چگونه پله های خود را رنگ آمیزی و بازسازی کنیم ؟

رنگ آمیزی چوب پله
رنگ آمیزی چوب پله

با نقاشی پله ها : به راحتی پله های قدیمی را نو کنید .

پله ها بخش مهمی از یک خانه هستند . آنها معمولاً یک نقطه کانونی مرکزی و منطقه پر رفت و آمد هستند . بنابراین راه پله ها باید بادوام باشند تا در برابر سایش مقاومت کنند و خوب به نظر برسند . متأسفانه بسیاری از صاحبان خانه ‌ها آسیب ‌های عمده ‌ای روی پله‌ ها وارد می ‌کنند . رنگ می تواند راهی عالی برای بهبود ظاهر راه پله ها با قیمت پایین باشد . با پیروی از راهنمای موجود در این مقاله ، می توانید مطمئن باشید که کار رنگ دوام خواهد داشت .

تصمیم گیری در مورد نحوه به روز رسانی پله های قدیمی :

بسته به پله های موجود خود ، گزینه های خاصی در نحوه ادامه کار خواهید داشت .

در مورد پله هایی با فرش فرسوده ، می توانید به سادگی فرش جدیدی را جایگزین کنید ، اما چرا سعی نکنید آن ظاهر قدیمی را بهبود ببخشید ؟ مقداری از فرش را بردارید و ببینید چه نوع چوبی زیر آن است . در برخی از خانه‌ ها ، کف ‌ها و رایزرهای چوبی کاملاً خوبی را می توانید زیر فرش هایتان مشاهده کنید . اگر این اتفاق بیفتد و با کف و رایزر خوبی روبرو شوید ، خوش شانس هستید ! پس می‌ توانید روند بازسازی پله‌ های چوبی که زیر فرش بوده را شروع کنید .

اگر پله ‌های شما از نئوپان تولیدی یا چوب‌ های درجه پایین ‌تر تشکیل شده ‌اند  ، بهترین گزینه رنگ آمیزی کف‌ ها و بالابرها خواهد بود .

صافکاری پله های با کف چوبی :

اگر چوب های زیبایی روی کف های خود دارید ، می توانید با رنگ آمیزی آن ها و سپس رنگ آمیزی رایزرها و بوفه ها به رنگی مناسب ، ظاهری عالی داشته باشید . حتی اگر چوب کامل نباشد و دارای چند حفره یا سوراخِ میخ باشد ، می توانید ظاهری شیک و آنتیک به آن بدهید که می تواند بسیار جالب باشد . نوع و رنگ مناسب لکه این عمل شما را به حداکثر می رساند .

اگر این مسیری است که می خواهید طی کنید ، باید این مراحل آماده سازی ضروری را دنبال کنید .

چگونه پله های قدیمی خود را رنگ آمیزی و بازسازی کنیم ؟

ابتدا مراحل را با دقت آماده کنید . این مرحله را نادیده نگیرید وگرنه پشیمان خواهید شد . برای دستورالعمل های کامل این مقاله را ادامه بدهید :

پرایمر و / یا رنگ مناسب را برای کار انتخاب کنید . کدام نوع ، رنگ و برند را می خواهید ؟ چه میزان نیاز خواهی داشت ؟ همه اینها را باید در تصمیم گیری خود جای بدهید .

ابتدا پرایمر را بمالید سپس رنگ بزنید . قبل از اضافه کردن لایه دیگر ، اجازه دهید هر لایه کاملا خشک شود .

رنگ آمیزی چوب پله
رنگ آمیزی چوب پله

آیا می خواهید هم رایزر و هم کف را رنگ کنید ؟ یا می خواهید روی رایزرها رنگ کنید و روی کف پرایمر بزنید ؟

چگونه پله های قدیمی را برای رنگ آمیزی آماده کنیم ؟

تمام میخ ‌ها و منگنه ‌ها و کثیفی ‌های باقی ‌مانده از زیر فرش را با جاروبرقی پاک کنید ( در صورت وجود ) .

بعد ، می خواهید کف ها را سمباده بزنید تا چوب تمیز و صاف شود . از سنباده تسمه ای با سنباده 60 یا 80 استفاده کنید و برای قرار گرفتن در گوشه ها باید با دست سمباده بزنید . برای پایان یکنواخت هدف گذاری کنید .

 همچنین باید قبل از شروع هر نقاشی روی رایزرها و بوفه ها را سنباده بزنید .

 سپس با جاروبرقی کاملاً جارو بکشید و گرد و غبار را پاک کنید .

انتخاب رنگ و / یا پرایمر :

در مرحله بعد ، اگر رنگ خاصی را می خواهید ، باید لکه ای را انتخاب کنید . اگر می‌ خواهید عیوب را پنهان کنید ، توصیه می ‌شود با  رنگ ‌های تیره همراه شوید تا ظاهری غنی و خاص به کا خود بدهید . در غیر این صورت ، با هر رنگی که دوست دارید ، از جمله رنگ های روشن و متوسط ​​استفاده کنید – به خصوص اگر می خواهید راه چله تان ظاهری قدیمی و جذاب داشته باشد .

