درب های داخلی ام دی اف در مقابل چوب

صاحبان خانه به دلیل زیبایی ، استحکام و ویژگی های منحصر به فرد ، چوب جامد ( تمام چوب خالص )  را در مقابل سایر مواد موجود مانند ام دی اف برای درب آشپزخانه داخلی یا اتاق جدید خود انتخاب می کنند . با این حال ، درب های تمام چوب بی عیب و نقص نیستند . هنگامی که دما و رطوبت محیط در نوسان است ، بزرگ و کوچک می شوند .

صفحات چوبی جامد ( تمام چوب )  ، درب ها و کشوها ممکن است منقبض ، شکسته یا خم شوند . چگونه می توانیم از این امر جلوگیری کنیم ؟

ام دی اف توسط درب سازان ماهر استفاده می شود . اما آیا این درست نیست که چوب جامد ( تمام چوب ) به ام دی اف ارجحیت دارد ؟

هنگام مقایسه چوب با ام دی اف ، این دیدگاهی است که اغلب وجود دارد . چوب قوی و بادوام به نظر می رسد ، اما ام دی اف گاهی اوقات به عنوان گزینه ای پایین تر و ارزان تر تلقی می شود . مزایا و معایب هر دو چوب جامد و ام دی اف در این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت . برخلاف تصور رایج ، چوب همیشه ماده ایده آل نیست . در موارد خاص ، ام دی اف ممکن است یک گزینه برتر باشد . بیایید مزایا و معایب آنها را بررسی کنیم . دوام و استحکام. چوب جامد بسیار محکم ، ارتجاعی و بادوام است . زیبایی چوب جامد از نظر زیبایی و جذابیت بی رقیب است . دانه بندی و نقش های دوست داشتنی دارد که درب های زیبایی را تولید می کند . اگر زیبایی شناسی برای شما مهم باشد ، چوب جامد ( تمام چوب ) گزینه خوبی است .

مقایسه درب تمام چوب و درب ام دی اف
مقایسه درب تمام چوب و درب ام دی اف

درب ها از نظر فرم ، رنگ و پرداخت ممکن است سفارشی ساخته شوند . درب های تمام چوب ارزش ملک شما را هنگام محاسبه ROI هنگام فروش افزایش می دهد .

تنوع : انواع مختلفی از چوب وجود دارد که هر کدام دارای استحکام ، قیمت و ظاهر منحصر به فردی هستند .

آسیب آب : اکثر چوب های جامد ممکن است در اثر رطوبت و آب آسیب ببینند ، به خصوص اگر ناتمام باقی بمانند . این امر واقعاً برای درب های آشپزخانه مشکلی ایجاد نمی کند زیرا آنها با درزگیرهایی بسته شده اند که رطوبت را از بین می برند .

اما دانستن هنوز هم مفید است . ترک خوردگی و تاب برداشتن چوب های جامد (چوب خالص ) در پاسخ به تغییرات رطوبت و دما ، اندازه و شکل را تغییر می دهد . آنها به دلیل این خاصیت گزینه خوبی برای پانل درب نیستند . به همین دلیل ام دی اف به عنوان پانل میانی در درب ها بهتر از چوب عمل می کند . MDF یا تخته فیبر چگالی متوسط اغلب به عنوان ” چوب مهندسی شده ” شناخته می شود . این یک ماده کامپوزیتی است که از ترکیب براده های چوب احیا شده با یک چسب رزینی ایجاد می شود . برای ایجاد ورقه های ضخیم و محکم ، این مخلوط با ماشین خشک می شود ، با یک چسب چسبانده می شود و تحت حرارت قرار می گیرد . در حالی که ام دی اف برخی از محدودیت های چوب واقعی را ندارد ، بسیاری از ویژگی های آن را دارد .

ام دی اف عمدتاً برای درب آشپزخانه استفاده می شود .

ثبات : MDF بادوام است و تاب و شکستگی ندارد .

