چوب سونا خشک

چوب کاج روسی

در اکثر کشور های جهان انواع چوب های درختان سوزنی برگ و درختان چوب سبک مثل کاج و صنوبر برای ساخت سونا خشک استفاده می‌شود.

چوب های فرآوری شده مثل چوب ترمووود هم چنانچه از کاج یا صنوبر باشد استفاده می‌شود

چوب روسی ( نراد ) چوب انتخابی ما برای سونا است. از نظر ظاهری رنگ روشنی دارد و برای ایجاد آرامش بسیار عالی است ، کاج چوبی پایدار است، اما نرم است و در برابر تغییرات گرما و رطوبت رایج در سونا , در برابر تاب خوردگی مقاومت می کند. کاج همچنین دارای چگالی کم است و آن را عایق خوبی می کند. ، سریع گرم می شود و سریع سرد می شود .

قیمت سونا خشک

عکس و ایده چوبکاری سونای خشک
عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

شما آماده ساخت سونای جدید خود هستید و بهترین چوب را برای فضای داخلی می خواهید. مهمترین فاکتورهایی که هنگام انتخاب چوب باید در نظر بگیرید مقاومت در برابر پوسیدگی، عایق حرارتی، ظاهر و عطر است. در اینجا چهار گزینه از بهترین چوب که این ویژگی های مطلوب را برای سونا شما فراهم می کند، آورده شده است. اما احتمال دارد این چوب ها در ایران در دسترس نباشند .

عکس و ایده چوبکاری سونای خشک
عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

شماره 1 سرو قرمز غربی

چوب سدر قرمز غربی انتخابی ما برای سونا است. از نظر ظاهری رنگارنگ با رنگ های مختلف، سدر پایدار است، اما نرم است و در برابر تغییرات گرما و رطوبت که در سونا رایج است در برابر تاب خوردگی مقاومت می کند. سدر همچنین دارای چگالی کم است و آن را عایق خوبی می کند، سریع گرم می شود و سریع سرد می شود. این کار باعث می‌شود چوب راحت‌تر روی آن بنشیند. چوبی که بیش از حد متراکم است گرمای زیادی از خود ساطع می کند و می تواند شما را بسوزاند. . و شاید مهمتر از همه، سدر در برابر قارچ و پوسیدگی بسیار مقاوم است.

عکس و ایده چوبکاری سونای خشک
عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

شماره 2 ردوود
ردوود بسیاری از ویژگی‌های برجسته‌ای مانند سرو سرخ غربی را دارد، اما دو عامل باعث می‌شود که چوب قرمز کمی کمتر از سرو برتر نباشد . اول: ردوود هنگام نصب رنگ قرمز زیبایی دارد اما به مرور زمان به رنگ خاکستری کثیف تبدیل می شود زیرا روغن بدن و تعریق با اسید موجود در ردوود واکنش شیمیایی می دهند. هنگامی که چوب قرمز به تازگی نصب شده است، ممکن است رنگ قرمز آن را نیز به پوست شما وارد کند. نگران نباشید… این فقط موقتی است. دوم: ردوود معمولاً بیشتر از سدر قرمز غربی قیمت دارد.

عکس و ایده چوبکاری سونای خشک
عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

شماره 3 سرو زرد آلاسکا
سرو زرد آلاسکا در واقع سرو نیست، بلکه نوعی درخت سرو است که زمانی توسط قبایل بومی غربی آمریکا برای مد کردن تیرهای توتم استفاده می شد. همانطور که ممکن است تصور کنید سرو زرد آلاسکا در برابر قارچ و پوسیدگی بسیار مقاوم است (بومیان آمریکایی چوب خود را می شناسند!). اغلب برای سونا به دلیل ظاهر آن – رنگ زرد جالب – انتخاب می شود. معطر است اما معمولاً به اندازه سرو سرخ غربی خوشایند یا غنی نیست.

عکس و ایده چوبکاری سونای خشک
عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

4 شوکران غربی

وسترن شوکران نیز ویژگی های مطلوبی دارد اما به اندازه سه انتخاب اول ما در برابر پوسیدگی مقاوم نیست و می تواند کمی گسترش یابد. این چوب بسیار قوی است اما وقتی تازه است می تواند بوی خفیف ترش متصاعد کند.

عکس و ایده چوبکاری سونای خشک
عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

انتخاب چوب مناسب برای سونا مهمترین جنبه سونای جدید شماست. رفتن به محوطه چوب محلی و انتخاب چوب با مقاومت ضعیف در برابر پوسیدگی، تغییر جهت دانه ها و گره ها ممکن است در کوتاه مدت هزینه کمتری داشته باشد. اما سونای ساخته شده با این چوب در دراز مدت گرانتر خواهد بود. به این چهار انتخاب پایبند باشید و یک سونای زیبا خواهید داشت که سال ها دوام خواهد آورد.

عکس و ایده چوبکاری سونای خشک
عکس و ایده چوبکاری سونای خشک
آیا سونا باید چوبی باشد؟

موضوع مهم دوام و رسانایی گرما است
چوب در سونا باعث میشود که در حرارت بالا بتوانید آن را لمس کنید , روی آن بشینید و از آن لذت ببرید .
به طور مشابه، سوناها به چوبی نیاز دارند که حتی در گرمای زیاد نیز برای لمس راحت باقی بماند . چوب‌های سخت مانند بلوط یا ساج، اغلب زمانی که برای دو مدت طولانی در معرض دمای بالا قرار می‌گیرند بیش از حد گرم می‌شوند، بنابراین ما آنها را توصیه نمی‌کنیم. عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

آیا چوب کاج برای سونا خوب است؟

اول از همه، هنگام ساخت سونا، چوب نرم را انتخاب کنید زیرا گرمای آزاد شده از بخار را بهتر جذب می کند . علاوه بر این، چوب نرم در لمس خیلی داغ نخواهد بود. از سوی دیگر، چوب های سخت به سرعت گرم می شوند. انواع ایده آل چوب های نرم عبارتند از صنوبر، کاج و سرو.عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

قیمت چوب سونا خشک

یک سونا از 5 نوع چوب ساخته میشود
1. لمبه چوب کاج ضخامت 16 میل قیمت امروز 20 مرداد 1401 هر متر مربع 350 هزار تومان تحویل خاوران
2. چوب نیمکتی ضخامت 25 میل هر متر مربع 550 هزار تومان
3. فتیله درز گیر
4. نبشی
5. چهارچوب عکس و ایده چوبکاری سونای خشک

بهترین چوب برای ساخت سونا خشک چیست ؟

چوب درختان کاج ، کم گره خشک و زیبا برای ساخت سونای خشک بهترین است


مطالب مرتبط با موضوع چوب سونا :

WhatsApp us