مزایا و معایب تخته فیبر با چگالی متوسط ​​چیست ؟

شلف و طبقه ساخته شده از ورق ام دی اف
شلف و طبقه ساخته شده از ورق ام دی اف

تخته فیبر با چگالی متوسط ​​نوعی محصول چوب کامپوزیت است . بسیاری از افراد از آن با عنوان MDF یاد می کنند . از باقیمانده چوب برای ساخت تخته MDF استفاده می شود . این در مقیاس وسیع در ساخت مبلمان مسکونی و ساخت و ساز تجاری استفاده می شود.  MDF مقرون به صرفه است و هزینه ای جزئی تر از قیمت چوب طبیعی دارد . بنابراین ، جایگزین ارزان تری برای چوب طبیعی است . شما بدون صرف هزینه برای چوب اصل ، می توانید با MDF ظاهر طبیعی چوب را داشته باشید.  MDF  متناسب با بودجه اکثر مردم است . اگر با چوب MDF آشنایی ندارید ، شما را در مورد چگونگی ، ساخت MDF و مزایا و معایب الیاف تخته با تراکم متوسط ​​ که در این مقاله آورده ایم ، اشنا خواهیم کرد .

مزایای چوب MDF

  MDF برای مردم عادی ارزش اقتصادی دارد ، زیرا ارزان و مقرون به صرفه تر از چوب است . بنابراین ، خرید آن در دسترس همه است . معمولاً می توانید MDF را با کسری از هزینۀ خرید چوب واقعی خریداری کنید . با انتخاب استفاده از تخته فیبر با تراکم متوسط ​​در مناطق خاصی از خانه ، می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کرده و از آن برای کارهای دیگر استفاده کنید . این امر در مورد بودجۀ پروژۀ شما انعطاف پذیری زیادی را برای شما فراهم می کند . در ساختِ این چوب 100٪  از مواد بازیافتی استفاده می شود ، به این معنی است که هیچ درختی قطع نمی شود ، بنابراین سازگار با محیط زیست است .

MDF به راحتی رنگ می شود و شکل گیری آن از چوب جامد آسان تر است . پردازش MDF آسان است . انواع رنگ را می توان به طور مساوی بر روی MDF پوشاند ، این چوب یک بستر ارجح برای اثربخشی رنگ است .

 MDF محصولی مهندسی شده است . از این رو ، هیچ دانه ای ندارد.  MDF  گره هایی ندارد که بتواند سطح یک قطعه را لکه دار کند یا اجزای سازه را با مشکل روبرو کند . به همین دلیل برش و حفاری آن بدون خطر و ایجاد صدمه آسان است . همچنین تراکم آن باعث شده برای ماشین آلات مناسب باشد .

  MDF در برابر موریانه ها و سایر حشرات مقاوم است ، به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت آن در طی مراحل ساخت می تواند یک گزینه بی نظیر باشد .   MDF برخلاف محصولات چوبی طبیعی مانند درب در گرما و رطوبت از بین نمی رود . شکل دادن به MDF از شکل دادن به چوب جامد راحت تر است ، و کار برشکاری و تراشکاری ، طراحی دقیق تر را آسان تر می کند . روکش های چوبی و لمینت ها به راحتی می تواند به MDF متصل شود تا ظاهر طبیعی چوبی به آن بدهد ، بنابراین بدون اینکه در ظاهر چوب طبیعی خدشه ای ایجاد کند ، می تواند جایگزین خوبی برای چوب طبیعی باشد .

معایب چوب MDF

در ساختِ MDF ممکن است مقادیر کمی از فرمالدئید از گاز خارج شود ، هرچند که این امر تا پایان روند ساخت تا حد زیادی از بین رفته است . چوب MDF که رنگ شده باشد از نظر سلامتی مقاوم تر از چوبِ رنگ نشده است ، پس به میزان قابل توجهی از خطرات وارده به آن کاسته می شود . MDF  در صورت لمس آب می تواند متورم شود.  MDF  سریع تر از چوب آب را جذب می کند ، و MDF  نیاز به نگهداری زیادی دارد – پس اگر MDF تراش خورده یا ترک خورده باشد ، نمی توانید آن را به راحتی ترمیم یا پوشش دهید . مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت MDF باعث می شود تا این چوب را نسبت به چوب های دیگر در رده پایین تری از کیفیت برای کودکان تقسیم بندی کرد .

 MDF در مقایسه با چوب طبیعی ضعیف تر است و برای مقاومت در برابر فشار شدید طراحی نشده است . تحت خطرات شدید مستعد ترک خوردگی یا شکاف است . طول عمر مبلمان ساخته شده از MDF در مقایسه با مبلمان چوبی طبیعی پایین تر است . MDF خیلی گره و پیچ نمی خورد . چکش زدن میخ در تخته MDF کار سختی است و زمان زیادی می برد . برای اتصال قطعات MDF به هم از میخ و پیچ استفاده کنید . با این وجود ، به دلیل استحکام آن ، چوب ممکن است شکافته شود و اتصال دهنده ها خوب چوب را نگه ندارد . برای جلوگیری از این اتفاق همیشه سوراخ های مهره و پیچ را قبل از سوراخکاری قرار دهید .  گرد و غبار تولید شده در هنگام ساخت   MDF  برای تنفس بسیار مضر است . هیچ چوب طبیعی در چوب MDF وجود ندارد .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : تخته فیبر با چگالی متوسط چیست ، مزایا و معایب تخته فیبر با چگالی متوسط

مطالب مرتبط با موضوع ام دی اف :

WhatsApp us