سونای بشکه ای

بر خلاف دیگر طرح های سونا در فضای باز ، سونای بشکه ای برای عملکرد ایده آل نیازی به عایق ندارد .

سونا خشک بشکه
سونا خشک بشکه

این عوامل ویژگی های طراحی سونای بشکه ای را برای شما ممکن می سازد تا گرما را بدون عایق حفظ و به حداکثر برسانند :

    شکل – طراحی دایره ای سونای بشکه ای باعث می شود که هوای گرم به طور مداوم بالا بیاید و هوای خنک پایین بیاید ، به طوری که هوا در حال حرکت مداوم و گرم شدن مجدد است و دمای داخلی را به طور موثرتری حفظ می کند . و به دلیل گرد بودن سقف ، باران و برف در بالای آن جمع نمی شود تا سقف سرد شود .

    منطقه – حتی با ابعاد مشابه در فضای باز ، یک سونای بشکه ای حدود 23 درصد کمتر از سونای کابینی فضای داخلی برای گرما دارد .

    تخته‌ های چوبی – تخته ‌های بلند چوبی که دیوارهای استوانه ‌ای پشت و جلو را احاطه کرده ‌اند ، عایق ‌بندی خاص خود را ایجاد می ‌کنند ، زیرا به گونه ‌ای طراحی شده‌ اند که محکم ‌تر از سونای کابین ‌دار به هم بچسبند .

اگر بخواهید هنوز هم می توانید سونای بشکه ای خود را عایق بندی کنید ، اما به اندازه سایر انواع سونا ضروری نیست . اگر عایق کاری مرحله ای است که دوست دارید از آن صرف نظر کنید ، عاقلانه است که یک سونای بشکه ای را انتخاب کنید .

آیا سوناهای بشکه ای خوب هستند؟

سونای بشکه ای در فضای باز بسیار کارآمد است
به لطف استفاده کارآمد از فضای هوا، انرژی کمتری برای گرم کردن اتاق مصرف می شود. بعلاوه، چوب‌های سدر قرمز ضخیم عایق‌های بسیار خوبی هستند و اجازه می‌دهند که نمای بیرونی سونا حتی در بالای سونا خنک بماند.

سونای بشکه ای چقدر طول می کشد تا گرم شود؟

آیا سونای بشکه ای به سرعت گرم می شود؟ طراحی استوانه ای به سونای بشکه ای اجازه می دهد تا سریعتر از سونای معمولی شما گرم شود و می تواند در 45 دقیقه به دمای مطلوب برسد!

زیر یک سونای بشکه ای چه می گذارید؟

انواع مختلفی از مواد برای استفاده به عنوان پایه سونای بشکه ای شما وجود دارد، اما محبوب ترین آنها شامل دال بتنی، سنگ فرش، سکوی چوبی، سنگفرش آجری و شن فشرده است. اگر سونای بشکه ای شما به داخل خانه می رود، هر نوع کفپوشی مناسب است، اما فرش کردن توصیه نمی شود.

آیا سونای بشکه ای در هوای سرد کار می کند؟

سونا بشکه ای را می توان در تمام فصول سال از جمله زمستان استفاده کرد. حتی در یخبندان 20 درجه، بدون نقص با عملکرد خود کنار می آید. دیوارهای نازک در این مورد مانعی ندارند. آنها گرما را به خوبی ذخیره می کنند و نیازی به عایق کاری اتاق نیست.

سونا خشک بشکه
سونا خشک بشکه

سوناهای پاد ( pod ) :

سونا پاد یک سونا مثلثی شکل در فضای باز با دو نیمکت و بخاری سونا است. با این فرم منحصر به فرد، سونا پاد کاملاً در هر باغی قرار می گیرد.

سونا غلاف مثلثی
سونا غلاف مثلثی

سونای pod شکل قطره ‌ای دارد که در بالا گرد و در پایین صاف است .

اگر سونا pod دارید ، عایق کاری بهترین گزینه است ، زیرا به اندازه سونای بشکه ای طراحی نشده است .

در حالی که این سوناها از جهاتی شبیه به سوناهای بشکه ای هستند زیرا سقف های گرد آنها اجازه می دهد تا باران و برف از بین برود و دمای بیرونی سرد را کاهش دهد و به دلیل اینکه چوب هایی به سبک مشابهی دارند ، مزایای یک شکل کاملاً دایره ای را ندارند . بهترین گرمایش را دارد و دارای فضای داخلی مشابه سوناهای کابینی است .

سونا غلاف مثلثی
سونا غلاف مثلثی

سونا کابین فضای باز :

سونای کابین به شکل مربع یا مستطیل هستند و برای پشتیبانی از بهترین الگوهای گردش هوا برای جابجایی گرما به هواکش یا گاهی اوقات فن نیاز دارند .

سونا کلبه فضای باز
سونا کلبه فضای باز

سوناهای کابین بدون توجه به موادی که در ساخت و ساز استفاده می شود برای حفظ گرما طراحی نشده اند و قطعاً برای بهترین عملکرد گرما باید عایق بندی شوند .

چوب‌ ها به اندازه یک سونا گرد به هم چسبیده نیستند و سقف صاف اجازه می ‌دهد تا برف در هوای زمستان انباشته شود .


سونا لونا :

سونای مدرن لونا سدر در فضای باز افزودنی عالی برای حیاط خلوت یا کلبه شماست

سونا لونا
سونا لونا

سوناهای لونا نیز مربع یا مستطیل شکل هستند ، اما گوشه های گرد برای جذابیت بصری دارند .

