انواع در های چوبی

درب ورودی چوبی , ایده و مدل درب
درب ورودی چوبی , ایده و مدل درب

اگر می خواهید درهای خانه خود را تعمیر کنید یا تعویض کنید ، همچنان سراغ چوب رفتن یکی از بهترین انتخاب هاست . درهای چوبی زیبا هستند و می توانند حس دنجی را در خانه ای ایجاد کنند که با در فلزی یا جایگزین پی وی سی امکان پذیر نیست .

این ماده بسیار متنوع است ، زیرا می توان بسته به سبک شما حکاکی های تزئینی انجام داد و لکه ها یا رنگ هایی را برای مطابقت با طیف وسیعی از سبک های طراحی داخلی اضافه کرد . در های چوبی جامد نیز محکم هستند ، می توانند عایق اضافه کنند و می توانند صدای خارجی را کاهش دهند .

همه چیز درمورد درب های چوبی - درب چوبی ورودی پارکینگ
همه چیز در مورد درب های چوبی – درب چوبی ورودی پارکینگ

در اینجا برخی از مناسب ترین انواع  چوب برای درها آورده شده است :

مطالب :

     1 . بلوط

    2 . کاج

    3 . چوب ماهون

    4 . افرا

    5 . صنوبر

    6 . گیلاس

    7 . گردو

     8 . چوب قرمز

1 . بلوط

درختان بلوط بومی نیمکره شمالی ، چوبی بسیار پایدار می دهند . می توان از آن به عنوان در خارجی و داخلی استفاده کرد . بلوط دارای سطح تانن بالایی است که آن را در برابر قارچ و حشرات مقاوم می کند . همچنین به عنوان چوب ضد آب شناخته می شود ، زیرا از قرن 9 ماده اصلی تولید کشتی است .

بلوط انواع مختلفی دارد از جمله بلوط قرمز و بلوط سفید .

 بلوط قرمز :  دارای مویرگهای باز است و می تواند رطوبت را جذب کند مگر اینکه چوب  زیاد سنباده خورده باشد  . بلوط قرمز به عنوان درهای داخلی در اتاقهایی که با رطوبت سر و کار ندارند مناسب است .

از طرف دیگر بلوط سفید : یکی از محکم ترین درها در بازار است و در برابر آسیب آب و ترک خوردگی بسیار مقاوم است . به دلیل این ویژگی ها ، بلوط سفید گزینه خوبی برای درهای خارجی و همچنین حمام ، اتاق کودک و اتاق های تفریحی است . دانه بلوط سفید گره قابل توجهی ندارد و آن را برای رنگ آمیزی مناسب می کند .

چوب بلوط

 2 . کاج

یکی از رایج ترین نوع چوبی که برای ساخت در استفاده می شود ، در های کاج معمولاً از بلوط ارزان ترند . مانند بلوط محکم نیست ، اما کار با آن بسیار سبک و نسبتاً مقاوم در برابر پوسیدگی است . درهای کاج اغلب به صورت درهای تابلویی و گاهی اوقات با مقاطع شیشه ای ساخته می شوند . برای استحکام و پایداری بیشتر آن ، درهای کاج معمولاً روکش بیش از حد دارند . گونه های مختلفی از کاج وجود دارد ، از چوب سخت تا چوب نرم ، اما انواع چوب نرم بیشتر به عنوان در ساخته می شود .

3 . چوب ماهون

ماهون یکی دیگر از مواد با دوام است که برای استفاده به عنوان در مناسب است . این چوبی ضخیم ، سخت و پایدار است که در برابر پوسیدگی و رطوبت مقاومت می کند ، و آن را برای استفاده به عنوان در های داخلی مناسب می کند . اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید ، این ماده برای در عالی است .

