آیا می توانید ام دی اف را رنگ کنید ؟

نکاتی برای رنگ بندی چوب مهندسی شده

به لطف پیشرفت ‌های فناوری و ارزان ‌تر شدن فرآیندهای تولید ، تعداد زیادی مواد برای انتخاب وجود دارد .

این امر به ویژه در مورد پروژه های صنایع چوبی صدق می کند ، زیرا ظهور چوب های مهندسی شده و مواد کاملاً مصنوعی ، مواد ساختمانی فراوانی در اختیار ما قرار گرفته است . یکی از محبوب ‌ترین چوب ‌های مهندسی شده که تا به امروز مورد استفاده قرار می ‌گیرد ، MDF است ، و با توجه به قیمت ، دوام و در دسترس بودن آن ، این محبوبیت تعجبی ندارد . با توجه به آنچه گفته شد ، بیایید نگاهی بیندازیم که ام دی اف چیست ، برای چه استفاده می شود و اینکه آیا می توانید چوب ام دی اف را رنگ کنید یا خیر .

تخته ام دی اف چیست ؟

ام دی اف چیست ؟

MDF مخفف تخته فیبر با چگالی متوسط است . این چوب یکی از بسیار موادی است که به عنوان ” چوب های مهندسی شده ” شناخته شده است . چوب های مهندسی شده ، برخلاف تخته های تمام چوب که مستقیماً از درخت برداشت می کنند ، از مواد مختلفی ساخته می شوند که چوب جزء اصلی ترکیب آنها است. .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

اگرچه تغییراتی وجود دارد ، اما روش تولید چوب مهندسی شده از همان فرمول پیروی می کند . تراشه ها یا ورق های چوب با یک رزین ترکیب می شوند و به شکل دلخواه با حرارت فشرده می شوند . چوب‌ های مهندسی شده در قالب‌ های مختلف از محصول خام که بافت آن قابل مشاهده است تا انواع روکش‌ شده با روکش‌ هایی که شامل چوب‌ های طبیعی و ورقه‌ های پلاستیکی و وینیل هستند در دسترس هستند .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

ام دی اف به طور خاص با جمع آوری یک دسته از براده های چوب و فشرده سازی آنها به یکدیگر ایجاد می شود . سپس رزین به ذرات اضافه می شود تا اطمینان حاصل شود که آنها در طول فرآیند فشرده سازی و پس از آن به هم می چسبند و سپس گرما اضافه می شود تا اطمینان حاصل شود که تراشه های چوب پس از تکمیل فرآیند قالب گیری به شکل دلخواه می رسند .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

MDF اغلب به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه و در دسترس تر برای تخته های تمام چوب استفاده می شود . بسته به درجه ام ‌دی‌ افی که در دسترس دارید ، می ‌توان از آن برای کاربردهای مختلفی استفاده کرد ، اگرچه معمولاً ام ‌دی ‌اف را در کاربردهای سبک و بدون باربری پیدا می‌ کنید . ام دی اف معمولا در ساخت کابینت ، قفسه بندی ، درب کمد ، میز ، درب و رانر استفاده می شود .

یکی دیگر از ویژگی های ام دی اف که آن را بسیار محبوب کرده است ، این واقعیت است که می توان آن را تقریباً برای هر برنامه ای ساخت . ترکیب تخته را می توان به گونه ای ساخت که سفت تر ، سبک تر ، قوی تر ، متراکم تر ، ضد آب ، مقاوم در برابر حرارت ، و حتی مقاوم در برابر ضربه و سایش باشد ! همانطور که احتمالاً می توانید تصور کنید ، این تنوع ام دی اف در مقایسه با انواع معمولی شما کمی گران تر است .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

ام دی اف و به طور کلی چوب های مهندسی شده در حدود دهه 1980 به دلیل مقرون به صرفه بودن محبوب شدند . با این حال ، چند اشکال در استفاده از ام دی اف وجود دارد که باید در نظر داشته باشید . تخته ‌های ام ‌دی ‌اف که معمولاً فروخته می‌ شوند در صورت تماس با آب شروع به از هم پاشیدن می‌ کنند و به دلیل نداشتن دانه‌ بندی ، رنگ ‌آمیزی و رنگ‌ کردن آن‌ ها می ‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

به خاطر داشته باشید که ام دی اف را نمی توان به جای تخته تمام چوب استفاده کرد . فقط انواع و درجه های خاصی از ام دی اف برای جایگزینی تخته های تمام چوب مناسب هستند . اگر قصد دارید از ام دی اف برای کاربردهای ساختمانی استفاده کنید ، این موصوع را به یاد داشته باشید ، زیرا اکثر تخته های ام دی اف برای سناریوهای باربری شدید مناسب نیستند .

