راهنمای نحوه نقاشی روی چوب رنگ شده

آموزش رنگ کاری چوب
آموزش رنگ کاری چوب

نقاشی می تواند یک پروژه خانگی استرس زا اما با ارزش باشد . اگر این پروژه شامل رنگ آمیزی روی چوب های رنگ شده باشد ، ماهیت کُند این فرآیند می تواند آن را حتی دردسر ساز هم کند . اگر زمان ، تلاش و حوصله کافی برای رنگ آمیزی چوب لکه دار صرف کنید ، نتیجه کار ارزش فوق العاده ای پیدا می کند .

اگر از زمانی که به خانه ‌تان نقل مکان کرده ‌اید ، با چوب‌ های رنگ ‌آمیزی شدۀ فرسوده ( نه نوع آسیب ‌دیده از منظر زیبایی ‌شناختی ) مواجه شده ‌اید ، از پرداخت میلیون ها تومان پول به یک پیمانکار خودداری کنید . در نظر بگیرید که قطعات نقاشی خود را داشته باشید و خودتان از آن چوب مراقبت کنید .

آیا می توانید روی لکه ( چوب قبلا رنگ شده ) را رنگ کنید ؟

در حالی که چوب رنگ شده ظاهری جذاب دارد ، رنگ تازه برای کابینت می تواند خانه شما را زنده کند . اما آیا می توانید روی لکه ( چوب قبلا رنگ شده ) را رنگ کنید ؟ پاسخ درست به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله اینکه چقدر می توانید به پروژه و سطح مهارت خود زمان اختصاص دهید .

فرآیندی که برای رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار ( چوب قبلا رنگ شده ) استفاده می شود به نوع رنگی که استفاده می کنید ، وضعیت فعلی چوب و اینکه آیا قطعه ای که رنگ می کنید مبلمان است یا خیر بستگی دارد .

رنگ آمیزی روی لکه چوب ( چوب قبلا رنگ شده ) را در 6 مرحله آسان می توان انجام داد :

چه صاحبِ خانۀ جدید باشید و چه بخواهید به خانه‌ ای که سال‌ ها در آن زندگی می ‌کنید ظاهری زیبا بدهید ، راهنمای خانگی زیر در مورد رنگ ‌آمیزی روی چوب ‌های لکه ‌دار به شما کمک می ‌کند ابزارهای مناسب را برای بهتر انجام دادن کار انتخاب کنید .

مرحله 1: با سنباده زدن چوب شروع کنید :

” آیا می توانید بدون سنباده روی لکۀ چوب نقاشی کنید ؟ ” این یک سوال رایج است در حالی که برخی از سازندگان و راهنماهای پرایمر می گویند این امکان پذیر است ، برای بهترین نتیجه باید چوب لکه دار خود را با کاغذ سنباده 150 ساب بزنید .

هنگام استفاده از کاغذ سنباده ، هدف شما این است که سطح را به اندازه کافی هموار کنید تا رنگ چیزی برای چسباندن روی آن داشته باشد . نیازی به کندن کل سطح چوب نیست .

مرحله 2 : چوب را پاک کنید :

پس از سنباده زدن چوب ، آن را با یک پارچه چسبناک پاک کنید . این کار به حذف ذرات و باقیمانده های باقی مانده از کاغذ سنباده کمک می کند . استفاده از پارچه چسبناک ضروری است زیرا یک دستمال کاغذی این کار را انجام نمی دهد .

مرحله 3 : یک لایه پرایمر اضافه کنید :

هنگام رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار حتما از شلاک یا پرایمر روغنی استفاده کنید . پرایمرهای روغنی بهتر از پرایمرهای پایه آب از سطوح چوب محافظت می کنند . هنگام پرایمینگ ، از برس فوم و غلتک فوم استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید .

مرحله 4 : چوب را با یک پارچه پاک کنید :

پس از خشک شدن کامل چوب آماده شده ، یک پارچه چسبناک تازه بردارید و نقاط خیس باقی مانده را پاک کنید . مشابه مرحله 2 ، از دستمال کاغذی برای پاک کردن چوب استفاده نکنید .

