صفر تا صد رنگ کاری چوب

پس از آن که شما توانستید وسیله موردنظرتان را با چوب بسازید، نوبت به مرحله بعد یعنی رنگ کاری چوب می‌رسد. گاهی اوقات شما می‌خواهید آن را به گونه‌ای رنگ آمیزی کنید که با یک وسیله دیگر، یک تراشه رنگی یا تصویر ذهنی شما تطابق داشته باشد. دستیابی به این تطابق می‌تواند یکی از دشوارترین کارها در رنگ‌آمیزی باشد. به همین علت ما در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا تمام آنچه را که برای رنگ کردن چوب یا هر وسیله که توسط آن ساخته شده است را به طور کامل یاد بگیرید.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

رنگ کاری چوب با استفاده از رنگ پودری

برای رنگ کاری چوب با رنگ پودری بهتر است، طبق نکات زیر عمل کنید.

 1. سطح کار خود را بپوشانید:

بهتر است هر جا که در حال انجام کار هستید را با یک پارچه پلاستیکی، بپوشانید. برای پوشاندن دستان خود نیز از دستکش پلاستیکی استفاده کنید. اگر این نکات را رعایت نکنید، در پایان پروژه شما با انگشتان و محیطی رنگارنگ مواجه خواهید شد.

 • وسایل لازم را برای شروع کار خودتان آماده کنید:

وسایلی که شما در هنگام رنگ کردن چوب با استفاده از رنگ پودری نیاز دارید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • یک ظرف برای هر رنگ
 • قلم‌موی رنگ‌آمیزی
 • آب گرم
 • اسپری پلی‌اورتان (اختیاری)
 • مطمئن شوید که چوب شما برای رنگ‌آمیزی آماده است:

اگر با یک تکه چوب ضایعات کار می‌کنید، ممکن است لازم باشد آن را سنباده بزنید و تمیز کنید. به طور معمول چوب‌هایی که از فروشگاه‌های لوازم صنایع‌دستی خریداری می‌شوند، آماده است و دیگری نیازی به سنباده کاری ندارند.

 • تمام بطری‌ها را تکان دهید و هر کدام را در ظرفی بریزید:

رنگ را مطابق دستورالعمل بسته، مخلوط کنید. به طور معمول بر اساس آنچه که در روش کار آمده است، شما به ½ فنجان رنگ مایع یا یک جعبه رنگ پودری با 2 فنجان آب بسیار داغ نیاز دارید.

 • یک تکه چوب خرد شده را آزمایش کنید:

یک تکه چوب خرد شده (یا یک قسمت از چوبی که استفاده می‌کنید و دیده نمی‌شود) در کاسه رنگ فرو کنید. یک یا دو دقیقه زمان دهید تا خشک شود. زیرا وقتی خیس است، تیره‌تر به نظر می‌رسد. پس از خشک شدن رنگ، اگر آن را دوست نداشتید، می‌توانید رنگ بیشتر یا مقدار بیشتری آب در صورت نیاز اضافه کنید.

 • مرحله رنگ کردن چوب را آغاز کنید:

تعدادی روش وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای رنگ کردن چوب خود، استفاده کنید.

 • روش قلم‌مو:

فوم یا قلم‌مو را به رنگ آغشته کنید و آن را به صورت یکنواخت روی سطح چوب خود پخش کنید. اگر قطرات رنگ روی چوب شما پاشیده شود، می‌توانید فورا با سنباده زدن چوب از شر آن‌ها راحت شوید. سپس بگذارید تا رنگ خشک شود و در نهایت در صورت نیاز مجددا آن را رنگ کنید.

 • روش غوطه‌وری:

چوب را به آرامی داخل رنگ آماده شده قرار دهید و تا زمان رسیدن به رنگ دلخواه‌تان (احتمالا 10تا 20 دقیقه طول بکشد) در داخل آن بگذارید. به خاطر داشته باشید که رنگ‌ها بسیار روشن‌تر از زمانی که خیس هستند، به نظر می‎‌رسند.

