ویژگی های جالب درختان بلوط و چوب بلوط

درخت بلوط یک درخت پهن برگ است , برخی از درختان بلوط بیش از 1000 سال تا 2000 سال عمر می کنند . در ایران در منطقه شمال ایران , گرگان و رشته کوه البرز و در بخش مرکزی کوه های زاگرس درختان بلوط بسیار دیده می شوند .

نوعی از بلوط در گرگان وجود دارد که بسیار سخت و سنگین است و مناسب کارهای نجاری و دکوراسیون نمی باشد . متاسفانه بدلیل استفاده از ذغال این درختان شاهد سوزاندن جنگل های چوب بلوط هستیم .

چوب بلوط در رطوبت بین 10 الی 15 % حدود 750 کیلوگرم در مترمکعب وزن دارد .

چوب بلوط داری سختی و استحکام بالایی است

گالری عکس با موضوع چوب و روکش بلوط :

چوب درخت بلوط دارای مقدار زیادی تانن است , تانن باعث می شود این چوب در برابر پوسیدگی , حمله قارچ ها و موجودات چوبخوار ایمن باشد .

متاسفانه بدلیل کیفیت بالای این چوب و ذغال چوب بلوط این درخت همواره مورد سوءاستفاده افراد سودجو بوده و این باعث شده در بخش های مرکزی جنگل های بلوط را آتش بزنند .

ازدیاد درخت بلوط توسط سنجاب

درخت بلوط را از طریق کاشت میوه آن در فصل پاییز تکثیر می کنند . موجوداتی مانند سنجاب ها میوه این درخت را در عمق مناسب از خاک برای زمستان ذخیره می کنند و همین امر باعث رویش درختان جدید می شود .

متاسفانه نسل سنجاب های ایران هم در حال انقراض است و این امر جنگل های بلوط را تهدید می کند .

درخت بلوط , چوب بلوط , ویژگی های چوب بلوط
درخت بلوط , چوب بلوط , ویژگی های چوب بلوط

درباره چوب بلوط در نجاری

بلوط یکی از چوبهای است که بسیار مورد استفاده در مبلمان و سازه های چوبی لوکس قرار می گیرد . دو نوع – بلوط قرمز و بلوط سفید در بازار چوب موجود است.

بلوط چوبی قوی است (سختی حدود 4 در مقیاس 1 تا 5) و کار با آن آسان است. بلوط سفید برای ساخت مبلمان ارجحیت دارد زیرا از جنس بلوط قرمز چهره ای جذاب تر دارد. بلوط سفید در برابر رطوبت مقاوم است و می توان از آن در مبلمان فضای باز استفاده کرد.

بلوط معمولاً برای کفپوش و مبلمان استفاده می شود زیرا بسیاری از مردم دانه بندی و رگه های آن را دوست دارند.

قیمت چوب بلوط به نسبت دیگر چوب ها

بلوط از نظر قیمت از چوب گردو و گیلاس یا رزوود ارزانتر است و از چوب راش بسیار گرانتر است . دانه بندی به آن الگوی زیبایی از یک چوب “پوسته پوسته” می دهد . بلوط قرمز در اکثر فروشگاه ها پیدا می شود ولی بلوط سفید بسیار کمیاب و گرانقیمت است .

چوب بلوط نوعی چوب سخت است که در ایالات متحده بسیار شناخته شده است در واقع ، این وفورترین چوب سخت چوبی است که در امریکا پرورش می یابد.این درخت دارای رشدی بسیار کند است , این رشد آهسته باعث متراکم شدن چوب می شود ، که ساخت و سازی بسیار قوی و بادوام را ایجاد می کند و برای بسیاری از برنامه های مختلف این چوب مناسب است .

با تشکر از توجه شما

مطالب مرتبط با موضوع چوب بلوط :

 • ایده جالب برای دکوراسیون و دیوارکوب چوب بلوط
  ایده های جالب دکوراسیون چوب بلوط ، طراحی و ساخت دکوراسیون چوبی سفارشی ، دیوارکوب و قفسه بندی چوب بلوط ( روکش )
 • چوب بلوط در مقابل گردو
  وقتی به دنبال چوبی با کیفیت خوب برای قطعه ای از دکوراسیون خود هستید ، چوب های زیادی برای انتخاب وجود دارد . با این حال ، هرچه کیفیت چوب بهتر باشد ، انحصاری تر است ، و وقتی چیزی منحصر به فرد باشد ، معمولاً به این معنی است که بسیار گران است .
 • انواع چوب در مقابل راش ( برای دکوراسیون ، کفپوش و کابینت )
  این یک بررسی دقیق از چوب بلوط و چوب راش است که نکات مثبت و منفی آنها را در مورد در دسترس بودن ، استفاده در دکوراسیون ، استفاده از کفپوش و استفاده از کابینت نشان می دهد .
 • چوب بلوط
  چوب بلوط یکی از محبوب ترین چوب های مورد استفاده در مبلمان و کفپوش است . این چوب اغلب در مبلمان سنتی ، صنعتگری و سبک سفارشی یافت می شود و چوب انتخابی طراحان مشهور مبلمان گوستاو استیکلی و فرانک لوید رایت است
 • تفاوت بین پله های کاج و بلوط
  کاج و بلوط دو چوبی هستند که معمولاً در کف پله ها استفاده می شوند. هر دو را می‌توان در هر خرده‌فروشی بزرگ خانه یا حیاط تامین الوار خریداری کرد. هر دو بادوام هستند،
 • رنگ آمیزی چوب بلوط با رنگ های پوششی ولی موج نما
  چوب بلوط بدلیل بافت و آوند های درشت و چوب با نقوش درهم و متراکم بسیار زیبا و خاص است یکی از ویژگی های این چوب این است که بعد از رنگ آمیزی بازهم رگه و بافت آن مشاهده می‌شود و به سختی می توان آنها را از دید پنهان کرد
WhatsApp us