مجموعه ای درباره رازهای زندگی : ایا بشر میتواند انرژی کهکشان و محیط اطراف خود را تحت کنترل خویش دراورد ؟

 

LHC بار دیگر به صفر مطلق نزدیک می‌شود

اخبار برخورد دهنده بزرگ هادرون

رازهای زندگی : آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟

Large Hadron یا LHC آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟

اجزای مختلف برخورد دهنده بزرگ هادرون بار دیگر برای شروع به کار به یکی از سردترین نقاط جهان تبدیل خواهند شد

به گزارش بی‌بی‌سی، هر هشت قسمت اصلی LHC تا دمای 1.9 کلوین (271 درجه سانتی‌گراد زیر صفر) سرد شده‌اند تا به زودی شاهد شروع به کار دوباره بزرگترین آزمایش فیزیک جهان باشیم.

این دما تنها سه درجه بیشتر از دمای اعماق فضای بیرون زمین و نزدیک به “صفر مطلق” است. در این دما مواد و حتی ذرات تشکیل دهنده اتم آن‌ها رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

 

آهن‌رباهایی که ذرات را درون تونل شتاب دهنده LHC به گردش در می‌آورند، خاصیت ابررسانایی الکتریکی دارند. به این معنی که جریان برق برای حرکت در طول کابل‌های اطراف آن‌ها، با مقاومت الکتریکی صفر روبرو می‌شود و میزان هدر رفتن انرژی در این کابل‌ها بسیار کم است.

 

رازهای زندگی : آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟

Large Hadron یا LHC آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟

برای بدست آمدن خاصیت ابررسانایی، نیاز به دمای نزدیک به صفر مطلق است و برای این کار از گاز هلیوم برای سرد کردن آن‌رباها استفاده می‌شود.

 

این آهنرباهای عظیم بخش اصلی تونل 27 کیلومتری بزرگترین شتاب دهنده‌ای را تشکیل می‌دهند که در مرز فرانسه و سوئیس قرار دارد.

 

برخورددهنده بزرگ هادرون روز 19 سپتامبر 2008 به دلیل اختلال در کار یکی از آهنرباها و نشت گاز هلیوم به درون تونل شتاب‌دهنده از کار افتاد. 

 

یکی از علل تا‌ٔخیر در تعمیر LHC این است که دانشمندان برای انجام هرگونه عملیاتی باید فضای درون برخورد دهنده را گرم کنند و این امر مدت زیادی طول می‌کشد. 

گفتنی‌است که LHC اکنون به یک سیستم هشدار دهنده و عیب‌یاب پیشرفته مجهز شده‌است تا در حین بروز اختلال در کار آهن‌رباها از وقوع خرابی‌های زیاد جلوگیری شود. 

 

از طرفی قرار است تا در ماه نوامبر و قبل از شروع به کار دوباره LHC، یک شعاع کوچک ذرات برای تست شتاب‌دهنده به درون تونل آن به چرخش درآید تا مهندسان CERN از سالم بودن دستگاه‌ها اطمینان حاصل کنند.

قوی‌ترین لیزر جهان راه‌اندازی شد

دانش > دانش – همشهری آنلاین:

قوی‌ترین لیزر جهان برای مقاصد نظامی و تحقیقاتی در آمریکا شروع به کار کرد.

به گزارش اسوشیتدپرس، این ابزلیزر که هسته مرکزی مرکز احتراق ملی آمریکا را تشکیل می‌دهد، روز جمعه در لابراتوار لارونس لیورمور در شرق سان‌فرانسیسکو با حضور آرنولد شوارتزنگر، فرماندار کالیفرنیا افتتاح شد.

 

مرکز احتراق ملی آمریکا (NIF) دارای بیش از 192 لیزر و مساحت یک زمین فوتبال آمریکایی است.[همجوشی هسته‌ای شبیه‌سازی شد]

 

هر کدام از لیزرها 300 متر در ثانیه جابجا می‌شوند تا ابعاد مختلف یک هدف به ابعاد یک پاک‌کن را پوشش دهند.

 

لیزر‌های این مرکز به اطمینان حاصل کردن از سالم بودن کلاهک‌های هسته‌ای، بدون نیاز به آزمایش کمک می‌کند. مصرف دیگر آن در مطالعات نجومی و اختر فیزیک است.

 

مطالعه بر روی همجوشی نیز از برنامه‌های مطالعاتی این مرکز است.  رازهای زندگی:همجوشی هسته‌ای چیست؟

دوشنبه 11 خرداد 1388


 

یکشنبه 9 فروردین 1388

ذرات پروتون دوباره به دور LHC می‌چرخند

 

مسئولین سرن اعلام کردند پیش بینی می‌شود تا اواخر شهریور 88 (سپتامبر 2009) ذرات پروتون مجددا به دور برخورد دهنده بزرگ هادرونی(LHC)، که 27 کیلومتر قطر دارد به گردش درآیند

به دلیل افزایش قیمت انرژی در زمستان، 8 میلیون یورو به صورت‌حساب برق LHC اضافه خواهد شد که معادل 40 درصد از هزینه سالیانه این دستگاه است. با این حال انتظار می‌رود فیزیکدانان این مرکز تا سال 1389/2010، در چهار آزمایش بزرگ LHC همه جوایز را درو کنند. آنها باید تا آن زمان، در رقابت با آزمایشگاه تواترون فرمی لب، داده‌های کافی را در برخوردی با 10 تریلیون ولت انرژی جمع‌آوری کنند تا شاید متوجه علائمی از وجود ذرات بنیادی جدید شوند.

 

هادرون چیست ؟

شتاب دهنده

تاریخی که مسئولین این پروژه برای آغاز به کار مجدد LHC پیش بینی کرده‌اند، به طور عجیب و نگران کننده‌ای مشابه با برنامه‌ریزی سال گذشته است که طی آن در روز 19شهریور/10سپتامبر دستگاه LHC روشن شد. اما 9 روز بعد یک نقص الکتریکی موجب قطع شبکه‌ای از لوله‌های هلیوم مایع آن شد و دستگاه را غیر قابل استفاده کرد.

 

مهندسین سرن (CERN) اکنون در حال نصب یک دستگاه هشدار دهنده پیش هنگام بر روی LHC هستند تا افزایش نانو اهمی مقاومت را در سیم‌های ابررسانایی که توان آهنرباهای LHC را تامین می‌کنند شناسایی و کنترل کنند. این دستگاه همچنین به منظور کاهش آسیب جانبی دستگاه به مشابه سال قبل، باعث می شود تا فشار اضافی مغناطیس‌ها توسط دریچه‌های کاهش فشار، کنترل و تعدیل شوند. قرار است تا پایان امسال نیمی از این دریچه‌ها در جای خود تعبیه شوند.

 

 LHC بزرگترین ماشین علمی ساخته دست بشر است که به تحقیق درباره بنیان‌های سازنده ماده و ابعاد مجهول کیهان پیرامون ما می‌پردازد. این آزمایشگاه با شبیه‌سازی رویدادی مشابه آنچه در 13.7 میلیارد سال پیش به هنگام وقوع انفجار بزرگ به عنوان مبدا کیهان رخ داد، به دنبال بنیادی‌ترین ذرات سازنده ماده است. برخورددهنده‌های ذرات، با برخورد دادن ذرات بارداری همچون پروتون – که در میدان‌های عظیم الکترومغناطیسی به سرعت‌های سرسام‌آوری نزدیک به سرعت نور می‌رسند- ذرات آزاد شده در این فرایند را مورد مطالعه قرار می‌دهند. پیش از این، برخورد دهنده‌های تواترون (Tevatron) در آزمایشگاه فرمی و نیزRHIC واقع در ایالات الی‌نویز و نیویورک، رازهای بسیاری را از جهان محصور در ابعاد زیراتمی فاش کرده بودند. اما انرژی بسیار بیشتر برخوردها و نیز حسگرهای پیشرفته‌تر LHC، به بشر این امکان را خواهد داد تا کشفیات شایان توجهی را در حوزه فیزیک جدید به انجام برساند.

 

کوچک‌ترین ذره‌ای که تا کنون وجود آن به اثبات رسیده است، کوارک نام دارد.

 

در اصطلاح فیزیک، هر ذره‌ای که از تجمع کوارک‌ها به وسیله نیروی قوی هسته‌ای بوجود آید، هادرون (Hadron) نامیده می‌شود. نوترون‌ها و پروتون‌ها نمونه‌هایی از ذرات هادرونی هستند.

 

مهم‌ترین هدف علمی LHC، وسعت بخشیدن به دانسته‌های ما پیرامون کیهان است.سوالات ویژه‌ای که LHC در صدد پاسخ به آنهاست، شامل جستجو به دنبال “هیگز- بوزون” (ذره هیگز، ذره‌ای است که بنا به مدل هیگز، عامل جرمدار شدن ذرات بنیادی است)، جستجو به دنبال ماده تاریک، تلاش برای پی‌بردن به علت عدم تقارن ماده- پادماده، و نیز مطالعه بر روی نوع جدیدی از ماده موسوم به QGP یا پلاسمای کوارک گلوئون است.

در حال حاضر مقبول‌ترین مدل ارائه شده در این زمینه، «مدل استاندارد» نام دارد. هر چند مدل استاندارد، ناقص است و تنها قسمت مرئی جهان ما را توصیف می‌کند اما دانشمندان امیدوارند LHC  با کشف ذره هیگز یا هر ذره دیگری با رفتارهای مشابه، مدل استاندارد را تکمیل کند و ما را فراتر از مدل استاندارد کنونی ببرد؛ به 95 درصدی از جهان که برای ما غیر قابل مشاهده است!

 

منبع : ماهنامه نجوم

 


 

جمعه 15 آذر 1387 

گزارش سرن در مورد از کار افتادن LHC

گزارش تحقیقات در مورد اختلال در کار برخورد دهنده بزرگ هادرون به دانشمندان پیشنهاد نصب سیستم اعلام خطر را می‌دهد.

تنها بعد از شروع به کار بزرگترین اتم شکن جهان بود که در 20 سپتامبر 2008 سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا (CERN) اعلام کرد که ادامه کار برخورد دهنده به دلیل نشت گاز هلیوم تا ژوئن سال 2009 به تعویق افتاده‌است. [اشکال فنی شتاب دهنده “مه بانگ” را تعطیل کرد]

 

این گزارش بیان می‌کند که تشخیص ندادن نشت یک تن گاز هلیوم باعث تخریب 53 آهنربای ابررسانای برخورد دهنده شد و در صورت استفاده از سوپاپ‌های تنظیم فشار مناسب‌تر احتمال وقوع نشت یا حداقل اثرات آن بر کار دستگاه‌ها کمتر می‌شد.

 

این گزارش که به سفارش سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا تهیه شده‌است علت اصلی نشت را اختلال در یکی از اتصال‌های الکتریکی آهنرباهای ابررسانا می‌خواند. این آهنرباها وظیفه شتاب‌دادن به ذرات زیر اتمی در برخورد دهنده را برعهده دارند.  چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می‌کند؟

 

این گزارش همچنین هزینه‌ای که این نشت در پی داشته است را 14 میلیون پوند اعلام کرده‌است و می‌گوید که ادامه آزمایشات تا زمستان 2009 به نعویق می‌افتد و حتی زمانی که برخورددهنده شروع به کار کند تنها از دو سوم ظرفیت آن استفاده می‌شود.

 منبع همشهری انلاین 

در ادامه :

گزارش سرن در مورد از کار افتادن LHC

اشکال فنی شتاب دهنده “مه بانگ” را تعطیل کرد .   سیستم اخطار برای برخورددهنده بزرگ هادرون

WhatsApp us