جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی
جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی

قسمت هایی از یک درب : درباره آناتومی درب اطلاعات کسب کنید .

آیا شما در حال خرید یک درب جدید هستید ، یا درب منزل شما نیاز به تعمیر دارد ؟ شما می توانید از این مقالۀ قطعات درب به خوبی استفاده کنید .

اگر در حال تعویض درب یا پروژه ساخت درب جدید هستید و تمام شرایط فنی را انجام داده اید ، ما این مقاله را به شما معرفی می کنیم . در این مقاله تمام قسمت های یک درب را را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید اصطلاحات و نحوه جمع شدن همه قطعات را درک کنید . دانستن قسمت های اساسی درب ، صحبت شما را با سازندگان برای انتخاب درب مناسب برای هر پروژه ای را آسان تر می کند   .

چارچوب درب

بائو درب , کلاف , رویه و چفت و بست های فاق و زبانه , ابزار ها، و پوسته ها قسمت هایی هستند که قاب را تشکیل می دهند . قاب های درب های مسکونی اغلب از چوب ساخته می شوند اما می توانند از آلومینیوم ، فایبرگلاس یا مواد کامپوزیتی , ام دی اف و .. نیز ساخته شوند . قاب های درب را می توان با رنگ اولیه یا بدون رنگ ( آماده برای رنگ آمیزی ) خریداری کرد و یا در پایان بندی کارخانه در رنگ های متنوع سفارش داد .

میله سر

قسمت افقی بالای درب یا قاب پنجره ، تکیه گاه سر نامیده می شود .

میله کناری

اینها اجزای عمودی در هر طرف یک قاب درب یا پنجره هستند . گیره های جانبی بخشی از درب است که با پیچ یا میخ به قاب بسته می شود .

مولیون  (mull)

وقتی دو پنجره جداگانه یا در و پنجره به هم متصل می شوند ، درز بین قاب های دو واحد را mull می نامند که مخفف mullion است . در این حالت ، یک درب به یک پنجره / جعبه دنده باریک متصل شده است . درز به طور معمول با یک قطعه اصلاح شده به نام پوسته پنهان می شود ( تعریف اضافی را در زیر ببینید ) .

جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی
جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی

نموداری که قسمت های درب و قاب درب را نشان می دهد .

تیرک

تیرکها جز bottom زیرین قاب درب هستند . آن ها بخشی از درب هستند که به زمین مهر و موم شده و محکم می شوند . فقط درب های خارجی ( آنهایی که به فضای باز یا گاراژها منتهی می شوند ) تیرکدارند . بیاموزید که چگونه یک طبقه را برای تیرکدرب آماده کنید .

آستانه

آستانه درپوش محافظی است که تیرک را می پوشاند . معمولاً به سمت بیرون شیب دارد تا به ریختن آب کمک کند . آستانه ها از مواد با دوام مانند فلز یا فایبرگلاس ساخته شده اند زیرا باید از مقاومت کافی در برابر عبور و مرور پا برخوردار باشند .

لعاب

لعاب فقط کلمه دیگری برای شیشه درب یا پنجره است . شیشه در درب های خارجی جدید مانند این نوع حداقل از دو لایه شیشه و گاهی سه لایه ساخته شده است . گاز بی اثر ، معمولاً آرگون ، بین لایه های شیشه تزریق می شود تا عایق اضافی ایجاد شود . پوشش های تقریباً نامرئی به شیشه اضافه می شوند تا به شما کمک کند میزان نور و گرما را از طریق پنجره عبور داده یا از آن بازتاب دهید . برای ایجاد حریم خصوصی ، ایجاد گزینه های تزئینی و افزایش مقاومت ، لعابکاری را می توان با رنگ و لمینیت افزایش داد .

چراغ های جانبی

چراغ های فرعی ، پنجره های باریک بلندی هستند که در یک یا هر دو طرف درب پیدا می شوند . چراغ های فرعی باعث ورود نور بیشتر به ورودی ها می شود ، نماها را بهبود می بخشد و می تواند تجربه استقبال بیشتری از نقطه ورود ایجاد کند .