مرحله 5 : چوب خود را رنگ کنید :

بعد از آستر کاری چوب ، مرحله بعدی رنگ آمیزی آن است . یک غلتک فوم تازه بردارید و حداقل سه لایه لاتکس یا رنگ روغنی بمالید . رنگ لاتکس برای کابینت ها و درب ها ترجیح داده می شود زیرا پس از اتمام کار بویی از خود باقی نمی گذارد . رنگ روغنی برای مناطق پر تردد مانند بالکن ها و ایوان ها عالی است زیرا ماندگاری بیشتری دارد و حداکثر محافظت را ارائه می دهد . اطمینان حاصل کنید که بین لایه های رنگ ، شش ساعت زمان خشک شدن بگذارید . در طول این مدت ، چوب را از نظر باقی مانده رنگ که باید قبل از خشک شدن کامل با یک پارچه چسبناک جدا شود ، بررسی کنید .

مرحله 6 : پایان بندی را اعمال کنید :

پس از اعمال حداقل شش لایه رنگ ، باید چیزی برای محافظت از چوب اعمال کنید . بهترین گزینه استفاده از پوشش محافظ پولکریلیک است که بسته به برند می تواند با پارچه یا اسپری آئروسل استفاده شود .

چه چیزی برای رنگ آمیزی روی لکه چوب نیاز دارید ؟

    کاغذ سنباده 150 : کاغذ سنباده بخش ضروری از فرآیند است که برای آماده سازی چوب قبل از رنگ آمیزی استفاده می شود . استفاده از اسفنج یا کاغذ سنباده ، سنباده زدن را برای دستان شما آسان تر می کند .

    برزنت : شما باید حداقل یک برزنت بخرید تا به تمیز نگه داشتن محل کارتان کمک کند .

    آستر : یک آستر رنگ با کیفیت بالا به مهر و موم کردن چوب کمک می کند تا از خیساندن رنگ در آن جلوگیری کند . پرایمر همچنین لکه های ناخواسته را می پوشاند و تعداد لایه هایی را که باید اعمال کنید کاهش می دهد .

    برس های رنگ : مطمئن شوید که چندین قلم مو فوم و غلتک فوم تهیه کنید . هم برای مرحله پرایمینگ و هم برای مرحله رنگ آمیزی به موارد تازه نیاز دارید .

    پارچه چسبناک : این نوع پارچه تخصصی بسیار مقرون به صرفه است و به طور خاص برای نجاری ساخته شده است . برای تمیز کردن رنگ اضافی و گرد و غبار از روی چوب به همچین پارچه ای نیاز دارید .

    پوشش محافظ پلی کریلیک : پرداخت مناسب همه تفاوت ها را ایجاد می کند . مارک معروفی را انتخاب کنید که سریع خشک شود و ماندگاری زیادی داشته باشد .

در نتیجه :

صبر و توجه به جزئیات دو عامل کلیدی برای رنگ آمیزی درست روی لکه هستند . اگر قصد دارید به جای استخدام پیمانکار ، خودتان روی چوب های لکه دار نقاشی کنید ، دستورالعمل ها را کاملاً دنبال کنید و مطمئن شوید که ابزار و مواد مناسب برای کار دارید .

برای بهترین نتیجه هنگام رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار ، بین هر لایه رنگ ، 6 ساعت استراحت لازم است . به طور مستمر مراقب نقص و ریزش رنگ باشید . حداقل دو روز به خود فرصت دهید تا کل فرآیند را از ابتدا تا انتها تکمیل کنید .

سوالات متداول

آیا می توانید روی چوب های لکه دار بدون سنباده نقاشی کنید ؟

اگر از آستر مناسب استفاده می کنید ، لازم نیست قبل از رنگ آمیزی سنباده کاری انجام دهید . برخی از مواردی که می ‌توانید بدون سنباده رنگ کنید شامل کابینت ، مبلمان و قالب ‌گیری می ‌شود . اما برای بهترین نتیجه ، سنباده زدن توصیه می شود .

چگونه روی چوب های لکه دار می توان نقاشی کرد ؟

فرآیند و مواد ، هنگام رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار یکسان است .

از چه نوع رنگی برای رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار استفاده کنید ؟

همیشه از رنگ اسپری ، رنگ لاتکس مبتنی بر آب یا رنگ روغنی استفاده کنید .

آیا می توانیم اکریلیک را روی لکه چوب رنگ کنیم ؟

تا زمانی که چوب را با حداقل یک سمباده 150 گریت سنباده بزنید ، می توانید از رنگ اکریلیک روی چوب های لکه دار استفاده کنید .

کلمات کلیدی : رنگ آمیزی چوب کابینت میز قفسه

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع :

https://www.mymove.com/home-inspiration/painting/paint-over-wood-stain/

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

WhatsApp us