نحوه رنگ آمیزی کابینت های چوبی آشپزخانه

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

بررسی اجمالی پروژه :

    زمان کار : 6 الی 8 ساعت

    کل زمان : 3 – 4 روز

    بازده : کابینت در آشپزخانه  3 متر در 3 متر

    سطح مهارت : متوسط

یکی از چشمگیرترین راه ها برای بهبود کابینت های چوبی آشپزخانه ، رنگ آمیزی آنها است . راه‌ های دیگری نیز برای بروز رسانی کردن کابینت ‌های قدیمی آشپزخانه وجود دارد ، مانند تعویض یا بازسازی آن‌ ها . اما هر دوی این روش ها بسیار گران تر از نقاشی هستند . به علاوه ، بازسازی و تعویض معمولاً نیازمند استخدام افراد حرفه ای است . هنگام رنگ آمیزی کابینت ، در صورت تمایل می توانید همه این کارها را خودتان انجام دهید .

قبل از اینکه شروع کنید :

رنگ آمیزی کابینت چوبی آشپزخانه معمولاً به معنای رنگ آمیزی سطوحی است که با بسته شدن درب ها و کشوهای کابینت قابل رویت هستند ، اگرچه برخی از قسمت های پشتی آن نیز رنگ می شود .

مناطقی که رنگ آمیزی می شوند :

    درب کابینت : جلو و عقب

    کشو : جلو و عقب

    جعبه های کابینت : طرفین و پایین

مناطقی که رنگ آمیزی نمی شوند :

    قفسه ها

    داخل جعبه های کابینت

    بالای جعبه های کابینت

مناطق اختیاری :

قاب صورت کابینت ( ریل های افقی و پایه های عمودی )

زمان رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه

کیفیت کار رنگ بستگی زیادی به شرایطی مانند دما ، رطوبت و کیفیت هوا دارد . اگر می ‌خواهید کابینت‌ ها را در یک مکان سرپوشیده در هوای آزاد ، مانند زیر سایبان پاسیو رنگ‌ آمیزی کنید ، برای پخت بهتر رنگ ، منتظر دمای گرم‌ تر باشید .

همچنین برای جلوگیری از نشستن ذراتی مانند گرده بر روی رنگ مرطوب ، از شفاف بودن هوا اطمینان حاصل کنید . اگر می‌ خواهید درب ها و جلوی کشوها را در یک منطقه کاری تحت کنترل آب و هوا رنگ کنید ، می ‌توانید در هر زمانی از سال کار نقاشی را شروع کنید .

ملاحظات ایمنی

هنگام تمیز کردن ، سنباده زدن ، آستر کاری و رنگ آمیزی کابینت های چوبی آشپزخانه خود با استفاده از محافظ تنفسی از خود محافظت کنید . ماسک ذرات برای سنباده زدن کافی است . اگر تصمیم دارید به جای رنگ های مبتنی بر آب توصیه شده از رنگ های روغنی استفاده کنید ، با ماسک تنفسی از خود در برابر VOCs ( ترکیبات آلی فرار ) محافظت کنید .

از محافظ چشم استفاده کنید . هنگام سنباده زدن با سنباده نوسانی ، از محافظ شنوایی استفاده کنید .

بهترین رنگ برای دیوارهای داخلی که هر اتاقی را تغییر می دهد .

آنچه شما نیاز دارید :

تجهیزات / ابزار

    دسته میکرو غلتکی 30 سانتی متری

    مته شارژی یا پیچ گوشتی

    اسفنج تمیز کننده

    سطل تمیز

    بلوک سنباده فوم

    جارو برقی فروشگاهی

    برس ارسی مخروطی

    سینی رنگ

مواد

    رنگ لاتکس بر پایه آب

    آغازگر

    ورق پلاستیک

    نوار نقاش

    TSP ( تری سدیم فسفات ) یا چربی زدا

    سنباده 120 و 220

    روکش های غلتکی میکرو رنگ  30 سانتی متری

    کیسه های پلاستیکی قابل مهر و موم

    خرید حوله

    آستر سینی رنگ

دستورالعمل ها

    منطقه کار و ابزار را آماده کنید :

   1 . محل کار را در خارج از آشپزخانه شناسایی و آماده کنید تا بتوانید درب های کابینت و جلوی کشوها را رنگ کنید . در حالت ایده ‌آل ، اگر در فصول سردتر نقاشی می‌ کنید ، بهتر است در یک گاراژ کار کنید تا درب بزرگ برای تهویه باز باشد البته همراه با منبع گرمایش . یا ممکن است یک زیرزمین یا یک اتاق بدون استفاده از خانه خود را انتخاب کنید ، به شرطی که بتوان تهویه را به درتس برقرار کرد .

    ورق پلاستیکی را روی زمین بگذارید و لبه ها را با چسب بچسبانید .  یک میز کار یا اسب اره روی پلاستیک بچینید . همه ابزارهای خود از جمله سنباده ، کاغذ سنباده  ، برس ، غلتک و روکش ، سطل ، رنگ و آستر را در نزدیکی خود داشته باشید .

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

 2 . درب های کابینت و سخت افزار را بردارید :

یک نوار کوتاه از نوار نقاش را به صفحه هر درب کابینت بچسبانید . با یک نشانگر ، روی هر نوار یک عدد علامت بزنید تا موقعیت درب را مشخص کنید . از یک انتهای آشپزخانه شروع کنید ، سپس به تدریج در جهت عقربه های ساعت یا گرد کار کنید و هر درب کابینت را شماره گذاری کنید . این به شما کمک می کند تا درب ها را در همان نقاط در انتهای پروژه تعویض کنید .

با مته شارژی ، لولاهای کابینت را از جعبه های کابینت جدا کنید . لولاهای کابینت را از درب های کابینت جدا کنید ، هر لولا را با پیچ هایش در یک کیسه پلاستیکی قابل مهر و موم قرار دهید و موقعیت آنها را با علامت گذاری کیسه مشخص کنید .

نکته

در زمان نصب اصلی ، لولاها برای اندازه و چرخش درب های کابینت تنظیم می شوند . با صرف زمان برای انجام این کار ، در زمان تعویض درب ها از کار خود صرفه جویی زیادی خواهید کرد .

تمام وسایل را از داخل جعبه های کابینت بردارید . همه موانع مانند چراغ ها ، فن های هود ، قلاب ها یا قفسه های سیمی را بردارید یا حذف کنید .

در نهایت ، دمپرهای درب را با جدا کردن آنها با چکش یا باز کردن پیچ جدا کنید . همچنین ، پیچ همه وسایل را باز کنید ، سپس کیسه کنید و آنها را شناسایی کنید .

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

3 .  کشوها و جلوی کشوها را بردارید :

مانند درب های کابینت ، نوارهایی از نوار نقاش را روی جلوی کشوها بمالید و آنها را با اعداد علامت بزنید تا بعداً جایگزین شوند .

در قسمت پشتی کشوها ، از مته شارژی یا پیچ گوشتی دستی برای باز کردن کشوها و جلوی کشوها در صورتی که قابل جدا شدن هستند ، استفاده کنید . بیشتر جلوی کشوها با چهار یا پنج پیچ به جعبه های کشو متصل می شوند .

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

 4 . جعبه های کابینت را تمیز کنید :

با گذاشتن جعبه های کابینت در آشپزخانه ، آنها را برای رنگ آمیزی تمیز کنید . یا از چربی‌گیر مایع و حوله‌ های ضخیم مغازه استفاده کنید یا از TSP و اسفنج استفاده کنید .

استفاده از چربی گیر :

اگر جعبه ها خیلی کثیف یا چرب نیستند ، می توانید از روغن گیر و حوله های مغازه استفاده کنید . قسمت جلویی را اسپری کنید و سپس با حوله پاک کنید . کناره های پشتی را نیز تمیز کنید . توجه ویژه ای به نواحی نزدیک به وسایل داشته باشید زیرا کثیفی و چربی بیشتری دارند .

نکته :

TSP در بسیاری از جوامع به دلیل وجود فسفات در محلول ممنوع است . اگر در منطقه شما چنین است ، از TSP جایگزین استفاده کنید .

با استفاده از TSP :

برای استفاده از  TSP ، محصول خشک TSP را در یک سطل با آب گرم مخلوط کنید . یک اسفنج جدید را در مخلوط فرو کنید . کابینت ها را پاک کنید . از آنجایی که TSP به صورت پودری سبک روی سطح باقی می ‌ماند ، پس با اسفنجی که در آب تمیز و سرد خیس شده است آن را پاک کنید .

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

5 . درب های شنی ، جلوی کشوها و جعبه ها

در حالی که درب ها و جلوی کشوها در محل کار قرار دارند ، آنها را با سنباده نوسانی و کاغذ سنباده 120 سنباده بکشید . از سنباده در تمام قسمت های صاف درب ها و جلوی کشوها استفاده کنید : جلو ، پشت و لبه . برای اریب یا سایر مناطق بافت دار ، به یک اسفنج سنباده دستی بروید .

در حالی که جعبه های کابینت هنوز در آشپزخانه قرار دارند ، میز و کف آشپزخانه را با ورق پلاستیک بپوشانید و جعبه کابینت ها را سنباده بزنید .

هنگام سنباده زدن ، هدف شما این است که سطوح را برای چسبندگی بهتر پرایمر و رنگ خراش دهید ، نه اینکه تمام پوشش را سنباده بزنید .

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

درب های اصلی و جلو دراور :

از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن گرد و غبار از درب ها و جلوی کشو استفاده کنید . آستر مخلوط یا تکان داده شده را در سینی رنگ آستر دار بریزید .

قلم مو را در آستر آغشته کنید و قسمت های دقیق درب ها و جلوی کشو را رنگ کنید . با یک غلتک 30 سانتی متری روی نواحی صاف نقاشی کنید .

پس از اینکه تمام مواد به مدت حداقل دو ساعت کاملاً خشک شدند ، آنها را با سنباده 220 روی سنباده نوسانی به آرامی سنباده بزنید . روی چوب های خالی را سنباده نزنید . هدف از بین بردن برآمدگی ها و قطرات خشک شده در پرایمر است .

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

7 . کابینت های پرایم :

گرد و غبار جعبه های کابینت سنباده شده را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید . نوار نقاش را روی دیوارهای آشپزخانه یا پشت بزنید تا از رنگ محافظت کنید . لبه های کابینت ها را با برس تریم پر کنید . سپس پرایمر را با غلتک 30 سانتی متری باز کنید .

مشابه درب ها و جلوی کشوها ، حداقل دو ساعت صبر کنید و سپس جعبه های کابینت را با کاغذ سنباده 220 ریزتر روی سنباده نوسانی سنباده بزنید .

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

8 . رنگ کابینت :

درب های کابینت ، جلوی کشوها و جعبه ها را شبیه به روشی که با رویه آستر انجام دادید رنگ کنید . لبه ها را با قلم مو رنگ کنید ، سپس قسمت های داخلی بزرگ را با غلتک  30 سانتی متری رنگ کنید . حداقل دو ساعت بین رویه ها بگذارید .

رنگ کاری کابینت
رنگ کاری کابینت

وقت همه چیز کاملاً رنگ و خشک شد ، کابینت‌ های خود را دوباره کنار هم قرار دهید و جلوی کشوها را روی کشوها قرار دهید . با مته شارژی یا پیچ گوشتی دستی ، جلوی کشو را به جعبه های کشو برگردانید . درب ها و کشوها را نیز با وصل کردن همه لولاها و سخت افزار تعویض کنید . درب های کابینت را دوباره روی جعبه های کابینت پیچ کنید و کشوها را به جای خود برگردانید .

نوع رنگ مورد استفاده :

هنگام رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه ، می توانید رنگ لاتکس بر پایه آب یا رنگ روغن را انتخاب کنید . برای سال‌ ها ، رنگ ‌های روغنی انتخاب منطقی برای کابینت‌ های آشپزخانه بود ، زیرا به خوبی می‌ چسبند و سطح سختی را تشکیل می ‌دهند  ، اما رنگ ‌های لاتکس تا جایی تکامل یافته ‌اند که به همان اندازه برای کابینت‌ ها کار می‌ کنند . با توجه به اینکه بسیاری از جوامع رنگ های روغنی را به جز در مقادیر کم ممنوع می کنند ، رنگ لاتکس ممکن است تنها انتخاب شما باشد .

رنگ لاتکس :

    محلول در آب

    با آب و صابون تمیز می شود .

    دود کم

    موجود در 1 گالن یا مقادیر بیشتر

رنگ بر پایه روغن

    نیاز به رقیق کننده رنگ دارد .

    با فرآورده های نفتی تمیز می شود .

    خوشبو

    موجود در اندازه های 1 لیتری یا کوچک تر

چه زمانی با یک متخصص تماس بگیرید ؟

رنگ آمیزی کابینت های چوبی آشپزخانه می تواند بیش از آنچه در ابتدا به نظر می رسد دشوار باشد . اگر خودتان این کار را انجام می دهید و آشپزخانه شما بزرگ تر از آشپزخانه استاندارد  3 متر در 3 متر است ، ممکن است بخواهید از نقاشان حرفه ای برای رنگ آمیزی کابینت های چوبی خود استفاده کنید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگ امیزی کابینت چوب ، روش رنگ امیزی کابینت چوبی ، طراحی دکوراسیون اشپزخانه

منبع :thespruce.com

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

WhatsApp us