 • روش ایجاد سایه:

دو رنگ را برای اعمال یکی پس از دیگری انتخاب کنید. با سایه روشن‌تر شروع کنید و اجازه دهید که رنگ خشک شود. سپس سایه تیره‌تر را اعمال کنید و بگذارید کامل خشک شود. پس از خشک شدن، کل قطعه را به آرامی سنباده بزنید تا سایه روشن‌تر زیر آن نمایان شود. در صورت لزوم برنامه‌ها را تکرار کنید تا بتوانید نتیجه دلخواه‌تان به دست بیاورید. سپس با کاغذ سنباده یا پشم فولادی چوب را مالش دهید تا پس از اتمام کار، مناطق سایه‌دار ایجاد شود.

 • اجازه دهید تا کار، کامل خشک بشود:

وقتی از آماده شدن رنگ چوب، راضی بودید، چوب را بر روی دستمال کاغذی یا سطح مناسب دیگری که به آن نچسبد قرار دهید تا خشک شود. سپس به مدت یک شب صبر کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را به دست بیاورید.

 • در صورت تمایل برای حفظ رنگ، پلی اورتان اسپری کنید:

پلی اورتان را می‌توان با یک برس جدید یا فوم نیز اعمال کرد. انجام این کار در مواقعی که جسم چوبی در اثر استفاده مکرر، مانند مهره‌ها در جواهرات، دچار سایش و پارگی می‌شود، مفید است.

استفاده از آبرنگ‌های مایع برای رنگ کاری چوب

برای رنگ کردن چوب با استفاده از آبرنگ‌های مایع می‌بایست، طبق اصول زیر رفتار کرد.

 1. آماده کردن وسایل موردنیاز

آبرنگ‌های مایع غیرسمی و سرگرم‌کننده هستند. وسایل و امکاناتی که برای این کار نیاز دارید، ابزاری ساده و در دسترس هستند. در ادامه برخی از وسایل موردنیاز را معرفی خواهیم کرد:

 • تکه‌های چوب.
 • آبرنگ‌های مایع.
 • کاسه، فنجان یا سینی یخ.
 • کاغذ مومی.
 • برس رنگ.
 • مقداری از هر رنگی را که نیاز دارید، در فنجان، کاسه یا سینی یخ بریزید.

اگر به مقدار کمی از رنگ‌ها نیاز دارید، پیشنهاد ما به شما این است که از سینی یخ استفاده کنید. اما اگر مقدار زیادی از رنگ را احتیاج دارید، می‌توانید از پیاله یا فنجان نیز استفاده کنید. بهتر است کاسه‌هایی را که لبه‌های پهن دارند، به‌کار ببرید. مزیت‌های آبرنگ در این است که ساخت این رنگ بسیار راحت‌تر از سایر رنگ‌ها می‌باشد و ماندگاری آن بسیار بیشتر از رنگ خوراکی خواهد بود. همچنین از لحاظ قیمت نیز، مناسب و ارزان است.

 • چوب را به مدت 2 یا 3 دقیقه در رنگ فرو کنید:

چوب را برای چند ثانیه در درون ظرف رنگ فرو ببرید و رنگ آن را ببینید. به یاد داشته باشید که پس از خشک شدن این رنگ تغییر می‌کند و روشن‌تر می‌شود. برای رنگ کاری چوب بهتر است ابتدا تنها یک قسمت از چوب را در داخل رنگ فرو برده و پس از خشک شدن آن، این کار را برای سمت دیگر انجام دهید. اگر پس از پایان کار احساس کردید، رنگ چوب روشن‌تر از چیزی هست که در نظر دارید، می‌توانید یک بار دیگر آن را برای چند ثانیه درون ظرف رنگ فرو کنید و یک لایه دیگر رنگ بر روی آن بزنید.

 • رنگ را به تمام طرف‌های جسم بمالید:

در هنگام رنگ کردن چوب لازم است تمامی قسمت‌های آن را به طور کامل رنگ کنید. اگر در هنگام انجام این کار، نگران قرار گرفتن رنگ بر روی انگشتان‌تان هستید، می‌توانید از یک جفت دستکش لاستیکی یا پلاستیکی استفاده کنید. اما حتی اگر از آن‌ها هم استفاده نکردید، نیازی نیست که نگران باشید. زیرا آبرنگ‌های مایع به راحتی از روی دست و سایر سطوح پاک می‌شوند.

