چگونه کابینت آشپزخانه خود را رنگ آمیزی کنیم

رنگ و آستر مناسب را انتخاب کنید تا به کابینت آشپزخانه شما روکشی با کیفیت ببخشد – بی آنکه بودجه شما را از بین ببرد . این کارشناس نقاشی خانه قدیمی ، مائورو هنریک ، به میزبان کوین اوکانر روش مناسب برای رنگ آمیزی کابینت ها را برای ظاهری جدید و به روز نشان می دهد .

اگر متوجه هزینه ‌های لوازم جدید ، میز ها و کابینت‌ ها شده‌اید ، جای تعجب نیست که بازسازی آشپزخانه یکی از گران ‌ترین پروژه ‌های بازسازی است . در حالی که تعداد کمی از صاحبان خانه راه هایی برای تقویت ظاهر یخچال قدیمی یا سنگ گرانیت کثیف خود پیدا می کنند ، دگرگونی آشپزخانه با تازه کردن کابینت هایی که بیشتر فضای بصری اتاق را تشکیل می دهند کاملاً در دسترس است . اما این کار بیشتر از خرید یک گالن از رنگ مورد علاقه شماست .

دستورالعمل‌های گام به گام ما را بخوانید

هزینه رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه چقدر است ؟

بازسازی آشپزخانه یکی از گران ترین پروژه های بازسازی است که می توانید انجام دهید و تعویض کابینت ها می تواند نزدیک به 40 درصد از این هزینه را شامل شود .

کابینت های یک آشپزخانه 3 متر در 3.5 متر به راحتی می توانند به  گران ترین قیمت ممکن برسند – و کابینت های جدید شما ممکن است در واقع کیفیت پایین تری نسبت به کابینت هایی داشته باشند که جایگزین می کنید . از سوی دیگر ، چند لایه رنگ تازه می‌تواند با کسری از آن قیمت ، به تغییر کابینت ‌های موجود شما کمک کند . در واقع ، هزینه نقاشی نباید بیشتر از 5 میلیون باشد ، به اضافه یک یا دو آخر هفته از وقت شما را خواهد گرفت .

آیا باید کابینت هایمان را رنگ کنیم ؟

با این حال ، قبل از اینکه به فروشگاه رنگ بروید ، کابینت های خود را بررسی کنید تا ببینید آیا می توان آنها را در وهله اول احیا کرد یا خیر .

حتی رنگ‌آمیزی با کیفیت بالا نمی ‌تواند کابینت ‌های ارزان قیمتی را که با افزایش سن ضعیف شده‌اند ، احیا کند . روکش های نازک پوسته می شوند یا لایه لایه می شوند ، کف کابینت های تخته خرده چوب یا قفسه ها آویزان یا شکسته می شوند و ریل های آویزان شل می شوند . اگر این ها مشکلاتی هستند که با آنها دست و پنجه نرم می کنید ، در واقع بهتر است کابینت آشپزخانه خود را تعویض کنید .

با فرض اینکه همه چیز هنوز خوب است و به خوبی کار می کند ، اجازه دهید برخی از سوالاتی را که باید قبل از شروع به رنگ آمیزی کابینت های آشپزخانه خود به آنها بپردازید ، بررسی کنیم .

چه نوع رنگی برای کابینت ها نیاز داریم ؟ روغن یا لاتکس ؟

رنگ ‌های لاتکس به ‌طور پیوسته در حال بهبود بوده ‌اند و برخی از متخصصان را وادار کرده است که رنگ‌ های مبتنی بر روغن را به طور کامل کنار بگذارند . از آنجایی که رنگ‌ های لاتکس به سرعت خشک می ‌شوند و با آب تمیز می ‌شوند ، نسبت به رنگ ‌های روغنی کاربر پسندتر هستند . اما بسیاری از طرفداران هنوز از پوشش‌ های روی پایه روغنی حمایت می‌ کنند و استدلال می‌ کنند که آنها لایه رنگی سخت‌ تر و بادوام‌ تری را تشکیل می‌ دهند و تا سطح صاف ‌تری صیقل می ‌شوند . رنگ ‌های لاتکس نیز به مدت طولانی‌ تری ( تا سه هفته ) نسبت به رنگ ‌های روغنی برای پخت کامل نیاز دارند . در این بین ، آنها مستعد آسیب هستند .

خط پایانی : روغن یا لاتکس پایان خوبی را ارائه می دهد . اگر از رنگ لاتکس استفاده می کنید ، مطمئن شوید که فرمول 100 درصد اکریلیک است که دوام و چسبندگی بیشتری نسبت به رنگ های وینیل اکریلیک دارد .

