کاربرد چوب در بخش‌های مختلف:

چوب یک قسمت گیاهی است که دارای کاربردهای چند منظوره است و غیرممکن است بتوان نقش آن در زندگی روزمره را انکار کرد. از زمان باستان چوب توسط انسان استفاده می‌شده است و این استفاده در تمدن امروز باقی مانده است.چند مورد از کاربردهای چوب در زیر ذکر شده است.

ایستگاه نرده CNC
ایستگاه نرده CNC

1.ساخت و نرده:

  *ساخت خانه:

در دوره‌های اولیه استفاده از چوب در ساخت و سازهای یک صحنه معمولی بود و این هنوز هم در قرن بیست و یکم دنبال می‌شود. در مناطق مختلف دنیا در ساخت خانه‌ها از چوب معمولا در مصارفی مانند کف پوشف قاب، درب و پنجره به دلیل استحکام و کیفیت داخلی استفاده می‌شود.

سازه های جالب صنایع چوب
کلبه چوبی , سازه های جالب صنایع چوب

برای مثال چوب گردو به طور عمده در پاکستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب ساج در جنوب آسیا و در کشوری مانند بنگلادش به وفور استفاده می‌شود. از چوب درخت گل آفتاب گردان برای ریخته گیری استفاده می‌شود.

*نرده‌ها و باغچه‌های تزئینی:

در سیستم دکوراسیون مدرن از چوب‌هایی برای ساختن نرده و طرح‌های ساده برای باغبانی مصنوعی در داخل خانه یا سقف استفاده می‌شود.

نرده چوبی , حصار
نرده چوبی , حصار

2.موارد مصرف خانگی:

  * ظروف:

ظروف ساخته شده از چوب به جای پلاستیک و فولاد و آهن نمادی از ظرافت و زیبایی هستند که زیبایی و جذابیت بخش ‌های مختلف خانه را افزایش می‌دهند .به طور مثال چوب گردوی سیاه در غرب کشور به طور عمده برای لوازم خانگی استفاده می‌شود.

صفحات فینگر جوینت
ظروف چوبی ساخته شده از فینگر جوینت

  *ابزار دستی:

دسته ی بیشتر ابزار های دستی از چوب ساخته میشود. این دسته ها هنگام استفاده از وسایل آشپزخانه در برابر گرما مقاومت دارند و درهنگام استفاده از برق رسانایی بالایی نخواهند داشت.

3. صنعت و هنر:

  *آثار هنری:

گره چینی و منبت با چوب در ساخت یک درب چوبی
گره چینی و منبت با چوب در ساخت یک درب چوبی

برای آثار هنری مانند مجسمه‌ها، حجاری‌ها و ساخت اشیا تزئینی از چوب استفاده فراوان می شود. فریم های تابلو هنر در اغلب موارد از چوب ساخته میشود.

چوب به عنوان یک وسیله هنری باستانی و معاصر برای ساخت انواع مجسمه، صنایع دستی و اشیا کاربردی هنر استفاده می‌شود. طیف گسترده ای از انواع چوب در ایجاد اشیا هنری مورد استفاده قرار گرفته است. تخته‌های چوبی با رنگ‌های طبیعی و خاص در تهیه آثار هنری به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد.

از آن‌جا که کره زمین حاوی بیش از یک تریلیون چوب است، از آن به عنوان یک منبع آسان و قابل دسترس برای هنرمندان و صنعتگران استفاده می‌شود. چوب از نظر تاریخی یک ماده اساسی برای انسان‌هایی بوده که از ان برای ساختن برخی از اولین سازه‌ها و پناهگاه‌های جهان استفاده کرده‌اند. جای تعجب نیست که چوب همچنان یک عنصر حیاتی در معماری محسوب می‌شود.

تا اواخر قرن نوزدهم چوب جزیی از ساختارهای اصلی قایق‌ها و کشتی‌ها تلقی میشد. چوب از زمان‌های قدیم برای ساختن مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از بهترین قطعات چوبی از دوره‌های مختلف تاریخی در موزه‌ها و گالری‌های جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. برای ایجاد آثار استادانه از هنرهای چوبی مهارت‌هایی در زمینه‌های نجاری لازم است که این نجاران برای دست یابی به سازه‌های هنری از فنون و تکنیک‌ها و ابزارهای خاص استفاده می‌کنند.