سوناهای لونا بسیار شبیه به سوناهای کابین هستند و برای حفظ گرما و جلوگیری از تشکیل تراکم به عایق نیاز دارند .

آیا سوناهای از پیش ساخته شده در فضای باز دارای عایق هستند ؟

اگر کیت سونا یا سونای از پیش ساخته شده خریداری کرده اید ، احتمالاً از خود می پرسید که آیا در آن عایق نیز گنجانده شده است .

بسیاری از تولیدکنندگان ” خواص عایق حرارت ” چوبی را که استفاده می کنند ، مانند سرو ، تبلیغ می کنند ، اما عایق دیگری به جز خود چوب ارائه نمی دهند . در حالی که برخی از انواع چوب گرما را کارآمدتر نگه می ‌دارند ، بهترین کار این است که برای کارایی و محافظت از چوب در برابر تراکم ، عایق اضافه شود .

با سازنده خاص خود مشورت کنید ، زیرا تعداد کمی عایق دارند ، اما اگر اینطور نباشد ، باید برای سونا خود عایق بخرید .

مقدار r برای عایق به چه معناست ؟

بنابراین می دانید که سونای شما نیاز به عایق دارد . چگونه متوجه می شوید چه نوع عایقی بهترین است و r-value چیست ؟

R-value معیاری برای مقاومت حرارتی است ، یا اینکه یک ماده چقدر خوب از عبور گرما جلوگیری می کند . مقادیر R بالاتر به معنای عایق برتر است . برای یک سونا در فضای باز ، مقادیر R توصیه شده R19 برای دیوارهای خارجی و R26 برای عایق سقف است .

این مقادیر توصیه شده R از خروج هوای گرم جلوگیری می کند و از تشکیل تراکم روی دیوارهای سونا و خراب شدن چوب جلوگیری می کند . انواع مختلفی از عایق های موجود وجود دارد ، اما تنها برخی ممکن است برای سونای فضای باز شما کار کنند .

انواع عایق سونا :

انواع مختلفی از عایق ها در هر فروشگاه سخت افزاری موجود است ،  اما تنها تعداد کمی از آنها می توانند در سونای فضای باز کار کنند .

در یک محیط سونای گرم و مرطوب ، تخته های عایق پلی ایزو یا عایق های پنبه ای بازیافت شده محافظت شده توسط یک مانع بخار بهترین گزینه برای عایق کاری ایمن و کارآمد هستند .

ممکن است در مورد نوع عایق کاری که ممکن است بخواهید در سونا خود استفاده کنید فکر کنید ، بنابراین برای کمک به بهترین انتخاب ، مزایا و معایب را بررسی کنید .

رول های فایبرگلاس با پشت کاغذ :

اکثر مردم با عایق فایبرگلاس صورتی پف کرده آشنا هستند . با R-value 2.9-3.8 در هر اینچ و قیمت پایین ، یک انتخاب محبوب است .

در حالی که فایبرگلاس برای حفظ گرما عالی است ، اما در مورد سونا مضراتی دارد :

    این عایق ها اغلب دارای پشتی کاغذی است که حفظ رطوبت را تشویق می کند و عایق سونا شما را معکوس می کند .

    خرده های شیشه ای را می ریزد که می تواند به پوست و ریه های شما آسیب برساند ، بنابراین باید با دقت با آن کار کنید و از تجهیزات محافظ استفاده کنید .

اگر عایق فایبر گلاس را انتخاب می‌کنید ، حتماً آن را ” برهنه ” و بدون پشتی کاغذ بخرید و از وسایل محافظ استفاده کنید .

پنبه بازیافتی :

عایق پنبه بازیافتی از منسوجات بازیافتی ، بیشتر شلوار جین ساخته شده است که رنگ آبی به آن می دهد .

عایق پنبه بازیافتی کمی گران تر از فایبرگلاس است ، اما هیچ کاغذی برای مقابله با آن وجود ندارد و خطری برای دست زدن به مواد وجود ندارد .

ارزش R عایق پنبه بازیافتی 3.0-3.7 در هر اینچ است که کمی بهتر از فایبرگلاس است که ممکن است هزینه اضافی را جبران کند .

تخته های عایق :

تخته های عایق ساخته شده از فوم پلی استایرن منبسط شده ، فوم پلی استایرن اکسترود شده یا پلی ایزوسیانورات ، به راحتی نصب می شوند و در مقایسه با عایق های فایبرگلاس یا پنبه دارای ارزش R بالایی هستند .

مهم است که از فوم پلی استایرن منبسط شده استفاده نکنید زیرا این تخته ها دارای حباب های هوا هستند که می توانند رطوبت را حفظ کنند و باعث ایجاد مشکلاتی شوند .

از طرف دیگر ، تخته های پلی ایزو دارای مقادیر R هستند که از 7.0 تا 8.0 در هر اینچ ضخامت متغیر است . تخته های پلی ایزو همچنین دارای فویل بازتابنده در دو طرف هستند که مقاومت در برابر آب و انعکاس گرما را فراهم می کند .

موانع بخار :

موانع بخار مورد استفاده در خانه ها اغلب از پلاستیک ساخته شده اند ، اما با توجه به دما و رطوبت بالا ، این کار در سونا عمل نمی کند .

یک مانع بخار فویل آلومینیومی برای عایق کاری سونا ضروری است . یک مانع بخار فویل مانع از رسیدن رطوبت به عایق و سر میخ های دیواری شما می شود و مزیت بیشتری برای بازتاب گرما به سونا دارد .