پوشش

تر و تمیز کردن پوشش پنجره و درب برای پنهان کردن شکاف بین پنجره یا قاب درب و سطح دیوار داخلی طراحی شده است .

جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی
جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی

قالب آجر

قالب آجر یک روکش پوسته خارجی است که برای پنهان کردن شکاف بین پنجره یا قاب درب و سطح دیوار خارجی طراحی شده است . قالب آجر ضخیم تر از اکثر پروفیل های تزئینی پوشش داخلی است و یک محافظ بین پنجره / درب و آجر یا سایر روکش های اطراف آن ایجاد می کند . قالب آجر می تواند از چوب ، آلومینیوم ، پی وی سی ، فایبرگلاس یا مواد کامپوزیت ساخته شود و بخشی از درب است که درب صفحه یا درب طوفان به آن متصل است .

هوازدگی

در درب های خارجی ، هوازدگیبه مهر و موم کردن شکاف بین یک قاب درب و یک صفحه درب بسته کمک می کند ، هوازدگیبه طور معمول از یک ماده انعطاف پذیر ، مانند سیلیکون ، لاستیک یا کف ساخته می شود .

زدودن درب

هوازدگی کردنِ پایین پانل درب و زدودن درب ایجاد یک مانع مقاوم در برابر آب و هوا بین پانل درب و آستانه ( نشان داده نشده است ) می کند .

جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی
جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی

نمودار درب که میله های SDL ، گَوَن و ترانس را نشان می دهد .

گَوَن

با چیدمان درب دوبل خارجی مانند حالت فوقانی ، یک گَوَن درز بین دو صفحه پانل را می پوشاند و مجهز به هوا زدگی است تا از ورود باد و آب به خانه جلوگیری کند .

ترانسوم

ترانس یک پنجره باریک است که بالای درب یا پنجره قرار دارد . اکثر پنجره های ترانس کار نمی کنند ، اما اگر کار کنند ، به طور معمول در بالای پنجره مانند یک پنجره سایبان لولا می شوند .

میله های مانتین

تا اواسط قرن نوزدهم ، شیشه های بزرگ شکننده و گران بودند ، میله های مونتین به هم متصل می شدند تا از شیشه های جداگانه کوچک تر ، شیشه های وسیعی ایجاد کنند ( نشان داده نشده است ) .

میله های تقسیم شده  Lite (SDL)

از آنجا که شیشه های بزرگ اکنون قوی تر هستند و ساخت آن ها هزینه کمتری داشته و مصرف انرژی کمتری دارند ، میله های مونتین تا حد زیادی با میله های SDL که روی سطح شیشه قرار دارند جایگزین شده اند .

مشبک

گریل ها میله هایی هستند که اثر لیسه های تقسیم شده را ایجاد می کنند اما برای تمیز کردن آسان شیشه قابل جدا شدن ، هستند . توری – بین – شیشه (GBG) نیز موجود است . همانطور که از نام آن مشخص است ، GBG ها میله هایی هستند که برای تمیز کردن آسان و نگهداری کم بین تیکه های شیشه نصب می شوند ( نشان داده نشده است ) .

جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی
جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی

 نموداری که قسمت های یک درب را نشان می دهد .

پانل

پانل درب ، که گاهی اوقات دال نامیده می شود ، به کل بخشی از درب گفته می شود که به عقب و جلو چرخانده می شود . پانل های کامل درب اغلب به پانل های کوچک تر تقسیم می شوند که بین استیل ها ، ریل ها و پایه ها قرار می گیرند .

ریل

به قسمت های باریک افقی روی صفحه درب ، ریل گفته می شود . این درب دارای یک بالا ، پایین و یک ریل میانی است .

سنگچین

قطعه باریک عمودی است که در دو طرف تابلوی در قرار دارد . یکی قفل سنگچینو دیگری لولای سنگچیننامیده می شود .

