آموزش رنگ روی چوب

برای رنگ آمیزی چوب وسایل زیر مورد نیاز می‌باشد :

قلم نقاشی ، پیستوله ، سنباده 220 و 400 ، شاپان برای آستری ، بنزین ، سیلر و کیلر و رنگ نیم پلی استر و خشک کن نیم پلی استر

لیست قیمت رنگ کاری چوب

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

ابتدا برای زیر کار درآوردن سطح چوب به خوبی باید سمباده خورده و کاملا صاف شود . بسته به نوع چوب و کیفیت کار ، نوع و درجه سمباده متغیر است و توجه داشته باشید که باید در جهت راه چوب سنباده خورده شود . مرحله بعدی بتونه کاری است که هم می شود بعد از سمباده کاری آنرا اجرا کرد و هم بعد از آستر کاری و این بستگی به شیوه رنگ کاری شما دارد .

در ساخت بتونه از مل و سیریش و پودر رنگ استفاده شود و خمیر بتونه ساخته شده را با کاردک و لیسه روی سطح کار بکشید و سپس آنرا با سمباده 220 صاف کنید . بعد از اتمام مرحله بتونه کاری و سمباده مجدد نوبت به اجرای آستر با شاپان می رسد که آنرا با بنزین و رنگهای جوهری حل کرده و روی سطح چوب را پوشش دهید و در صورت تمایل می‌توانید از رنگ خود چوب استفاده کند و به اصطلاح خودرنگ نمایید .

رنگ کاری چوب گردویی
رنگ کاری چوب گردویی

ساختن رنگ روغنی با شاپان

درصد ترکیب شاپان و بنزین را مورد توجه قرار دهید مثلا 200 گرم شاپان را با نیم لیتر بنزین حل نمایید و روشن یا تیره شدن آن بستگی به مقدار بنزین حل شده در آن دارد و یا از ترکیب شاپان قهوه ای و سیاه می‌توانید قهوه ای تیره تری بدست آورید .

عکس رنگ کاری
عکس رنگ کاری چوب

با ترکیب رنگهای روغنی و شاپان تنوع رنگ شما بیشتر می شود بعنوان مثال با ترکیب قرمز با شاپان قهوه ای رنگ فندقی بدست می آید . بدست آوردن طیف رنگ مورد نظر شما با بازی رنگها بدست می آید و باید در ترکیب متفاوت رنگها به نتیجه دلخواه خود برسید .

پوشش نهایی را می توانید با قلم و یا پارچه نرم بزنید . البته ابتدا با پارچه تنظیف شاپان را بمالید و سپس با یک پارچه خشک روی آن بکشید تا رنگ یکنواخت شود . رنگ ابتدایی همان رنگی است که پس از پوشش نیم پلی استر خواهید دید .

کار با سیلر و کیلر

مرحله بعدی پوشش با سیلر است و مقدار ترکیب سیلر و تینر بر روی قوطی سیلر درج شده است . معمولا یک لیتر سیلر با دو لیتر تینر 15 هزار مخلوط میشود .

تینر 10000 ادیب , معرفی تینر های برتر در صنایع چوب
تینر 10000 ادیب , معرفی تینر های برتر در صنایع چوب

برای پوشش سیلر هم می‌توانید از قلم و یا پیستوله استفاده نمایید . البته بهتر است پوشش اولیه سیلر را با پیستوله بزنید تا رنگ آستری اولیه خودش را نبازد و روشنتر نشود و سعی کنید یکنواخت پاشیده شود و در غیر اینصورت و در صورت ایجاد بخار بر سطح چوب می توان آنرا با سنباده از بین برد .

برای خشک شدن سیلر آنرا در نور آفتاب و یا مقابل وسیله گرمایی قرار ندهید و بگذارید خودش به آرامی خشک شود و حداقل دوبار مرحله سیلر کاری انجام شود .

در صورت نیاز به بتونه کاری آنرا بتونه کنید و پس از خشک شدن با سمباده نرم یا پوست آب روی سطح بکشید . بعد از پاشش مرحله اول سیلر حدود 8 ساعت صبر کنید و پس از بتونه کاری و سمباده کاری مجددا سیلر را بپاشید .