قلم مو یا اسپری رنگ ؟

روکش اسپری شده صاف ترین گزینه است ، اما منحنی یادگیری برای انجام صحیح آن وجود دارد . همچنین احتمالاً نیاز به اجاره تجهیزات اسپری دارید که هزینه ‌های شما را بالا می ‌برد و باید تمام قسمت ‌هایی از آشپزخانه را که ممکن است تصادفاً پاشیده شوند ، از جمله میز ، کابینت‌ ها و لوازم خانگی را بپوشانید . فرآیند زمان بر خواهد بود .

به همین دلایل ، توصیه می کنیم به جای آن از برس های با کیفیت بالا استفاده کنید . روی یک برس مربعی خوب با عرض 3 تا 4 اینچ سرمایه‌ گذاری کنید ، که انتهای مستقیم آن باعث می ‌شود صفحات صاف و بزرگ کار کوتاهی داشته باشند ، و همچنین یک برس زاویه ‌دار در محدوده 6.5 سانتی متر یا 9 سانتی متر  ، که به شما کمک می‌ کند . گوشه درب ها را با قالب گیری رنگ می گیرید و می توانید چهارچوب درب ها را یکباره بپوشانید . رنگ لاتکس باید با یک برس مصنوعی استفاده شود که آب را جذب نمی کند . رنگ مبتنی بر روغن باید با یک برس با موهای طبیعی اعمال شود .

آیا می توانید فقط روی کابینت ها را رنگ کنید یا باید آنها را جدا کنید ؟

هنگامی که روکش موجود یک پوشش شفاف است ، بهترین اقدام این است که قبل از رنگ آمیزی ، سطح را تا سطح چوب خالی کنید . این مشکل بالقوه چسبندگی بین پوشش قدیمی و رنگ جدید را از بین می برد .

اما در حالی که ممکن است استریپینگ برای افراد اله آل گرا ، ایده آل باشد ، همیشه عملی یا کاملا ضروری نیست . برای آماده کردن سطح برای رنگ جدید ، یک تمیز کردن کامل و به دنبال آن یک سنباده سبک باید کافی باشد .

نحوه رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه بدون کنده شدن

روکش معمولی یا مصنوعی ؟

اگر می خواهید ظاهر آشپزخانه خود را جذاب کنید ، استفاده از روکش مصنوعی می تواند سبک آن را به شیک ، روستایی ، صنعتی یا مدرن تبدیل کند . لعاب ترقه ای که در فروشگاه های رنگ موجود است ، می تواند با تلاش بسیار کمی به کابینت شما ظاهری فرسوده ببخشد . فقط لعاب را روی یک لایه پایه خشک بمالید و فقط در یک جهت براش بزنید ( ضخیم برای ترک های بزرگ ، نازک برای ترک های ریز ) و اجازه دهید خشک شود . کار را با یک لایه رویی صاف از رنگ پایه که بر روی عمود بر لعاب زده شده است ، به پایان برسانید . رنگ با خشک شدن شروع به ایجاد ترک می کند ، فرآیندی که حدود یک ساعت طول می کشد .

یکی دیگر از سبک های روستیک ، ظاهر پریشان است که به رنگ خاصی نیاز ندارد . این پوشش از رنگ های لایه ای و رنگ تیره پاشیده شده تشکیل شده است . هنگامی که رنگ خشک شد ، برای آشکار شدن رنگ‌ های زیر ، با ضربه زدن به آن با یک زنجیر و سنباده زدن ملایم در نقاطی که کابینت بیشترین استفاده را دارد ، پوشش را مختل کنید .

به طور مشابه ، ظاهر قدیمی و فرسودگی را می توان با مقداری جادوی رنگ به دست آورد . به سادگی نوک یک قلم مو را به رنگ روشن تر از کابینت ها آغشته کنید و مقدار اضافی آن را روی پارچه بکشید تا قلم مو تقریباً خشک شود ، سپس سطح جزئیات ، گوشه ها و درز ها را به آرامی بچرخانید .

در طرف دیگر این طیف یک روکش براق است که آشپزخانه شما را به فضایی شیک و مدرن تبدیل می کند . برای درخشش کابینت های خود ، یک لاک اکریلیک شفاف با براقیت بالا را روی پوشش نهایی خود رنگ کنید . این تکنیک به رنگ عمق می بخشد و سطح آشپزخانه شما را با جلای شیشه ای می پوشاند .