سد بخار باید روی عایق اعمال شود و مرحله مهمی است که هرگز نباید از آن گذشت .

افزودن عایق به سونای فضای باز :

اکنون که می دانید باید سونای فضای باز خود را عایق بندی کنید ، چگونه این کار را انجام می دهید ؟

کف ، سقف و دیوارهای سونا ممکن است به انواع مختلفی از عایق کاری و روش های نصب نیاز داشته باشد . اگر مطمئن نیستید ، عاقلانه است که برای کمک با یک متخصص خدمات سونا یا سازنده خود مشورت کنید .

اگر می ‌خواهید عایق سونا را خودتان انجام دهید ، نکات خاصی را دنبال کنید . اگر نه ، برای عایق کاری با یک متخصص تماس بگیرید تا سونا شما تا حد امکان کارآمد و لذت بخش باشد .

کفپوش :

هنگام عایق کاری سونا ، مهم است که دقیق باشید ، اما چقدر باید دقیق باشد ؟ آیا نیاز به عایق کاری کف دارید ؟

نیازی به عایق کاری کف سونا نیست . از آنجا که هوای گرم بالا می رود و هوای خنک به سمت زمین پایین می آید ، گرما از کف خارج نمی شود ، اما ممکن است تراکم در آنجا ایجاد شود . از آنجایی که کف سونا از چوب ساخته نشده است ، تراکم روی زمین از نظر آسیب رساندن به سونا مشکلی ندارد .

در بیشتر موارد ، کف زیرین از بتن ساخته شده است و بهترین گزینه ها برای کفپوش شامل کاشی های ضد لغزش و کف پوش می باشد .

سقف :

با افزایش گرما ، بیشتر گرمای سونا از طریق سقف از بین می رود . اگر لایه‌ای از باران یا برف سرد در بالای ساختمان سونا شما قرار گرفته باشد ، این دو برابر صادق است .

سقف سونا در فضای باز شما باید با R-value 26R عایق شده و سپس توسط یک مانع بخار محافظت شود . برای برآورده کردن توصیه 26R باید از بردهای Polyiso با مقدار r بالا استفاده کنید .

اگرچه Polyiso دارای فویل بازتابنده است ، اما جایگزینی برای مانع بخار نیست ، بنابراین باید با یک مانع بخار فویل که برای استفاده در سونا در نظر گرفته شده است پوشانده شود .

دیوارها :

حتی اگر بیشتر گرمای سونا از طریق سقف از بین برود ، احتمالاً مقدار زیادی گرما را از طریق دیوارهای بدون عایق نیز از دست خواهید داد .

دیوارهای سونا در فضای باز شما باید به مقدار R 19R عایق بندی شوند . تخته های پلی ایزو دوباره گزینه خوبی هستند ، یا اگر به چیزی مقرون به صرفه تر نیاز دارید ، عایق پنبه ای بازیافتی کار خواهد کرد .

در هر صورت ، حتما آن را با یک مانع بخار سونا فویل بپوشانید !

چرا سونای من گرم نمی شود ( تست ، تنظیم مجدد و تعمیر آن ) … یک سوال مهم …

برق :

وقتی برای یک جلسه سریع سونا آماده باشید و سونای شما گرم نشود ، ممکن است خسته کننده باشد . شما آماده رفتن هستید ، اما سونا شما هنوز آماده نیست – آیا کاری وجود دارد که بتوانید آن را عیب یابی کنید و آرامش خود را به حالت اولیه برگردانید ؟

اگر سونای شما گرم نمی شود ، مطمئن شوید که به آن زمان کافی داده اید ، به خصوص اگر محیط خنک تر از حد معمول است . اگر سونای شما بعد از 45 دقیقه گرم نشد ، ممکن است به این معنی باشد که منبع تغذیه ، ترموستات یا عنصر گرمایش مشکل دارد . اکثر مشکلات سونا شما به راحتی از طریق آزمایش های اولیه شناسایی می شوند .

به دلیل رایج‌ ترین دلایل گرم نشدن سونا ، به علاوه برخی نکات عیب ‌یابی برای راه ‌اندازی مجدد و راه ‌اندازی آن ، به خواندن ادامه دهید .

رایج ترین دلایل گرم نشدن سونا :

سونای شما مکانی برای استراحت و آرامش است – بدون ذکر سم زدایی و فواید دیگر – اما اگر مکان شما گرم نشود چه اتفاقی می افتد ؟

رایج ترین دلایلی که سونا شما گرم نمی شود عبارتند از :

    زمان – ممکن است به نظر برسد که سونا در حالی که به اندازه کافی گرم شده است ، گرم نمی شود . حداقل 45 دقیقه زمان بگذارید تا سونا گرم شود قبل از اینکه نگران کار نکردن آن باشید .

    منبع تغذیه – سوختن فیوز ، قطع‌ کننده مدار یا سیم آسیب ‌دیده می ‌تواند منجر به عدم دریافت برق سونا شود ، حتی اگر به برق وصل شده باشد و به نظر می ‌رسد که به درستی راه ‌اندازی شده باشد .

    ترموستات – ممکن است مشکل این باشد که ترموستات شما به درستی نمی خواند یا اصلاً کار نمی کند ، که می تواند به این معنی باشد که عنصر گرمایش در سونا فعال نمی شود .

    عنصر گرمایش – آسیب به عنصر گرمایش بدیهی است که باعث میشود سونا از عملکرد صحیح فاصله بگیرد . بررسی کنید که آیا به نظر می رسد کار می کند ، اما گرما منتشر نمی کند یا خیر .

