چوب واقعی در مقابل ام دی اف

مقایسه چوب راش و چوب بلوط
مقایسه چوب راش و چوب بلوط

تفاوت اصلی بین چوب واقعی و ام دی اف این است که تخته فیبر با چگالی متوسط ​​(MDF  ) مهندسی شده است در حالی که چوب واقعی یک محصول طبیعی است .

آیا چوب واقعی همیشه بهتر از ام دی اف است ؟ این سوالی است که همیشه می شنویم . پاسخ « لزوماً نه » است . در برخی شرایط ، چوب واقعی عملکرد بهتری دارد و در برخی شرایط دیگر ، ام دی اف می تواند از چوب واقعی بهتر عمل کند .

مزایای چوب واقعی :

چوب واقعی چندین مزیت جذاب دارد ، قوی و زیباست ، همچنین کاملا بادوام است . به دلیل کیفیت برتر ، پتانسیل استفاده برای چندین نسل را ارائه می دهد .

اما چوب واقعی زمانی که در معرض تغییرات دما و رطوبت قرار می گیرد ، تمایل به انقباض یا انبساط دارد . اگر نتوانید گرما یا رطوبت را کنترل کنید ، درب ها ، قاب پنجره ها و صفحات ساخته شده از چوب واقعی ممکن است ترک بخورند ، منقبض شوند یا پیچ بخورند .

مزایای تخته فیبر با چگالی متوسط ( MDF ) :

تخته فیبر با چگالی متوسط ​​(MDF  ) حداقل در برخی مناطق بسیار بهتر از چوب واقعی عمل می کند . این یک ماده کامپوزیت با کیفیت بالا است . ام دی اف از رزین و الیاف چوب بازیافتی ساخته شده است . برای تولید ورقه های متراکم که در هر شرایط آب و هوایی پایدار می مانند ، فشار داده می شود . ام دی اف بهتر از چوب جامد می تواند تغییرات رطوبت و گرما را تحمل کند . هنگامی که رطوبت و درجه حرارت بالا و پایین می رود ، چوب واقعی منبسط و منقبض می شود . در نتیجه کابینت ها، درب ها و پانل های ساخته شده از چوب واقعی نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری دارند .

در مناطقی مانند حمام که رطوبت هوا زیاد است ، چوب واقعی مناسب نیست . اگر حمام شما رطوبت بالایی دارد ، باید تهویه آن را بهبود ببخشید یا از کابینت ها و روشویی های ساخته شده از محصولات ام دی اف مقاوم در برابر آب استفاده کنید .

ام دی اف همچنین در ساخت درب های کابینت رنگ شده بهتر از چوب جامد عمل می کند . همچنین بر خلاف چوب واقعی ، در پانل های بزرگ تر 5 فوت در 12 پا موجود است .

پانل ام دی اف هیچ دانه ای روی سطح خود ندارد . بنابراین وقتی از ام دی اف استفاده می کنید ، مشکل ریزش دانه های چوب از طریق رنگ ایجاد نمی شود . زمانی که از چوب واقعی استفاده می کنید این مشکل می تواند وجود باشد .

هزینه یکی دیگر از موارد قابل توجه است . ام دی اف بسیار ارزان تر از چوب واقعی است ، همچنین به راحتی در دسترس است . هنگامی که از چوب جامد برای پروژه های خود استفاده می کنید ، باید بیشتر خریداری کنید زیرا باید قطعات دارای گره و ترک را از بین ببرید اما زمانی که از ام دی اف استفاده می کنید این مشکل پیش نمی آید . همچنین ام ‌دی ‌اف در ورقه ‌بندی و تخته‌ های مهره ‌ای که از ورق ‌های بزرگ استفاده می‌ شود ، مقرون به صرفه ‌تر است .

ام دی اف از مخلوطی از موم ، مواد جامد چوب و رزین تشکیل شده است که تحت فشار و دمای بالا به هم فشرده می شوند تا محصولی یکنواخت مانند چوب تولید کنند . اساساً خاک اره است که با چسب به هم چسبیده است .

اگر تصمیم دارید از ام دی اف برای پروژه های خود استفاده کنید ، مطمئن شوید که انواعی را انتخاب می کنید که حاوی فرمالدئید نیستند که به عنوان یک ماده سرطان زا برای انسان شناخته می شود . از انتشار ذرات ریز MDF در هوا در هنگام برش یا سنباده باید اجتناب شود .

همه محصولات ام دی اف حاوی فرمالدئید نیستند . شما به راحتی می توانید محصولات ام دی اف را بیابید که واجد شرایط گواهینامه های خانه سبز مانند استاندارد ملی ساختمان سبز و LEED هستند .

چوب واقعی چندین مزیت دارد . با نگهداری مناسب می تواند چندین دهه یا حتی قرن ها دوام بیاورد . همچنین چوب جامد یک حس کلاسیک به مبلمان شما می بخشد ، اگر می توانید آن را بپردازید و به نگهداری آن اهمیت می دهید ، احتمالاً دلیلی برای جستجوی جایگزین ندارید . با این حال ، هنوز مناطقی وجود دارد که در آن چوب واقعی توصیه نمی شود که حمام شما یکی از آنهاست .

برای بهترین کابینت آشپزخانه یا حمام سفارشی با ما تماس بگیرید . کابینت سازان ما می توانند کابینت ها را از صفر تا صد برای شما بسازند ، یا کابینت های فعلی شما را مجدداً تعمیر ، تعویض ، رنگ آمیزی یا بازسازی کنند .

نویسنده : فیروزه پاکزاد

کلمات کلیدی : کابینت چوبی MDF چوب طبیعی چوب


مطالب مرتبط با موضوع مقایسه چوب ها :

WhatsApp us