باز کن پنجره را

پنجره

پنجره

 

میزان بهره‌مندی یک فضا از نور طبیعی از جمله مهم‌ترین مواردی است که در انتخاب مکان باید مورد توجه قرار گیرد.
اگرچه این روزها با وجود تنوع موجود در تولید منابع نورزای مصنوعی نور کافی برای انجام امور مختلف در فضا فراهم شده ولی کیفیت آن با کیفیت و تاثیرات حاصل از نور طبیعی قابل مقایسه نیست. در ضمن با کاهش مصرف نور مصنوعی در مواقعی که بتوان از نور طبیعی استفاده کرد، گامی مهم برای صرفه‌جویی در انرژی نیز برداشته می‌شود. بنابراین در انتخاب ساختمان محیط زندگی خود به تعداد، ابعاد و موقعیت جغرافیایی پنجره‌ها در نقشه توجه لازم را داشته باشید.
واضح است هر چه تعداد پنجره‌ها بیشتر بوده و ابعاد آنها بزرگتر باشد این اشعه‌های شفابخش طبیعی بهتر و بیشتر به داخل محیط خانه وارد می‌شوند ولی اهمیت موقعیت جغرافیایی پنجره‌ها را نیز نباید نادیده شمرد زیرا با توجه به تغییر فصل پنجره‌ها نیز گذرگاه متغیری برای ورود نور خورشید به داخل هستند یعنی ممکن است اشعه نور خورشید در فصلی از سال از پنجره‌ای عبور کرده و در فصل دیگر مرز ورود آنها تنها تا لبه بیرونی همان پنجره باشد. به‌طور کلی در انتخاب فضایی مناسب به جهت موقعیت پنجره‌ها داشتن پنجره‌هایی رو به جنوب از جمله اولویت‌های یک ساختمان است.
این پنجره‌ها مدخل خوبی برای ورود نور خورشید به داخل آن هم در فصول سرد سال هستند در حالی که در موقعیت‌های دیگر ممکن است زمانی از نور شدید و مستقیم آفتاب در فضای خانه بهره مند باشید که وجود آن نه تنها خوشایند نبوده، بلکه آزاردهنده و گاهی طاقت فرسا نیز هست. پنجره‌های رو به غرب دارای چنین شرایطی در گرم‌ترین ساعات فصل تابستان هستند؛ پنجره‌های رو به شمال و شرق نیز معمولاً معابر خاص و تاثیرگذاری برای تابش نور خورشید به داخل به حساب نمی‌آیند و وجود آنها تنها به لحاظ بهره مندی از نور و روشنی حاصله از خورشید ارزشمند است.
حال با تمام این تفاسیر در صورتی که میزان نورگیری فضای خانه شما به جهت موقعیت پنجره‌ها، تغییر فصل و یا هر عامل ساختاری دیگری وضعیت نامطلوبی را، حتی به‌طور موقتی در سال دارد، می‌توانید با استفاده  از راهکارهای متعدد نور موجود در محیط را افزایش دهید.

راهکارهای متعدد برای افزایش نور موجود در محیط

۱) کاربرد رنگ‌های روشن: از آنجا که رنگ‌های روشن همواره انعکاس دهنده‌های خوبی برای نور و رنگ‌های تیره جذب کننده‌های مناسبی برای آن هستند، در نظر گرفتن این اصل می‌تواند شما را برای یافتن راه‌هایی جهت استفاده بهینه از نور موجود در فضا یاری دهد. در همین راستا لازم است برای پوشش دیوارها، سقف‌ها و حتی کف‌ها از رنگ‌های روشن استفاده کنید. علاوه بر اینها در انتخاب لوازم دکوراسیونی اصلی و بزرگ نیز کاربرد رنگ‌های روشن را از یاد نبرید. البته در این گونه لوازم، تنها رنگ عامل موثر محسوب نمی‌شود بلکه طرح و حتی بافت نیز جایگاه ویژه‌ای دارند. طرح‌های شلوغ و بافت‌های خشن و پیچیده نیز تا حدودی همان تاثیر رنگ‌های تیره را در جذب نور خواهند داشت. در حالی که طرح‌های خلوت و بافت‌های صاف و صیقلی در انعکاس نور خورشید، نتیجه‌ای معکوس دارند.این موضوع در مورد کف‌پوش‌ها و پوشش دیوارهای فضاهایی مانند آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی نیز به وضوح دیده می‌شود. پوشش‌های سنگ و سرامیک گذشته از موضوع رنگ به جهت سطح صیقلی شان به مراتب بیشتر از انواع دیگر حتی با وجود رنگ روشن، نور را منعکس می‌کند.
۲) تغییر شیشه‌ها: با توجه به سیستم آپارتمان نشینی و اشراف ساکنین آپارتمان‌ها به داخل فضاهای یکدیگر از طریق پنجره‌ها، کاربرد شیشه‌های مشبک و به خصوص شیشه‌های رفلکس در ساختمان سازی رواج بسیاری دارد. شیشه‌های رفلکس با وجود آنکه دارای مزیت ناپیدا بودن فضای داخل از بیرون در روز هستند ولی درصد زیادی از نور را به خود جذب کرده و مانع ورود آن به داخل می‌شوند. لذا برای حل این مشکل شما می‌توانید در صورت امکان شیشه‌های معمولی را جایگزین کرده و از پرده به عنوان حافظی برای استقلال فردی و خانوادگی در محیط خانه استفاده کنید. پرده‌های توری نازک نیز در هنگام روز بدون وجود نورپردازی مصنوعی روشن در داخل، مانع اشراف بوده و در هنگام شب نیز این ترکیب را می‌توان با پرده‌ای ضخیم کامل کرد.
۳) نقش آینه در انعکاس نور: با نصب آینه در مکان‌هایی از خانه که امکان انعکاس نور توسط آینه از طریق پنجره وجود داشته باشد، نور موجود را افزایش دهید. البته این موضوع رابطه مستقیمی با مکان نصب آینه، زاویه آن و همچنین فاصله آینه از پنجره دارد. صرف نظر از افزایش نور توسط آینه از آن به عنوان هادی و انتقال دهنده نور نیز می‌توان استفاده کرد به این معنا که شما می‌توانید با نصب مناسب آینه‌ای در فضایی با نور کافی، مقداری از نور را به فضای مجاور کم نور یا بدون نور آن نیز منتقل کنید.
۴) تغییر پرده ها: اگر برای پنجره‌ها تنها از پرده‌ای ضخیم در هنگام روز و شب استفاده می‌کنید آویختن پرده‌ای نازک از جنس تور و یا حریر در رو و یا زیر پرده ضخیم توصیه می‌شود. در میان پرده‌های نازک نیز هر چه ضخامت کمتر باشد، نور بیشتری را از خود عبور می‌دهد.
پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

پنجره

WhatsApp us