مراحل رنگ آمیزی کابینت

1 . اتاق را آماده کنید

یک کار رنگ آمیزی موفق در آماده سازی ، سخت کوش است و چند قدم اول بر آماده سازی اتاق و کابینت ها برای نقاشی متمرکز است .

     با خالی کردن کابینت ها ، پاک کردن پیشخوان ها ، و حذف هر گونه وسایل مستقل شروع کنید .

     میز ها و سایر مبلمان را به اتاق دیگری منتقل کنید .

     کاغذ رزین را روی میز ها و کف پوش بچسبانید و برای محافظت از بقیه خانه در برابر گرد و غبار و دود ، ورقه های پلاستیکی را روی قسمت پشتی ، پنجره ها ، وسایل ثابت و درب های داخلی بچسبانید .

     دیوار اطراف کابینت را بپوشانید .

     یک میز کار برای رنگ آمیزی درب ها، کشو ها و قفسه ها راه اندازی کنید .

نکته : یک ایستگاه رنگ دست ساز راه اندازی کنید

طرح پرنده قهوه ای

این جک موقت دسترسی به تمام طرفین درب کابینت را برای کاهش زمان از کار افتادگی در هنگام خشک شدن فراهم می کند . در اینجا نحوه تنظیم آن را آورده ایم :

     یک جفت 2×4 را در سطح چشم بین دو نردبان قرار دهید .

     قلاب های چشمی را به یک سر 4×2 پیچ کنید ، جایی که درب ها رنگ می شوند ، و در انتهای دیگر ، قلاب ها را به هر دو 4×2 پیچ کنید تا درب های رنگ شده را از آن آویزان کنید .

     قلاب ‌های مربوطه را به لبه ‌های بالای درب های کابینت بالا و پایین درب‌ ها و کشو های پایینی اضافه کنید ، جایی که سوراخ‌ های باقی‌ مانده در آن قابل مشاهده نخواهند بود .

رنگ کاری چوب و کابینت
رنگ کاری چوب و کابینت

2 . درب ها ، کشو ها و قفسه ها را بردارید

رنگ کاری چوب و کابینت
رنگ کاری چوب و کابینت

برای جلوگیری از بهم ریختن درب ها ، حتماً جلوی هر کشو و درب را با یک نشانگر علامت بزنید . بهترین مکان برای این علامت پشت محل لولا است .

    پیچ های لولا را از قاب کابینت خارج کرده و درب ها را بردارید .

    از چپ به راست ، از بالا به پایین کار کنید ، هر کدام را با یک تکه نوار شماره گذاری کنید . همچنین لبه های قفسه های کابینت و پایین کشوها را شماره گذاری کنید .

    سخت افزار آویزان قفسه را کنار بگذارید .

    در میز کار خود ، کشش ها و لولا ها را بردارید و مواردی را که دوباره استفاده می شود ذخیره کنید .

    روی درب ها ، شماره را از نوار به چوب در معرض زیر یک لولا منتقل کنید .

    آن را با نوار تازه بپوشانید .

3 . تمام سطوح را تمیز کنید

    کابینت را با اسپری کردن محلول چربی‌ گیر و پاک کردن آن با پارچه تمیز کنید . این کار تمام روغن‌ ها و گریسی ‌هایی را که می‌توانند از یک روکش عالی جلوگیری کنند ، پاک می‌ کند . اگر پاک کننده های معمولی موثر نیستند ، از پاک کننده قوی تری مانند تری سدیم فسفات (TSP ) استفاده کنید که در فروشگاه های سخت افزار و رنگ فروخته می شود . فقط مطمئن شوید که اقدامات احتیاطی روی ظرف را رعایت کرده اید .

    هنگامی که تمام قطعات کابینت تمیز شدند ، آنها را کاملا با آب بشویید و بگذارید خشک شوند .

4 . جعبه ها را آماده کنید

    پنجره ها را برای تهویه باز کنید و وسایل ایمنی بپوشید . با استفاده از یک پد ساینده آغشته به براق کننده مایع ، تمام سطوح را بشویید .

    یک پارچه را زیر آن نگه دارید تا اضافات آن رو پارچه چکه کند . قبل از تبخیر شدن براق کننده ، به سرعت باقیمانده را با پارچه تمیز و مرطوب دیگری پاک کنید .

    اگر می‌خواهید سخت ‌افزار را جابه‌جا کنید ، سوراخ‌ های پیچ قدیمی را با یک پر کننده چوب پلی ‌استر دو قسمتی یا پر کننده بدنه خودکار پر کنید .