چوب نرم و چوب سخت هر دو دارای ویژگی‌هایی هستند که بتوان از آن‌ها در خلق آثار هنری در منبت کاری، نجاری و حکاکی استفاده کرد. چوب هم‌چنین به عنوان یک رسانه مهم در هنر‌های زیبا و هم‌چنین هنرهای عامیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسیاری از استادان اولیه کارهای بزرگ خود را روی چوب نقاشی می‌کردند. صنعتگران و طراحانی که با چوب کار می‌کنند به هنر خود متکی هستند تا به طور موثر با یک نوع چوب انتخاب شده کار کنند. چوب ممکن است براساس استحکام، دوام، دانه و رنگ و هم چنین خصوصیات خاص آن در ارتباط بایک شکل هنری انتخاب شود.

  *ساز موسیقی:

سازهای موسیقی مانند پیانو، ویولون، درامز، فلوت، گیتار و تعدادی دیگر از سازهای موسیقی دیگر برای ساخت یک آهنگ کامل به چوب احتیاج دارند. به عنوان مثال چوب ماهون یا ماهوگان، چوب افرا و چوب خاکستر برای ساخت انواع گیتار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چوب سرخ- چوب بلسان بنفش و گیتار ساخته شده از آن
چوب سرخ- چوب بلسان بنفش و گیتار ساخته شده از آن

4.تجهیزات ورزشی:

  *اسباب بازی‌های چوبی:

این اسباب بازی‌ها برای افراد اگاه به سلامت نسبت به اسباب بازی‌های پلاستیکی ترجیح داده می‌شوند. پلاستیک چیزی نیست جز ترکیبی از مواد شیمایی که برای سلامت کودکان خطرناک است.کریکت، هاکی، بیلیارد، تنیس روی میز و … به طور عمده از چوب ساخته می‌شوند.

اسباب بازی و لوازم اتاق کودک , وسایل تزیینی اتاق کودک
میز و صندلی چوبی کودک

 در  ساخت اسباب بازی، سازها و تجهیزات ورزشی مدت‌هاست که از چوب برای دستگیره‌ها و قطعات اصلی استفاده می‌کنند.

5.استفاده تجاری:

  *مبلمان:

درحال حاضر بازار مبلمان بسیار سودآور است. هیچ کس نمی‌‌تواند تقاضای مبلمان چوبی را انکار کند زیرا این امر نشانه اشرافیت از زمان باستان است.

برای مثال از چوب درخت گردو، ماهون و درخت انبه برای ساخت انواع مبلمان به خصوص در آسیا استفاده می‌شود.

  *کشتی سازی:

کشتی نوح
کشتی نوح

کشتی ها و قایق‌‌های ماهیگیری روستایی از چوب ساخته می‌شوند. برای ساخت آن‌ها چوب از مهم ترین مصالح محسوب می‌شود. در گذشته اغلب چوب‌های نرم مانند انبه و ساج برای صنعت کشتی سازی مورد استفاده قرار میگرفت اما امرزه درختانی مانند سرو و بلوط سفید به دلیل خاصیت ضد آب بودن برای این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  *سوخت:

نگه‌داری هیزم
نگه‌داری هیزم

چوب یک منبع انرژ قدیمی در سراسر جهان است.قبل از اکتشاف بنزین، چوب منبع سوخت اصلی ما بوده است. به طور کلی از چوب خاک اره و ذغال به عنوان منبع انرژی قدیمی استفاده می‌کنند. معمولا در این بخش از چوب گیاهان و درختان ارزان استفاده می‌شود.

  *دیگر موارد:

برخی از لوازم مانند مدادهای کاغذی از چوب ساخته می‌شوند. خمیر چوب برای تهیه کاغذ استفاده می‌شود.

برای مثال در گذشته از درختان پاپیروس برای تهیه کاغذ استفاده می‌شده است.

مطالب مرتبط با موضوع چوب :

با تشکر از توجه شما

WhatsApp chat