 • پس از رنگ کاری چوب، بگذارید روی یک ورق کاغذ مومی خشک شود.

پس از پایان رنگرزی، تمام قطعات را برای یک شب بر روی کاغذ مومی قرار دهید تا خشک شوند. پس از پایان یک شب، اگر رنگ موردعلاقه شما ایجاد نشد، نگران نباشید، زیرا می‌توانید آن را تغییر دهید.

صفر تا صد رنگ کاری چوب
صفر تا صد رنگ کاری چوب

رنگ کاری چوب با استفاده از پودر نوشیدنی

شما می‌توانید برای رنگ کردن چوب خود، از پودر نوشیدنی‌های رنگی استفاده کنید. برای این کار می‌بایست، نکات زیر را در هنگام کار رعایت کنید:

 1. فضای کاری خود را مشخص کنید:

قبل از انجام هر کاری لازم است فضای کاری خود را مشخص و مرتب کنید. باید مکانی را برای این کار انتخاب کنید که در صورت ریختن رنگ بر روی آن، به سرعت پاک شود یا کثیف شدن آن مکان اهمیت چندانی برای شما نداشته باشد. بهتر است از میز یا سطح دیگری برای انجام کار خود استفاده کنید که کار بر روی آن برای شما راحت باشد. می‌توانید برای حفاظت از میز خود یک پارچه پلاستیکی یا سطح محافظ دیگری استفاده کنید. همچنین بهتر است خودتان نیز از یک لباس قدیمی یا روپوش و چند دستکش پلاستیکی و لاستیکی استفاده نمایید.

 •  پودر نوشیدنی را آماده کنید.

با استفاده از دستکش پلاستیکی یا لاستیکی برای جلوگیری از رنگ گرفتن دست‌ها و انگشت‌هایتان، یک بسته پودر نوشیدنی را به آب اضافه کنید، تا رنگ موردنظرتان ایجاد شود. ترکیب پودر و آب را باید تا زمانی که شما به رنگ دلخواه‌تان برای رنگ کاری چوب رسیدید، ادامه دهید.

هر طعم رنگ مخصوص خود را دارد. برای مثال، پودر نوشیدنی گیلاس و آلبالو، قرمز، انگور بنفش و … می‌شوند. اگر می‌خواهید رنگ شما تیره‌تر باشد تنها کافی است میزان آبی را که استفاده می‌کنید، کاهش دهید. همچنین شما می‌توانید رنگ‌ها را با یکدیگر ترکیب و رنگی تازه ایجاد کنید. به عنوان مثال رنگ قرمز و زرد در کنار یکدیگر رنگ نارنجی را می‌سازند. این روش را زمانی می‌توانید استفاده کنید که رنگ موردنظرتان به شکل پودر خوراکی در دسترس شما قرار ندارد. یکی از مهم‌ترین مزایا استفاده از رنگ پودر نوشیدنی برای رنگ کردن چوب، بو خوب آن‌ها است.

 • رنگ کردن چوب را آغاز کنید:

با استفاده از برس فوم، رنگ را در همه قسمت‌های چوب و هر کجا که نیاز به رنگ زدن دارد، پخش کنید. سپس صبر کنید و پس از خشک شدن رنگ اگر نتیجه دلخواه‌تان ایجاد نشده بود، یک یا دو لایه دیگر رنگ را اضافه کنید. احتمالا شما به چندین لایه رنگ نیاز دارید. بنابراین بهتر است در هنگام رنگ کردن تمامی قسمت‌های چوب را رنگ کنید تا رنگ شما بر روی چوب، یکنواخت باشد.

 • اجازه دهید تا کار رنگ شده، خشک شود:

پس از اتمام پخش رنگ، 16 تا 20 دقیقه صبر کنید تا چوب خیس خشک شود. سپس آن را برای مدتی در مکانی آفتابی یا بادگیر قرار دهید تا سریع خشک شود. بعد از آن کار شما است.