چه مدت طول می کشد تا سونا گرم شود ؟

مهم است که به یاد داشته باشید که یک سونای سنتی علاوه بر ایجاد بخار ، دمای منطقه را به طور قابل توجهی افزایش می دهد – معمولاً به 180-195 درجه فارنهایت – بنابراین بعید است که فوراً اثرات آن را احساس کنید .

یک سونا خانگی معمولاً 30 تا 45 دقیقه طول می کشد تا گرم شود ، اما این زمان به دمای شروع فضای سونا ، اندازه منطقه گرم شده و قدرت عنصر گرمایش بستگی دارد .

اگر بعد از 45 دقیقه سونای شما به اندازه کافی گرم نشد ، دستورالعمل های زیر را برای عیب یابی بررسی کنید .

چگونه یک سونا را آزمایش کنیم که کار می کند یا خیر ؟

هنگامی که متوجه شدید که سونای شما گرم نمی شود ، یا به دمای مورد نظر شما نمی رسد ، می توانید آزمایشاتی را برای شناسایی مشکل انجام دهید .

شناسایی و رفع بیشتر مشکلات گرمایش سونا با برخی از آزمایشات اولیه موارد زیر آسان است :

 • منبع انرژی
 • ترموستات
 • عناصر گرمایشی

هنگامی که منبع نقص را شناسایی کردید ، چند راه حل ساده وجود دارد که ممکن است به شما امکان دهد مشکل را به سرعت حل کنید و سونا خود را دوباره راه اندازی کنید .

اگر قادر به شناسایی مشکل نیستید ، بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید .

قدرت :

ممکن است واضح باشد ، اما سونای شما در صورت عدم دریافت برق کار نخواهد کرد . با این حال ، همیشه به آسانی بررسی اینکه آیا به پریز وصل شده است ، نیست .

اگر به نظر می رسد به سونای شما برق متصل نمی شود ، موارد زیر را بررسی کنید :

 • خروجی GFCI
 • فیوز
 • جعبه شکن
 • برای جزئیات در مورد نحوه عیب یابی هر یک از این مشکلات این مقاله را تا انتها دنبال کنید .
 • خروجی GFCI

سونای شما باید به یک پریز قطع کننده مدار خطای زمین (GFCI) متصل شود ، که در هر منطقه ای که آب وجود دارد استفاده می شود .

در صورت اضافه بار برق یا هر نوع تغییر ، پریز خاموش می شود و جریان برق را متوقف می کند .

برای آزمایش برق در پریز  GFCI ، دکمه « تنظیم مجدد » را فشار دهید ، یک دستگاه آزمایشی مانند لامپ یا رادیو را وصل کنید و « تست » را فشار دهید . اگر دستگاه تست خاموش شود ، پریز کار می کند ، اما اگر روشن بماند ، پریز آسیب دیده است و باید تعویض شود .

بسته به اینکه چقدر با سیم کشی برق کار می کنید ، این کار را می توان با رفتن به فروشگاه سخت افزار محلی خود انجام دهید ، یا ممکن است لازم باشد با یک متخصص تماس بگیرید .

فیوز :

یک فیوز سوخته و یک قطع کننده خاموش بسیار شبیه به هم هستند و اینکه کدام یک مشکل اساسی شما هستند احتمالاً به سن سیم کشی خانه شما بستگی دارد . جعبه فیوز با فیوزهای کوچک و گردی که به جعبه فیوز پیچ می شوند قابل شناسایی است .

مشخص کنید که سونا روی کدام فیوز است . اگر فیوز منفجر شده باشد ، داخل شیشه به جای شفافیت ، خاکستری یا سیاه به نظر می رسد . برای تعویض فیوز ، اطمینان حاصل کنید که هر چیزی که از طریق آن فیوز برق را متصل می کند – یعنی هر چیزی که در حال حاضر برق آن نمی ‌کشد – از برق جدا شده باشد ( نه فقط خاموش شود ) . فیوز قدیمی را باز کنید و آن را با یک فیوز جدید جایگزین کنید .

اگر فیوز به طور مکرر منفجر شود ، احتمالاً چیزهای زیادی دارید که می‌ خواهند از طریق همان مدار برق بکشند . یا باید چیزی را از برق بکشید یا در موارد شدیدتر ، با یک برقکار در مورد ارتقای سیم کشی خود برای تامین برق مورد نیاز سونا تماس بگیرید .

جعبه شکن :

اکثر خانه ها به جای جعبه فیوز ، جعبه شکن دارند . قطع کننده های مدار علاوه بر اینکه می توانند به میزان قابل توجهی آمپراژ بیشتری نسبت به اکثر جعبه های فیوز به خانه ارائه دهند ، به جای ضربه زدن ، قطع می شوند ، که به آنها اجازه می دهد به جای نیاز به تعویض ، به راحتی تنظیم مجدد شوند .

قطع کننده مداری که سونا به آن وصل شده است باید به وضوح مشخص باشد ، اما در صورت قطع شدن ، به راحتی قابل شناسایی خواهد بود زیرا کلید قطع کننده برعکس سایر کلیدها چرخانده می شود . دست خود را به سمت پایین سوئیچ ها بکشید تا یک راه سریع و آسان تشخیص دهید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر ، زیرا تشخیص این امر دشوار است زیرا سوئیچ ها معمولاً روی یک پانل سیاه رنگ هستند و جعبه های شکن اغلب در جایی خارج از مسیر نصب می شوند و به طور بالقوه روشن نیست ..