    در حدود 5 دقیقه می ماند ، بنابراین فقط دسته های کوچک را مخلوط کنید . پر کننده کمی کوچک می شود ، بنابراین سوراخ ها را کمی بیش از حد پر کنید .

    به محض اینکه جا افتاد ، مقدار اضافی آن را با یک سوهان تیز پاک کنید . اگر کاملا سفت شد آن را صاف کنید .

    از یک بلوک سنباده فوم برای خراش دادن سطوح کابینت ، کشو ها و درب ها استفاده کنید . این یک سنباده سبک است که به منظور چسبیدن به پرایمر است ، بنابراین به چوب لخت سمباده نزنید . قبل از حرکت از یک پارچه چسبنده برای پاک کردن گرد و غبار سنباده استفاده کنید .

    داخل و خارج کابینت ها را جارو برقی بکشید تا مطمئن شوید که هیچ ذره ای از گرد و غبار سطح آن را خدشه دار نمی کند ، سپس برای اندازه گیری بیشتر ، آنها را با یک پارچه چسبناک به سمت پایین بمالید .

5 . جعبه های کابینت را پرایم کنید

حالا نوبت پرایمر است . اگر کابینت ‌ها به شدت لکه ‌دار هستند ، از یک پرایمر لکه‌ گیر استفاده کنید که به سرعت خشک می ‌شود و گره ‌ها و سایر عیوب سطحی را که ممکن است از لایه ‌های رویی بیرون بریزد ، می‌بندد . با این حال ، در بیشتر شرایط، مسدود کننده های لکه ، ضروری نیستند ، و یک پرایمر لاتکس مبتنی بر روغن یا 100 درصد اکریلیک به خوبی کار خواهد کرد .

    مقداری آستر داخل سینی رنگ بریزید و غلتک و قلم مو را داخل آن قرار دهید . با استفاده از قلم مو در امتداد لبه ها و نقاط تنگ و غلتک روی سطوح بزرگ و صاف ، کابینت ، درب ها و جلوی کشو را با یک لایه آستر بپوشانید .

    از بالای کابینت شروع کنید ، پرایمر را در سراسر دانه بمالید ، سپس ” نوک آف ” –  برس را به آرامی از روی سطح مرطوب در جهت دانه عبور دهید . همیشه در یک حرکت از یک سر تا سر دیگر برس بزنید .

    مطمئن شوید که ساختار زیرین کابینت یا درب را با برس دنبال کنید . به عنوان مثال ، در جایی که یک ریل به یک پایه می‌پیوندد ، ابتدا ریل را رنگ کنید ، کمی روی رکاب هم پوشانی داشته باشد ، سپس قبل از اینکه رویه خشک شود ، ریل را رنگ کنید .

    در حالی که اجازه می دهید پرایمر خشک شود ، قلم مو و آستین غلتکی خود را بشویید و قبل از شستن سینی رنگ ، پرایمر اضافی را در قوطی بریزید .

رنگ کاری چوب و کابینت
رنگ کاری چوب و کابینت

6 . سنباده بزنید ، درز را پر کنید

     پس از خشک شدن پرایمر ، سطوح صاف را با کاغذ 220 سنباده بزنید .

     هر سطح پروفیلی را با یک اسفنج سنباده متوسط سنباده بزنید . چوب باید در نهایت ، احساس صافی شیشه ای داشته باشد .

     یک مهره نازک از درز لاتکس را در هر درز باز فشار دهید . ( سوراخ در نوک لوله درزگیری نباید بزرگ تر از نوک یک مداد نوک تیز باشد . )

     در حین حرکت نوک آن را بکشید ، سپس با یک انگشت مرطوب ، درزگیر را صاف کنید . هر گونه فرورفتگی ، خراش ، یا فرو رفتگی کوچک را با پارچه وینیل پر کنید که با یک چاقوی بتونه صاف شده است .

     پس از خشک شدن کیسه ( حدود 60 دقیقه ) ، دوباره با کاغذ 220 سنباده بزنید ، جارو برقی بکشید و با یک پارچه چسبناک پاک کنید .

     با یک قوطی اسپری پرایمر مبتنی بر روغن که به سرعت خشک می‌شود ، قلوه‌ کش و هر نقطه ‌ای را که کاغذ سنباده از میان پرایمر ” سوخته ” شده است را به صورت نقطه ای بپوشانید .

     یک ساعت صبر کنید ، سپس آستر را با کاغذ 280 کمی سنباده بزنید .

     تمام سطوح را جارو برقی بکشید و با یک پارچه چسبناک پاک کنید .

