خود است .

انواع مختلفی از رنگ چوب در بازار وجود دارد که هر کدام دارای فرمولاسیون منحصر به فردی هستند که آنها را برای برخی از کارها بیش از سایرین مناسب می کند .

شما باید مزایای منحصر به فرد هر نوع رنگ را بدانید تا زمان کمتری را هنگام انتخاب محصولات برای پروژه خود صرف کنید .

قبل از اینکه به انواع مختلف رنگ چوب بپردازیم ، اجازه دهید به طور کلی در مورد مواد تشکیل دهنده رنگ بیشتر صحبت کنیم. درک عملکرد هر جزء به شما بینش بهتری در مورد انواع مختلف رنگ چوب می دهد.

رنگ دارای سه ماده اصلی است – رنگدانه، چسب ( رزین ) و یک حلال .

     رنگدانه جزیی است که رنگ منحصر به فرد را به دست می آورد. همچنین حجم رنگ و توانایی آن برای پنهان کردن عیوب روی سطح شما را تعیین می کند.

     بایندر ذرات رنگدانه را در کنار هم نگه می دارد و اطمینان می دهد که لایه رنگ به اندازه کافی سخت است که در برابر عناصر مضر مقاومت کند . همچنین بر میزان چسبندگی رنگ به سطح تأثیر می گذارد .

     حلال، رنگدانه و بایندر است . این اجازه می دهد تا مواد جامد از ظرف به زیرلایه منتقل شود . با این حال، با خشک شدن رنگ ، حلال مایع تبخیر می شود و عناصر جامد روی سطح باقی می ماند. در نتیجه ، حلال موجود در رنگ ها بر توانایی پنهان شدن یا خواص محافظتی محصول تأثیر نمی گذارد .

برخی از تولیدکنندگان رنگ ، افزودنی‌های خاصی را به مواد اصلی اضافه می‌کنند تا به محصولات خود توانایی محافظتی بهتری بدهند .

شما رنگ هایی را خواهید یافت که دارای اجزایی هستند که چسبندگی یا تراز کردن را بهبود می بخشند و سایر رنگ هایی با مواد افزودنی که به مقاومت در برابر قالب، کپک یا آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک می کنند .

مواد افزودنی معمولاً درصد کمی از رنگ را تشکیل می دهد، اما هزینه رنگ را تا 10٪ افزایش می دهد .

انواع رنگ چوب

     رنگ بر پایه آب

رنگ پایه آب چوب
رنگ پایه آب

رنگ‌های مبتنی بر پایه آب، با نام مستعار رنگ‌های لاتکس ، حاوی رنگدانه و چسبنده با آب به عنوان حلال هستند . از آنجایی که این نوع رنگ ها از روغن یا مواد شیمیایی خشن استفاده نمی کنند ، سطح ترکیبات آلی فرار (VOC) بسیار پایینی دارند که آنها را برای رنگ آمیزی داخلی چوب ایده آل می کند.

علاوه بر این ، این رنگ ها پس از خشک شدن، نرمی را حفظ می کنند، بنابراین توصیه می کنیم از آنها روی قطعات چوبی که کاربرد زیادی ندارند استفاده کنید.

رنگ‌های لاتکس مقرون به صرفه هستند و در رنگ‌ بندی مختلف عرضه می‌شود. در نتیجه، یافتن رنگ خاصی که کاملاً با دید پروژه شما مطابقت داشته باشد، آسان است.

رنگ‌های مبتنی بر آب نیز در رنگ‌های مختلف از مات تا براق در دسترس است.

نقطه ضعف رنگ‌های با روکش مات این است که توانایی‌های محافظتی مورد نیاز در پوشش‌های رنگ را ندارد. لایه رنگ خشک شده آنقدر سخت نخواهد بود که در برابر لمس، تمیز کردن و ضربه زدن زیاد مقاومت کند.

از این رو، توصیه می‌کنیم آن را فقط روی دکوراسیون تزئینی که استفاده روزانه ندارید، استفاده کنید.

روکش ساتن حداقل مقدار نور را منعکس می کند و زمانی که به بازتاب کمتری با محافظت بهتر نیاز دارید، جایگزین مناسبی است. همچنین می‌توانید یک رنگ ساتن با فرمول « قابل شستشو » خریداری کنید، زیرا آن برندها می‌توانند تمیز کردن منظم را تحمل کنند.

 رنگ های نیمه براق حاوی غلظت بیشتری از رزین در فرمول خود هستند. از این رو، نور بیشتری را از سطح منعکس می کند. علاوه بر این، غلظت رزین بالاتر، آنها را به اندازه کافی قوی می کند تا در برابر شستشوی معمولی و نیازهای استفاده روزانه بهتر مقاومت کند.

براق ترین رنگ ها در بین دسته ها منعکس کننده ترین و بادوام ترین هستند زیرا حاوی مواد جامد بیشتری هستند. آنها می توانند بسیاری از انواع تمیز کردن را تحمل کنند و برای مدت طولانی بدون نیاز به پوشش مجدد استفاده شوند. با این حال، ماهیت بسیار بازتابنده رنگ های براق نیز به عنوان نقطه ضعف آن، دو برابر می شود.

درخشش زیاد باعث برجسته شدن سطوح می شود، اما علاوه بر آن، حتی کوچکترین ایرادات روی سطح را تشدید می کند. بنابراین اگر این نوع رنگ را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که چوب خود را به درستی آماده کرده اید و آسیب های جزئی که ممکن است بعد از رنگ آمیزی ظاهر شود را ترمیم کنید.

رنگ بر پایه روغن

فرمول رنگ روغنی یا رنگ آلکیدی حاوی رنگدانه رنگی و چسب روغن بذر کتان معلق در الکل های معدنی – یا هر حلال رقیق کننده دیگری که از نفت ساخته شده است .

این رنگ بادوام ترین نوع رنگ برای چوب است زیرا نسبت به بقیه رنگ های موجود در این لیست به لایه ای سفت تر تبدیل می شود .

با این وجود، دوام رنگ روغنی با هزینه بالایی همراه است . این رنگ‌ها گران‌تر هستند و بین لایه‌ها خشک می‌شوند ( تا 24 ساعت ) .

علاوه بر این، آنها دارای سطوح VOC بالایی هستند و تا یک هفته پس از اعمال پوشش نهایی، بخارات سمی آزاد می کند. بنابراین، هر زمان که از رنگ‌های روغنی استفاده می‌کنید، باید از وسایل محافظ استفاده کنید و از تهویه مناسب محل کار خود اطمینان حاصل کنید.

توصیه می کنیم از رنگ های روغنی روی قطعات چوبی بیرونی استفاده کنید زیرا بیشتر در معرض عناصر طبیعی هستند. علاوه بر این، استفاده از این نوع رنگ در بیرون، شما را از مشکل برخورد با بخارات سمی رنگ نجات می دهد .

رنگ آکریلیک

تولید کنندگان رنگ، رنگ اکریلیک را با تعلیق رنگدانه و رزین اکریلیک در محلول پلیمری اکریلیک فرموله می کنند. این رنگ بهترین نوع رنگ است که برای بسیاری از سطوح از جمله چوب ایده آل است.

رنگ اکریلیک به راحتی اعمال می شود زیرا خاصیت خود تراز شدن دارد. همانطور که از آن استفاده می کنید، به طور یکنواخت روی سطح جاری می شود تا برای صاف کردن لایه رنگ مشکلی نداشته باشید.

علاوه بر این، زمان کوتاهی طول می کشد تا بین لایه ها خشک شود از این رو، می توانید پروژه های خود را زودتر از سایر انواع رنگ با اکریلیک به پایان برسانید .

در قسمت محافظ ، لایه خشک رنگ اکریلیک خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد. این ویژگی باعث کاهش مقاومت بیشتر محصولات پوششی در برابر انبساط و انقباض سطوح می شود.

انعطاف پذیری لایه رنگ به آن اجازه می دهد تا با زیرلایه حرکت کند و در نتیجه در برابر خرد شدن و ترک خوردن مقاوم تر می شود .

با وجود اینکه رنگ اکریلیک در برابر خرد شدن مقاوم است، توصیه می کنیم از آن بر روی قطعاتی استفاده کنید که در حد متوسط یا به ندرت استفاده می کنید. برای رنگ آمیزی قطعات کوچک مانند میز کنسول، قاب عکس و سایر قطعات برجسته بهتر است.

رنگ گچی

آموزش رنگ کاری چوب ، رنگ آمیزی چوب
آموزش رنگ کاری چوب ، رنگ آمیزی چوب

محبوبیت رنگ گچی روز به روز بیشتر می شود زیرا مردم از ظاهر قدیمی برای قطعات چوب استقبال می کنند. این نوع رنگ حاوی رنگدانه با گچ به عنوان چسب و آب به عنوان حلال است . این یک رنگ مبتنی بر آب با بافت ضخیم تر و قابل ساخت تر است .