اگر قطع کننده دوباره خاموش شد ، باید با یک برقکار مشورت کنید ، زیرا برای آزمایش بیشتر کلید مدار به ابزارهای تخصصی نیاز است .

ترموستات :

هنگامی که تشخیص دادید سونا برق دریافت می کند ، گام بعدی شما بررسی ترموستات است .

برای تعیین اینکه آیا ترموستات شما به درستی کار می کند ، کافی است بررسی کنید که آیا دمای یک دماسنج داخلی با دمای روی ترموستات مطابقت دارد یا خیر . به عنوان مثال ، اگر دما را روی 90 درجه سانتیگراد تنظیم کنید ، آیا واقعاً دمای داخلی سونا به 90 درجه می رسد ؟ اگر دماها مطابقت ندارند ، ممکن است ترموستات شما دقیق نباشد یا دمای مناسب را در سونا به وجود نیاورد .

همچنین با تنظیم دما روی ترموستات ، می توانید تغییر دما را بررسی کنید . اگر آن را تا 100 درجه سانتیگراد روشن کنید ، آیا اصلاً دما افزایش می یابد ؟

اگر با تنظیم تغییر نکرد ، ممکن است اصلاً کار نکند و یا باید خودتان ترموستات را تعویض کنید یا برای تعمیر با سازنده تماس بگیرید .

عنصر گرمایش :

اگر منبع تغذیه شما دست نخورده است و ترموستات شما کار می کند ، ممکن است لازم باشد المنت گرمایش را آزمایش کنید .

در یک سونا سنتی ، عناصر گرمایشی متعددی وجود دارد که وقتی به منبع برق متصل می شوند و روشن می شوند ، باید قرمز بدرخشند .

    اگر هیچ یک از عناصر قرمز نباشد ، ممکن است سونا با ولتاژ نادرست سیم کشی شده باشد و تعمیر به کمک یک برقکار نیاز دارد .

    اگر فقط یک یا چند عنصر قرمز نباشند ، احتمالا سوخته اند و می توانید آنها را جایگزین کنید .

    اگر چراغ راهنما روشن است اما گرما وجود ندارد ، ممکن است حد بالای سونا را رها کرده باشید .

نحوه تنظیم مجدد سونا که کار نمی کند :

بنابراین شما متوجه مشکل سونا خود شده اید . آیا راهی هست که بتوانید خودتان آن را درست کنید ؟

اغلب ، یک سوئیچ ساده یا فشار دادن دکمه برای گرم کردن سونا کار را درست می کند . چند راه حل اساسی وجود دارد که می توانید پس از شناسایی مشکل امتحان کنید تا بتوانید در اسرع وقت از سونای خود لذت ببرید .

البته ، اگر یکی از این راه ‌حل‌ های ساده جواب نمی ‌دهد ، یا اگر مشکل را کشف نکرده‌ اید ، باید کار را به متخصصان بسپارید . برای هر گونه مشکل برق ، سیم کشی یا عناصر گرمایشی که نیاز به بررسی بیشتر دارد ، با یک برقکار تماس بگیرید .

GFCI

پس از آزمایش همان طور که قبلا توضیح دادم ، می توانید خروجی GFCI را بازنشانی کنید ، البته تا زمانی که متوجه شده باشید که عملکردی دارد .

ابتدا همه چیز را از برق بکشید . سپس ، دکمه ای را فشار دهید که می گوید ” تنظیم مجدد ” ( شما باید یک کلیک بشنوید ) . سونا را دوباره به پریز وصل کنید تا دوباره شروع به کار کند .

اگر دوباره خاموش شود ، ممکن است مدار را بیش از حد بارگذاری کرده باشید .

اگر پریز در تست شکست خورد ، با یک برقکار تماس بگیرید تا پریز را تعویض کند .

بریکر و فیوز :

امیدواریم تمام کلیدهای قطع کننده مدار در خانه خود را برچسب گذاری کرده باشید . اگر چنین است ، به راحتی می توانید شکن خروجی سونا را پیدا کنید .

کافی است با خاموش کردن کامل ، و سپس دوباره روشن کردن آن را راه اندازی کنید . اگر بریکرهای شما برچسب گذاری نشده اند ، به دنبال سوئیچی بگردید که در قسمتی بین موقعیت های ” روشن ” و ” خاموش ” قرار دارد – به احتمال زیاد این کلیدی است که باید آن را بازنشانی کنید .

اگر خانه قدیمی ‌تری دارید ، ممکن است به جای کلید برق ، یک جعبه فیوز داشته باشید . همان طور که در بالا توضیح دادیم ، به دنبال فیوز خاکستری یا سیاه باشید که نشان می دهد فیوز ذوب شده است . در این صورت باید فیوز را تعویض کنید . اطمینان حاصل کنید که فیوز جایگزین صحیح را در دسترس دارید ، سپس فیوز قدیمی را بردارید و آن را تعویض کنید تا برق به سونا شما بازگردد .

ترموستات :

اگر ترموستات شما کار می کند ، به تنظیمات دما پاسخ می دهد اما دمای محیط سونا را به درستی نمی خواند ، محل قرارگیری سنسور حرارت را بررسی کنید .

محل ایده آل برای سنسور 54 سانتی متر در بالا و 54 سانتی متر در کنار بخاری است تا گرما را زودتر از موعد خاموش نکند .

اگر ترموستات آسیب دیده یا دیگر کار نمی کند ، ممکن است لازم باشد خود ترموستات را تعویض کنید .