آیا می توانید تخته ام دی اف را رنگ کنید ؟

ام دی اف را می توان رنگ کرد ! اگرچه ، انجام این کار می تواند بسیار چالش برانگیز باشد . برخلاف تخته های تمام چوب ، ام دی اف هیچ دانه ای برای اطمینان از توزیع یکنواخت رنگ چوب ندارد . این می تواند منجر به رنگ شدن و پرداخت ناهموار شود زیرا الیاف چوب دارای توزیع و تراکم تا حدودی تصادفی در سطح تخته هستند .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

این بدان معناست که رنگ بری ام دی اف می تواند زمان و تلاش قابل توجهی داشته باشد . آیا ارزشش را دارد ؟ خوب ، این کاملاً به شما بستگی دارد . اگر مایل به استفاده از گریس چوب هستید ، ام دی اف می تواند به همان اندازه ( اگر نه بهتر ) از تخته تمام چوب در هنگام رنگ شدن ظاهر شود . با این اوصاف ، بیایید نگاهی بیندازیم که چه نوع رنگی روی ام دی اف بهترین کار را دارد و چگونه می توان روی آن رنگ زد .

چه نوع رنگی روی ام دی اف بهتر عمل می کند ؟

اکنون که می دانید رنگ آمیزی ام دی اف می تواند کمی دشوار باشد ، احتمالاً از خود می پرسید که چه نوع رنگی روی این چوب بهتر عمل می کند . رنگ های زیادی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید ، از جمله رنگ های چوبی بر پایه ژل ، آب و روغن . با توجه به اینکه ام دی اف تمایل دارد رنگ های چوب را به طور ناموزون جذب کند ، ممکن است این باور را داشته باشید که رنگ های ژله ای بهترین عملکرد را دارند .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

خب شنیدن این حرف می تواند هر کسی را به خنده بیندازد ، باید بدانید در واقع یک رنگ چوبی روغنی است که روی ام دی اف بهترین کار را دارد . از آنجایی که ام دی اف هیچ دانه چوبی ندارد ، بیشتر انواع رنگ ها تمایل به ایجاد یک روکش کم رنگ روی آن دارند ، اما رنگ های روغنی و حتی لاک های روغنی رنگی پر غنی تولید می کنند که رنگ و بافت تخته تمام چوب را شبیه سازی می کند .

 آیا می توان ام دی اف را با انواع دیگر رنگ های چوبی رنگ کرد ؟ بله ، می توانید ! با این حال ، باید در نظر داشته باشید که برای به دست آوردن نتایج مطلوب با استفاده از آنها ، ممکن است کمی آزمون و خطا طول بکشد . اگر می خواهید انواع مختلف رنگ روی ام دی اف را آزمایش کنید ، توصیه می کنیم از چند تکه تخته یدکی استفاده کنید تا قطعه کار اصلی خود را خراب نکنید .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

رنگ چوب تنها محصول تصفیه چوب نیست که در ام دی اف نیز کار می کند . سایر محصولات مانند لاک های روغنی و محصولات موم نیز عملکرد بسیار خوبی دارند . مجدداً ، توصیه می کنیم قبل از اینکه قطعه کار واقعی خود را رنگ کنید ، روی چند تخته یدکی تمرین کنید تا متوجه شوید چگونه این محصولات با چوب تعامل دارند .

نکته کلیدی برای رنگ آمیزی ام دی اف صرف نظر از محصولی که استفاده می کنید این است که مطمئن شوید تخته به اندازه کافی برای دریافت رنگ آماده شده است . همیشه به خاطر داشته باشید که ام دی اف متخلخل نیست ، به این معنی که تخته می تواند به طور کامل رنگ را پس بزند ، یا رنگ می تواند الیاف چوب را بیش از حد اشباع کند و در نتیجه روکش ضعیفی داشته باشد .

نحوه رنگ آمیزی تخته های ام دی اف

آیا نمی دانید چگونه تخته های ام دی اف را رنگ کنید ؟ همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، کلید رنگ آمیزی ام دی اف در آماده سازی و تکنیک استفاده شده برای رنگ آمیزی آن نهفته است .