رنگ گچی به طرز باورنکردنی سریع خشک می شود، این ویژگی هم یک مزیت و هم یک نقطه ضعف است. از آنجایی که سریع خشک می شود، پروژه خود را در زمان مناسب به پایان خواهید رساند.

با این حال، اگر بخواهید قسمت رنگ شده را بعد از خشک شدن لمس کنید، احتمال باقی ماندن اثرات قلم مو روی سطح رنگ شده را نیز افزایش می دهد.

توصیه می‌کنم قبل از استفاده از رنگ گچی روی چوب، مهارت‌ها و تکنیک‌های مناسب کاربردی را یاد بگیرید.

چرا چوب رنگ می شود؟

دلایل رنگ آمیزی چوب از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی سبک رنگ برایشان مهم است، در حالی که این صرفاً نوعی حفظ چوب است . با این حال، بیشتر دلایل است که رنگ آمیزی چوب را هدایت می کند، خواه چوب لخت باشد یا حالت رنگ قدیمی روی چوب های رنگ شده از قبل .

در ادامه نگاهی عمیق به تمام دلایل احتمالی که صاحبان خانه را به سمت رنگ آمیزی چوب سوق می دهد، می اندازیم.

چرا چوب لخت را رنگ می کنیم:

چوب لخت آسیب پذیرترین چوب است و همیشه به نوعی پوشش برای جلوگیری از عناصر آسیب رسان نیاز دارد.

برخی از رایج ترین دلایل برای رنگ آمیزی چوب لخت عبارتند از:

     ضد آب:

آب بیشتر آسیب هایی را که روی چوب ایجاد می شود تسهیل می کند . باعث ایجاد لکه های ناخوشایند و لکه های سرد می شود و با قرار گرفتن در معرض روزانه، احتمال رشد کپک را افزایش می دهد.

پس از رشد، قارچ ها به سرعت پخش می شوند و از الیاف چوب تغذیه می کنند. در نهایت، یکپارچگی چوب به خطر می افتد و شما با ساختار چوبی در حال فروپاشی مواجه خواهید شد.

راه مناسب برای مقابله با چنین مشکلاتی در وهله اول پرهیز از آنهاست و صاحبان خانه برای این کار به رنگ آمیزی چوب متوسل می شوند.

بهترین رنگ های چوب، یک لایه ضد آب روی سطح چوب تشکیل می دهند تا رطوبت را از چوب دور نگه دارند. در نتیجه، عملکرد چوب برای دوره های طولانی تری بهینه خواهد ماند.

     مسدود کردن نور خورشید:

به غیر از آب، نور خورشید عنصر دیگری است که برای چوب مخرب است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث کم رنگ شدن چوب و آسیب غیر قابل برگشت به الیاف چوب می شود.

اشعه ماوراء بنفش اجزای موجود در چوب را که سلول های آن را سفت و تقویت می کند، از بین می برد. در نهایت، آنها در برابر فشارهای خارجی کمتر انعطاف پذیر می شوند و آنها را مستعد ترک خوردن و شکافتن می کند.

بهترین راه برای محافظت از چوب در برابر اشعه ماوراء بنفش، رنگ آمیزی آن با پوششی با افزودنی های اضافی مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش – به خصوص روی چوب های بیرونی است.

     تزیین:

جذابیت ساخت وسایل با چوب، ظاهر منحصر به فرد دانه چوب است . با این حال، همۀ انواع چوب آن جذابیت عجیب و غریبی را ندارند که بخواهید دانه های آن را خالی بگذارید تا همه ببینند.

برخی از انواع چوب ها ظاهری ملایم دارند و به تزئینات اضافی که رنگ چوب دارد نیاز دارند.

برخی از افراد نیز قطعات دکوراسیون جدید را رنگ می کنند تا با سبک فعلی در فضای خانه خود هماهنگ شوند

چرا چوب های رنگ شده قبلی را دوباره رنگ می کنیم؟

سطوح رنگ شده قبلی تا زمانی که لایه رنگ قدیمی دست نخورده باقی بماند، محافظت می شود. هنگامی که ترک ها شروع به ایجاد می کنند یا رنگ پوست کنده می شود، چوب در معرض دید قرار می گیرد.

وقتی چوب در معرض دید قرار گیرد، تمام عناصر آسیب رسان دوباره به داخل سرازیر می شوند و چوب شما تا زمانی که دوباره رنگ آمیزی نشود، خراب می شود.

جدای از افزایش حفاظت روی چوب رنگ شده شما، دلایل زیر باعث می شود سطوح چوبی رنگ شده، رنگ آمیزی مجدد لازم داشته باشد.

     پیروی از روندهای سبک

گاهی اوقات، جامعه دکوراسیون داخلی بیشتر به سمت دکوراسیون مشکی یا رنگ های خاص کابینت آشپزخانه گرایش پیدا می کند. اگر از روندها پیروی کنید، ممکن است متوجه شوید که چندین بار قطعات چوب خود را رنگ آمیزی می‌کنید، حتی قبل از اینکه رنگ قدیمی نشانه‌هایی از فرسودگی را نشان دهد.

اگر ظاهر فضای زندگی خود را با خلق و خوی خود تغییر دهید، ممکن است مجبور شوید قطعات چوبی خود را دوباره رنگ کنید. این امکان وجود دارد که متوجه شوید رنگ خاکستری تیره روی میز قهوه تان را دوست ندارید، فقط برای اینکه این رنگ پس از چند ماه یا یک سال شما را خسته کرده است.

     جوان سازی قطعات چوب قدیمی
آموزش رنگ کاری چوب ، رنگ آمیزی چوب
آموزش رنگ کاری چوب ، رنگ آمیزی چوب

گاهی اوقات، افراد دکوراسیون قدیمی را دور می اندازند و آنها را با وسایل جدید جایگزین می کنند اما گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که قطعات قدیمی نیاز به اصلاح کمی دارند تا دوباره خوب به نظر برسند.

قطعه قدیمی ممکن است دارای فرورفتگی ها و خراش های جزئی یا لکه هایی باشد که از بین نمی رود. با این حال، چنین آسیب هایی جزئی هستند، به راحتی قابل تعمیر هستند و می توانید با چند لایه رنگ آن ها را بپوشانید.

ارزش سازه چوبی را افزایش دهید:

چه در نمای بیرونی خانه خود روکش چوبی داشته باشید و چه آثار هنری چوبی قدیمی، مطمئناً رنگ تازه ارزش خاصی به آن خواهد داد. رنگ تازه به این معنی است که ساختار زیر رنگ به خوبی حفظ شده و شکل خوبی دارد.

علاوه بر این، ظاهر چوب را احیا می کند و در صورت تمایل به فروش، آن را برای خریداران جذاب تر می کند.

مزایا و معایب رنگ آمیزی روی چوب:

رنگ آمیزی چوب دارای مزایا و معایبی است. درک این موارد به شما کمک می کند که بدانید آیا رنگ آمیزی روش مناسبی برای محافظت از چوب شما است یا خیر.

جوانب مثبت رنگ آمیزی چوب:

در این مقاله برخی از مزایای رنگ آمیزی چوب را آورده ایم:

     رنگ، عمر چوب را افزایش می دهد:

هر سازه ساخته شده از چوبِ با کیفیت باید حداقل 20 سال عمر کند. این جدول زمانی تغییر نخواهد کرد، مشروط بر اینکه چوب را در محیطی مناسب نگه دارید و به طور منظم تعمیر و نگهداری کنید.

با این حال، هنگامی که چوب را با رنگ می پوشانید، حدود 15 سال دیگر به عمر آن اضافه می کنید. این رنگ آمیزی دوره ارزش چوب شما را افزایش می دهد، اما به شرطی که سطح را به خوبی آماده کنید و از محصولات مناسب استفاده کنید.

     رنگ آمیزی، یکپارچگی ساختاری چوب را حفظ می کند:

مهم ترین آسیب پذیری چوب لخت، رشد کپک است. بدون محافظت مناسب، این قارچ ها در نهایت چوب شما را می خورند و باعث پوسیدگی آن می شوند. هنگامی که پوسیدگی چوب گسترش می یابد، استحکام کلی چوب شما را به خطر می اندازد.

پوسیدگی چوب بر خلاف سایر آسیب های چوب است. شما نمی توانید چوب پوسیده را با پرکننده چوب ببندید و انتظار داشته باشید که همه چیز دست نخورده بماند. شما باید تمام تخته های چوبی پوسیده شده را جایگزین کنید تا دوام سابق را داشته باشد.

