راهنمای نحوه نقاشی روی چوب رنگ شده

آموزش رنگ کاری چوب
آموزش رنگ کاری چوب

نقاشی می تواند یک پروژه خانگی استرس زا اما با ارزش باشد . اگر این پروژه شامل رنگ آمیزی روی چوب های رنگ شده باشد ، ماهیت کُند این فرآیند می تواند آن را حتی دردسر ساز هم کند . اگر زمان ، تلاش و حوصله کافی برای رنگ آمیزی چوب لکه دار صرف کنید ، نتیجه کار ارزش فوق العاده ای پیدا می کند .

اگر از زمانی که به خانه ‌تان نقل مکان کرده ‌اید ، با چوب‌ های رنگ ‌آمیزی شدۀ فرسوده ( نه نوع آسیب ‌دیده از منظر زیبایی ‌شناختی ) مواجه شده ‌اید ، از پرداخت میلیون ها تومان پول به یک پیمانکار خودداری کنید . در نظر بگیرید که قطعات نقاشی خود را داشته باشید و خودتان از آن چوب مراقبت کنید .

آیا می توانید روی لکه ( چوب قبلا رنگ شده ) را رنگ کنید ؟

در حالی که چوب رنگ شده ظاهری جذاب دارد ، رنگ تازه برای کابینت می تواند خانه شما را زنده کند . اما آیا می توانید روی لکه ( چوب قبلا رنگ شده ) را رنگ کنید ؟ پاسخ درست به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله اینکه چقدر می توانید به پروژه و سطح مهارت خود زمان اختصاص دهید .

فرآیندی که برای رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار ( چوب قبلا رنگ شده ) استفاده می شود به نوع رنگی که استفاده می کنید ، وضعیت فعلی چوب و اینکه آیا قطعه ای که رنگ می کنید مبلمان است یا خیر بستگی دارد .

رنگ آمیزی روی لکه چوب ( چوب قبلا رنگ شده ) را در 6 مرحله آسان می توان انجام داد :

چه صاحبِ خانۀ جدید باشید و چه بخواهید به خانه‌ ای که سال‌ ها در آن زندگی می ‌کنید ظاهری زیبا بدهید ، راهنمای خانگی زیر در مورد رنگ ‌آمیزی روی چوب ‌های لکه ‌دار به شما کمک می ‌کند ابزارهای مناسب را برای بهتر انجام دادن کار انتخاب کنید .

مرحله 1: با سنباده زدن چوب شروع کنید :

” آیا می توانید بدون سنباده روی لکۀ چوب نقاشی کنید ؟ ” این یک سوال رایج است در حالی که برخی از سازندگان و راهنماهای پرایمر می گویند این امکان پذیر است ، برای بهترین نتیجه باید چوب لکه دار خود را با کاغذ سنباده 150 ساب بزنید .

هنگام استفاده از کاغذ سنباده ، هدف شما این است که سطح را به اندازه کافی هموار کنید تا رنگ چیزی برای چسباندن روی آن داشته باشد . نیازی به کندن کل سطح چوب نیست .

مرحله 2 : چوب را پاک کنید :

پس از سنباده زدن چوب ، آن را با یک پارچه چسبناک پاک کنید . این کار به حذف ذرات و باقیمانده های باقی مانده از کاغذ سنباده کمک می کند . استفاده از پارچه چسبناک ضروری است زیرا یک دستمال کاغذی این کار را انجام نمی دهد .

مرحله 3 : یک لایه پرایمر اضافه کنید :

هنگام رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار حتما از شلاک یا پرایمر روغنی استفاده کنید . پرایمرهای روغنی بهتر از پرایمرهای پایه آب از سطوح چوب محافظت می کنند . هنگام پرایمینگ ، از برس فوم و غلتک فوم استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید .

مرحله 4 : چوب را با یک پارچه پاک کنید :

پس از خشک شدن کامل چوب آماده شده ، یک پارچه چسبناک تازه بردارید و نقاط خیس باقی مانده را پاک کنید . مشابه مرحله 2 ، از دستمال کاغذی برای پاک کردن چوب استفاده نکنید .

مرحله 5 : چوب خود را رنگ کنید :

بعد از آستر کاری چوب ، مرحله بعدی رنگ آمیزی آن است . یک غلتک فوم تازه بردارید و حداقل سه لایه لاتکس یا رنگ روغنی بمالید . رنگ لاتکس برای کابینت ها و درب ها ترجیح داده می شود زیرا پس از اتمام کار بویی از خود باقی نمی گذارد . رنگ روغنی برای مناطق پر تردد مانند بالکن ها و ایوان ها عالی است زیرا ماندگاری بیشتری دارد و حداکثر محافظت را ارائه می دهد . اطمینان حاصل کنید که بین لایه های رنگ ، شش ساعت زمان خشک شدن بگذارید . در طول این مدت ، چوب را از نظر باقی مانده رنگ که باید قبل از خشک شدن کامل با یک پارچه چسبناک جدا شود ، بررسی کنید .

مرحله 6 : پایان بندی را اعمال کنید :

پس از اعمال حداقل شش لایه رنگ ، باید چیزی برای محافظت از چوب اعمال کنید . بهترین گزینه استفاده از پوشش محافظ پولکریلیک است که بسته به برند می تواند با پارچه یا اسپری آئروسل استفاده شود .

چه چیزی برای رنگ آمیزی روی لکه چوب نیاز دارید ؟

    کاغذ سنباده 150 : کاغذ سنباده بخش ضروری از فرآیند است که برای آماده سازی چوب قبل از رنگ آمیزی استفاده می شود . استفاده از اسفنج یا کاغذ سنباده ، سنباده زدن را برای دستان شما آسان تر می کند .

