بلوط در مقابل گردو

 • نحوه انتخاب صحیح بین این چوب های ممتاز

وقتی به دنبال چوبی با کیفیت خوب برای قطعه ای از دکوراسیون خود هستید ، چوب های زیادی برای انتخاب وجود دارد . با این حال ، هرچه کیفیت چوب بهتر باشد ، انحصاری تر است ، و وقتی چیزی منحصر به فرد باشد ، معمولاً به این معنی است که بسیار گران است .

اگر چه ، اگر امکانات لازم را دارید و به دنبال گونه‌ های چوبی واقعاً خوش ‌نظر و خاص هستید که نه تنها عالی به نظر برسد ، بلکه تا آخر عمر برای شما دوام بیاورد ، دو گزینه ‌ای که اغلب با آن‌ ها روبرو می‌ شوید ، چوب بلوط و گردو است .

با این اوصاف ، بیایید نگاهی بیندازیم به هر دو گونه چوب ، از جمله ویژگی های آنها ، جایی که می توان این دو چوب را یافت، ظاهرشان ، برای چه چیزی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و کدام یک بهترین است .

بلوط در مقابل گردو : چه چیزی این چوب ها را خاص می کند ؟

در بحث بلوط و گردو ، نکات زیادی وجود دارد که هم موافق و هم علیه هر دو گونه چوب هستند ، اما هر دو جایگاه خود را در صنایع دستی و نجاری دارند . اغلب ، این به ترجیح سازنده و کاربرد چوب در هنگام تصمیم گیری نهایی بستگی دارد ، اما برای جامع بودن ، بیایید نگاهی بیندازیم که هر چوب کجا پیدا می شود و چه چیزی آنها را به تخته تبدیل می کند . چوب بلوط چیست

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

چوب بلوط

چوب بلوط خیلی جذاب است . این چوب در دو نوع سفید و قرمز وجود دارد که در ساخت کفپوش و وسایل مختلف دیگر استفاده می شود . بلوط یک گونه چوبی بسیار پرطرفدار و نسبتاً گران است که تقریباً منحصراً در ایالات متحده رشد می کند و تقریباً برای هر برنامه ای که نیاز به چوبی با کیفیت بالا و خوش ظاهر داشته باشد استفاده می شود .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

چوب بلوط قرمز

بلوط قرمز بیشتر از انواع دیگر بلوط مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا از بین دو زیرگونه بلوط ، مشتری پسندترین است . چوب بلوط قرمز به دلیل داشتن دانه های متراکم ، بسیار قوی ، سخت و بسیار سنگین است . این امر باعث می شود بلوط قرمز عملاً در برابر عواملی مانند پوسیدگی ، هجوم حشرات و شکافتن که برای دکوراسیون و کفپوش به وجود می آید ، نفوذناپذیر باشد .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

بلوط قرمز چه شکلی است ؟

بلوط قرمز زیبا است و ظاهری پیچیده و دنج به هر فضایی که در آن یافت می ‌شود ارائه می‌ کند . رنگ بلوط قرمز قهوه‌ ای روشن در چوب صنوبر و گرم ، قرمز / صورتی در چوب قلب است . این چوب نسبت به همتای بلوط سفید خود دانه بندی مستقیم تری دارد .

چوب بلوط سفید

از طرف دیگر ، بلوط سفید ، برادر بلوط قرمز است . بلوط سفید عمدتاً در شرق ایالات متحده و برخی از مناطق کانادا نیز یافت می شود . به دلیل این انحصار است که کمی گرانتر از بلوط قرمز است ، و این در ترکیب با این واقعیت که برش آن به طور قابل توجهی چالش برانگیزتر از بلوط قرمز است به این معنی است که کمتر از موارد ذکر شده استفاده می شود .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

