تفاوت درب ها در چیست ؟  درب ام دی اف مقابل تخته سه لا

مقایسه ام دی اف و تخته سه لایی

اگرچه ممکن است درب ها در کنار یکدیگر در یک راهرو در فروشگاه لوازم خانگی قرار بگیرند ، اما بعد از انتخاب شما قابل تعویض نیستند . با سنجیدن این تفاوت های کلیدی ، مشخص کنید کدامیک از درب ها در پروژه شما بهتر کار می کند .

درب ام دی اف مقابل تخته سه لا
درب ام دی اف مقابل تخته سه لا

در حالی که مطابقت با زیبایی طبیعی چوب جامد ( تمام چوب ) دشوار است ، این درب یک گزینه غیرقابل انکار و گران است . خوشبختانه ، برای بسیاری از پروژه ها ، دو جایگزین اصلی – تخته فیبر با چگالی متوسط ​​( MDF ) و تخته چندلا – هزینه کم تری دارند ، اما برای طیف گسترده‌ ای از پروژه‌ ها ، از جمله دکوراسیون ، کابینت ، قفسه ، و . . . پایه ‌های تزیینی مانند کاور . با این حال ، انتخاب مواد مناسب (MDF  در مقابل تخته سه لا ) برای پروژه شما می تواند یک معما باشد .

در سطح ، هر دو MDF و تخته سه لا حاوی چوب واقعی هستند اما به شکل نهایی خود مهندسی شده اند . MDF با الیاف چوب سخت و نرم شروع می شود که با رزین های مختلف به هم چسبانده می شوند و سپس تحت حرارت و فشار زیاد قرار می گیرند تا پانل ها را تشکیل دهند . تخته سه لا تحت فرآیند مشابهی قرار می گیرد ، اما به جای الیاف چوب ، با لایه های بسیار نازک چوب از کنده های پوست کن شروع می شود . در یک فروشگاه لوازم خانگی با جعبه بزرگ ، هر دو را به شکل ورق با ضخامت ها و درجه های مختلف خواهید یافت – هر چه درجه بالاتر باشد ، قیمت بالاتر است .

در حالی که ممکن است مشابه به نظر برسند ، این دو کامپوزیت چوبی محبوب قابل تعویض نیستند . هر دو بر اساس ساختارشان نقاط قوت و ضعف خود را دارند . برای کمک به شما در تصمیم گیری بین آنها ، ما تفاوت های اصلی آنها را در دسته بندی هایی که برای افراد معمولی که خودشان کار را انجام می دهند مهم است ، بررسی کرده ایم .

به طور کلی ام دی اف ارزان تر از تخته سه لا است .

در حالی که قیمت به ضخامت و درجه مواد بستگی دارد ، به طور کلی ، ام دی اف هزینه کم تری نسبت به تخته سه لا دارد . اگر هیچ عامل دیگری وجود نداشته باشد که شما را به سمت یک ماده بر ماده دیگر سوق دهد ، و شما تنها به دنبال یافتن بهترین نتیجه هستید ، MDF برنده جنگ قیمت ها است .

درب ام دی اف مقابل تخته سه لا
درب ام دی اف مقابل تخته سه لا

تخته سه لا بیشتر شبیه چوب واقعی است .

از آنجایی که تخته سه لا با نوارهای چوبی ساخته می شود ، سطوح آن بهتر از ام دی اف ظاهری جامد به خود می گیرد . درجات بالاتر تخته سه لا صاف و کاملاً جذاب هستند ، با دانه های فراوان ، اما هیچ یک از گره های آن نمی توانند چوب جامد را خراب کنند . در مقابل ، ام دی اف ، دانه بندی ندارد ، به اندازه تخته سه لا صاف نیست و الیاف چوب فشرده اش مشخص است .

وزن ام دی اف بیشتر از تخته سه لا است .

از آنجایی که MDF کمی متراکم تر از تخته سه لا است ، وزن ام دی اف بسیار بیشتر است . اگر نیاز به بلند کردن ، نگه داشتن یا بستن پانل ها در محل یا ساختن چیزی که نیاز به دسترسی بالایی دارد ، داشته باشید مانند قفسه های مرتفع ، این می تواند یک مشکل اساسی باشد .

وقتی صحبت از استحکام به میان می آید ، تخته سه لا برنده است .

ام دی اف ماده نرم تری نسبت به تخته سه لا است و تحت فشار ، تمایل به افتادگی یا شکافتن دارد . به همین دلیل است که اگر می خواهید از آن برای ساخت قفسه یا سایر دکوراسیون تحمل وزن استفاده کنید ، تقویت آن مهم است . تخته سه لا همچنین انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ام دی اف دارد ، بنابراین می توانید به آرامی آن را خم کنید تا منحنی ایجاد کنید . به علاوه ، تخته سه لا منبسط ، منقبض یا تاب نمی ‌خورد ، حتی در دمای شدید .

MDF هنگام برش گرد و غبار بیشتری ایجاد می کند .

MDF به دلیل ساختاری که دارد هنگام برش خاک اره بسیار بیشتری نسبت به تخته سه لا ایجاد می کند ، بنابراین باید در مورد کار در یک منطقه با تهویه مناسب و استفاده از ماسک تنفسی یا سایر ماسک ها و عینک های محافظ احتیاط بیشتری داشته باشید .

درب ام دی اف مقابل تخته سه لا
درب ام دی اف مقابل تخته سه لا

برش MDF آسان است ، حتی در امتداد لبه ها .