حد بالا سونا :

اگر به نظر می رسد سونای شما روشن است اما گرما وجود ندارد یا می توانید ببینید که چراغ راهنما روشن است اما سونا گرم نمی شود ، ممکن است از حد بالای سونا خارج شده باشید که از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری می کند .

روی کنترل پنل سونا ، باید دکمه « تنظیم مجدد » وجود داشته باشد . به سادگی این دکمه را فشار دهید و عناصر گرمایشی باید دوباره شروع به کار کنند .

نحوه تعمیر سونایی که کار نمی کند :

اگر همه بازیابی ها را امتحان کرده اید و هیچ کدام جواب نداده اند ، چه گزینه هایی دارید ؟

اگر نمی توانید وضعیت گرمایش را با استفاده از هر یک از این نکات و ترفندها برطرف کنید ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک متخصص تماس بگیرید . یا اگر بخاری سونا شما قدیمی است ، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد .

ساده ترین و معقول ترین راه حل ممکن است تعویض بخاری خود باشد ، اما اگر فقط چند سال است که آن را انجام داده اید ، ممکن است بخواهید تعمیر بخاری سونا را بررسی کنید .

بخاری سونا چقدر دوام می آورد ؟

آیا راهی سریع برای فهمیدن این موضوع وجود دارد که من باید تمام عناصر سونا را بررسی کنم یا احتمال دارد که زمان تعویض فرا رسیده باشد ؟ بخاری سونا چقدر دوام می آورد ؟

بخاری سونا بسته به تعداد دفعات استفاده و نوع بخاری در محل می تواند بین 5 تا 20 سال دوام بیاورد . اگر بیش از سه بار در هفته از سونا خود استفاده می کنید یا اگر بخاری کوچک تری دارید که باید بیشتر کار کند ، ممکن است مجبور شوید بخاری خود را بیشتر تعویض کنید .

اگر هیچ یک از تنظیم مجدد کار نمی کند و بخاری شما قدیمی شده باشد ، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد .

تعمیر بخاری سونا :

برای یافتن یک متخصص در نزدیکی خود که می تواند در تعمیر بخاری یا مسائل برقی کمک کند ، عاقلانه است که فهرستی مانند HomeAdvisor را بررسی کنید که دارای اعتبارنامه های حرفه ای و نظرات کاربران است .

اطمینان حاصل کنید که شخصی که به کار می گیرید یک برقکار یا تکنسین تهویه مطبوع مجاز و بیمه شده باشد تا بهترین نتیجه را تضمین کنید .

چگونه در سونا نفس بکشیم ( 5 تکنیک برای حداکثر آرامش ) :

اطلاعات عمومی ، سلامت  

سونا ممکن است گرم شود و پس از مدتی نشستن در داخل ، هوا شروع به از بین رفتن ، می کند و احساس خفگی به وجود می آید . خوشبختانه ،  نکات ساده ای برای نحوه تنفس در سونا وجود دارد که به شما کمک می کند از تجربه خود لذت بیشتری ببرید .

برای تنفس موثر در سونا ، از روش ویم هوف ، روش تنفس جعبه ای یا سایر تکنیک های مدیتیشن استفاده کنید . حتماً صاف بنشینید و با وضعیت مناسبی بنشینید تا ریه ها دچار انقباض نشوند و فقط از طریق بینی نفس بکشید . اگر بیماری تنفسی حاد یا مزمن دارید ، تا زمان تایید پزشک از سونا دوری کنید .

مقاله را تا انتها دنبال کنید تا یاد بگیرید چگونه در سونا نفس بکشید ، چگونه باید از بینی یا دهان خود استفاده کنید و آیا سونا می تواند برای ریه های شما مضر باشد یا خیر .

چرا نفس کشیدن در سونا سخت است ؟

رطوبت و گرما گسترش می یابد ، پس چرا نفس کشیدن در داخل سونا اینقدر سخت است ؟

قرار گرفتن در معرض سونا مانند یک تمرین برای ریه های شما است – به همین دلیل است که آنها را در طول زمان تقویت می کند . با این حال ، در حالی که در داخل سونا هستید ، ریه های شما برای پردازش هوای مرطوب تلاش می کنند . ضخامت یا چگالی که تجربه می کنید می تواند مقاومت راه هوایی را در بدن افزایش دهد .

اساساً ، هرچه غلظت بخار آب در جو بیشتر باشد ، مولکول های اکسیژن کمتری برای تنفس باقی می ماند .

در حقیقت ، هوای مرطوب در واقع چگالی بسیار کمتری نسبت به هوای خشک دارد . تفاوت در رطوبت و دما ، در مقایسه با هوای بیرون که ما به آن عادت کرده ‌ایم ، باعث می ‌شود تنفس در داخل سونا سخت ‌تر شود .

اگر یک بیماری حاد تنفسی یا هر گونه بیماری مزمن ریوی دارید ، بهتر است از استفاده از سونا به‌کلی خودداری کنید .

آیا باید با بینی یا دهان خود در سونا نفس بکشید ؟

توصیه ها در مورد اینکه با کدام قسمت از بدن خود باید برای تنفس در سونا استفاده کنید کاملاً واضح است .

کارشناسان توصیه می کنند که در سونا باید از طریق بینی نفس بکشید ، زیرا هوا قبل از ورود به بدن شما به طور موثرتری خنک می شود . علاوه بر این ، تنفس از طریق دهان به وضوح بسیار دشوار است .

اگر با این احساس دست و پنجه نرم می کنید که هنگام سونا نمی توانید هوای کافی در ریه های خود وارد کنید ، فقط به تنفس از طریق بینی اکتفا کنید .

آیا سونا برای سوراخ های بینی شما مضر است ؟

رطوبت راه ‌های بینی را گسترش می ‌دهد در حالی که اجازه می ‌دهد هوا آزادانه وارد بدن شود ( اگر چه برعکس احساس می‌ شود ) . این امر می تواند مخاط را پاک کند ، سینوس ها را تسکین دهد و تورم را در دراز مدت کاهش دهد . با این حال ، محیط‌ های سنتی سونا یا سوناهای مادون قرمز می ‌توانند غشاهای مخاطی را خشک کنند و احتمال گرفتگی بینی را افزایش دهند .

افرادی که از آلرژی رنج می برند نیز باید از استفاده از سونا خودداری کنند زیرا ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود .

آیا سونا برای گلو درد مضر است ؟

سونا باعث گلودرد نمی شود ، زیرا گلودرد در نتیجه قرار گرفتن در معرض باکتری ها یا ویروس های دیگر است . با این حال ، هوای خشک و گرم می تواند گلوی شما را بیشتر ملتهب کند و شرایط را بدتر کند .

در سونای مادون قرمز ، گلو به دلیل رطوبت کم و دمای بالا بیشتر مستعد تحریک است . همچنین اگر از قبل گلو درد دارید ، بلعیدن را سخت می کند .

آیا سونا برای ریه های شما مضر است ؟

آیا هنگام نشستن در سونا ریه های شما آسیب می بیند ؟

بارگذاری گرما در طول زمان برای ریه های شما مفید است . روش دیگر ، یک مطالعه در سال 1988 نشان داد که برای افرادی که دارای بیماری مزمن یا حاد ریوی هستند ، گذراندن زمان در سونا می تواند باعث آسیب جبران ناپذیری به اپیتلیوم راه هوایی شود .

به همین دلیل ، اگر دچار مشکلات تنفسی حاد یا مزمن مانند آسم ، آمفیزم یا برونشیت هستید ، مراقب باشید که از سونا پرهیز کنید . این مشکلات تنفسی زمانی که در معرض گرما و رطوبت قرار می گیرند بدتر می شوند .

اگر عملکرد تنفس طبیعی دارید ، از سونا به عنوان راهی برای بهبود قدرت سیستم تهویه خود استفاده کنید !

چگونه در سونا راحت تر نفس بکشیم ؟

اکنون که در مورد تأثیر سونا بر عملکرد ریه شما اطلاعاتی به دست آورده اید ، زمان آن فرا رسیده است که یاد بگیرید چگونه در بازدید بعدی خود تنفس را آسان تر کنید .

در این مقاله 5 تا از بهترین روش و تکنیک برای تنفس راحت تر و آرامش در سونا آورده شده است :

 • روش ویم هوف ( یخی )
 • روش تنفس جعبه ای
 • تکنیک های مدیتیشن
 • فقط از بینی خود استفاده کنید
 • از وضعیت بدنی خوب استفاده کنید

با رعایت نکات خاص می توانید ضخامت یا تراکمی را که در ریه های خود هنگام سونا احساس می کنید به حداقل برسانید . یک مطالعه ترکیبی در سال 2018 حتی نشان داد که در حین استفاده از روش ویم هوف ، شرکت ‌کنندگان تغییرات مثبتی در سطوح انرژی ، تمرکز و تنفس داشتند .

روش ویم هوف :

این تکنیک توسط ویم هوف به همراه پسرش اناهم هوف در اواسط دهه 1900 ایجاد شد .

اساساً این روش با هیپرونتیلاسیون کنترل شده مشخص می شود . روش ویم هوف شامل دم و بازدم عمیق است و به دنبال آن نفس خود را برای چند دقیقه نگه دارید . برخی از مزایای این روش شامل استقامت ذهنی و ایجاد ایمنی می باشد .

برای اجرای روش ویم هوف در سونا مراحل زیر را دنبال کنید :

    یک موقعیت راحت پیدا کنید ، چه در حالت نشسته یا دراز کشیده . اطمینان حاصل کنید که ریه های شما فشرده نشده اند .

    30 تا 40 بار پشت سر هم نفس عمیق بکشید – ابتدا از طریق سینه و شکم ، سپس از طریق شکم و سینه خود . اینها قرار است انفجارهای کوتاه اما قوی باشند . شروع به ، به دست آوردن هوشیاری تنفس خود کنید و وارد یک حالت مراقبه شوید . ( توجه : اگر شروع به احساس سوزن سوزن شدن در دست ها یا پاهای خود کردید ، یک امر قابل انتظار است . )

    بعد از اینکه آخرین بار نفس را بیرون دادید ، یک نفس عمیق بکشید و به طور کامل بازدم کنید . سپس تنفس را متوقف کنید و تا زمانی که ممکن است این حالت را حفظ کنید .

    در نهایت ، یک نفس ریکاوری بزرگ بکشید و آن را به مدت 15 ثانیه نگه دارید . هوا و نفس را به طور معمول آزاد کنید .

این فرآیند را می توان تا 4 بار در سونا برای بهترین نتیجه تکرار کرد . همیشه به بدن خود گوش دهید و اگر بیش از حد احساس ناراحتی یا سبکی سر می کنید ، بیرون بروید .

روش تنفس جعبه ای :

تنفس جعبه ای به عنوان ” نفس مربعی ” نیز شناخته می شود . این امر اغلب توسط نیروی دریایی یا سایر بازیگران سطح فشار بالا برای کنترل تنفس خود در موقعیت های شدید استفاده می شود .