چند راه وجود دارد که می توانید برای رنگ آمیزی تخته ام دی اف خود استفاده کنید که همه آنها به ابزار و تکنیک های مختلفی نیاز دارند . برای صرفه جویی در زمان شما ، تعدادی از آنها را در ادامه فهرست کرده ایم و همچنین برخی از مواردی را که برای شروع به آن نیاز دارید ، فهرست کرده ایم .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

با استفاده از برس

یکی از پرطرفدارترین روش های رنگ بر روی ام دی اف استفاده از قلم مو است . این روش بسیار ساده است ، پس از آماده شدن تخته ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که برس خود را در مقداری رنگ چوب فرو کنید و رنگ خود را به طور یکنواخت روی سطح تخته بمالید . این روش به ویژه هنگام رنگ آمیزی قطعات کوچکتر ام دی اف مفید است .

تنها عیب استفاده از برس برای رنگ آمیزی ام دی اف این است که استفاده بیش از حد از رنگ نسبتاً آسان است . مثل همیشه ، توصیه می کنیم قبل از اینکه قطعه کار اصلی خود را رنگ کنید ، روی یک تکه تخته یدکی تمرین کنید . همچنین می توانید با استفاده از یک پارچه تمیز و به سادگی پاک کردن رنگ های اضافی چوب تمرین کنید .

با استفاده از روش Ombre

روش Ombre بسیار شبیه به روش rag است . تنها کاری که باید انجام دهید این است که رنگ چوب را مستقیماً روی سطح قطعه کار یا پارچه ای که استفاده می کنید ، بمالید . در مرحله بعد ، به سادگی پارچه را روی سطح قطعه کار خود پاک کنید تا زمانی که از رنگ و توزیع رنگ چوب خود راضی شوید . این روش احتمال استفاده از رنگ را به حداقل می رساند ، به خصوص اگر ابتدا رنگ روی پارچه اعمال شود .

مزیت استفاده از این روش این است که می توانید به یک گرادیان رنگ دست یابید که از نظر ظاهری چشمگیر به نظر می رسد . علاوه بر این ، از آنجایی که این روش در مقایسه با روش قلم مو ، رنگ روشن تری تولید می کند ، می توانید پس از خشک شدن رنگ ، طرح ها یا الگوهای شابلون را به سطح قطعه کار ام دی اف خود اضافه کنید یا از رنگ برای ایجاد این الگوها استفاده کنید که بسیار جالب است .

با استفاده از روش شستشوی فشار

در حالی که ممکن است استفاده از واشر فشار هنگام اعمال رنگ چوب ، معکوس به نظر برسد ، در واقع به فرآیند اعمال کمک قابل توجهی می کند . همانطور که می دانید MDF دانه چوبی ندارد و بنابراین به تنهایی وسیله ای برای جذب یکنواخت رنگ چوب ندارد . قبل از اعمال رنگ ، قطعه کار خود را با یک واشر فشار شستشو دهید .

شستشوی فشار سطح تخته ام دی اف به شما این امکان را می دهد که سطح را کمی صاف کنید . هنگامی که یک رنگ روی سطح تخته اعمال می شود ، به لطف تأثیر فرآیند شستشوی فشار ، الگوهای منحصر به فردی روی سطح ایجاد می کند . اگر دوست دارید دانه های چوب روی سطح ام دی اف شما ظاهر شود ، این یکی از راه های انجام آن است .

با استفاده از روش پارچه

ما قبلاً به روش پارچه اشاره کردیم و همانطور که احتمالاً از نام آن می توانید بگویید ، این روش به سادگی شامل استفاده از یک پارچه برای اعمال رنگ چوب بر روی سطح ام دی اف است . استفاده از رنگ چوب با استفاده از این روش مستلزم این است که رنگ را روی یک پارچه تمیز بمالید و آن را به طور یکنواخت در سطح تخته خود بمالید ، تقریباً به همان روشی که با لاک انجام می دهید .

این روش ساده است و به شما امکان می دهد چیزهایی مانند شابلون ها و الگوها را به سطح قطعه کار خود اضافه کنید . این امر از نظر زیبایی شناسی روی قطعات کوچک تر بسیار خوب عمل می کند ، زیرا رنگ چوب به تنهایی باعث می شود که آنها کاملاً ساده به نظر برسند . هنگامی که رنگ چوب خشک شد ، می توانید با استفاده از اسپری رنگ ، رزین ، برچسب ها و هر چیز دیگری که خیالتان را غلغلک می دهد ، قالب های دیگری را اضافه کنید .