مولیون

مولیون شبیه سنگچیناست . این قطعه عمودی است که دو صفحه واقع در وسط درب بین ریل ها را از هم جدا می کند .

قالب گیری را متوقف کنید

قالب درب به یک قاب درب متصل می شود . پانل درب را در داخل قاب قرار می دهد و از چرخش درست پانل از طریق دهانه جلوگیری می کند .

لولا

این قطعه سخت افزاری است که اجازه می دهد درب باز و بسته شود . درب های استاندارد دارای سه لولا هستند ، اما درب های بزرگ تر چهار تا یا بیشتر دارند . رنگ یا پایان بندی لولاها به طور معمول با پایان بندی قفل سازگار است . 

قفل

منظور از قفل ، دسته ها ، قفل ها ، تسمه ها ، صفحات ضربه ای و سایر اجزای سخت افزاری است که اجازه می دهد درب قفل شود و در جای خود چفت شود . از قفل ها به عنوان دستگیره یا سخت افزار نیز یاد می شود .

جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی
جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی

یک نمودار نمای نزدیک که قسمت های یک دستگیره درب را نشان می دهد .

دستگیره

دسته ، دستگیره یا اهرم ، جز سخت افزار درب است که برای باز کردن صفحه پانل و کشیدن باز یا فشار دادن آن استفاده می شود . سبک ها و پایان بندی های زیادی برای انتخاب وجود دارد . دستگیره درب در سه نوع وجود دارد :

    دستگیره های ورودی با یک سیلندر کلیدی در قسمت خارجی درب و یک دکمه فشار یا قفل چرخشی در داخل کار می کند .

    دستگیره های تختخواب / حمام از داخل دکمه فشار یا چرخش قفل دارند اما از طرف دیگر دکمه قفل ندارند .

    دستگیره های عبور هیچ مکانیزم قفل ندارد .

چفت

چفت درب به بدنه گفته می شود که از لبه پانل درب بیرون آمده و درون قاب درب قرار گرفته و تابلو را در جای خود محکم می کند . وقتی دستگیره چرخانده می شود ، قفل جمع می شود و اجازه می دهد درب باز شود .

زبانه

شبیه چفت ، زبانه هم بخشی از بدنه است که از لبه پانل درب بیرون آمده و درون قاب درب قرار می گیرد و تابلو را در جای خود محکم می کند . درب های داخلی مجهز به لولا نیستند و درب های خارجی نیز این این عملکرد را ندارد . پیچ و مهره یک نوع امنیت اضافی در نظر گرفته می شود و اغلب از مجموعه دسته جدا می شود ، این بدان معنی است که یک درب به پیچ و مهره اضافی نیاز دارد . سیستم های سخت افزاری قفل چند نقطه ای حتی بیشتر از ترکیب قفل و زبانه محافظت می کنند و مانند سیستم های جدید اتوماسیون خانگی در دسترس هستند .

دستگیره

زبانه با چرخاندن انگشت شست در داخل خانه و توسط یک استوانه کلیدی در قسمت خارجی کار می شود .

صفحات  Mortise

این صفحات به قفل ها ، پیچ و مهره ها و پانل درب استحکام می بخشند که به جلوگیری از ورود اجباری کمک می کند .

جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی
جزئیات درب چوبی, ساخت درب چوبی

یک نمودار نمای نزدیک که یک صفحه ضربتی روی درب را نشان می دهد .

صفحات ضربتی

صفحات ضربتی به قاب های درب استحکام می بخشد که از ورود اجباری جلوگیری می کند .

اسکچن

اسکچن ها صفحات تزئینی هستند که می توان با آن دسته های اطراف ، دستگیره و استوانه های کلید را پیدا کرد . اسکچن ها برای محافظت از سطح پانل های درب در برابر خراش و خرابی طراحی شده اند .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : درب چوبی ، قطعات مختلف درب چوبی چیست ، شناخت قطعات درب چوبی

مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :