MDF و تخته سه لا

MDF( تخته فیبر با تراکم متوسط ) ماده ای مهندسی است که با تجزیه باقیمانده های چوب سخت یا نرم به ذرات ریز ، ترکیب آن با موم و یک چسب رزین و اعمال دما و فشار بالا ساخته می شود .

ورق ام دی اف
ورق ام دی اف

مزایای MDF

MDFبه طور کلی ارزان تر از تخته سه لا است . سطح MDF بسیار صاف است که آن را به یک سطح عالی برای نقاشی تبدیل می کند . MDF در کل بسیار سازگار است ، بنابراین لبه های بریده صاف به نظر می رسند و سوراخ یا شکاف ندارد . به دلیل لبه های صاف ، می توانید از یک روتر برای ایجاد لبه های تزئینی استفاده کنید . سازگاری و نرمی MDF امکان برش آسان طرح های دقیق ( مانند طرح های پیمایشی یا پخته ) را با استفاده از اره برقی ، اره نواری یا اره برقی فراهم می کند .

معایب MDF

درست مانند تخته خرده چوب ، MDF مانند اسفنج ، آب و مایعات دیگر را خیس می کند و متورم می شود ، مگر اینکه از هر طرف و لبه ها خیلی خوب مهر و موم شده باشد . از آنجا که از چنین ذرات ریزی تشکیل شده است ، MDF پیچ ها را به خوبی نگه نمی دارد ، از آنجا که بسیار متراکم است و MDF بسیار سنگین است که می تواند کار با آن را دشوارتر کند ، MDF نمی تواند لکه دار شود و نه تنها مانند اسفنج لکه را خیس می کند بلکه به دلیل اینکه هیچ دانه چوبی روی MDF وجود ندارد ، هنگام لکه زدن بسیار وحشتناک به نظر می رسد .

MDF حاوی VOC ( به عنوان مثال اوره – فرمالدئید ) است ، بنابراین برای جلوگیری از استنشاق ذرات باید هنگام برش و سنباده کاری مراقبت های لازم انجام شود .

تخته سه لا

چوب تخته سه لا
چوب تخته سه لا

تخته سه لا نیز یک محصول چوبی مهندسی است که با فشار دادن و اتصال ورق های روکش چوب به هم و در یک قطعه جامد ساخته می شود . مانند MDF ، تخته سه لا نه تنها در ضخامت های مختلف بلکه در گرید های مختلف نیز وجود دارد ، بنابراین شما می توانید مورد مناسب پروژه خود را انتخاب کنید .
از درجه پایین تر این چوب در ساخت خانه استفاده می شود . گرید های بالاتر از تخته سه لا ( درجه لکه ، درجه کابینت و غیره ) بسیار زیبا تر و نرم تر هستند . برخلاف MDF ، آن ها دانه های چوب را ثابت نشان می دهند و به طور کلی فاقد سوراخ ، گره و سایر نقص های عمده هستند . شما همچنین می توانید تخته سه لای روکش شده در گونه های مختلف چوب ( به عنوان مثال بلوط ، ساپله یا خاکستر ) پیدا کنید تا بتوانید ظاهر دقیق پروژه خود را بدست آورید .

مزایای تخته سه لا

تخته سه لا از چند لایه روکش چوب ساخته شده است و ماده ای بسیار محکم برای کار با آن است و به راحتی MDF از آب و مایعات خیس نمی شود ، بنابراین در معرض آسیب کمتری است ، از آنجا که این چوب حامل یک دانه است ، تخته سه لا قابل لک شدن است که آن را برای کابینت آشپزخانه ، رومیزی و سایر پروژه هایی که می خواهید یک سطح چوب بزرگ رنگ آمیزی شده داشته باشید ، مناسب می کند . پیچ ها را بسیار محکم نگه می دارد زیرا دانه های مختلف چوب در هر لایه باعث می شود پیچ ​​ها بتوانند روی آن بمانند .
معایب تخته سه لا
تخته سه لا از MDF گران تر است و البته هر چه درجه بالاتری داشته باشد و بسته به نوع چوب می تواند قیمت را نیز افزایش دهد . به دلیل لایه هایی که در لبه خودنمایی می کنند ، تخته سه لا نیاز به اتمام با نوار های لبه ای روی آهن ، تکه های چوب یا قالب های تزئینی دارد . بدست آوردن برش کاملاً صاف با تخته سه لا دشوارتر از MDF است . برش طرح های دقیق به تخته سه لا ( اسکرول ، و غیره ) دشوارتر است زیرا لبه ها خرد می شوند و لبه هایی که لایه ها را نشان می دهند ممکن است در بعضی از نقاط خالی باشد .
بنابراین ، از کدام یک از این چوب ها باید استفاده کنید ؟
از آنجا که MDF رطوبت را به خوبی کنترل نمی کند ، بیشتر برای استفاده در داخل خانه مانند مبلمان مناسب است . همچنین به دلیل ساختار دانه ای غیر جهت دار ، MDF برای برش ، ماشینکاری و سوراخکاری بدون خرد شدن و خرد کردن ایده آل است . سطح صاف این چوب را برای قطعات ساده طراحی داخلی که رنگ آمیزی می شوند ، کابینت ها ، قفسه ها ، قالب ها و غیره انتخاب خوبی می کند .
از تخته سه لا به طور کلی برای درب ، پله ، کف و پروژه های خارجی استفاده می شود اما به راحتی دانه های آن خم می شود ، بنابراین اغلب برای ایجاد سطوح منحنی استفاده می شود . رطوبت همچنین بر مقاومت تخته سه لا تأثیر می گذارد . تخته سه لا چسب دار خارجی می تواند در فضای باز استفاده شود ، اما وقتی محتوای رطوبت کم باقی بماند بهترین عملکرد را دارد .

نویسنده : حسین عتیقی
کلمات کلیدی : تخته MDF ، مزایا و معایب چوب MDF ، مزایا و معایب چوب سه لا

مطالب مرتبط با تخته های ام دی اف :

WhatsApp us