هنگام خرید درهای چوب ماهون ، از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید ، زیرا اکثر جنگل های قهوه ای قرمز حتی اگر اینگونه نباشد ، از آنها به عنوان چوب ماهون استفاده می کنند . به دنبال برچسب های ” چوب ماهون اصل ” ، “Swietenia macrophylla ” ( چوب ماهون آمریکایی ) و “Khaya ivorensis ” ( چوب ماهون آفریقایی ) باشید . چوب ماهون آمریکایی یا هر ماهاگونی که از آمریکای لاتین و جنوبی نشات گرفته است ، محکم ترین و با دوام ترین نوع گونه ماهاگونی است . چوب ماهون آفریقایی نیز چوبی با کیفیت است اما بهتر از ماندگار نبودن چوب ماهون آمریکایی است .

چوب درخت کاج

4 . افرا

اگر در چوبی با طراحی منحصر به فرد می خواهید ، سراغ افرا بروید . این چوب را به دلیل رنگ گرم ، ملایم ، تقریباً سفید تا سفید مایل به سفید و دارای رگه های تیره می توان به راحتی تشخیص داد . این چوبی متراکم است که به دلیل داشتن بافت صاف ، حتی دانه ، مقاومت و ماندگاری بالا شهرت دارد . با این حال ، مقاومت کمی در برابر حشرات دارد و می تواند شکننده باشد ، بنابراین استفاده از آن به عنوان در های خارجی توصیه نمی شود .

چوب افرا

5 . صنوبر

صنوبر یکی از متداول ترین انواع چوبی است که در از آن ساخته می شود زیرا کار با آن آسان است . این به اندازه چوب با چگالی متوسط ​​است که آنها را عایق های حرارتی و صوتی عالی می کند . همچنین این یک انتخاب مقرون به صرفه برای یک در جامد چوبی است . رنگ این چوب از کرم روشن تا زرد مایل به سبز تا قهوه ای مایل به زرد و دارای رگه های خاکستری نادر است . هم به رنگ آمیزی و هم به لکه گیری پاسخ می دهد .

چوب صنوبر

6 .  گیلاس

چوب سخت با دانه های مواج زیبا ، گیلاس یکی از گزینه های مطلوب زیبایی برای در های تزئینی است . گاهی اوقات ، چوب دارای رگه های طلایی است ، و آن را به یک ماده چوبی منحصر به فرد برای درها تبدیل می کند . رنگ آن از قهوه ای مایل به قرمز روشن تا قرمز غنی متغیر است و رنگ آن به تدریج تیره می شود ، خصوصاً اگر در معرض نور خورشید باشد . این لکه ها را به خوبی جذب می کند ، بنابراین می توانید طیف گسترده ای از آماده سازی را اعمال کنید . گیلاس به عنوان چوبی با مقاومت متوسط ​​در نظر گرفته می شود ، اما در برابر آسیب و تاب خوردگی مقاوم است .

7 . گردو

گردو نوعی چوب همه کاره است که جلا ها را به خوبی جذب می کند و تمام می شود . این چوب سخت و متراکم دانه ای تنگ است و در رنگ های مختلفی مانند سفید کرم ، قهوه ای مات ، قهوه ای شکلاتی و قهوه ای بنفش یافت می شود . از آنجا که جذب کننده خوبی برای اتمام کار است ، می توانید با استفاده از رنگهای بسیار زیاد آن را لکه دار کنید . با این حال ، این ویژگی متفاوت به این معنی است که باید آن را با لاک پوشانده و با مواد نگهدارنده  تعمیر کنید تا از پوسیدگی ناشی از آسیب به آب جلوگیری کند ، به خصوص اگر از آن به عنوان در خارجی یا درهای حمام استفاده کنید .

8 . چوب قرمز

چوبی که دارای رنگ قرمز قوی و متمایز است ، قطعاً چوب سرخ جلوه ای استثنایی می بخشد . پوشش ها را به خوبی جذب می کند و به خوبی  کهنه می شود ، حتی اگر از دو دهه قبل در وجود داشته باشد ، در کاملاً جدید به نظر می رسد  ، چوب سرخ دارای ویژگی های بسیار خوبی است که آن را برای استفاده به عنوان در عالی می کند ، مانند توانایی مقاومت در برابر جمع شدن و تاب خوردن .

نوشته شده توسط : ف . پاکزاده

مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :

WhatsApp chat