مقایسه درب تمام چوب و درب ام دی اف

مقاوم در برابر تغییرات محیطی : نسبت به چوب جامد ( چوب خالص ) در برابر رطوبت مقاوم تر است . عاری از عیوب چوب نه الگوی دانه چوب دارد و نه گره .

سبز ؛ ام دی اف به عنوان یک چوب ” سبز ” در نظر گرفته می شود زیرا از مواد بازیافتی ساخته شده است .

پایان بندی صاف : از آنجایی که ام دی اف دانه بندی چوب ندارد ، به راحتی رنگ می گیرد .

قیمت ؛ ارزان تر از چوب جامد است و دوام بسیار زیادی دارد .

تطبیق پذیری ؛ علاوه بر پانل های درب ، درب های ام دی اف در سبک های مختلفی از جمله درب های شیکر با قالب های کاربردی و پروفیل های لبه پیچیده دو مرحله ای عرضه می شوند . پانل ها در اندازه هایی بزرگ تر از پانل های چوب جامد ارائه می شوند . این ورقه های قابل توجه را می توان به روکش چوبی یا تخته مهره تبدیل کرد .

تنها مواد پانل موجود در گذشته چوب بود ، اما ام دی اف اکنون یک جایگزین فوق العاده است . اگر درب ها رنگ آمیزی می شوند ، باید پانل های مرکزی ام دی اف یا درب های ام دی اف یک تکه را برای آشپزخانه جدید خود انتخاب کنید زیرا روکش های ام دی اف خیره کننده هستند . از آنجایی که ام دی اف ” دانه ” ندارد ، روکش بسیار صافی دارد .

مقایسه درب تمام چوب و درب ام دی اف
مقایسه درب تمام چوب و درب ام دی اف

شکستگی درب های رنگ شده شما هیچ ترکی در درز ایجاد نمی کنند . در جایی که ریل به قاب درب های چوبی رنگ ‌شده می ‌پیوندد ، رنگ به ‌طور قطع شکستگی‌ های خط مو را آشکار می ‌کند ، زیرا چوب با فصول منبسط و منقبض می ‌شود .

 در مقایسه با درب ‌های مورتیس و تانی ، این شکاف‌ ها روی درب‌ های میتردار راحت ‌تر دیده می ‌شوند . ریل هر چه گسترده تر باشد مستعد شکستن خواهد بود . ترک های خط مو در هر مفصل ظاهر نمی شوند ، اما برخی از آنها ظاهر می شوند .

رنگ‌ هایی که تناژ روشن‌ تر دارند ، بیشتر از رنگ ‌هایی با رنگ ‌های عمیق ‌تر ، ترک ‌ها را نشان می ‌دهند .

درب های ساخته شده از چوب ام دی اف عالی نیستند ، و نمی توان از آنها در مکان های بیرونی استفاده کرد . زیرا نمی تواند دمای بالا را بدون آسیب دیدن تحمل کند و در این امر شهرت ضعیفی دارد ، مردم ام دی اف را قبول ندارند زیرا معتقدند عملکرد آن از چوب جامد ضعیف تر است .

قدرت : گفته می شود ام دی اف ضعیف تر از چوب است . به سادگی خراشیده می شود و ام دی اف مستعد ضربه ، فرورفتگی ، خط و خش و سایر انواع آسیب است .

قابلیت تعمیر : ام دی اف بعد از خراشیدگی قابل تعمیر نیست . این ماده مانند چوب نیست که بتوان آن را سنباده زد تا هرگونه آسیب سطحی از بین برود . انتشار VOCs اوره فرمالدئید و سایر  VOCها ( ترکیبات آلی فرار ) ، که حداقل چند ماه پس از تولید خطرات سلامتی را به همراه دارند ، توسط محصولات ام دی اف آزاد می شوند .

توجه : هنگامی که اقلام مهر و موم شده و رنگ آمیزی می شوند ، احتمال انتشار فرمالدئید بسیار کم است .