چوب بلوط سفید مستعد داشتن ” نقایص ” بیشتری مانند بریدگی ها ، گره ها و چرخش های تعبیه شده در دانه های چوب آن است که کار با آن را در مقایسه با آن سخت تر می کند .  پرتوهای آن اغلب بیشتر کشیده می ‌شوند و دانه ‌های آن حتی از بلوط قرمز کوچک تر است و همین امر آن را در بیشتر موارد کمی سنگین‌ تر از همتای خود می‌ کند .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

بلوط سفید چه شکلی است ؟

بلوط سفید دارای رنگ قهوه ای روشن است که تمایل دارد به چیزی محو شود که از نظر ظاهری بسیار شبیه به رنگ بژ است . این ترکیب رنگ از چوب صنوبر به داخل چوب تیره می ‌شود ، و حتی اگر به اندازه بلوط قرمز استفاده نمی ‌شود ، می ‌توانید نمونه ‌های باورنکردنی از این چوب را که در ساخت دکوراسیون و کاربردهای ساختمانی استفاده می ‌شود ، بیابید .

چوب گردو

گردو یکی از گونه های چوبی است که دارای رتبه بالایی در روی کره زمین است . همچنین به دلیل انحصاری بودنش یکی از گران ‌ترین گونه‌ های چوبی موجود است ، به همین دلیل است که بسیاری از استودیوهای طراحی سفارشی پیشرفته از آن در ساخت وسایل مختلف و قطعات تزئینی استفاده می ‌کنند . گونه ‌های زیادی از گردو وجود دارد که در سرتاسر جهان یافت می ‌شود ، اما آن‌ هایی که بیشتر در صنعت صنایع دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند ، گردوی انگلیسی و گردوی سیاه هستند که در ادامه نگاهی به دومی خواهیم داشت .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

دانه ‌های چوب گردو دارای دانه ‌های نسبتاً مستقیمی است که در برخی موارد امواج قابل توجهی در دانه وجود دارد . دانه ‌های چوب گردو در ترکیب با رنگ قهوه ‌ای تیره ‌اش فوراً برای کسانی که در صنعت صنایع چوبی هستند قابل تشخیص است و اغلب به ‌عنوان نمادی برای کسانی که دارای دکوراسیون ساخته ‌شده از این گونه چوب هستند ، دیده می‌ شود .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

با این حال ، چوب گردو به طور کلی چگونه به نظر می رسد ؟

گردو یک رنگ قهوه ای تیره است که به آن نوعی وزن بصری می دهد که به هر چیزی که از آن درست می کنید منتقل می شود . این بافت واقعاً صافی دارد که در ترکیب با دانه های غالباً مستقیم آن ، زیبایی شناسی تاثیرگذاری را در هر فضایی که آن را در آن قرار می دهید ایجاد می کند .

چوب گردو در مقایسه با بلوط قرمز چگونه به نظر می رسد ؟

گردو قهوه ای تیره است ، در حالی که بلوط قرمز دارای رنگ مایل به قرمز روشن تا کمی تیره است که باعث می شود در بیشتر موارد به راحتی قابل تشخیص باشند .

ویژگی های چوب گردو ویژگی های چوب بلوط :

گردو : قهوه ای تیره / زرد بلوط : رنگ صورتی مایل به قرمز / قهوه ای روشن

گردو : بسیار بادوام / بلوط : بسیار بادوام

گردو : مقاوم در برابر پوسیدگی و هجوم حشرات / بلوط : مقاوم در برابر پوسیدگی و هجوم حشرات

گردو : سختی جانکا 1000 / بلوط : سختی جانکا +/- 1300

گردو : نیاز به تعمیر و نگهداری نیمه منظم دارد / بلوط : نیاز به تعمیر و نگهداری نیمه منظم دارد

گردو : قیمت متوسط تا گران / بلوط : بسته به در دسترس بودن

گردو : آسان برای کار / بلوط : آسان برای کار

گردو : برای استفاده بیرونی مناسب نیست / بلوط : می توان برای استفاده بیرونی با پایان بندی ( رنگ ) مناسب استفاده کرد

گردو : در قاره آمریکا ، اروپا و آسیا یافت می شود / بلوط : تقریباً منحصراً در ایالات متحده یافت می شود

گردو : دانه متراکم چوب / بلوط : دانه متراکم چوب

هر دو سنگین هستند .