رنگ کاری درب کابینت
رنگ کاری درب کابینت

پلی استر

حالا نوبت به اجرای نیم پلی استر می رسد که باید محیط کار کاملا تمیز و بدون گرد و خاک باشد .

انواع رنگ درب کابینت آشپزخانه ، رنگ کاری چوب
انواع رنگ درب کابینت آشپزخانه ، رنگ کاری چوب

و این کار در دمای 25 الی 35 درجه انجام شود . برای یک لیتر نیم پلی استر حدودا از لیتر تینر 10 هزار استفاده کنید و برای تثبیت رنگ و خشک شدن سریعتر آن از خشک کن نیم پلی استر استفاده می‌شود که نسبت آن 5 درصد از کل نیم پلی استر است .

رنگ کاری چوب ، رنگ صفحه میز
رنگ کاری چوب ، رنگ صفحه میز

اضافه کردن خشک کن باید مرحله به مرحله صورت گیرد تا کل رنگ از بین نرود مثلا برای یک پیستوله دو درپوش و در زمستان تا سه درپوش قوطی خشک کن اضافه شود .

انواع آستر چوب ، خدمات رنگ کاری چوب
انواع آستر چوب ، خدمات رنگ کاری چوب

مات یا براق شدن محصول بستگی به سلیقه شما دارد که می‌توانید با کم و زیاد کردن مقدار ترکیب نیم پلی استر مات و براق کیفیت رنگ مورد دلخواه خود را بدست آورید .

اجرای آستر های رنگی روی چوب کاج ، خدمات رنگ کاری چوب
اجرای آستر های رنگی روی چوب کاج ، خدمات رنگ کاری چوب

مطالب مرتبط با آموزش رنگ کاری چوب :

 • صفر تا صد رنگ کاری چوب
  پس از آن که شما توانستید وسیله موردنظرتان را با چوب بسازید، نوبت به مرحله بعد یعنی رنگ کاری چوب می‌رسد. گاهی اوقات شما می‌خواهید آن را به گونه‌ای رنگ آمیزی کنید که با یک وسیله دیگر، یک تراشه رنگی یا تصویر ذهنی شما تطابق داشته باشد
 • آموزش رنگ کاری چوب ، چگونه یک میز و درب را حرفه ای رنگ کنیم
  رنگ آمیزی مرتب سطوحی که ترافیک سنگین را تحمل می کند ، به ویژه دکوراسیون چوبی که برای استفاده در فضای باز ساخته شده اند ، ضروری است . رنگ آمیزی درب ها و میزهای چوبی باعث افزایش دوام و همچنین تشدید ظاهر آن می شود
 • مبلمان مصنوعی چیست؟ Faux Bois (نقاشی چوب مصنوعی)
  نقاشی روی چوب ، آموزش رنگ کاری چوب، دانه بندی چوب که به طور رسمی به عنوان Faux Bois شناخته می شود، یک تکنیک نقاشی مصنوعی است که برای تقلید از بافت چوب استفاده می شود.
 • 5 تکنیک متداول نقاشی تاریخی و نحوه شناسایی آنها + آموزش
  صنعتگران و صنعتگران برای نسل‌ها اصول هنری کلیدی را که زیربنای هنرهای تزئینی را تشکیل می‌دهند مطالعه کرده‌اند: تناسب، هماهنگی، و اهمیت رابطه بین رنگ و معماری که در آن ساکن است.
 • رنگ آمیزی روی چوب چیست ؟ راهنمای رنگ آمیزی روی چوب
  در این مقاله رنگ آمیزی روی چوب و همه مواردی که به آن نیاز دارید را خواهید آموخت . بنابراین ، این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا به خوبی با مسیر رنگ آمیزی روی چوب آشنا شوید .
 • راهنمای نحوه نقاشی روی چوب رنگ شده
  نقاشی چوب میتواند یک پروژه خانگی و استرس زا باشد ولی ارزش بالایی دارد و اگر بخواهید چوب هایی که قبلا رنگ شده را دوباره رنگ کنید این ممکن است دردسر زا باشد ، آموزش رنگ کار چوب

با تشکر از توجه شما