آیا قصد دارید یک قسمت از دکوراسیون ، قاب یا درب کابینت را با تزئینات اسکرول شده درست کنید ؟ پس انتخاب ام دی اف شما را خوشحال خواهد کرد .  به دلیل عدم دانه بندی و نرمی آن ، ام دی اف به راحتی برش داده می شود و در امتداد لبه ها خرد نمی شود یا ترک نمی خورد ، حتی اگر منحنی ها ، زوایای تیز یا برآمدگی ها را حک کنید . در مقابل ، به دلیل ساختار انباشته آن ، لبه های تخته سه لا خشن هستند و برای منحنی ها یا برش های فانتزی مناسب نیستند . حتی برش‌ های مستقیم نیز می ‌توانند لبه‌ های ناهموار را نشان دهند ، اما نکات ما برای برش تخته سه لا می ‌تواند از این عیوب جلوگیری کند .

شما باید لبه های تخته سه لا را پایان بندی کنید .

به لبه یک تکه تخته سه لا نگاه کنید ، لایه های نازکی را خواهید دید که برای ایجاد آن استفاده شده است . این بدان معناست که اگر پروژه خود با تخته سه لا ساخته شده باشد ، معمولاً یا با نوار لبه یا قالب گیری ، باید لبه های در معرض دید پروژه خود را تکمیل کنید . این مشکل با ام دی اف وجود نخواهد داشت ، زیرا لایه ها را در لبه ها نشان نمی دهد .

ام دی اف به خوبی رنگ می شود ، در حالی که تخته سه لا برای لکه ها بیشتر مناسب است .

این یکی از سوالات اولیه هنگام وزن کردن MDF در مقابل تخته سه لا است : آیا قصد دارید پروژه تمام شده را لکه کنید یا آن را رنگ آمیزی کنید ؟ ام دی اف ، با سطح صاف و فاقد دانه بندی ، رنگ را مانند روغن می گیرد – اگرچه برای بهترین پرداخت ، با یک لایه پرایمر بر پایه روغن شروع کنید . در حالی که شما می توانید تخته سه لا را لکه کنید ، تخته سه لا درجه بالاتر به دلیل دانه بندی و روکش چوب جامد مانند آن ، با لکه عالی به نظر می رسد.

پیچ ها بهتر در تخته سه لا محکم می شوند .

از آنجایی که ام ‌دی ‌اف نرم است ، پیچ ‌ها را خیلی خوب نمی‌ بندد . بنابراین اگر پروژه شما شامل پیچ ها یا میخ های زیادی است ، تخته سه لا انتخاب بهتری است . با این حال ، اگر می خواهید بست ها را به لبه چوب بچسبانید یا میخ کنید ، توجه داشته باشید که تخته سه لا بیشتر از ام دی اف در معرض پارگی یا شکافتن در لبه ها است .

ام دی اف در مقابل تخته سه لا : انتخاب چوب مناسب برای پروژه شما چیست ؟

درب ام دی اف مقابل تخته سه لا
درب ام دی اف مقابل تخته سه لا

تخته سه لا بهترین انتخاب برای پروژه های فضای باز است .

اگر در حال ساخت دکوراسیون برای حیاط خود هستید یا هر نوع پروژه ای را برای فضای باز برنامه ریزی می کنید ، تخته سه لا انتخاب بهتری است . ام دی اف تمایل دارد خیلی راحت تر از تخته سه لا آب را جذب کند و بعد از خیس شدن تاب می خورد و متورم می شود . در حالی که آب در نهایت می تواند به تخته سه لا آسیب کمی برساند ، به طور کلی متوجه خواهید شد که تخته سه لا در فضای باز به خوبی مقاومت می کند .

هر دو تخته سه لا و ام دی اف تمایل به انتشار VOC و فرمالدئید دارند .

هر دو مواد فرمالدئید خارج از گاز و ترکیبات آلی فرار (VOCs) که تحریک کننده ریه و سیستم عصبی هستند . با این حال ، تخته سه لا بدون فرمالدئید در دسترس است ، اگرچه گران تر از تخته سه لا معمولی است . رنگ آمیزی ، بتونه کاری ، آب بندی ، یا رنگ کردن ام دی اف یا تخته سه لا به کاهش مشکل کمک می کند ، اما به طور کلی آن را از بین نمی برد .

نتیجه نهایی : نوع پروژه ، تصمیم شما را راهنمایی می کند ، ام دی اف در مقابل تخته سه لا .

تخته سه لا و ام دی اف مواد مفیدی برای بسیاری از پروژه های خانگی در اطراف خانه هستند . با این حال ، به عنوان یک قاعده کلی ، ام دی اف انتخاب بهتری برای دکوراسیون داخلی یا استفاده های تزئینی است ، به خصوص اگر می خواهید تزئینات یا طرح های حکاکی شده پیچیده را برش دهید و برای نقاشی پروژه تمام شده برنامه ریزی کنید . تخته سه لا برای استفاده در فضای باز ، برای قاب بندی دیوارها یا کف ساختمان ، برای ساخت کابینت آشپزخانه یا حمام ، و برای پروژه هایی که نیاز به منحنی دارند بسیار عالی است .

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

کلمات کلیدی : درب چوبی درب MDF درب تخته شه لا آشپزخانه های باز


مطالب مرتبط با موضوع مقایسه چوب ها :

WhatsApp us