بهترین کاربردها برای چوب بلوط و گردو چیست ؟

بحث رنگ بلوط در مقابل گردو اغلب این سوال را ایجاد می کند که کدام یک بهترین است ، اما در نهایت رنگ بلوط در مقابل گردو ( و به طور کلی بحث بلوط در برابر گردو ) اغلب به این می رسد که از این چوب ها برای چه می خواهید استفاده کنید . این چوب‌ ها ظاهری مشابه اما در نهایت کاملاً متفاوت دارند ، و به ندرت اتفاق می ‌افتد که یکی به جای دیگری استفاده شود ، بنابراین بیایید نگاهی بیندازیم که چه کاربردهایی برای هر کدام مناسب ‌تر است .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

کاربردهای چوب بلوط

بلوط یک گونه چوبی بسیار همه کاره است که صدها سال در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است . الگوی دانه بلوط نقش مهمی در استفاده از آن ایفا کرده است ، این امر به این دلیل است که اگرچه هنوز از نظر زیبایی ‌شناختی دلپذیر باقی می ‌ماند ، اما به طور کامل حواس بیننده را پرت نمی‌ کند که آن را به چوب ایده ‌آلی برای کاربردهای ساختمانی مانند نرده ‌های راه پله ، کف ‌پوش ، خود راه پله ‌ها و حتی پانل های سقف تبدیل می ‌کند .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

الگوی دانه بلوط تنها چیزی نیست که این چوب را به یک ماده عالی برای انتخاب تبدیل می کند . دانه های متراکم بلوط و مقاومت در برابر نیروهای خارجی دو مورد از دلایل مهمی است که این چوب را به ماده ایده آلی برای نازک کاری ، کابینت ، دکوراسیون ، قایق و حتی سلاح تبدیل می کند ! قیمت چوب بلوط آن را به چوبی با رده بالا برای اساساً هر تلاشی در صنعت چوب تبدیل می کند .

     نازک کاری

     کابینت

     دکوراسیون

     قایق ها

     سلاح

     هنر

     ساخت و ساز

     سقف سازی

     کفپوش

کاربردهای چوب گردو

ویژگی‌های چوب گردو آن را به همان اندازۀ بلوط همه کاره می ‌سازد ، اما قیمت و در دسترس بودن این چوب ، آن را برای صنعتگران روزمره غیرقابل دسترس می ‌سازد . این امر باعث شده است که چوب گردو در اثاثیه نسبتاً گران ‌قیمتی مورد استفاده قرار گیرد که به ‌ویژه در ایالات متحده ، قیمت بالایی دارند . همانطور که گفته شد ، اثاثیه های گردویی اغلب واقعاً خوب ساخته شده اند ، به خوبی پپایان بندی می شوند و برای حفظ ارزش و تاثیر زیبایی شناختی خود باید مرتباً نگهداری شوند .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

دقیقاً از چوب گردو برای چه استفاده می شود ؟ معمولاً از گردو برای دکوراسیون سفارشی به جای وسایل تولید انبوه استفاده می شود ، اگرچه استثناهایی وجود دارد . از گردو برای ایجاد تزیینات برای اتومبیل های گران قیمت ، کابینت ها ، کفپوش ها ، چارچوب های تخت ، میزهای آشپزخانه ، انبارهای سلاح گرم ، میزهای کنار تخت و حتی مجسمه ها استفاده می شود .