برای قطعات کوچک مانند دکوراسیون، تعویض قطعات پوسیده ممکن است کافی نباشد و در نهایت مجبور شوید یک قطعه دیگر را از ابتدا بسازید.

لایه رنگ، مانع از تماس عواملی که باعث پوسیدگی چوب با سطح می شوند، در هنگام رنگ آمیزی چوب می شود. در نتیجه دوام زیرلایه برای مدت طولانی تری دست نخورده باقی می ماند.

     نگهداری از چوب رنگ شده آسان تر است:

ماندگاری رنگ بیشتر از سایر محصولات پوشش چوب است. بنابراین، لازم نیست همیشه نگران رنگ آمیزی مجدد آن باشید تا حالت خوبی داشته باشد.

روتوش رنگ قدیمی اجتناب ناپذیر است، اما شما فقط باید هر 5 تا 10 سال یکبار این کار را انجام دهید، به شرطی که مراحل لازم رنگ آمیزی چوب را رعایت کنید.

علاوه بر این، سطوح چوبی رنگ شده بسیار راحت تر تمیز می شوند. اگر با لکه های چربی سرسخت روی چوب روبرو هستید، تنها چیزی که نیاز دارید یک حوله مرطوب برای پاک کردن کثیفی از لایه رنگ یا چیز مهمتری مانند تری سدیم فسفات (TSP ) است.

     رنگ به شما تنوع می دهد:

انتخاب رنگ برای پوشش چوب، فهرست بی پایانی از رنگ ها و درخشش ها را در اختیار شما قرار می دهد. می‌توانید از میان رنگ‌های فعلی انتخاب کنید یا رنگ‌ها و سایه‌ها را با هم ترکیب کنید تا رنگ‌های جدیدی ایجاد کنید که بهتر با استایل شما مطابقت داشته باشد.

رنگ عیوب را به خوبی پنهان می کند:

رنگ ایرادات روی چوب شما را کاملا می پوشاند. به عنوان مثال، اگر چوبی دارید که لکه‌هایی دارد که نمی‌توانید پاک کنید، رنگ‌آمیزی بهترین گزینه برای پوشاندن لکه‌ها است.

عمدتاً اگر قبل از رنگ آمیزی از یک پرایمر لکه بردار استفاده کنید. بعداً لازم نیست نگران لک هایی باشید که در چوب ظاهر می شوند.

معایب رنگ آمیزی چوب:

برخی از کاستی های رنگ آمیزی چوب عبارتند از:

رنگ دانه های چوب را پنهان می کند:

رنگ مایعی مات است و به جای نفوذ در چوب، لایه ای را برای پوشاندن سطح چوب تشکیل می دهد. این کار به خوبی از چوب محافظت می کند، اما زیبایی طبیعی دانه های چوب را نیز پنهان می کند.

بنابراین اگر ظاهر قهوه ای چوب طبیعی را ترجیح می دهید، باید یک گزینه جایگزین برای پوشش چوب خود در نظر بگیرید.

     رنگ آمیزی  زمان بر است:

مهمترین نقطه ضعف رنگ آمیزی چوب خود فرآیند است. زمان زیادی می برد زیرا باید آسیب ها را تعمیر کنید، چوب را تمیز کنید، آستر بزنید و سپس رنگ کنید.

این امر ممکن است تنها چند مرحله باشد، اما اگر می‌خواهید به یک روکش صاف و بادوام برسید، هر یک از آنها به دقت زیادی نیاز دارد.

علاوه بر این، بهتر است اجازه دهید رنگ و آستر بین لایه ها به خوبی خشک شود. اگر بی حوصله شوید و روی یک رنگ مرطوب رنگ آمیزی کنید، قبل از اتمام پروژه رنگ آمیزی خود با رنگ پوست پوست شده یا حبابدار مواجه خواهید شد.

بنابراین اگر زمان محدودی برای جوان سازی قطعات چوبی قدیمی خود دارید، رنگ آمیزی ممکن است راه حلی برای شما نباشد.

     لمس کردن رنگ سخت تر است:

حتی اگر بتوانید بی عیب ترین کار رنگ را تولید کنید، خراب شدن لایه رنگ اجتناب ناپذیر است. این امر به ویژه در مکان هایی که ترافیک زیادی دارند، مانند اتاق خواب یا آشپزخانه، که اغلب نیاز به تعمیر دارند، صادق است.

یکی از بزرگترین موانع هنگام لمس کردن رنگ ، تطبیق رنگ است. شما باید از همان مارک و سایه رنگ قدیمی استفاده کنید تا نقطه لمس شده با بقیه قسمت های پایانی سازگار باشد.

بدون رنگ دقیق، لمس کردن بیشتر از لکه‌ای که می‌خواستید از بین ببرید برجسته می‌شود.

علاوه بر این، حتی اگر بتوانید مطابقت دقیقی برای رنگ پیدا کنید، ممکن است رنگ ها هنوز کاملاً مطابقت نداشته باشند، به خصوص اگر رنگ قدیمی بیش از هفت سال از عمر آن گذشته باشد.

از آنجایی که رنگ به مرور زمان محو می‌شود، نقطه‌ای که لمس کرده‌اید درخشش بیشتری نسبت به بقیه قسمت‌های پایانی خواهد داشت.

اگر رنگ قدیمی بیش از حد آسیب دیده باشد، کار شما چالش برانگیزتر خواهد بود. شما باید رنگ قدیمی را به چوب لخت برگردانید، سپس رنگ آمیزی را از ابتدا شروع کنید.

 رنگ آمیزی گران تر است:

رنگ آمیزی چوب کاری است که اجرای صحیح آن به مهارت نیاز دارد و بهترین افراد برای انجام آن نقاشان حرفه ای هستند. بیشترین درصد از هزینه های رنگ آمیزی چوب از نیروی کار تامین می شود.

حرفه ای ها یا بر اساس ساعت یا بر اساس اندازه پروژه شما هزینه می گیرند. در هر صورت، باید آماده باشید که مقدار زیادی پول خرج کنید تا کار را به درستی انجام دهید.

شما می توانید خودتان رنگ آمیزی کنید، اما اگر هنوز در رنگ آمیزی تازه کار هستید، نمی توانید نتایج عالی را تضمین کنید. بنابراین، اگر بودجه شما اجازه نمی دهد، ممکن است مجبور شوید قبل از رنگ آمیزی مجدد بیشتر صبر کنید یا روش دیگری را برای محافظت از چوب خود انتخاب کنید.

مقایسه رنگ ها:

اکثر رنگ های موجود در این لیست فرمولاسیون مشابهی دارند. همه آنها دارای چسب رنگدانه و یک حلال برای حمل مواد جامد هستند . با این حال، چند مؤلفه اضافی در فرمول آنها، همه آنها را منحصر به فرد می کند.

جزء اضافی به هر نوع رنگ ویژگی مناسبی برای محافظت از سطوح مربوطه می دهد .

رنگ چوب در مقابل رنگ دیوار:

بهترین رنگ های چوب و دیوارها بر پایه آب هستند . آنها به خوبی از سطوح محافظت می کنند و در محیط نیز ملایم هستند . اشتباه نکنید ، نسخه‌های روغنی دیگری از هر کدام وجود دارد ، اما معایب آنها بسیار بیشتر از مزایای محافظتی آنهاست .

هم رنگ چوب و هم رنگ دیوار انتشار VOC کم دارند و سریعتر از سایر انواع رنگ خشک می شوند . علاوه بر این، آنها در سطوح مختلف براق هستند ، بنابراین شما می توانید آنها را بر اساس درخشندگی و دوام مورد نظر خود انتخاب کنید .

تفاوت قابل توجه رنگ چوب و رنگ دیوار در سطح حفاظتی آنهاست . بیشتر رنگ‌های دیوار رنگ‌های امولسیونی هستند ، به این معنی که تولیدکنندگان رزین‌های وینیل یا اکریلیک بیشتری را به ترکیبات استاندارد رنگ اضافه می‌کنند . در نتیجه ، رنگ‌های دیواری امولسیونی نسبت به رنگ‌های چوبی معمولی به لایه‌ای مقاوم‌تر تبدیل می‌شوند .

از آنجایی که از بسیاری جهات شبیه به هم هستند ، گاهی اوقات می توانید از رنگ دیوار روی چوب و رنگ چوب برای دیوارهای خود استفاده کنید . اما وقتی این تعویض را انجام می دهید چه اتفاقی می افتد ؟

اگر از رنگ دیوار روی چوب استفاده کنید ، چوب سود بیشتری خواهد برد زیرا یک لایه رنگ سخت به معنای محافظت بهتر است . به عنوان یک مزیت، سطوح براق همچنان انتخاب های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد .

از طرفی رنگ چوب به اندازه کافی روی دیوارها دوام نمی آورد و محافظت از آنها ایده آل نیست . رنگ تا چند سال به دیوار می‌چسبد ، اما باید زودتر از حد معمول آن را دوباره رنگ کنید .

رنگ چوب در مقابل رنگ فلزی:

تفاوت بین رنگ چوب و رنگ فلز بیشتر از شباهت هایشان است. شباهت معمول ترکیبات رنگ است ، اما رنگ فلز آن را یک درجه بالاتر می برد .

فلزات مواد حساسی هستند و اغلب به رطوبت مواد پوششی واکنش نشان می دهند و باعث زنگ زدگی می شوند . بنابراین تولیدکنندگان مجبور شدند برای خنثی کردن واکنش‌ها و اطمینان از چسبیدن رنگ به سطح ، چند افزودنی به رنگ فلز اضافه کنند .

بیشتر رنگ‌های فلزی از شما می‌خواهند که یک آستر فلزی تخصصی روی سطح بمالید تا مطمئن شوید که رنگ به درستی می‌چسبد . با این حال، تعداد کمی از تولید کنندگان محصولاتی تولید می کنند که دارای کاربردهای ” مستقیم به فلز ” هستند ، به این معنی که آنها نیازی به بتونه کاری ندارند .

می توانید از رنگ فلزی برای رنگ آمیزی چوب استفاده کنید ، اما باید ابتدا تمام روش های آماده سازی از جمله آستر کاری را در نظر بگیرید . حتی اگر ” مستقیم محصولات فلزی ” را دارید ، زمانی که چوب زیرلایه شماست، آستر را نادیده نگیرید زیرا رطوبت را از رنگ جذب می کند .

از طرف دیگر ، رنگ چوب به فلز می چسبد ، به شرطی که ابتدا یک آستر فلزی بزنید . با این حال ، رنگ چوب به اندازه رنگ فلز قوی نیست . بنابراین ممکن است برای مدت طولانی از فلز در برابر خوردگی محافظت نکند .

رنگ چوب در مقابل رنگ خودرو:

مهمترین تفاوت بین رنگ چوب و خودرو در استحکام و سمیت آن است . رنگ خودرو به یک لایه بادوام تر از رنگ چوب، خشک می شود زیرا سازندگان آن را برای محافظت از بدنه خودرو طراحی کرده اند .

بدنه خودرو به محافظت بیشتری نیاز دارد زیرا برای مدت طولانی تری بیرون می ماند . علاوه بر این، آنها در هنگام حرکت دائماً در معرض آسیب های مکانیکی احتمالی قرار می گیرند .

رنگ خودرو تضمین می کند که بدنه خودرو دست نخورده باقی می ماند و در برابر اشعه های مضر UV مصون می ماند . بنابراین ، وقتی نقش دو محصول را تغییر می دهید، چه اتفاقی می افتد ؟

چوب بیشترین محافظت را در برابر رنگ خودرو دارد ، به خصوص قطعاتی که در بیرون نگه می دارید . با این حال ، باید سطح را به خوبی آماده کرد ، در غیر این صورت رنگ خودرو نمی چسبد .

محصولات خودرو روان تر از رنگ های چوب هستند . از این رو سطوح را به صورت نازک می پوشانند . به دلیل قوام آنها، باید چندین لایه روی چوب بمالید تا نوع پوشش مورد نظرتان را به دست آورید .

از جنبه منفی ، رنگ خودرو بسیار سمی است ، بنابراین توصیه می کنیم فقط از آن برای قطعات چوبی بیرونی خود استفاده کنید . همچنین، آن را از اسباب‌بازی‌های چوبی بچه‌ها یا خانه حیوانات خانگی دور نگه دارید تا خطر بلعیدن خرده‌های رنگ سمی توسط عزیزانتان کاهش یابد .

از طرف دیگر ، اگر از چوب برای رنگ آمیزی خودروها استفاده کنید ، خطر خراب شدن وسیله نقلیه خود را دارید . رنگ چوب نمی تواند از بدنه خودرو در برابر آسیب محافظت کند . علاوه بر این، قوام ضخیم تر آن به شما اجازه نمی دهد که آن را با یک سمپاش که بهترین راه برای رنگ آمیزی ماشین است ، اعمال کنید .

برای استفاده از رنگ در سمپاش می توانید از تینر استفاده کنید ، اما به طور همزمان توانایی محافظتی آن را کاهش می دهید . قوام نازک تر ممکن است یک رنگ صاف ایجاد کند ، اما به اندازه رنگ استاندارد خودرو دوام نخواهد داشت .

رنگ چوب در مقابل رنگ بتن:

رنگ چوب شباهت هایی به رنگ بتن دارد که از عملکرد آنها ناشی می شود . آنها هر دو مواد بسیاربادوام هستند ، بنابراین به محصولات پوششی نیاز دارند که از آسیب رطوبت به آنها جلوگیری کند .

دو نوع اصلی رنگ بتن وجود دارد – رنگ لاتکس اکریلیک و رنگ اپوکسی . رنگ لاتکس اکریلیک به راحتی اعمال می شود و برای دستیابی به نتایج عالی می توانید از قلم مو، غلتک یا اسپری استفاده کنید .

اما این نوع رنگ روی بتن دوام کمتری دارد و در عرض 2 تا 3 سال مجبور به رنگ آمیزی مجدد خواهید بود .

از طرفی رنگ‌های اپوکسی ماندگاری بالایی دارند که آن‌ها را برای رنگ‌آمیزی بتن در مکان‌های پرتردد ایده‌آل می‌سازد . کیت رنگ آن به عنوان یک رزین و یک سخت کننده است که باید قبل از قرار دادن آن روی سطح آن را مخلوط کنید . از جنبه منفی ، رنگ های بتن اپوکسی به سختی پخش می شوند و گران هستند .

هنگامی که از چوب برای رنگ آمیزی روی بتن استفاده می کنید ، لایه رنگ در عرض چند هفته خراب می شود ، به خصوص در مناطق پرتردد . رنگ ممکن است روی سطوح بتنی عمودی ماندگاری بیشتری داشته باشد ، اما سطح حفاظتی آنها کم است .

می توانید از رنگ بتن روی چوب استفاده کنید ، اما توصیه می کنیم به جای رنگ های اپوکسی فقط از لاتکس اکریلیک استفاده کنید زیرا رنگ لاتکس اکریلیک ارزان‌تر است و به مهارت زیادی برای اعمال نیاز ندارد . از طرفی رنگ های اپوکسی روی سطوح چوبی عملکرد خوبی ندارند .

هنگامی که رنگ اپوکسی سخت می شود ، ماده به دست آمده سفت می شود و با چوب منبسط و منقبض نمی شود . مقاومت حاصله باعث ترک خوردگی لایه رنگ می شود و شما زودتر از آنچه انتظار می رود دوباره محبور به رنگ آمیزی می شوید .

نحوه رنگ آمیزی چوب لخت:

رنگ آمیزی چوب لخت کار آسانی است ، اما برای انجام درست کار باید مراحل بیشتری را در حین آماده سازی سطح انجام دهید . شما همچنین باید بدانید که از کدام محصولات پوششی استفاده کنید تا در نهایت با رنگ بافتی یا تانن ها از طریق رنگ تراوش نکند .

چوب لخت مانند یک بوم خالی است . هیچ درمان قبلی ندارد و هنوز وضعیت خوبی دارد ، بنابراین این به شما بستگی دارد که با اولین تلاش رنگ را به درستی انجام دهید . روش زیر را دنبال کنید تا به نتایج رنگ آمیزی خوب برسید و مطمئن شوید که چوب جدید شما برای مدت طولانی تری بادوام باقی می ماند .

مرحله 1: منطقه کاری خود را آماده کنید:

در زمان رنگ آمیزی، رنگ از سطح شما به کف می چکد یا قطرات رنگ روی اشیاء دیگر کارگاه پاشیده می شود . تمیز کردن این کثیفی ها یک کار قابل انجام است ، اما بهتر است از آن اجتناب کنید تا زمان کار شما کاهش یابد .

     یک پارچه یا روزنامه بگذارید تا جلوی چکه های رنگ و ریختن آن را بگیرید .

     اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت‌هایی را که نمی‌خواهید رنگ به آن‌ها برخورد کند ، چسب بزنید تا هیچ سرریزی وجود نداشته باشد .

     اگر در یک فضای بسته کار می کنید ، همه درب ها و پنجره ها را باز کنید، سپس یک فن را با سرعت کم راه اندازی کنید تا اتاق تهویه شود .

مرحله 2 : محتوای رطوبت (MC) چوب را بررسی کنید:

سطح رطوبت در قطعه چوب شما تعیین می کند که رنگ شما چقدر خوب یا بد انجام می شود . رطوبت بالا اجازه نمی دهد رنگ به خوبی چوب را بگیرد و در نهایت باعث خرابی رنگ می شود .