استفاده از رنگ چوب آئروسل شده

هنگامی که رنگ چوب برای اولین بار تصور شد ، به طور انحصاری به صورت مایع فروخته می شد . این روزها به لطف پیشرفت در ظروف آئروسل و روش های تولید ، ما موفق به تولید رنگ های چوب به صورت آئروسل شده ایم . این نه تنها راحت تر است ، بلکه استفاده از رنگ های چوب را برای مبتدیان و حرفه ای ها بسیار آسان تر می کند .

رنگ آئروسل به راحتی اعمال می شود و به راحتی در اکثر فروشگاه های سخت افزار موجود است . تمام چیزی که برای اعمال این نوع رنگ نیاز دارید این است که از تمیز بودن سطح قطعه کار خود اطمینان حاصل کنید و رنگ را به همان روشی که رنگ یا آستر اسپری می کنید ، اعمال کنی د. هنگامی که رنگ فرصت خشک شدن کامل پیدا کرد ، می توان از لایه های اضافی برای رسیدن به رنگ تیره تر استفاده کرد .

نحوه اعمال رنگ چوب روی ام دی اف

رنگ بر روی ام دی اف اگر به درستی انجام شود می تواند فوق العاده منحصر به فرد و چشم نواز به نظر برسد . با این حال ، اگر به درستی انجام شود ، می تواند دستاوردهای زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد . همانطور که گفته شد ، در این مقاله یک آموزش کوتاه توضیح داده شده است که چگونه رنگ چوب را روی MDF اعمال کنید و به بهترین نتیجه برسید .

قبل از شروع کار ، اطمینان حاصل کنید که فضای کار شما به خوبی تهویه می شود و از لباس محافظ شخصی مناسب استفاده می کنید . در ادامه چند مورد وجود دارد که برای شروع به آن نیاز دارید :

     رنگ چوب بر پایه روغن

     یک پارچه قطره ای / چند روزنامه قدیمی

     کاغذ سنباده ریز

     پرکننده چوب

     یک قلم مو

     مهر و موم کننده

     یک سینی رنگ

     نرم کننده رنگ

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

فضای کاری خود را آماده کنید

قبل از شروع کار ، مطمئن شوید که فضای کاری شما برای فرآیند رنگ آمیزی آماده شده است . استنشاق دود رنگ می تواند باعث ناراحتی شود ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که فضای کار شما به خوبی تهویه می شود و جریان هوای ثابتی در داخل و خارج از فضا دارد . در مرحله بعد ، یک پارچه قطره ای یا مقداری روزنامه قدیمی را روی کف محل کار خود قرار دهید تا مطمئن شوید که قطرات رنگ های سرگردان به کف شما نخواهند رسید .

محل کار را برای رنگ آمیزی ام دی اف آماده کنید

در نهایت ، اطمینان حاصل کنید که از شما محافظت می شود . توصیه می کنیم از ماسک صورت استفاده کنید تا مطمئن شوید که بخار تولید شده از رنگ چوب را استنشاق نکنید . بعد ، چند دستکش بپوشید تا مطمئن شوید که در حین آماده کردن ام دی اف ، تراشه به دست نمی آورید ، و در حالی که در حال انجام عملیات هستید ، حتما محافظ چشم هم بزنید ، ام دی اف هنگام سنباده زدن گرد و غبار زیادی ایجاد می کند ، بنابراین از چشمان شما به خوبی محافظت می کند و اطمینان می دهد که دید شما بدون مانع است .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

قطعه کار خود را آماده کنید

سطح قطعه کار خود را تمیز کنید . می توانید این کار را با یک پارچه مرطوب که در مقداری آب گرم فرو رفته است انجام دهید . سطح تخته ام دی اف را به آرامی پاک کنید تا هرگونه گرد و غبار یا کثیفی موجود روی سطح آن پاک شود . هنگامی که تخته کاملاً خشک شد ، زمان شروع سنباده زدن است . توصیه می کنیم از سنباده اوربیتال استفاده کنید . ام دی اف در هنگام سنباده زدن گرد و غبار زیادی تولید می کند .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

سطح تخته خود را مانند هر سطح چوبی دیگر سنباده بزنید . اطمینان حاصل کنید که از یک سر تخته به انتهای دیگر کار می کنید و سطح را به طور یکنواخت سنباده می کنید . هنگامی که از کار سنباده کاری خود راضی هستید ، از مقداری هوای فشرده یا پارچه ای برای تمیز کردن ذرات چوب اضافی از سطح قطعه کار خود استفاده کنید .