     دکوراسیون

     کابینت

     کنده کاری چوب

     کفپوش

     میزهای کنار تخت

هنگام انتخاب بین بلوط و گردو چه نکاتی را باید در نظر گرفت :

دانستن خواص هر چوب خوب است ، اما عوامل بیشتری وجود دارد که باید هنگام انتخاب بین این دو گونه چوب در نظر بگیرید . در ادامه تعدادی از متداول ترین سوالاتی که هنگام در نظر گرفتن چوب بلوط یا گردو برای قطعه کار پرسیده می شود ، را آورده ایم .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه چوب بلوط و چوب گردو

کدام چوب بهتر رنگ آمیزی می شود ؟

اگرچه این گونه‌ های چوبی دارای دانه ‌های چوبی محکمی هستند ، اما در مقایسه با سایر گونه‌ های چوب سخت در کلاس خود به خوبی رنگ می‌ گیرند . بسیار نادر است که هر یک از این گونه ‌های چوبی را ببینیم که رنگ شوند ، اگرچه رنگ ‌های طبیعی آن‌ ها در ابتدا خیره ‌کننده است ، به علاوه احتمالاً آنها را به دلیل زیبایی و حس طبیعی خود انتخاب کرده ‌اید ، که هر دوی آنها با استفاده از لکه چوب تغییر می ‌کنند .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
رنگ کاری و رنگ کردن چوب

وقتی با یک رنگ معمولی مبتنی بر روغن رنگ می ‌شوند ، هر دوی این چوب ‌ها تیره ‌تر می ‌شوند  ، اما این بستگی به رنگی دارد که انتخاب می ‌کنید . ما توصیه نمی کنیم این چوب ها را با رنگ اشباع کنید ، زیرا اگر در یک زمان لکه بیش از حد اضافه شود ، تمایل به خراب شدن دارند . در عوض ، این چوب ها را به صورت مرحله ای  رنگ کنید ، اجازه دهید هر لایه قبل از اضافه کردن لایه بعدی خشک شود .

کدام چوب ارزان تر است ؟

بلوط نسبت به گردو بسیار ارزانتر است . بلوط در ایالات متحده به وفور یافت می شود و هر جنس از درخت بلوط برای کاربردهای مختلف در صنایع چوبی و ساختمانی رشد و برداشت می شود ، به همین دلیل بسیار ارزان است . درختان بلوط معمولاً بزرگتر از درختان گردو نیز هستند ، به این معنی که از یک درخت ، تخته بسیار بیشتری دریافت می کنید .

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
مقایسه قیمت چوب بلوط و چوب گردو

از طرف دیگر چوب گردو می تواند واقعاً گران باشد ، به خصوص اگر می خواهید از یک جنس بسیار کمیاب از بلوط استفاده کنید . به همین دلیل است که به اندازه چوب ‌هایی مانند بلوط و کاج که معمولاً در محدوده قیمتی یکسانی قرار دارند ( کمتر یا بیشتر ) از آن استفاده نمی ‌شود . برای اینکه بدانید چقدر چوب گردو درجه یک است ، اغلب برای ایجاد قطعات تزئینی در وسایل نقلیه مانند رولز رویس و بنتلی استفاده می شود .

تمیز کردن کدام چوب راحت تر است ؟

هنگام انتخاب چوب برای دکوراسیون خود ، به راحتی می توانید درگیر ظاهر تخته های مختلف شوید ، در حالی که کاملا فراموش می کنید که در آینده باید این سطوح را هم تمیز کنید و هم نگهداری کنید . با این حال ، تمیز کردن و نگهداری از کدام یک از این چوب ها در طولانی مدت راحت تر است ؟

مقایسه چوب بلوط و چوب گردو
تمیز کردن چوب گردو و چوب بلوط

با توجه به اینکه هر دو چوب بلوط و گردو دانه بندی محکمی دارند و از نظر بافت بسیار صاف هستند ، نگهداری از آنها نسبتاً آسان است . در حالی که اکثر صاحبان دکوراسیون بلوط و / یا گردو تمایل دارند آنها را برای حفظ بافتشان مهر و موم نکنند ، این امر می تواند دفعات نیاز به تمیز کردن و /  یا نگهداری دکوراسیون شما را تا حد زیادی کاهش دهد .