    برزنت : شما باید حداقل یک برزنت بخرید تا به تمیز نگه داشتن محل کارتان کمک کند .

    آستر : یک آستر رنگ با کیفیت بالا به مهر و موم کردن چوب کمک می کند تا از خیساندن رنگ در آن جلوگیری کند . پرایمر همچنین لکه های ناخواسته را می پوشاند و تعداد لایه هایی را که باید اعمال کنید کاهش می دهد .

    برس های رنگ : مطمئن شوید که چندین قلم مو فوم و غلتک فوم تهیه کنید . هم برای مرحله پرایمینگ و هم برای مرحله رنگ آمیزی به موارد تازه نیاز دارید .

    پارچه چسبناک : این نوع پارچه تخصصی بسیار مقرون به صرفه است و به طور خاص برای نجاری ساخته شده است . برای تمیز کردن رنگ اضافی و گرد و غبار از روی چوب به همچین پارچه ای نیاز دارید .

    پوشش محافظ پلی کریلیک : پرداخت مناسب همه تفاوت ها را ایجاد می کند . مارک معروفی را انتخاب کنید که سریع خشک شود و ماندگاری زیادی داشته باشد .

در نتیجه :

صبر و توجه به جزئیات دو عامل کلیدی برای رنگ آمیزی درست روی لکه هستند . اگر قصد دارید به جای استخدام پیمانکار ، خودتان روی چوب های لکه دار نقاشی کنید ، دستورالعمل ها را کاملاً دنبال کنید و مطمئن شوید که ابزار و مواد مناسب برای کار دارید .

برای بهترین نتیجه هنگام رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار ، بین هر لایه رنگ ، 6 ساعت استراحت لازم است . به طور مستمر مراقب نقص و ریزش رنگ باشید . حداقل دو روز به خود فرصت دهید تا کل فرآیند را از ابتدا تا انتها تکمیل کنید .

سوالات متداول

آیا می توانید روی چوب های لکه دار بدون سنباده نقاشی کنید ؟

اگر از آستر مناسب استفاده می کنید ، لازم نیست قبل از رنگ آمیزی سنباده کاری انجام دهید . برخی از مواردی که می ‌توانید بدون سنباده رنگ کنید شامل کابینت ، مبلمان و قالب ‌گیری می ‌شود . اما برای بهترین نتیجه ، سنباده زدن توصیه می شود .

چگونه روی چوب های لکه دار می توان نقاشی کرد ؟

فرآیند و مواد ، هنگام رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار یکسان است .

از چه نوع رنگی برای رنگ آمیزی روی چوب های لکه دار استفاده کنید ؟

همیشه از رنگ اسپری ، رنگ لاتکس مبتنی بر آب یا رنگ روغنی استفاده کنید .

آیا می توانیم اکریلیک را روی لکه چوب رنگ کنیم ؟

تا زمانی که چوب را با حداقل یک سمباده 150 گریت سنباده بزنید ، می توانید از رنگ اکریلیک روی چوب های لکه دار استفاده کنید .

کلمات کلیدی : رنگ آمیزی چوب کابینت میز قفسه

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع :

https://www.mymove.com/home-inspiration/painting/paint-over-wood-stain/

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

 • صفر تا صد رنگ کاری چوب
  پس از آن که شما توانستید وسیله موردنظرتان را با چوب بسازید، نوبت به مرحله بعد یعنی رنگ کاری چوب می‌رسد. گاهی اوقات شما می‌خواهید آن را به گونه‌ای رنگ آمیزی کنید که با یک وسیله دیگر، یک تراشه رنگی یا تصویر ذهنی شما تطابق داشته باشد
 • آموزش رنگ کاری چوب ، چگونه یک میز و درب را حرفه ای رنگ کنیم
  رنگ آمیزی مرتب سطوحی که ترافیک سنگین را تحمل می کند ، به ویژه دکوراسیون چوبی که برای استفاده در فضای باز ساخته شده اند ، ضروری است . رنگ آمیزی درب ها و میزهای چوبی باعث افزایش دوام و همچنین تشدید ظاهر آن می شود
 • مبلمان مصنوعی چیست؟ Faux Bois (نقاشی چوب مصنوعی)
  نقاشی روی چوب ، آموزش رنگ کاری چوب، دانه بندی چوب که به طور رسمی به عنوان Faux Bois شناخته می شود، یک تکنیک نقاشی مصنوعی است که برای تقلید از بافت چوب استفاده می شود.
 • 5 تکنیک متداول نقاشی تاریخی و نحوه شناسایی آنها + آموزش
  صنعتگران و صنعتگران برای نسل‌ها اصول هنری کلیدی را که زیربنای هنرهای تزئینی را تشکیل می‌دهند مطالعه کرده‌اند: تناسب، هماهنگی، و اهمیت رابطه بین رنگ و معماری که در آن ساکن است.
 • رنگ آمیزی روی چوب چیست ؟ راهنمای رنگ آمیزی روی چوب
  در این مقاله رنگ آمیزی روی چوب و همه مواردی که به آن نیاز دارید را خواهید آموخت . بنابراین ، این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا به خوبی با مسیر رنگ آمیزی روی چوب آشنا شوید .
 • راهنمای نحوه نقاشی روی چوب رنگ شده
  نقاشی چوب میتواند یک پروژه خانگی و استرس زا باشد ولی ارزش بالایی دارد و اگر بخواهید چوب هایی که قبلا رنگ شده را دوباره رنگ کنید این ممکن است دردسر زا باشد ، آموزش رنگ کار چوب