در مرحله بعد ، از مقداری پرکننده چوب برای پر کردن شکاف های ایجاد شده در طول فرآیند سنباده استفاده کنید و اجازه دهید کاملاً خشک شود . در نهایت ، نرم کننده رنگ چوب خود را با یک برس روی سطح تخته خود بمالید و اجازه دهید قبل از رفتن به مرحله بعدی در مدت زمان توصیه شده سازنده ، خشک شود .

قطعه کار خود را رنگ کنید

حالا برای بخشی که منتظرش بودید . مقداری رنگ چوب را در سینی نقاش خود بریزید و مقداری را روی قلم مو قرار دهید . رنگ را روی سطح قطعه کار خود بمالید و از توزیع یکنواخت روی سطح اطمینان حاصل کنید . اگر با یک قطعه کار مستطیلی کار می کنید ، توصیه می کنیم از یک سر تخته به سر دیگر آن کار کنید .

رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران
رنگ کاری ام دی اف و چوب تهران خاوران

اگر قطعه کار مربعی دارید می توانید همین کار را انجام دهید ، اما اگر قطعه کار شما دایره ای یا نامنظم باشد ، توصیه می کنیم از لبه ها به سمت داخل کار کنید یا برعکس . هنگامی که رنگ شما اعمال شد ، اجازه دهید برای مدت زمان توصیه شده سازنده خشک شود . اگر رنگ تیره‌ تری را ترجیح می ‌دهید ، به سادگی سطح را سنباده ‌ای ملایم بدهید و فرآیند اعمال را تکرار کنید .

قطعه کار خود را مهر و موم کنید

آب بندی قطعه کار شما اختیاری است ، اما با توجه به اینکه ام دی اف تمایل به فرورفتگی آسان دارد ، توصیه می کنیم برای اطمینان از ماندگاری سطح قطعه کار از سیلر اپوکسی استفاده کنید . تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری درزگیر در سینی نقاش خود بریزید ، مقداری را روی قلم مو قرار دهید و آن را روی سطح قطعه کار رنگ خود بمالید . اجازه دهید سیلر برای مدت زمانی توصیه شده توسط سازنده خشک شود و قطعه کار شما آماده استفاده خواهد بود .

سوالات متداول

معایب ام دی اف چیست ؟

ام دی اف به دلیل مقرون به صرفه بودن ، تطبیق پذیری و در دسترس بودن در صنایع مختلف محبوب است ، اما همیشه بهترین ماده برای این کار نیست . ام دی اف دارای معایبی است ، زیرا می تواند سنگین باشد ، رنگ شدن آن دشوار است و تمایل به جذب آب زیادی دارد که می تواند باعث از هم پاشیدگی تخته شود .

رنگ کردن ام دی اف چگونه است ؟

ام دی اف ، مانند بسیاری از چوب های مهندسی شده ، فاقد دانه های چوب است . به همین دلیل ، رنگ آمیزی ام دی اف می تواند چالش برانگیز باشد و اگر اشتباه انجام شود ، می تواند منجر به ناهمواری و خرابی شود پس رنگ کردن ام دی اف اگر درست انجام شود چه شکلی می شود ؟ ام دی اف زمانی که قبل از اعمال رنگ به درستی آماده شود ، معمولاً تیره تر و متمایزتر به نظر می رسد .

آیا ام دی اف قابل شستشو است ؟

با توجه به اینکه MDF به دلیل جذب و نگهداری آب شناخته شده است ، ممکن است در شستشوی MDF تردید داشته باشید . با این حال ، اگر متوجه شدید که قطعه کار ام دی اف شما می تواند آب را تحمل کند ، می توانید از یک پارچه تمیز آغشته به آب ولرم برای انجام کار استفاده کنید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب ام دی اف MDF ، طراحی چوب ام دی اف ، کابینت چوب ام دی اف ، شستشوی چوب ام دی اف

منبع : woodhappen.com


مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

WhatsApp us