با استفاده از دستگاه رطوبت سنج می توانید میزان رطوبت چوب را به دقت اندازه گیری کنید . برای چوب لخت بیرونی، اطمینان حاصل کنید که MC بین 15 تا 20 درصد است تا از چسبندگی رنگ اطمینان حاصل شود . از طرف دیگر، سطوح داخلی بین 12-15٪ MC نیاز دارند .

مرحله 3: چوب را سنباده بزنید:

سنباده زدن چوب های لخت ممکن است غیر ضروری به نظر برسد ، اما فروشگاه های چوب اغلب چوب های تازه خشک شده را با لعاب می پوشانند تا از آن محافظت کنند . سنباده زدن برای برداشتن پوشش لعاب برای کمک به چسبندگی رنگ ضروری است . علاوه بر این ، خراش دادن سطح باعث باز شدن و افزایش دانه های چوب می شود که به چسبندگی رنگ نیز کمک می کند .

     توصیه می کنیم برای پاک کردن تمام لعاب از کاغذ سنباده 150 شروع کنید .

     در مرحله بعد ، از کاغذ سنباده ریز 220 استفاده کنید تا چوب را تراز کرده و برای رنگ آمیزی آماده کنید .

    کار را با جاروبرقی تمام گرد و غبار سنباده به پایان برسانید ، سپس چوب را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا کثیفی های باقی مانده پاک شود . پس از سنباده زدن باید گرد و غبار را کاملاً از بین ببرید، در غیر این صورت در چسبندگی محصولات پوششی اختلال ایجاد می کند .

مرحله 4: گره های چوب را مهر و موم کنید:

لکه گره ای که از رنگ خارج می شود ، ناخوشایند است و در رنگ های روشن تر واضح تر است . حتی اگر بیش از دو لایه رنگ بزنید ، لکه های گره در نهایت از روی رنگ خودنمایی می کنند و آن را خراب می کنند .

می‌توانید با پرایمر مبتنی بر شلاک نواحی آسیب‌دیده، از ایجاد گره جلوگیری کنید . این محصولات کار فوق العاده ای انجام می دهند و با وجود اینکه بوی تند آن ها اذیت کننده است ، اجازه نمی دهند گره ها از طریق رنگ شما نمایان شوند .

مرحله 5 : پرایمر را اعمال کنید:

پرایمریکی از مراحلی است که اکثر نقاشان از آن می ترسند ، زیرا رضایت آنی را که از دیدن رنگ روی سطح خود به دست می آورد ، ارائه نمی دهد . با این حال ، این یک گام مهم در این فرآیند است و کلید موفقیت تمام پروژه های رنگ آمیزی است .

یک آستر چوب با کیفیت خوب ، دانه های چوب را آب بندی می کند تا از مکیدن رطوبت چوب از رنگ جلوگیری کند . علاوه بر این ، چسبندگی رنگ را به چوب لخت بهبود می بخشد ، بنابراین به این زودی ها با پوسته شدن یا ترک خوردن رنگ مواجه نخواهید شد .

می توانید از پرایمر روغنی بر روی چوب لخت استفاده کنید زیرا خشک می شود و به لایه محکم تری تبدیل می شود که از سطح شما بهتر محافظت می کند . با این حال ، پرایمرهای روغنی برای خشک شدن بیش از حد طول می کشد و برخی از آنها بوی بدی متصاعد می کنند .

پرایمر پایه آب نیز کار را انجام می دهد و سریعتر از پرایمر روغنی خشک می شود . با این حال ، آنها به اندازه پرایمرهای روغنی قوی نیستند .

از یک غلتک یا برس برای استفاده از پرایمر استفاده کنید تا پوشش کامل تری داشته باشید . همچنین می توانید از اسپری پرایمر برای سطوح چوبی بزرگ استفاده کنید تا کار را سریعتر انجام دهید . همچنین مطمئن شوید که آستر قبل از رنگ آمیزی روی آن به خوبی خشک شود تا از مشکلات رنگ در آینده جلوگیری شود .

مرحله 6 : رنگ را اعمال کنید:

پس از خشک شدن پرایمر ، در نهایت زمان استفاده از رنگ مورد نظرتان فرا می رسد . بهتر است از قلم مو برای سطوح کوچک در دکو راسیون پیچیده ، قالب‌گیری تاج و تزئینات چوبی استفاده کنید . از یک غلتک فوم با چگالی بالا روی سطوح چوبی بزرگتر استفاده کنید تا کار را سریعتر انجام دهید .

     1 سانتی متر از موهای قلم مو را به رنگ آغشته کنید تا مقداری محصول روی آن قرار گیرد . در مرحله بعد، از ضربات کوتاه موازی با دانه چوب برای اعمال رنگ استفاده کنید . هر بار که احساس کردید برس در حال خشک شدن است ، رنگ بیشتری روی قلم مو قرار دهید .

     اگر از فوم غلتک استفاده می کنید ، مقداری رنگ را در سینی رنگ بریزید ، سپس اپلیکاتور را بالا و پایین کنید تا رنگ روی آن قرار گیرد . در مرحله بعد ، با فشار کم شروع کنید تا رنگ را روی چوب حرکت دهید ، سپس فشار را در حین اعمال افزایش دهید . غلتک های رنگ با چگالی بالا رنگ زیادی را در پد غلتکی به دام می اندازند و به همین دلیل است که برای آزاد شدن رنگ بیشتر باید فشار را افزایش دهید .

پس از اتمام کار ، اجازه دهید لایه اول برای چند ساعت خشک شود . مدت زمانی که رنگ شما برای سفت شدن نیاز دارد به محصولی که دارید بستگی دارد . بنابراین همیشه برچسب سازنده را بررسی کنید تا زمان خشک شدن دقیق رنگ را بدانید .

     پس از خشک شدن رنگ ، لایه اول را قبل از پوشاندن لایه دوم سمباده بزنید . سنباده زدن اولین لایه برجستگی ها و سایر ناهماهنگی های باقی مانده از غلتک یا قلم مو را از بین می برد . علاوه بر این ، باعث می شود که لایه دوم بهتر به لایه اول بچسبد و به نتایج بهتری دست پیدا کنید .

     برای این مرحله از کاغذ سنباده ریز 220 استفاده کنید و مطمئن شوید که از فشار بسیار کم استفاده کنید تا رنگ از روی چوب پاک نشود . در مرحله بعد ، سطح را با یک حوله مرطوب پاک کنید تا گرد و غبار رنگ پاک شود ، سپس یک لایه نهایی را اعمال کنید .

     اجازه دهید قبل از استفاده از چوب تازه رنگ شده، رنگ کاملاً خشک شود .

نحوه رنگ آمیزی چوب لکه دار:

چوب لکه دار جذابیت فوق العاده ای دارد ، اما روکش آن خیلی سریع فرسوده می شود . در نتیجه ، برای حفظ ظاهر باید به استفاده مجدد از پوشش ادامه دهید . نگهداری دائمی چوب لکه دار یک کار خسته کننده است . بنابراین ، بسیاری از مردم ترجیح می دهند این چوب را به عنوان یک راه حل دائمی تر رنگ کنند .

فرآیند رنگ آمیزی چوب لکه دار تقریباً شبیه به رنگ آمیزی چوب لخت است . با این حال ، از آنجایی که چوب لکه دار قبلاً روی آن روکش شده است ، برای موفقیت کار باید چند تغییر دیگر ایجاد کنید .

مرحله 1: چوب لکه دار را تمیز کنید:

     یک سطل را با آب پر کنید، سپس یک فنجان سدیم فسفات (TSP) را به آن اضافه کنید تا یک محلول تمیز کننده درست شود .

     پارچه ای را در محلول آغشته کنید ، مایع اضافی را از بین ببرید و سپس چوب لکه دار را پاک کنید . اگر در حال تمیز کردن یک منطقه بزرگ مانند یک بالکن هستید ، از یک برس موی سفت برای تمیز کردن سطح استفاده کنید .

     اگر TSP ندارید ، می توانید به جای آن از محلول سرکه آب برای تمیز کردن چوب استفاده کنید .

مرحله 2 : چوب را بشویید:

چوب را با آب جاری بشویید تا تمام آثار محلول تمیز کننده پاک شود . اگر از گزینه سرکه استفاده کردید ، از آب فراوان استفاده کنید تا مطمئن شوید که سرکه به پوشش گیاهی اطراف محل کار شما آسیب نمی رساند .

     قبل از ادامه ، اجازه دهید چوب به خوبی خشک شود . مدت زمانی که چوب خشک می شود به درجه حرارت و رطوبت منطقه شما بستگی دارد . بنابراین برای ایمنی، توصیه می کنم حداقل 24 ساعت صبر کنید تا چوب خشک شود .