رنگ کاری چوب و کابینت
رنگ کاری چوب و کابینت

7 . جعبه های کابینت را رنگ کنید

بالاخره برای نقاشی آماده شدی ! اگر تقریباً از همان سایه رنگ موجود استفاده می کنید ، دو کت باید این کار را انجام دهند . شما حتی ممکن است با یکی از آنها کنار بیایید . رنگ آمیزی روی سطح تیره با رنگ روشن سخت تر است و ممکن است به سه لایه نیاز داشته باشد . برای هر کت یک برس جدید بکشید .

    مقداری رنگ تراش و مینای کابینت را داخل سینی رنگ بریزید و قلم مو و غلتک را با رنگ پر کنید . از قلم مو برای برش در امتداد لبه ها استفاده کنید ، رنگ را به گوشه ها فشار دهید و ضربه های غلتکی را کنار بگذارید . در صورت امکان از غلتک برای اعمال رنگ مینا روی سطح صاف بزرگ استفاده کنید .

    برای داخل کابینت ، رنگ را با یک مینی غلتک با سطح صاف بمالید ، که بافتی کمی ناهموار و پوست پرتقال به جا می گذارد .

    برس و غلتک را با کیسه های پلاستیکی بپوشانید تا از سفت شدن آنها در زمانی که منتظر خشک شدن اولین لایه هستید جلوگیری کنید .

    بین لایه ها ، سطوح را به آرامی سنباده بزنید و مطمئن شوید که پس از آن زباله ها را تمیز کنید .

    لایه دوم را روی کابینت بمالید . این روکش باید یک روکش کامل و یکدست بدون هیچ گونه قسمت نازک یا سبکی که ممکن است چوب در آن نمایان شود ، ارائه دهد .

رنگ کاری چوب و کابینت
رنگ کاری چوب و کابینت

8 . درب ها ، کشو ها و قفسه ها را آماده و رنگ کنید

استراتژی آماده سازی ، آستر کاری و رنگ آمیزی درب ها، کشو ها و قفسه ها مانند کابینت ها است ، با این تفاوت که تمام کارها روی یک میز انجام می شود تا احتمال چکه ، ریختن و افتادگی کاهش یابد .

    هنگام رنگ آمیزی درب های پانل شده ، از اطراف پانل شروع کنید .

    سپس ، قسمت اصلی پانل را انجام دهید و با پایه ها و ریل های اطراف لبه ها پایان دهید .

    همانطور که پیش می روید ، هر رنگی را که به سطوح خشک مجاور ختم می شود پاک کنید تا احتمال لکه های روی لبه ها از بین برود .

نکته : برای سرعت بخشیدن به زمان خشک شدن درب ها ، می توانید دو قلاب پیچ را در سوراخ هایی که در لبه درب نا محسوس سوراخ شده است بچرخانید ( لبه پایین برای کابینت های پایین ، لبه بالایی برای کابینت های بالا ) . نمای بیرونی درب را رنگ کنید و اجازه دهید به مدت یک ساعت در حالی که صاف می‌ ماند خشک شود ، سپس درب را روی قلاب‌ های آن کج کنید و یک پیچ دیوار خشک را در سوراخ سخت ‌افزاری موجود قرار دهید . درب کج شده را با پیچ به سمت بالا نگه دارید و پشت درب را رنگ کنید .

    پس از اتمام نقاشی ، درب را با پیچ و یک قلاب بردارید و هر دو قلاب را به رخت آویز محکم آویزان کنید .

    درب را از میله پرده حمام یا میله لباس آویزان کنید تا خشک شود .

9 . همه قطعات را برگردانید

     پس از خشک شدن روکش دوم ، درب و جلوی کشو را دوباره وصل کنید . از این واقعیت لذت ببرید که کابینت های آشپزخانه خود را بدون سرمایه گذاری زمان یا پول ، ظاهری تازه و جالب داده اید .

     نوار را از روی شماره هر درب بردارید ، لولا ها و دستگیره را نصب کنید و آنها را در دهانه اصلی خود آویزان کنید .

     کشو های کابینت را جایگزین کنید ( یا کشو های جدید اضافه کنید ) و هر کشو را دوباره نصب کنید .

رنگ کاری چوب و کابینت
رنگ کاری چوب و کابینت

لیست خرید

     اسپری چربی گیر

     پرایمر لاتکس

     تریم و رنگ مینای کابینت بر پایه آب

      برس غلتکی

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : روش رنگ امیزی اشپزخانه ، اموزش رنگ امیزی

مطالب مرتبط با رنگ کاری چوب :

WhatsApp us