رنگ کاری چوب با استفاده از رنگ خوراکی

در ادامه مقاله، تمامی قدم‌هایی که لازم است برای رنگ کردن چوب با استفاده از رنگ خوراکی را بردارید، برای شما شرح خواهیم داد.

 1. کار را در یک فضا مناسب انجام دهید:

سطح کار خود را با کاغذ یا مواد مناسب دیگر مانند رومیزی پلاستیکی بپوشانید تا از لکه شدن آن ناحیه محافظت شود. در صورت نیاز می‌توانید از دستکش پلاستیکی نیز استفاده کنید. همچنین شما برای کار با رنگ خوراکی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • تعدادی ظرف برای رنگ‌هایتان
 • آب گرم یا داغ
 • کیسه‌های پلاستیکی
 • چند قطره رنگ را در یک ظرف مناسب پر از آب گرم یا داغ بریزید:

شما برای رنگ کاری چوب لازم است مقداری رنگ را داخل آب بریزید. به هر اندازه‌ای که رنگ بیشتری اضافه کنید، رنگ اشباع‌تر می‌شود. همچنین می‌توانید برای غلظت بیشتر رنگ از آب کمتری استفاده کنید. چوب‌های سبک بهترین انتخاب برای رنگ‌های خوراکی هستند. زیرا آن‌ها بسیار راحت رنگ را به خودشان جذب می‌کنند.

 • چوب را در مخلوط آب و رنگ قرار دهید:

چوب موردنظرتان را در پلاستیکی از مخلوط آب و رنگ قرار دهید. اگر چوب شما بسیار بزرگ است، می‌توانید آن را در درون وان قرار دهید. همچنین می‌توانید از برس فوم برای اعمال رنگ استفاده کنید. این امر کنترل آن را آسان‌تر می‌کند و برای اجسام کوچک‌تری که دارای گوشه و شکاف هستند، بهتر است. با این حال نیاز به صبر و دقت بیشتری می‌باشد.

 • اگر کل قطعه را در وان یا پلاستیک غوطه‌ور کردید، اجازه دهید 10 دقیقه یا بیشتر در رنگ بماند:

به هر میزانی که شما رنگ را بیشتر در وان یا پلاستیک قرار دهید، رنگ آن اشباع‌تر می‌شود. به خاطر داشته باشید که با خشک شدن، رنگ آن روشن‌تر می‌گردد.

 • پس از اتمام کار، اجازه دهید چوب کامل خشک شود:

از دستمال کاغذی یا سطح دیگری که مشکلی برای لکه‌دار شدن آن ندارید برای این کار استفاده کنید. حداقل یک شبانه روز صبر کنید تا چوب خشک شود و صبح رنگ به دست آمده را چک کنید. اگر در رنگ کاری چوب، رنگ شما بسیار روشن‌تر از آن چیزی بود که شما انتظار داشتید، می‌توانید به سادگی یک یا دو لایه دیگر به آن رنگ اضافه کنید. شما می‌توانید در پایان کار برای مقاوم سازی چوب در برابر سایش از اسپری پلی اورتان استفاده کنید.

جمع‌بندی

کار کردن با چوب و ساختن ظروف و وسایل با استفاده از آن، یکی از هنرهایی است که انسان‌‌ها از دیرباز تاکنون  انجام می‌دهند و از آن در زندگی خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال اگر در اطراف خودتان نگاه کنید، ده‌ها وسیله را خواهید دید که با استفاده از چوب ساخته شده‌اند و سپس بر روی آن‌ها رنگ زده شده است. بنابراین رنگ کاری چوب نیز یکی از کارهای مهمی است که در هنگام ساخت وسایل و نقاشی کردن بر روی چوب از آن استفاده می‌شود.

افرادی که می‌خواهند چوب را رنگ کنند باید ابتدا روش موردنظر خود را انتخاب کنند و سپس تمامی مراحل آن را به طور کامل انجام دهید. ما در این مقاله 4 روش رنگ کردن چوب و قدم‌هایی که لازم است برای هر کدام بردارید را برای شما به طور کامل توضیح دادیم.

منابع

https://www.wikihow.com/Dye-Wood


مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

WhatsApp us