انواع تکنیک‌ها و روش‌ های رنگ ‌کاری چوب

اگر از کار بر روی مصنوعات چوبی لذت می‌برید، احتمالا تا به حال به این فکر کرده‌اید که رنگ کردن آنها چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد. شاید در نگاه اول این کار بسیار دشوار و حرفه‌ای به نظر برسد، اما با رنگ کردن اشیاء چوبی کوچک‌تر می‌توانید تمرین خود را شروع کنید. اگر به دنبال آشنایی با روش ‌های رنگ‌ کاری چوب هستید، در این مقاله تمام نکات مربوط به آن را برای شما با جزئیات شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

گام اول

فارغ از نو یا کهنه بودن جسم چوبی که قصد رنگ‌کاری روی آن را دارید، سطح آن باید تمیز، سمباده کاری شده و آماده شود. پیش از شروع کار، طرح کلی، مراحل و جزئیات آن را روی کاغذ بنویسید. به این ترتیب در این صورت کار به صورت گام به گام پیش رفته و احتمال از یاد بردن جزئیات کاهش می‌یابد.

در مرحله اول لازم است تصمیم بگیرید که از کدامیک از روش ‌های رنگ ‌کاری چوب استفاده کنید. در مورد تکنیک مورد نظر مطالعه کرده و مواد و ابزارهای لازم برای آن را تهیه نمایید. به یاد داشته باشید ابزاری که خریداری می‌کنید،‌ به جنس چوب و کاربرد آن و همچنین نوع رنگ وابسته است. رنگ‌ها و پرایمرها برای انجام این کار شامل دو نوع بر پایه آب و بر پایه روغن هستند. پرایمر و رنگ هر دو باید از یک دسته انتخاب شوند و با یکدیگر سازگار باشند. مثلا هر دو بر پایه آب باشند یا هر دو بر پایه روغن.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب و درب چوبی

انتخاب نوع رنگ

ممکن است رنگ‌های روغنی از نظر شما گزینه مناسب‌تری باشند. اما به یاد داشته باشید که این رنگ‌ها با تمام مزایایی که دارند، مراقبت‌های ویژه‌ای را می‌طلبند. مثلا جسم پس از رنگ شدن باید در معرض تهویه هوا باشد.

برای رنگ کاری لازم است کلیه ابزارها تمیز باشند. ضمنا ابزاری که برای رنگ‌های روغنی استفاده می‌کنید،‌ باید از ابزاری که برای رنگ‌های بر پایه آب استفاده می‌شود، مجزا باشند. علت این امر آن است که آب و روغن به هیچ عنوان با یکدیگر ترکیب نمی‌شود.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

انتخاب پرایمر برای روش‌ های رنگ ‌کاری چوب

دانستن تفاوت‌های محلول‌های آماده‌سازی برای رنگ یا همان پرایمرها، بسیار مهم است. به عنوان مثال شلاک که یک پرایمر روغنی می‌باشد،‌ لکه‌ها را از بین می‌برد.‌ با این حال بوی بسیار قوی و تندی دارد. در مقابل پرایمرهای بر پایه آب لکه‌ها را از بین نمی‌برند و بوی کمتری از خود ساطع می‌کنند. البته برای یک انتخاب مناسب باید به جنس چوب نیز توجه داشته باشید. پس از خریداری محصول دستورالعمل‌های مصرف آن را مطالعه نمایید.

استفاده از مواد شیمیایی نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد. در هنگام استفاده از این مواد به تهویه هوا توجه داشته باشید تا دچار تحریکات تنفسی نشوید. توصیه می‌شود کلیه مراحل رنگ‌کاری بیش از یک هفته طول نکشد.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

تمیز کردن چوب

پیش از استفاده از پرایمر، سطح چوب باید تمیز شود. در صورتی که چوب تازه باشد انجام این کار ساده‌تر است و تنها با سمباده زدن به شکل سطحی می‌توان از یکدست بودن سطح مطمئن شد. قبل از استفاده از پرایمر لازم است آسیب‌های چوب برطرف شوند.

پس از سمباده زدن سطح چوب باید از غبارهای ایجاد شده پاک شود. می‌توانید این کار را با یک پارچه مرطوب یا قلم‌موی قدیمی انجام دهید. اما برای استفاده از پرایمرهای روغنی استفاده از پارچه چسبناک ضروری است تا تمام غبارهای چوب از روی سطح کار جذب شوند.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

استفاده از پرایمر برای روش‌ های رنگ‌ کاری چوب

استفاده از پرایمر برای مخفی کردن لکه‌ها، گره‌ها و جای دود یا سوختگی‌های سطحی چوب، لازم است. از طرف دیگر،‌ چون چوب متخلخل می‌باشد،‌ با استفاده از پرایمر از رنگ‌کاری غیر یکنواخت جلوگیری می‌شود.