مرحله 3 : سنباده زدن چوب:

چوب لکه دار همیشه دارای یک پوشش شفاف است که به ماندگاری لکه برای مدت طولانی تری کمک می کند . از آنجایی که لایه کمی براق دارد ، بسیار مهم است که آن را کمی سنباده کنید تا رنگ بهتر بچسبد .

     برای دور اول سنباده از سنباده 60 گریت استفاده کنید سپس برای دور دوم از سنباده 80 گریت استفاده کنید . به یاد داشته باشید، شما سعی نمی کنید لکه را پاک کنید . بنابراین ، از فشار زیاد خودداری کنید ، در غیر این صورت سطح را ناهموار خواهید کرد .

     پس از سنباده زدن از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن چوب های لکه دار استفاده کنید تا گرد و غبار سنباده پاک شود .

مرحله 4 : یک پوشش پرایمر بزنید:

اولین لایه پرایمر را بمالید ، سپس اجازه دهید قبل از استفاده از لایه بعدی ، به خوبی خشک شود . دو لایه آستر محافظت بیشتری از چوب شما تضمین می کند و رنگ شما بهتر می چسبد. همچنین ، حتماً بین لایه‌های پرایمر سمباده بزنید تا سطح یکدست‌تری داشته باشید .

مرحله 5 : رنگ کنید:

توصیه می کنم از رنگ های روغنی برای رنگ آمیزی چوب های لکه دار استفاده کنید ، در درجه اول اگر از چوب در فضای باز استفاده می کنید . برای این مرحله از فوم غلتک یا قلم مو استفاده کنید تا به یک رنگ صاف و بدون ضربه قلم مو یا حباب برسید .

لایه های نازکی از رنگ را بمالید و حداقل 6 ساعت زمان خشک شدن بین لایه ها را به آنها بدهید . استفاده از چندین لایه نازک راحت تر از صاف کردن بر روی یک لایه ضخیم است – لایه های ضخیم تر برای خشک شدن بیشتر زمان می برد و مستعد پوسته شدن هستند .

مرحله 6 : رنگ را مهر و موم کنید:

اگر از چوب تازه رنگ شده خود در خارج یا در مناطقی با ترافیک زیاد استفاده می کنید ، توصیه می کنیم آن را با یک درزگیر مایع شفاف آب بندی کنید . آب بندی باعث می شود رنگ ماندگاری بیشتری داشته باشد و از چوب شما محافظت بیشتری می کند .

نحوه رنگ آمیزی چوب های لکه دار بدون سنباده:

سنباده کاری برای فرآیند رنگ آمیزی ضروری است زیرا چسبندگی رنگ را بهبود می بخشد . با این حال ، این یک کار خسته کننده است و برای انجام آن به انرژی و صبر زیادی نیاز دارید . علاوه بر این ، هنگام کار بر روی یک پروژه بزرگ ، کار حتی چالش برانگیزتر می شود .

نیاز به حذف کلی سنباده باعث شده بسیاری از صاحبان خانه به دنبال راه هایی برای رنگ آمیزی بدون سمباده باشند . در ادامه چند روش و محصولی وجود دارد که می توانید از آنها برای دستیابی به یک رنگ رضایت بخش روی چوب های لکه دار بدون سنباده استفاده کنید .

     با پرایمر باندینگ آماده کنید:

بعد از تمیز کردن چوب لکه دار ، مرحله بعدی سنباده زدن است ، سپس پرایمر بزنید . فرمول پرایمرهای باندینگ به آنها اجازه می دهد تا بدون سنباده به چندین ماده سطحی بچسبند . با این حال ، اگر یک پرایمر باندینگ خریداری کنید ، می توانید از سنباده صرف نظر کنید .

این پرایمرها به عنوان یک آهنربا بین زیرلایه و رنگ عمل می کنند و در نتیجه احتمال کنده شدن رنگ از سطح را کاهش می دهند .

     از یک براق کننده مایع استفاده کنید:

براق‌زدای مایع، با نام سنباده‌گر مایع، محلول ساینده‌ای است که نقاشان برای از بین بردن درخشش از سطوح براق استفاده می‌کنند . به جای سنباده زدن دستی، می توانید از کمی براق کننده مایع برای روکش قدیمی استفاده کنید .

توصیه می‌کنیم بعد از براق‌زدایی با سنباده مایع از پرایمر باندینگ استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که رنگ از روی سطح نمی‌لغزد .

     از رنگ شیری + عامل باندینگ استفاده کنید:

رنگ شیری رنگ زیست تخریب پذیری است که روی سطوح چوبی کار می کند و فوق العاده به نظر می رسد . اگر رنگ شیری را با ماده چسبنده مخلوط کنید می توانید از آن برای رنگ آمیزی چوب های لکه دار بدون سنباده استفاده کنید .

رنگ‌فروشی‌ها رنگ شیری را به صورت پودر می‌فروشند که می‌توانید آن را قبل از استفاده در خانه مخلوط کنید.

     از رنگ گچی استفاده کنید:

رنگ گچی روز به روز محبوب تر می شود زیرا بدون نیاز به کارهای آماده سازی به سطوح زیادی می چسبد . سریعتر از بسیاری از رنگ ها خشک می شود که یک مزیت است ، اما برای اینکه با یک بار امتحان به درستی کار را انجام دهید، باید با آن آشنایی داشته باشید .

رنگ گچی به یک پوشش صاف و ابریشمی با روکش مات تبدیل می شود . بنابراین ، اگر به روکش های متفاوت علاقه دارید ، رنگ گچی برای شما بهترین است .

نحوه رنگ آمیزی  روی چوب قدیمی:

رنگ آمیزی روی چوب قدیمی کار بیشتری نسبت به رنگ آمیزی الوار جدید می طلبد . چوبی که سال‌ها باقی مانده است دارای فرورفتگی ، پوسیدگی ، رنگ ترک‌خورده و سایر مواردی است که باعث می‌شود آن را ناهموار به نظر برساند .

بنابراین اگر می‌خواهید جذاب‌تر به نظر برسد ، باید تمام آسیب‌ها را تعمیر کنید ، قطعات فرسوده را جایگزین کنید و روکش‌های قدیمی را حذف کنید .

در ادامه راهنمای گام به گام رنگ آمیزی روی چوب قدیمی آورده شده است .

مرحله 1 : پایان بندی قدیمی را حذف کنید:

کارهای چوبی قدیمی ممکن است لایه های رنگ یا لاک قدیمی داشته باشند که باید قبل از استفاده از رنگ تازه آن ها را پاک کنید . اگر بدون برداشتن رنگ های قدیمی شروع به رنگ آمیزی کنید ، در نهایت با رنگ ناهمواری مواجه خواهید شد که در عرض چند هفته شروع به پوسته پوسته شدن می کند .

بهترین و سریع ترین روش برای جدا کردن رنگ از چوب قدیمی استفاده از دستگاه استریپر است . پاک کننده رنگ یک ماده شیمیایی است که رنگ جامد شده را نرم می کند تا بتوانید به راحتی آن را از روی سطح بتراشید .

از جنبه منفی ، پاک کننده های رنگ هنگام کار، دود سمی تولید می کنند . از این رو برای محیط زیست بی خطر نیستند .

برای پاک کردن رنگ با پاک کننده رنگ :

     پاک کننده رنگ را روی سطح بمالید ، سپس بگذارید حدود 30 دقیقه تا یک ساعت روی سطح بماند .

     هنگامی که رنگ نرم شد ، شروع به حباب زدن از سطح می کند . هنگامی که این اتفاق می افتد از یک خراش دهنده پلاستیکی برای از بین بردن رنگ از سطح استفاده کنید .

     اگر چند تکه رنگ سرسخت وجود دارد، دوباره بر روی آن‌ها نوار را بمالید ، سپس بعد از نرم شدن آن‌ها را بتراشید . کل روش را در صورت نیاز تکرار کنید تا تمام رنگ از سطح جدا شود .

     پس از آن ، از یک پارچه مرطوب تمیز استفاده کنید تا تمام آثار رنگ باقیمانده را پاک کنید .

اگر از استفاده از مواد شیمیایی می ترسید ، راه های دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای پاک کردن رنگ از چوب قدیمی استفاده کنید . آنها در مقایسه با مواد شیمیایی ایمن تر هستند و با محیط زیست سازگارتر هستند . از جنبه منفی ، این روش ها کندتر هستند و برای انجام به کار دستی بیشتری نیاز دارند .