مقایسه درب تمام چوب و درب ام دی اف
مقایسه درب تمام چوب و درب ام دی اف

اغلب تصور می شود که چوب جامد نسبت به MDF بادوام تر ، ماندگارتر و قدرتمندتر است .  

ام دی اف به عنوان یک جایگزین ضعیف تر و ارزان تر برای چوب اصلی دیده می شود . با این حال ، چوب جامد و ام دی اف هر دو مزایا و معایبی دارند .

 MDF به عنوان ” چوب مهندسی شده ” شناخته می شود ، در حالی که چوب جامد یک ماده طبیعی است . MDF برای قطعات انتخابی از جمله پانل های مرکزی درب استفاده می شود ، در حالی که چوب جامد اغلب برای ساخت جعبه درب استفاده می شود .

درب های ام دی اف و چوب جامد برای آشپزخانه هر دو به یک اندازه مهم هستند . ام دی اف ظاهری صاف را ایجاد می کند ، در حالی که چوب جامد به درب ها استحکام ، ثبات و دوام می بخشد . ام دی اف نسبت به چوب واقعی در برابر نوسانات دما و رطوبت مقاومت بیشتری دارد . هنگامی که رطوبت و دما تغییر می کند ، چوب جامد هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی منبسط و جمع می شود .

در نتیجه ، درب های رنگ شده و قطعات چوب جامد احتمالاً دارای ترک هایی در درزها هستند . MDF بر خلاف چوب واقعی در هنگام نوسان رطوبت و دما تغییر شکل نمی دهد و نمی شکند . به همین دلیل از ام دی اف به عنوان پانل مرکزی در درب های رنگ شده استفاده می شود .

امیدواریم تفاوت های میان ام دی اف و چوب را به خوبی متوجه شده باشید . هر دو به یک اندازه محصولات خوبی هستند . هر کدام مزایا و معایبی دارند . MDF به وضوح عملکرد بهتری نسبت به چوب جامد هنگام استفاده برای درب دارد .

متریال ایده‌ آل برای درب‌ های آشپزخانه همیشه چوب جامد ( مادر طبیعت ) است ، با الگوهای دانه‌ بندی خاص ، گره‌ های عجیب و غریب و سوراخ‌ های سوزنی آن . با این حال ، پانل های مرکزی ام دی اف برای جلوگیری از شکستگی در پوشش رنگ شده در درزهای درب های پنج تکه شما ضروری است .

سوالات متداول

آیا درب های خارجی ام دی اف خوب هستند ؟

متراکم تر از تخته سه لا است و از هر دو طرف سطح صافی دارد. این امر رنگ آمیزی درب های ام دی اف کامپوزیت ما را آسان تر از چوب می کند ، با روکش صاف و یکدست که به دانه های طبیعی چوب وابسته نیست . ام دی اف نیز گزینه ای مقرون به صرفه تر از چوب جامد است .

آیا ام دی اف درب خوبی می سازد ؟

درب های ام دی اف از یک محصول چوبی مهندسی شده به نام تخته فیبر چگالی متوسط ساخته می شود و در کاربردهای درجه بندی رنگ استفاده می شوند . این درب ‌ها کیفیت بالاتری نسبت به درب ‌های قالبی دارند و می ‌توان آن‌ ها را به صورت تکه ‌ای برای ساخت سبک و ریلی واقعی ، چه به صورت یک درب ام ‌دی ‌اف کامل و چه در هماهنگی با چوب ، تولید کرد .

آیا درب ام دی اف ضد آب است ؟

لازم به ذکر است که از هر روشی که استفاده کنید ، ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت است ، ضد آب نیست و در صورت تماس مستقیم با عناصر همچنان مستعد تورم و تاب خوردگی است .

کلمات کلیدی : چوب ، ام دی اف ، درب ، چوب جامد ، کابینت

نویسنده : فیروزه پاکزاد

منبع :

https://aradbranding.com/en/mdf-interior-doors-vs-wood/


مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :

WhatsApp us