از دیگر فواید استفاده از پرایمر،‌ جلوگیری از ترشحات صمغی چوب است. تانن‌ها مواد شیمایی اسیدی هستند که رنگ و جلای چوب را تغییر می‌دهند. در صورت عدم استفاده از پرایمر،‌ پس از رنگ‌کاری، تانن‌ها از چوب خارج شده و رنگ مطلوب را تغییر داده یا دچار آسیب می‌کنند.

در صورتی که جسم مورد نظر از قبل رنگ شده باشد، لازم است به جای پرایمر از یک حلال استفاده کنید تا رنگ قبلی پاک شده و تاثیری بر روی رنگ جدید نگذارد. پس از هرگونه تعمیر اجسام چوبی نیز ابتدا از پرایمر استفاده کنید و سپس سطح مورد نظر را رنگ نمایید.

برای این که رنگ، جلا و جلوه دلخواه را ایجاد کند،‌ استفاده از پرایمر ضرورت دارد. تنها یک یا دو لایه پرایمر را به سطح چوب آغشته کنید و پیش از استعمال رنگ از خشک شدن پرایمر مطمئن شوید.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

انواع روش ‌های رنگ ‌کاری چوب

انتخاب یکی از روش ‌های رنگ ‌کاری چوب،‌ به جنس چوب و نوع ابزاری که از آن استفاده می‌کنید بستگی دارد. اگر قصد دارید از قلم‌مو استفاده کنید، بهترین نوع آن را خریداری کنید. انتخاب دیگر نیز می‌تواند غلتک باشد. برای رنگ کاری مبلمان بهتر است از غلتک‌هایی استفاده کنید که زبر نباشند. بهترین سایز را انتخاب کنید، موردی را انتخاب کنید که دست شما هنگام کار با آن راحت باشد.

توصیه می‌شود از ابزارهای کوچک‌تر استفاده شود تا در نقاط ظریف قابل استفاده بوده و همچنین حمل آن آسان‌تر باشد. بدون شک مهم‌تر از انتخاب ابزار،‌ انتخاب نوع و جنس رنگ است. برای گرفتن بهترین نتیجه، بهترین نوع رنگ برای چوب را انتخاب کنید.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

رنگ‌کاری با قلم‌مو

برای کار با قلم‌مو، آن را بیش از حد به رنگ آغشته نکنید. در غیر این صورت رنگ‌کاری شما غیر یکنواخت خواهد شد. مطمئن شوید که تمام لبه‌ها و نقاط در دسترس را رنگ زده‌اید. قلم‌مو را تنها به یک جهت بکشید و حرکات رفت و برگشتی انجام ندهید. قلم‌مو نباید بیش از حد به چوب فشار وارد کند. به جای یک مرحله رنگ‌کاری با رنگ فراوان،‌ بهتر است کار را در دو مرحله اما با میزان رنگ کمتر انجام دهید.

در ابتدای کار که قلم‌مو خشک می‌باشد، بهتر است آن را با آب خیس کنید تا لطیف‌تر شود. در صورتی که رنگ‌های روغنی را انتخاب کرده‌اید،‌ حتما از تینر استفاده کنید. استفاده از تینر رنگ‌کاری را آسان‌تر کرده و نتیجه کار تمیز‌تر خواهد شد.

پس از اتمام کار نیز قلم‌مو را کاملا تمیز کرده و آن را به شکل عمودی در جایی آویزان کنید. در غیر این صورت موهای آن تغییر شکل داده و مجددا قابل استفاده نخواهد بود.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

رنگ‌کاری با غلتک

غلتک یکی دیگر از ابزارهای رنگ‌کاری می‌باشد. برای رنگ کردن لوازم خانگی چوبی بهتر است غلتک‌های کوچک‌تر را انتخاب کنید. سراغ غلتک‌های بی‌کیفیت و ارزان قیمت نروید. بهتر است غلتکی که انتخاب می‌کنید پشمی باشد.

غلتک نیز باید در یک جهت روی سطح مالیده شود. فشار بیش از حد غلتک باعث می‌شود رنگ‌کاری یکدست نشود.‌ از طرف دیگر فشارهای خیلی ملایم نیز باعث می‌شود نقش غلتک روی سطح باقی بماند.

پس از اتمام کار غلتک را کاملا تمیز کرده و آثار رنگ را از روی آن پاک کنید. هنگامی که ابزار خشک شد،‌ آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و در یخچال بگذارید تا برای استفاده‌های بعدی نرم و مرطوب باقی بماند.

روش ‌های رنگ‌ کاری چوب با اسپری

استفاده از اسپری از دیگر روش ‌های رنگ‌ کاری چوب است. رنگ‌کاری با اسپری ساده‌تر به نظر می‌رسد، اما باید در یک فضای باز با تهویه مناسب انجام شود. با استفاده از اسپری مانند غلتک و قلم موردی به جا نمی‌ماند،‌ اما ممکن است رنگ به دیگر سطوح محیط پاشیده شود.‌ به همین علت بهتر است در فضای باز انجام شود.

