ویژگی های جالب درختان بلوط و چوب بلوط

درخت بلوط یک درخت پهن برگ است , برخی از درختان بلوط بیش از 1000 سال تا 2000 سال عمر می کنند . در ایران در منطقه شمال ایران , گرگان و رشته کوه البرز و در بخش مرکزی کوه های زاگرس درختان بلوط بسیار دیده می شوند . نوعی از بلوط در گرگان وجود دارد که بسیار سخت و سنگین است و مناسب کارهای نجاری و دکوراسیون نمی باشد . متاسفانه بدلیل استفاده از ذغال این درختان شاهد سوزاندن جنگل های چوب بلوط هستیم .

چوب بلوط در رطوبت بین 10 الی 15 % حدود 750 کیلوگرم در مترمکعب وزن دارد .

چوب بلوط داری سختی و استحکام بالایی است

چوب درخت بلوط دارای مقدار زیادی تانن است , تانن باعث می شود این چوب در برابر پوسیدگی , حمله قارچ ها و موجودات چوبخوار ایمن باشد .

متاسفانه بدلیل کیفیت بالای این چوب و ذغال چوب بلوط این درخت همواره مورد سوءاستفاده افراد سودجو بوده و این باعث شده در بخش های مرکزی جنگل های بلوط را آتش بزنند .

ازدیاد درخت بلوط توسط سنجاب

درخت بلوط را از طریق کاشت میوه آن در فصل پاییز تکثیر می کنند . موجوداتی مانند سنجاب ها میوه این درخت را در عمق مناسب از خاک برای زمستان ذخیره می کنند و همین امر باعث رویش درختان جدید می شود .

متاسفانه نسل سنجاب های ایران هم در حال انقراض است و این امر جنگل های بلوط را تهدید می کند .

درخت بلوط , چوب بلوط , ویژگی های چوب بلوط
درخت بلوط , چوب بلوط , ویژگی های چوب بلوط

درباره چوب بلوط در نجاری

بلوط یکی از چوبهای است که بسیار مورد استفاده در مبلمان و سازه های چوبی لوکس قرار می گیرد . دو نوع – بلوط قرمز و بلوط سفید در بازار چوب موجود است.

بلوط چوبی قوی است (سختی حدود 4 در مقیاس 1 تا 5) و کار با آن آسان است. بلوط سفید برای ساخت مبلمان ارجحیت دارد زیرا از جنس بلوط قرمز چهره ای جذاب تر دارد. بلوط سفید در برابر رطوبت مقاوم است و می توان از آن در مبلمان فضای باز استفاده کرد.

بلوط معمولاً برای کفپوش و مبلمان استفاده می شود زیرا بسیاری از مردم دانه بندی و رگه های آن را دوست دارند.

قیمت چوب بلوط به نسبت دیگر چوب ها

بلوط از نظر قیمت از چوب گردو و گیلاس یا رزوود ارزانتر است و از چوب راش بسیار گرانتر است . دانه بندی به آن الگوی زیبایی از یک چوب “پوسته پوسته” می دهد . بلوط قرمز در اکثر فروشگاه ها پیدا می شود ولی بلوط سفید بسیار کمیاب و گرانقیمت است .

چوب بلوط نوعی چوب سخت است که در ایالات متحده بسیار شناخته شده است در واقع ، این وفورترین چوب سخت چوبی است که در امریکا پرورش می یابد.این درخت دارای رشدی بسیار کند است , این رشد آهسته باعث متراکم شدن چوب می شود ، که ساخت و سازی بسیار قوی و بادوام را ایجاد می کند و برای بسیاری از برنامه های مختلف این چوب مناسب است .

با تشکر از توجه شما

مطالب مرتبط با موضوع چوب بلوط :

WhatsApp us