اگر می ‌خواهید فقط روغن طبیعی روی راه پله ها بزنید که دانه ‌ها و جزئیات چوب را نشان دهد ، می ‌توانید از این مرحله صرف نظر کنید . هدف رنگ آمیزی چوب در واقع فقط افزودن رنگ است ، بنابراین تاثیری بر دوام محصول نهایی نخواهد داشت . همچنین ممکن است یک محصول 2 در 1 رنگ دار و نهایی به دست آورید ، اگرچه باید با احتیاط از مجصول استفاده کنید . بهتر است برای هر مرحله محصولات جداگانه تهیه کنید .

اعمال رنگ و پایان بندی :

قبل از رنگ آمیزی چوب را پرایمر بزنید  ، زیرا تمیز کردن رنگ از روی سطح چوب بسیار راحت تر است !

روغن  را با استفاده از یک اپلیکاتور برس پخش کنید و بگذارید چوب اشباع شود . بعد از چند ثانیه آن را با یک پارچه پاک کنید .

  ممکن است بخواهید دو لایه را برای یک رنگ یکدست و مشخص انجام دهید ، اما یک لایه اگر خوب به نظر برسد اشکالی ندارد .

 اجازه دهید رنگ برای چند ساعت خشک شود ( بسته به محصول ، برچسب را برای دستورالعمل های خاص بررسی کنید ) .

در مرحله بعد یک روکش اورتان روغنی شفاف اعمال خواهید کرد . این یک کفپوش استاندارد است که برای ترافیک زیاد طراحی شده است . بهترین کیفیت را که می توانید بخرید . شما می توانید فرمول های روغنی و آب را تهیه کنید که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند ، اما روغن کمی مایل به زرد است که می تواند برای ظاهر آنتیک و به طور کلی تزئینات چوبی جذاب باشد .

طبق دستورالعمل محصول ، برای دوام عالی باید سه لایه بمالید و بین لایه ‌ها با کاغذ ریز سنباده بزنید تا به بهترین سطح برسید . ما روکش ساتن را توصیه می کنیم زیرا سطح براقیت کمتری دارد و ظاهری ظریف و جذاب را به شما می دهد .

رنگ آمیزی پله های شما :

پس از 24 ساعت ، کف ها به اندازه کافی خشک می شوند و می توانید رنگ آمیزی را شروع کنید . این مراحل را دنبال کنید :

    اگر برای بریدن ( یا لبه زدن ) با برس راحت نیستید ، کف ‌ها را با چسب نواری ببندید .

    چوب لخت را با استفاده از پرایمر چوب با کیفیت بالا پر کنید ( پرایمر لاتکس کار خواهد کرد )  . این برای چسبندگی خوب و آب بندی چوب ضروری است .

    دو لایه را با یک رنگ تراش مینای با کیفیت بالا رنگ کنید . از یک برس ارسی با کیفیت ( همانطور که در تصویر نشان داده شده است ) استفاده کنید . رنگ به شما بستگی دارد ، اما باید رنگ سفیدی را انتخاب کنید که با دیگر تریم‌ های خانه‌ تان هم خوانی داشته باشد ، یا می‌ توانید با رنگ‌ های تیره ‌تر نیز سلیقه خود را به رخ بکشید .

روش های دیگر : رنگ آمیزی کف ها :

اگر تصمیم گرفتید کف های خود را نیز رنگ آمیزی کنید ، همان روش رنگ آمیزی که در بالا ذکر شد را دنبال کنید . بتونه کاری در اینجا برای دوام ، بسیار مهم است ، و شما می خواهید رنگی را برای کف انتخاب کنید . هر چه کیفیت بالاتر باشد بهتر است . رنگ باید تیره باشد تا کثیفی را پنهان کند : قهوه ای تیره می تواند بسیار خوب به نظر برسد و توهم چوب تیره رنگ شده را ایجاد کند . با استفاده از یک لایه نهایی از یورتان شفاف می توان به دوام بیشتری دست یافت .

همچنین می توانید با افزودن جزئیات رنگ به پله های خود ، مانند الگوی چند رنگ ، ظاهری عالی داشته باشید . و علاوه بر این ، با افزودن قالیچه برای ظاهری کلاسیک ، آن را تقویت کنید .

اگر سوالی دارید خوشحال می شویم در نظرات به آنها پاسخ دهیم . ممنون که مقاله ما را خواندید ، و امیدواریم بتوانید از این اطلاعات استفاده کنید و پله های خود را به زیبایی ماندگار تبدیل کنید .

رنگ آمیزی چوب پله
رنگ آمیزی چوب پله

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگ امیزی چوب ، رنگ بندی چوبی


مطالب مرتبط با موضوع رنگ چوب :

WhatsApp us