اکنون که می ‌دانید چوب بلوط و گردو چیست ، برای چه استفاده می ‌شود ، برخی از نقاط قوت و ضعف آن‌ ها ، و همچنین اینکه کدامیک ارزان‌ تر است و تمیز کردن / نگهداری آسان ‌تر است ، وقت آن است که چوب مورد نظر خود را برای دکوراسیون خانه تان انتخاب کنید . به یاد داشته باشید که با دقت انتخاب کنید و هنگام انتخاب ، کاربرد و همچنین زیبایی شناسی مورد نظر خود را در نظر بگیرید .

سوالات متداول

هنگام انتخاب گردو در مقابل چوب گردو سیاه چه نکاتی را باید در نظر بگیرم ؟

وقتی مردم درباره گردو در مقابل چوب گردو سیاه صحبت می کنند ، در واقع در مورد گردو انگلیسی و گردو صحبت می کنند . این گونه ‌های چوبی رایج ‌ترین گونه ‌های گردو هستند که در اطراف مورد استفاده قرار می ‌گیرند ، و در حالی که دارای تفاوت ‌هایی هستند ، ویژگی‌ ها و تحمل‌ شان در برابر حوادث تقریباً یکسان است .

رنگ طبیعی چوب گردو چیست ؟

گونه های زیادی از چوب گردو در سرتاسر دنیا وجود دارد ، اما رایج ترین گونه چوب گردو ، چوب گردو سیاه است . چوب گردو سیاه دارای چوبی به رنگ قهوه ای تیره با چوب صنوبر روشن تر است . این چوب تقریباً همیشه دارای دانه بندی مستقیم است و می توان از آن برای دکوراسیونی خیره کننده بصری استفاده کرد .

آیا بلوط چوب خوبی است ؟

چوب بلوط با توجه به کاربردهایی که معمولاً در آن مورد استفاده قرار می گیرد ، از نظر عینی ، چوب خوبی است . چوب بلوط چوبی با دانه بندی محکم است که آن را محکم ، بادوام ، سنگین و مقاوم در برابر مواردی مانند رطوبت ، پوسیدگی ، هجوم حشرات و کپک می کند .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کاربردی : چوب گردو ، چوب بلوط ، طراحی چوب بلوط ، کابینت چوب گردو ، دکوراسیون چوب بلوط

منبع : woodhappen.com


مطالب مرتبط با موضوع معرفی انواع چوب :

 • چوب رابروود چیست ؟
  چوب رابروود، که به عنوان چوب لاستیکی نیز شناخته می شود، نوعی چوب سخت با چگالی متوسط است که از درخت Hevea brasiliensis به دست می آید
 • معرفی انواع چوب های ساج + قیمت
  چوب ساج یکی از شناخته شده ترین و پرکاربردترین چوب های جهان است. این چوب از درختان ساج که بومی مناطق گرمسیری آسیا هستند، به دست می آید
 • چوب سدر چیست و نکاتی درباره رنگ کاری چوب
  سدر در طول سال ها به عنوان چوب غیر قابل رنگ آمیزی شهرت پیدا کرده است . این قابل درک است با توجه به اینکه چوبی سخت و بسیار متراکم است که به دلیل منافذ فشرده اش تمایل به رد رنگ دارد .
 • تفاوت اصلی بین چوب نرم و چوب سخت
  چوب‌های نرمی مانند صنوبر لبه دار، صنوبر داگ، SPF و کاج زرد جنوبی، و چوب‌های سخت مانند بلوط، ماهون و چوب سرخ سنگ بنای صنعت چوب هستند
 • چوب چهار تراش 1.6*10*300 سانت
  در این مقاله به بررسی و معرفی ابعاد چوب چهار تراش کاج روسی با ابعاد 1.6 * 9 * 300 سانتی متر می‌پردازیم. خرید و براورد قیمت انواع چوب چهار تراش
 • معرفی چوب میرانته ( لاوان )
  چوب مرانتی به طور معمول قهوه ای مایل به قرمز یا ارغوانی تیره است. معمولاً با وجود رگه های رزین سفید.

WhatsApp us