این روش شامل نفس های آهسته و عمیق است تا تنفس و ضربان قلب شما را کاهش دهد . این روش برای کسانی که استرس دارند ، مضطرب یا پر از انرژی هستند مفید است . از نظر هورمونی ، می تواند فشار خون را کاهش داده و سطح کورتیزول را کاهش دهد .

این روش را می توان در محل کار ، در خانه یا هنگام قرار گرفتن در سونا انجام داد .

برای انجام روش تنفس جعبه ای در سونا مراحل زیر را دنبال کنید :

 • از طریق بینی نفس عمیق بکشید و ریه های خود را به مدت 4 ثانیه پر کنید .
 • نفس خود را دقیقاً 4 ثانیه نگه دارید .
 • در حالی که تا 4 می شمارید از طریق دهان بازدم کنید .

می توانید این کار را هر چند بار که می خواهید تکرار کنید ، اگرچه برای شروع ، 2 تا 5 دقیقه بهترین گزینه است . این باید به شما امکان دهد بهتر نفس بکشید و زمان بیشتری را در سونا بگذرانید !

تکنیک های مدیتیشن :

تکنیک های مدیتیشن مختلفی وجود دارد که بسته به اینکه شما تصمیم به استفاده از آنها دارید متفاوت است . با این حال ، تمام تکنیک ها به شما کمک می کنند تا ذهن و بدن خود را از هر چیزی که استرس زا است پاک کنید .

هر نوع مدیتیشن مراحل خاصی دارد که باید دنبال شود تا فواید آن به حداکثر برسد . تکنیک ‌های مدیتیشن که می ‌توانند در سونا برای کمک به تنفس راحت‌ تر استفاده شوند عبارتند از مدیتیشن متعالی ، مراقبه ذهن آگاهی ، مدیتیشن هدایت ‌شده و مدیتیشن یوگا .

در این مقاله چهار مثال از نحوه مدیتیشن در سونا آورده شده است :

    مدیتیشن متعالی – این نوع مراقبه با بستن چشم ها و استفاده از یک مانترا انجام می شود . برخی از مانتراها معمولاً شناخته شده هستند ، در حالی که برخی دیگر برای هر فرد منحصر به فرد هستند . میانگین زمان صرف شده در این حالت حدود 15 دقیقه است .

    مدیتیشن ذهن آگاهی – حدود 10 دقیقه به راحتی بنشینید ( یا هر چقدر که برای پرداختن به افکار شما طول بکشد ) و چشمان خود را ببندید . این تکنیک مستلزم آن است که افکار ، احساسات و عواطف خود را به طور کامل در اختیار داشته باشید . با این حال ، شما باید هر یک از آنها را بدون واکنش مشاهده کنید. بلکه در حالت آرامش باقی بمانید .

    مدیتیشن هدایت شده – به این نوع ، تجسم نیز گفته می شود ، که در آن چشمان خود را می بندید و تصاویر ذهنی دلپذیری را ایجاد می کنید . زمانی که شما آن را انجام می‌ دهید ، می‌ تواند متغیر باشد و معمولاً توسط شخص دیگری در قالب یک جلسه از پیش ضبط ‌شده یا حضوری هدایت می ‌شود .

    مدیتیشن یوگا – آخرین اما نه کم ‌اهمیت ترین ، این نوع مدیتیشن شامل مجموعه‌ ای از وضعیت ‌ها و تمرین ‌های تنفسی است که به منظور آرام کردن ذهن و امکان تنفس بهتر در موقعیت ‌های استرس‌ زا انجام می‌ شود . برای استفاده در سونا عالی است زیرا گرما به شما این امکان را می دهد که به عمق بیشتری از کشش خود بروید .

فقط از بینی خود استفاده کنید :

مکانیسم دم و بازدم به همان اندازه مهم است که چگونه نفس می کشید .

همانطور که قبلا ذکر شد ، تنفس از طریق دهان تنها باعث ایجاد احساس ناراحتی در شما می شود . شما می توانید به طور موثرتری از طریق بینی نفس بکشید و گرمای سونا فقط این توانایی را تقویت می کند .

از طرف دیگر ، اگر روش ترکیبی را ترجیح می دهید ، می توانید از طریق بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید .

از وضعیت بدنی خوب استفاده کنید :

وضعیت مناسب برای به حداکثر رساندن مزایای تنفس در سونا ضروری است .

برای انجام این کار ، صاف بنشینید و شانه های خود را به عقب و سر خود را بالا ببرید . با نگاه مستقیم به جلو ، نه به سمت پایین ، گردن خود را در یک راستا با بقیه ستون فقرات خود نگه دارید . اگر ترجیح می دهید دراز بکشید ، مطمئن شوید که روی پشت خود صاف و فضای کافی برای پر شدن ریه هایتان با اکسیژن قرار دارید .

هنگامی که یک موقعیت راحت پیدا کردید ، تنفس خود را تثبیت کنید .

تنفس صحیح در سونا می تواند یک چالش باشد . با این حال ، تکنیک ‌های ذکر شده در بالا باید به شما امکان دهد راحت ‌تر دم / بازدم را انجام دهید و آرامش را به حداکثر برسانید .

اگر بیماری مزمن یا حاد تنفسی دارید ، از سونا پرهیز کنید ، زیرا ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به ریه های شما وارد شود . قبل از شروع مجدد ویزیت ، مطمئن شوید که توسط پزشک معاینه شده اید .

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

#سونا # سونا خشک #چوب # تنفس #آرامش


مطالب مرتبط با موضوع سونا خشک :

WhatsApp us