تفنگ های حرارتی می توانند حباب رنگ را از روی سطح ایجاد کنند تا بتوانید به سرعت آن را خراش دهید . برای سطوح بزرگ به خوبی کار می کند و با تمرین کافی می توانید سریع کار کنید . با این حال ، حذف رنگ با تفنگ حرارتی خطرات زیادی دارد ، از جمله :

     ممکن است چوب به طور تصادفی آتش بگیرد .

     اگر رنگ را بسوزانید ، شروع به تولید بخارات مضر می کند.

اگر نمی توانید از تفنگ حرارتی استفاده کنید ، توصیه می کنیم از هر روش جایگزین دیگری استفاده کنید.

سنباده کاری دوستانه تر است و خطر کمتری برای شما و محیط زیست ایجاد می کند . با این حال ، این روش به کار دستی بیش از حد نیاز دارد ، بنابراین برای پروژه های کوچک بهترین است .

اگر این روش را انتخاب می کنید ، مطمئن شوید که از حداقل فشار استفاده می کنید زیرا روی چوب قدیمی کار می کنید . چوب قدیمی شکننده است و فشار زیاد باعث ایجاد خراش های عمیق می شود .

مرحله 2 : تمام آسیب ها را تعمیر کنید:

بیشتر چوب های قدیمی دارای سوراخ ها، خراش های عمیق و شکاف های ناشی از سال ها استفاده هستند . اگر اینطوری ایرادات را رنگ کنید ، بعد از خشک شدن، رنگ به شدت بیرون می زند . بهترین راه برای مقابله با این عیوب ، پنهان کردن آنها با استفاده از اپوکسی چوب است.

اپوکسی چوب فرورفتگی های سطحی و فرورفتگی هایی که در اعماق بدنه چوب قرار دارد را پر می کند . هنگام استفاده از فیلر، مطمئن شوید که کمی بیشتر از مقدار کافی استفاده می کنید تا شکاف ها سرریز شود. پرکننده برجسته به شما فضای کافی برای سنباده زدن می دهد .

مرحله 3 : سنباده زدن و تمیز کردن:

پس از خشک شدن اپوکسی چوب، تکه‌های اضافی را سنباده بزنید تا با هم سطح شود . سپس ، کاغذ سنباده ریز را روی کل تخته چوب بکشید تا برای رنگ آمیزی آماده شود .

پس از سنباده زدن ، از مخلوط TSP و آب برای تمیز کردن چوب قدیمی استفاده کنید و هرگونه کپک موجود را از بین ببرید . قبل از ادامه ، اجازه دهید چوب به خوبی خشک شود. بسیار مهم است که اجازه دهید چوب قبل از پوشاندن آن با هر چیزی خشک شود تا از به دام افتادن رطوبت در الیاف جلوگیری شود .

مرحله 4 : پرایمر و سپس رنگ آمیزی:

پس از خشک شدن چوب قدیمی ، یک آستر مناسب برای آب بندی سطح و بهبود چسبندگی رنگ آن انتخاب کنید . دو لایه پرایمر بزنید و حتما بین لایه ها سنباده بزنید تا یکنواخت تر شود .

پس از خشک شدن آستر ، چوب قدیمی را با رنگ دلخواه خود رنگ کنید .

توجه داشته باشید :

اگر چوب قدیمی دارای قطعات زیادی است که نیاز به تعویض دارد ، در نظر بگیرید که با یک نجار حرفه ای تماس بگیرید تا به شما کمک کند . آنها به شما در مورد بهترین راه مقابله با آفات و قارچ های چوب قدیمی و دفع تکه های آسیب دیده کمک می کنند.

رنگ چوب در مقابل پرایمر چوب:

رنگ چوب و پرایمر چوب همیشه دست به دست هم می دهند ، هر دوی آنها پوشش های چوبی ضروری هستند که بسیاری از مردم ، به ویژه نقاشان تازه کار را گیج می کنند .

پس رنگ چوب و آستر چوب دقیقا چیست ؟

پرایمر چوب ، پوششی است که قبل از رنگ آمیزی روی چوب می زنید . این محصولی است که از آن برای درزگیری چوب برای تقویت چسبندگی رنگ استفاده می کنید .

از سوی دیگر ، رنگ مایع رنگدانه‌ای است که برای محافظت و تزئین قطعات چوب استفاده می‌کنید . خشک می شود و به یک لایه پیچیده تبدیل می شود که عناصر آسیب رسان را دور نگه می دارد و در نتیجه کیفیت چوب را حفظ می کند .

این محصولات مایع هستند و وظایف مشابهی دارند – برای محافظت از بستر. علاوه بر این ، روش های کاربرد آنها یکسان است . می توانید آنها را با استفاده از قلم مو ، غلتک و در برخی موارد سمپاش اعمال کنید .

همه نشانه ها به شباهت این محصولات از هر نظر اشاره دارد . بنابراین دقیقا چه چیزی آنها را متفاوت می کند؟

ترکیب بندی:

رنگ چوب حاوی رنگدانه ، بایندر و حامل/حلال است . بایندر ذرات رنگدانه را ذوب می کند و حلال محیطی است که رنگدانه و بایندر را حمل می کند و انتقال آن را بر روی سطوح آسان می کند .

ذرات رنگدانه رنگ همان چیزی است که به آن رنگ می دهد . آنها همچنین قسمت عمده رنگ را ایجاد می کنند و قابلیت پنهان شدن رنگ شما را تعیین می کنند .

از طرف دیگر ، پرایمر فقط حاوی رزین مصنوعی، حلال و افزودنی است . فاقد ذرات رنگدانه است ، بنابراین بیشتر پرایمرها سفید یا خاکستری هستند . فقدان رنگدانه باعث می‌شود پرایمرها کمی سفت‌تر از رنگ باشند ، اما فراوانی رزین مصنوعی باعث می‌شود که خاصیت باندینگ آن درجه یک باشد .

کارکرد:

عملکرد رنگ افزودن جذابیت بصری به سطح است . رنگدانه موجود در فرمول خود به چوب رنگ و درخشندگی می بخشد و فضای شما را زیبا می کند .

از طرف دیگر، عملکرد پرایمر چوب این است که چوب را آب بندی می کند تا از جذب رطوبت از رنگ جلوگیری کند . چسبندگی بالایی دارد و پیوندی قوی بین چوب و رنگ ایجاد می‌کند تا کار رنگ ماندگاری را تضمین کند .

اگرچه این دو محصول دارای تفاوت‌ها و شباهت‌هایی هستند ، اما برای بهترین عملکرد به یکدیگر نیاز دارند . رنگ چوب با استفاده از پرایمر قبل از آن ماندگاری بیشتری دارد و ظاهر بهتری دارد .

از طرفی پرایمر چوب بدون پوشش رویه با رنگ چوب نمی تواند برای مدت طولانی از سطح چوب محافظت کند .

آیا می توانیم از پرایمر چوب به عنوان رنگ استفاده کنیم ؟

ما استفاده از پرایمر را به عنوان رنگ توصیه نمی کنیم زیرا تفاوت ترکیبی بین این دو محصول باعث می شود این کار غیرممکن باشد .

آستر دارای قوام رزین بالاتری است که برای آب بندی چوب قبل از رنگ آمیزی مناسب است . با این حال ، فاقد رنگدانه ای است که به آن رنگ می دهد ، بنابراین نمی تواند عیوب را پنهان کند یا سطح را تزئین کند .

علاوه بر این ، پرایمرها دارای عوامل ماندگاری اضافی و مواد براق کننده نیستند که رنگ را به اندازه کافی قوی می کند تا تمام عناصر آسیب رسان را از بین ببرد .

اگر از پرایمر به عنوان رنگ استفاده می کنید ، زمان زیادی طول نمی کشد تا لایه پرایمر خراب شود . پس از حدود یک هفته ، پرایمر شروع به تشکیل مواد گچ مانند روی سطح خود می کند . پس بهتر است آستر را به محض خشک شدن با رنگ بپوشانید .

اگر می خواهید پرایمر خود را بدون رنگ رها کنید ، توصیه می کنم پس از خشک شدن آن را با یک لایه رویی شفاف بپوشانید . اکثر پوشش های شفاف موجود در بازار به عنوان یک مانع اضافی بین عناصر مضر و بستر عمل می کنند .

آنها آخرین مهر و موم هستند که می توانند رنگ را طولانی تر کنند ، بنابراین برای مدتی از فیلم پرایمر شکننده محافظت می کنند .

ما توصیه می کنیم از پلی کریلیک شفاف برای درزگیری پرایمر بدون رنگ استفاده کنید زیرا آنها برای مدت طولانی تری محافظت می کنند و به راحتی اعمال می شوند . روکش های شفاف پلی اورتان نیز می توانند کار کنند و از شفاف های پلی کریلیک قوی تر هستند با این حال ما آنها را توصیه نمی کنیم زیرا به مرور زمان زرد می شوند و از آنجایی که بیشتر پرایمرها سفید یا خاکستری هستند ، تغییر رنگ خود را نشان می دهد .

