تمام چوب = چوب جامد

” چوب جامد ” واقعا به چه معناست ؟

چوب در دکوراسیون چوبی منزل
چوب در دکوراسیون چوبی منزل

این روزها ، احتمالاً وسایل زیادی را می بینید که به عنوان ” تمام چوب ” تبلیغ می شوند – مبلمان ، کابینت ، درب ها و موارد دیگر . خودِ این اصطلاح به این معنی است که قطعه از چوب واقعی ساخته شده است ، نه رشته یا الیاف چوب ( که معمولاً به آن چوب ” مهندسی “ می گویند ) .

اما چوب جامد ( تمام چوب ) دارای نکات مثبت و منفی فراوانی است . آیا چوب جامد بیشترین حس را برای شما و خانواده ‌تان دارد ؟

درب تمام چوب
درب تمام چوب

موارد مثبت

استحکام و دوام : مبلمان چوبی تمام چوب

از یک تکه چوب ساخته شده و آن را محکم می کند .

به این فکر کنید : این چوب از کجا آمده است ؟ درختان جنگل و درختان در جنگل می توانند صدها سال زنده بمانند پس مبلمان چوبی تمام چوب به خوبی سایش و پارگی روزمره را تحمل می کنند و ارزش سرمایه گذاری را دارند .

پارکت تمام چوب
پارکت تمام چوب

زیبایی منحصر به فرد : باز هم ، از آنجایی که هر قطعه از یک تکه چوب ساخته شده است ، هر قطعه احتمالاً ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد . هیچ دو تکه مبلمان از چوب خالص دقیقاً شبیه هم نیستند ! دانه ‌های چوب ممکن است در جهات مختلف حرکت کنند یا شکل ‌های متفاوتی داشته باشند و گره ‌ها ممکن است در مکان‌ های مختلفی روی هر تخته باشند . حتی رنگ آنها ممکن است متفاوت باشد – چوبی که به مرکز درخت نزدیک‌ تر است تیره‌ تر خواهد بود .

تخته چوب کاج روسی مخصوص کف پله
تخته چوب کاج روسی مخصوص کف پله

نگهداری : نگهداری مبلمان از چوب خالص آسان است . هر زمان که تمیز کردن معمولی خود را انجام می دهید آن را گردگیری کنید و چوب را با یک پاک کننده چوب مانند صابون روغن مورفی پاک کنید تا درخشندگی قطعه حفظ شود . فقط مطمئن شوید که برای زیر لیوان هایتان از زیر لیوانی استفاده می کنید زیرا حلقه های آب به سختی تمیز می شوند !

درب تمام چوب اتاقی
درب تمام چوب اتاقی

تعمیر : ترمیم یک فرورفتگی یا خرابی کوچک در یک تکه مبلمان چوبی با سنباده زدن و طراحی مجدد آن کمی ساده تر است . تعمیر مبلمانی که روکش دارند سخت تر است ، مخصوصاً آسیب های سطحی کوچک مانند ضربه . فقط توجه داشته باشید که برخی از چوب‌ های خالص نرم‌ تر مانند کاج در وهله اول بیشتر در معرض فرورفتگی و خراش هستند .

لمبه چوب ترمووود
لمبه چوب ترمووود

تکمیل مجدد : اگر وسیله ای که دارید دوست دارید ، ممکن است بخواهید آن تکه مبلمان چوبی خود را مجدداً طراحی کنید – اگر قطعه چوبی مدنظرتان از چوب خالص ( تمام چوب ) نباشد این کار بسیار سخت تر است .

