خانه » Blog » خبر » آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟

آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟

رازهای زندگی:

ماده تنها در صورتی ممکن است با سرعت نور حرکت کند که اصول اساسی حاکم بر کیهان که بوسیله اینشتین کشف شد نادرست شناخته شود، امری که کمترین فیزیکدانی انتظار آن را دارد.

اما اختر فیزیکدانان اخیرا گاز و غباری را در دو ستاره دوردست در حال انفجار کشف کرده‌اند که با 99.9997 درصد سرعت نور حرکت می‌کنند.

رازهای زندگی : آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟
رازهای زندگی : آیا ماده با سرعت نور حرکت می‌کند؟

هنگامی که ستاره دارای جرم عظیم منفجر می‌شود، که گاهی به  آن ” هایپر نوآ ” می‌گویند، گاز و غبار با انرژی شگفت‌آور به درون فضا فوران می‌کند، در نتیجه ستاره درخششی بیش ار همه اجرام مجاور پیدا می‌کند.

د ر انفجارات اخیرا کشف‌شده ماده‌ای در حد 200 برابر جرم زمین به شکل گاز و غبار ستاره‌ای برای چند لحظه با سرعتی نزدیک به آستانه سرعت نور فوران کرد.

چنان مقدار عظیمی از ماده که با چنین سرعتی حرکت می کند ممکن است بسیار نزدیک به سرعت نور به نظر رسد، اما انرژی لازم برای حرکت دادن اندکی سریع‌تر آن تقریباً بی‌نهایت است.

برای درک این موضوع توجه به معادله مشهور E=mc2  اینشتین مفید است.

اما نسخه پیچیده‌تری از این معادله نیز وجود دارد که بر مبنای سرعت (v) است: E=γmc2   که در آن  (γ=1/(√ 1-v2/c2 است..

اگر این معادله گیج‌کننده به نظر می‌رسد، به طور خلاصه می‌توان گفت: هر چه یک جسم سریع‌تر حرکت کند، به طور تصاعدی مقدار زیادتری انرژی برای سرعت بخشیدن به آن لازم است، و برای همین است که حرکت با سرعت نور به مقادیر بی‌نهایت – و غیرممکنی از انرژی- نیاز دارد.

بنابراین شانسی برای شکستن رکورد سرعت در کیهان نخواهید داشت، مگر در صورتی که یک فوتون باشید.

LiveScience, 14 June, 2007

 منبع : همشهری انلاین 


مطالب مرتبط با موضوع دانش :

 • واژهٔ برتر سال ۲۰۱۸
  ?واژهٔ برتر سال ۲۰۱۸ ?Nomophobia ◾️بی‌گوشی‌هراسی دیکشنری کمبریج واژهٔ «Nomophobia» را به عنوان واژه برتر سال ۲۰۱۸ با نظر و رای مردم انتخاب کرد. این موسسه چهار واژه پرکاربرد جدید در سال ۲۰۱۸ را در مردم به رای گذاشت که ناگهان واژه «Nomophobia» انتخاب شد. Nomophobia به استرس، احساس و ترس حاصل از عدم امکان… بیشتر بخوانید: واژهٔ برتر سال ۲۰۱۸
 • آموزش و پرورش زمان هخامنشیان
  آموزش و پرورش زمان هخامنشیان
 • آندرس سلسیوس
  آندرش سلسیوس آندرس سلسیوس متولد ۲۷ نوامبر ۱۷۰۱ اوپسالا، سوئد مرگ ۲۵ آوریل ۱۷۴۴ میلادی (۴۲ سال) اوپسالا، سوئد رشته فعالیت ستاره‌شناسی، فیزیک، ریاضیات،زمین‌شناسی دانش‌آموختهٔ دانشگاه اوپسالا امضا آندرس سلسیوس (به سوئدی: Anders Celsius) ‏ (زادۀ ۲۷ نوامبر ۱۷۰۱ – درگذشتۀ ۲۵ آوریل ۱۷۴۴) در خانوادۀ تحصیل‌کرده‌ای به دنیا آمد. پدر و پدربزرگش ریاضیدان بودند. وی به مطالعۀ نجوم و ستارگان بسیار علاقه‌مند بود، در سال ۱۷۳۰ میلادی استاد نجوم دانشگاه اوپسالا شد و به سرپرستی رصدخانۀ بزرگ… بیشتر بخوانید: آندرس سلسیوس
 • علم و دانش و اطلاعات عمومی در همه زمینه ها 
  علم و دانش و اطلاعات عمومی در همه زمینه ها 
 • ریزلقمه یا میسل
  ریزلقمه یا میسل یا میتسلن , برش مقطعی از چند شکل محتمل میسل‌ها
 • نظریه ریسمان و ابعاد دیگر جهان , ابعاد جهان
  جالب ترین ها از علم و دانش و نظریه های دانشمندان درباره جهان های موازی و ابعاد جهان
WhatsApp us