آیا می توانیم چوب را بدون پرایمر رنگ کنیم ؟

ما رنگ آمیزی چوب را بدون استفاده از آستر توصیه نمی کنم زیرا نتیجه رنگ را به خطر می اندازد . با این حال، در موارد انتخابی می‌توانید با نادیده گرفتن پرایمر کنار بیایید . اگر :

     شما در حال رنگ کردن سطحی هستید که قبلاً رنگ شده است و رنگ قدیمی هنوز در شرایط خوبی است .

     شما از رنگ تازه در همان درخشش و سایه رنگ قدیمی استفاده می کنید .

     شما در حال تغییر از رنگ روشن به رنگ بسیار تیره هستید .

     هنگامی که از رنگ و آستر به صورت یکجا روی هر سطحی که قبلا رنگ شده استفاده می کنید .

به غیر از این چهار مورد ، اگر از بتونه کاری صرف نظر کنید ، نتایج رنگ شما فاجعه خواهد بود . پس اگر چوب را بدون آستر رنگ کنید چه اتفاقی می افتد ؟

     رنگ پوست پوست می شود .

بدون آستر ، رنگ به خوبی به چوب نمی‌چسبد. در نتیجه چند هفته پس از استفاده بلند شده و شروع به لایه برداری می کند . علاوه بر این ، رنگ آمیزی بدون پرایمر هنگام تمیز کردن چوب رنگ شده در آینده کار سختی را برای شما به همراه خواهد داشت .

هر زمان که سطح را پاک کنید یا مالش دهید ، پوشش رنگ در برخی مناطق جدا می شود .

     عیوب سطح برجسته خواهد شد .

یکی از عملکردهای پرایمر چوب این است که تمام شکاف های ریز روی چوب را ببندد تا سطحی صاف برای رنگ آمیزی ایجاد شود . غلظت بالای رزین موجود در پرایمر به آن اجازه می دهد تا فرورفتگی های جزئی روی سطح چوب را پر کند .

با این حال ، اگر از بتونه کاری صرف نظر کنید ، ایرادات بدون مهر و موم باقی می‌ماند و پس از سفت شدن رنگ، بیشتر نمایان می‌شود .

     شما چندین لایه را اعمال خواهید کرد .

پرایمر چوب زمینه ای خنثی برای رنگ ایجاد می کند تا بتوانید تنها با دو لایه به رنگ مورد نظر دست پیدا کنید. بدون پرایمر ، رنگ طبیعی چوب از طریق رنگ نمایان می شود و بیش از دو لایه طول می کشد تا رنگ مورد نظر شما به دست آید .

چوب بدون پرایمر نیز بیشتر رطوبت رنگ از جمله رنگدانه را جذب می کند . در نتیجه نسبت رنگدانه در رنگ کاهش می یابد و باعث می شود رنگ آن روشن تر از آنچه در نظر گرفته شده است، باشد .

استفاده از چندین لایه ممکن است رنگ واقعی را نشان دهد ، اما برخی از نقاط روشن تر از بقیه به نظر می رسند . در نتیجه، رنگ کاری شما تکه تکه به نظر می رسد . علاوه بر این ، لایه های بیشتر به معنای رنگ های ضخیم تر است که به راحتی جدا می شوند .

نکاتی برای بتونه کاری مناسب چوب:

     چوب را قبل از استفاده از پرایمر سنباده بزنید تا چسبندگی آن بهتر شود . پس از سنباده زدن ، اطمینان حاصل کنید که سطح را به درستی تمیز کرده اید تا تمام گرد و غبار چوب از بین برود . در غیر این صورت ، گرد و غبار با چسبندگی پرایمر تداخل می کند و در آینده باعث ایجاد مشکل در پوسته شدن رنگ می شود .

     برای جلوگیری از احتمال استفاده از محصولات تاریخ مصرف گذشته از پرایمرهای خیلی قدیمی استفاده نکنید . اگر چندین ظروف پرایمر چوب برای مدت طولانی نگهداری کرده اید ، قبل از استفاده از کیفیت آنها مطمئن شوید .

     با توجه به بوی پرایمر می توانید متوجه مرغوب بودن یا تاریخ مصرف گذشته آن شوید . بوی تند نشان می دهد که پرایمر گندیده شده است . اگر بو ندارد، به قوام محصول نگاه کنید . یک پرایمر خوب صاف است. با این حال ، در صورت مشاهده تکه هایی مانند شیر منعقد شده ، پرایمرهای جدید بخرید .

     برای استفاده از پرایمر از ابزارها و تکنیک های با کیفیت مشابه در رنگ آمیزی استفاده کنید . از آنجایی که پرایمر پایه و اساس پروژه شماست ، زمانی که توجه بهتری به آن داشته باشید، نتایج بهتری به دست خواهید آورد.

نتیجه

چندین عامل خارجی باعث می شوند چوب سریعتر از آنچه باید خراب شود . رطوبت بیش از حد باعث قارچ و پوسیدگی می شود ، در حالی که اشعه ماوراء بنفش چوب را تغییر رنگ می دهد . اگر نتوانید به موقع آنها را درمان کنید ، نجات همه این آسیب ها سخت می شود .

از طرف دیگر ، می توانید برای محافظت از چوب قبل از حمله عناصر مضر ، اقدامات احتیاطی انجام دهید . رایج ترین روش حفاظتی رنگ آمیزی چوب است .

پس رنگ آمیزی روی چوب چیست ؟

رنگ آمیزی چوب شامل اعمال یک پوشش مایع روی چوب برای محافظت از سطح در برابر آسیب است . علاوه بر این ، روشی برای تزیین قطعات چوبی شما برای مطابقت با سبک شما است . مایع اعمال شده در اینجا رنگ نامیده می شود و فرمول آن شامل یک رنگدانه و یک ماده چسبنده است که در یک حلال حمل می شود . هنگامی که رنگ را روی سطح قرار می دهید، حلال تبخیر می شود و چسب و رنگدانه به عنوان لایه محافظ باقی می ماند .

انواع مختلفی از رنگ چوب وجود دارد که می توانید برای رنگ آمیزی سطح خود از آنها استفاده کنید . رنگ های مبتنی بر آب مقرون به صرفه ترین و سازگار با محیط زیست هستند ، به علاوه به سرعت خشک می شوند . از طرف دیگر ، رنگ روغنی محافظت بهتری را ارائه می دهد و انتشار VOC بالایی را تولید می کند .

مردم به دلایل مختلف رنگ آمیزی چوب را انتخاب می کنند . برخی این کار را صرفاً برای محافظت از مواد انجام می دهند ، در حالی که برای برخی دیگر صرفاً برای تزئین است . گاهی اوقات مردم از رنگ برای احیای قطعات چوبی قدیمی برای فروش یا استفاده شخصی استفاده می کنند .

دلیل شما برای رنگ آمیزی هرچه که باشد ، همیشه بهتر است قبل از استفاده از رنگ ، از یک سطح تمیز و آماده شده شروع کنید . آماده سازی عالی تضمین می کند که رنگ شما خوب به نظر می رسد و ماندگاری بیشتری دارد . برای قطعات قدیمی تر ، مطمئن شوید که آسیب های جزئی را تعمیر کرده و قطعاتی را که نیاز به تعویض دارند ، تعویض کنید .

مانند هر چیزی ، رنگ آمیزی روی چوب هم مزایا و معایبی دارد. درک هر کدام به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا رنگ آمیزی حرکت مناسبی برای پروژه چوب شما است یا خیر .

مهمترین مزیت رنگ آمیزی چوب این است که می توانید از بین چندین رنگ یکی را انتخاب کنید تا با سبک شما مطابقت داشته باشد . علاوه بر این، نگهداری از چوب رنگ شده آسان است و فقط باید سطوح خود را با آب و صابون تمیز کنید . اگر به دنبال فروش هستید، یک لایه رنگ تازه نیز ارزش خانه یا آثار هنری چوبی شما را افزایش می دهد .

از جنبه منفی ، رنگ به طور کامل دانه های چوب را می پوشاند ، بنابراین اگر رنگ قهوه ای چوب طبیعی را دوست دارید برایتان ایده آل نیست . علاوه بر این، فرآیند رنگ آمیزی زمان بر است و برای روزها به طول می انجامد . دست زدن به رنگ نیز یک کار چالش برانگیز است زیرا برای درست کردن آن باید سایه‌ها و براق‌های رنگی دقیقی را انتخاب کنید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگ آمیزی چوب ، روش رنگ آمیزی چوب ، جنبه های مختلف رنگ امیزی چوب ، سبک های مختلف رنگ امیزی چوب

 منبع : popularpainter.com/


مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

WhatsApp us