سرویس خواب از چوب خالص

سرویس خواب چوبی
سرویس خواب چوبی

ست های اتاق خواب با چوب جامد ( تمام چوب ) مانند این نمونه می تواند مزایای زیادی داشته باشد… اما این نمونه ها همچنین دارای معایبی هم هستند . این امر آیا برای شما و خانواده تان مسئله ای قابل پذیرش است ؟

تخته چوب کاج روسی
تخته چوب کاج روسی

موارد منفی

زیبایی منحصر به فرد : بله ، ما قبلاً این گزینه را به عنوان یک نکته مثبت فهرست کرده بودیم ، اما اگر از آن دسته افرادی هستید که نگران این هستید که این چوب ممکن است با دیگر دکوراسیون شما ” عالی ” به نظر نرسد یا اینکه چندین قطعه از این چوب دقیقاً با یکدیگر مطابقت نداشته باشند و همین امر ممکن است شما را ترغیب کنید که بخواهید برای در نظر گرفتن سایر محصولات اقدام کنید .

درب تمام چوب بلوط
درب تمام چوب بلوط

هزینه : مبلمان چوبی جامد به دلیل مهارت در ساخت ، همیشه گران ‌تر خواهند بود . برای سرمایه گذاری بیشتر آماده باشید – اما چیزی که باید بدانید این است که آنچه را که برای آن هزینه می کنید ، دریافت می کنید . در حالی که پیشاپیش هزینه بیشتری برای آن پرداخت می ‌کنید ، دوام بیشتری برای شما خواهند داشت – به این معنی که بین خرید قطعات جدید فاصله بیشتری خواهید داشت .

صفحه میز تمام چوب
صفحه میز تمام چوب

وزن : مبلمان چوب جامد سنگین هستند . آیا تا به حال سعی کرده اید یک درخت را بلند کنید ؟ ( ما این کار را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم . ) اگر دوست دارید اثاثیه خود را زیاد جابه جا کنید یا در آینده ای نزدیک جابه جا می شوید باید به این موضوع توجه کنید . پس باید توجه کنید که این دقیقا همان چیزی است که تیم تحویل برای آن است !

چوب کاج روسی
چوب کاج روسی

مبلمان با چوب جامد می توانند در هر خانه ای با هر سبک طراحی ظاهری ، عالی باشند . همچنین می ‌تواند قطعه ‌ای باشد که شما برای مدت طولانی در اختیار دارید ، شاید حتی قطعه ‌ای باشد که از آن عبور می‌ کنید . با این حال ، مانند بسیاری از چیزها ، ممکن است اشکالاتی وجود داشته باشد – بنابراین بدانید که انتخاب تان چه چوبی است .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب ، چوب جامد ، درب کابینت

مطالب مرتبط با موضوع معرفی انواع چوب :

سوالات متداول :

چوب جامد = تمام چوب خالص

چه نوع چوبی جامد ( تمام چوب ) است؟

مبلمان چوبی جامد از دال هایی ساخته می شود که با قطع درختان کاملاً رشد یافته و بالغ به دست می آیند. انواع چوب معمولی عبارتند از افرا، بلوط، چوب سرخ، ماهون، زبان گنجشک، راش، ساج، رز و گیلاس که از نظر رنگ، بافت و ضخامت متفاوت هستند.
چوب جامد ( تمام چوب خالص ) اصطلاحی است که معمولاً برای تمایز بین چوب معمولی و چوب مهندسی استفاده می شود، اما همچنین به سازه هایی اطلاق می شود که فضاهای توخالی ندارند. محصولات چوبی مهندسی شده با چسباندن رشته‌های چوب، الیاف یا روکش‌ها با چسب برای تشکیل یک ماده کامپوزیت تولید می‌شوند. ویکیپدیا

2 نوع چوب جامد ( تمام چوب ) چیست؟

چوب سخت در مقابل چوب نرم. دو دسته چوب وجود دارد: چوب سخت و چوب نرم . صنعت چوب از مقیاسی به نام سیستم رتبه بندی جانکا استفاده می کند.

کدام چوب جامد ( تمام چوب ) بهتر است؟

با کیفیت ترین چوب کدام است؟ یکی از انواع چوب های مرغوب که برای ساخت مبلمان استفاده می شود، چوب ساج است که بادوام و در برابر آتش بسیار مقاوم است. از دیگر انواع چوب می توان به چوب رز، دئودار، بلوط و ماهون اشاره کرد.

WhatsApp us