برای استفاده از اسپری باید نوع مخصوص چوب را انتخاب کنید،‌ چرا که دیگر انواع آن برای استفاده روی فلز و سطوح دیگر نیز می‌باشد.

پس از استفاده از اسپری، جسم رنگ شده نباید مستقیما زیر فن یا نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. همچنین نباید لوازم گرمایشی در اطراف آن وجود داشته باشد. استفاده از اسپری برای تازه‌کارها می‌تواند راحت‌تر باشد، چرا که میزان رنگ‌بخشی به اثر قابل کنترل است.

اتمام رنگ‌کاری چوب

پس از این که جسم رنگ‌کاری شده کاملا خشک شد، لازم است یک لایه محافظت کننده بر روی آن زده شود. این مرحله،‌ آخرین گام از روش‌ های رنگ ‌کاری چوب است. در ادامه با برخی از انواع آن آشنا می‌شویم.

پلی اورتان

پلی اورتان به شکل اسپری برای کاور کردن جسم چوبی رنگ شده، یکی از گزینه‌های در دسترس است. این محصول بر پایه روغن می‌باشد و بوی بسیار قوی دارد.

واکس

واکس‌ها از دیگر محصولات محافظت‌کننده هستند که با استفاده از قلم‌مو روی سطح چوبی مالیده می‌شوند. استفاده بیش از حد از واکس‌ها می‌تواند باعث افزایش میزان براق شدن جسم شود. پس از استفاده از واکس، جسم نباید زیر تابش مستقیم خورشید قرار بگیرد.

پلی کریلیک

پلی کریلیک نیز یک کاور کننده بر پایه آب است که شفاف بوده و بیشتر برای لوازم چوبی در دسترس کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آن میزان درخشش و جلای سطح کار را افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله انواع روش‌ های رنگ ‌کاری چوب و ابزارهای قابل استفاده در این زمینه را مورد بررسی قرار دادیم. به یاد داشته باشید بلافاصله پس از رنگ‌کاری در مورد رنگ جسم تصمیم‌گیری نکنید. ممکن است حدود یک ماه طول بکشد تا جسم چوبی رنگ نهایی را نمایش دهد. در نهایت با استفاده از ابزارها و رنگ‌های درجه یک و مشاوره گرفتن از افراد متخصص،‌ رنگ‌کاری روی چوب کار دشواری نخواهد بود.

منابع:

https://woodimprove.com/how-to-paint-wood-step-by-step-guide/


مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

 • رنگ آمیزی چوب
  چوب کاملاً رنگ آمیزی شده یک راه منحصر به فرد برای اینکه خانه شما منعکس کننده سبک شما باشد. چوب آستر و رنگ شده در تزئین فضاهای مدرن بسیار خوب عمل می کند.
 • نحوه اسپری کردن رنگ دکوراسیون
  یک گزینه سرگرم کننده و مقرون به صرفه برای به روز رسانی زیبایی اتاق نشیمن ، رنگ کردن دکوراسیون خود با اسپری است . اگر تجربه‌ای در انجام رنگ‌ آمیزی دکوراسیون نداشته باشید
 • رنگ کاری چوب؛ جاده ای به سمت تحول و زیبایی
  روز به روز صنعت چوب، با توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید، در حال تغییر و تحول است. در این راستا، رنگ کاری چوب یکی از عوامل مهم در ایجاد تحولی بزرگ در این صنعت است
 • رنگ آمیزی با پیستوله پلی اورتان چوب ( رنگ کاری چوب )
  رنگ کاری چوب پلی اورتان ،رنگ کاری پلی اورتان چوب یکی از روش‌های پرکاربرد در صنعت تولید مصنوعات چوبی است که برای بهبود و زیبایی ظاهر آنها استفاده می‌شود
 • رنگ کاری چوب چیست ؟ معرفی انواع رنگ چوب ( مراحل رنگ کاری چوب )
  رنگ کاری چوب یک فرایند است که در آن چوب با استفاده از رنگ و رزین پوشانده می‌شود تا ظاهر و کیفیت آن بهبود یابد. چوب از قدیمی‌ترین مواد به کار رفته در ساخت و ساز و تزیین است
 • همه چیز درباره رنگ کاری چوب و دیوار و شناخت رنگ ها
  نکات مهم درباره رنگ کاری دیوار و رنگ کاری چوب ، رنگ‌ها می باشند که جلوه خاصی به ساختمان می‌ دهند و تاثیر مستقیمی بر روی دکوراسیون داخلی و خارجی منزل و روحیه افراد خانواده دارند

WhatsApp us