خانه » Blog » صنایع چوب » چوب » انواع چوب » چوب کاج : راهنمای کلی

چوب کاج : راهنمای کلی

وقتی صحبت از جنس کاج به میان می آید ، از نظر چگالی و استحکام بسیار متفاوت است . به عنوان مثال ، یکی از گونه‌های کاج زرد جنوبی ، کاج کوتاه برگ را در نظر بگیرید : دارای خواص استحکامی است که تقریباً معادل بلوط قرمز است ( به استثنای سختی قابل توجه ) – و در برخی دسته ‌ها ، مانند مقاومت فشاری موازی با دانه ، کاج در واقع قوی تر است !

چوب کاج روسی

با این حال ، انواع زیادی از کاج نیز وجود دارد که به طور قابل ملاحظه ‌ای ضعیف ‌تر هستند ، و در حالی که مطمئناً جایگاه برجسته ‌ای در صنعت ساختمان دارند ، با استفاده از همه گونه ‌ها از نام عمومی « کاج » ، تصویر بسیار نادرستی از این چوب دوست داشتنی ایجاد می‌ کنیم .

لمبه چوب کاج , قیمت نصب لمبه , دیوارکوب و سقف کاذب لمبه
دیوارکوب لمبه چوب کاج

جنس چوب !

این امر می تواند به شما کمک کند که بدانید واقعاً چه چیزی در دست دارید ، بنابراین اجازه دهید برخی از انواع اصلی کاج را که امروز دیده می شود مرور کنیم :

کاج های نرم

این گروه با کاج‌ هایی با چگالی کم ، یکنواخت و انتقال تدریجی چوب اولیه ، به چوب لاتین مشخص می‌ شود . گونه های موجود در این گروه را نمی توان به طور قابل اعتماد از یکدیگر جدا کرد ، اما تشخیص ویژگی های آنها می تواند مفید باشد تا آنها را از کاج های سخت متمایز کنیم .

نرده و دست انداز ( هندریل ) چوب کاج روسی با رنگ پلی استر
نرده و دست انداز ( هندریل ) چوب کاج روسی با رنگ پلی استر

سه گونه اصلی کاج نرم وجود دارد :

    کاج شکر (Pinus lambertiana )

    کاج سفید غربی (Pinus monticola )

    کاج سفید شرقی ( Pinus strobus )

از بین این سه ، کاج سفید شرقی دارای بهترین بافت ( یعنی کوچک ترین قطر تراکئیدها ) و کوچک ترین کانال های رزینی است . در مقابل ، کاج شکری درشت ترین بافت و بزرگ ترین کانال های رزین را دارد . کاج سفید غربی در جایی بین دو گونه ای که قبلا ذکر شد قرار می گیرد . وزن همه گونه ها تقریباً یکسان است و میانگین وزن خشک شده آنها بین 25 تا 28 پوند بر فوت 3 است .

گونه چهارم در گروه کاج نرم ، تقریباً به اندازه معمول استفاده نمی شود :

    کاج لیبر ( Pinus flexilis )

کاج های سخت

این گروه تا حدودی برعکس کاج های نرم است ، نه تنها در نواحی آشکار سختی و چگالی ، بلکه از نظر انتقال چوب اولیه به چوب لاتین ، و یکنواختی دانه ها . کاج های سخت به طور کلی تمایل دارند که انتقال ناگهانی از چوب اولیه به چوب دیرهنگام داشته باشند و ظاهر دانه ای ناهموار دارند ( البته می تواند گونه های خاصی وجود داشته باشد که استثنا هستند ) .

به طور کلی ، میانگین وزن خشک شده برای گونه های سخت کاج از 28 تا 42 پوند بر 3 متغیر است .

چوب , تخته , الوار , صفحه چوبی , روکش
تخته کاج روسی , چوب چهار تراش روس, چوب روسی ارزان قیمت

زیر گروه  A : کاج زرد جنوبی

گونه ‌های اصلی در این گروه در نمایه ‌ی کاج سخت قرار می‌ گیرند : آن ‌ها دارای بالاترین چگالی ( بین 36 تا 42 پوند بر فوت3 متوسط ​​وزن خشک شده ) ، انتقال‌ های بسیار ناگهانی اولیه چوب به چوب لاتین ، و دانه ‌های بسیار ناهموار هستند . همه گونه های موجود در این گروه اساساً از یکدیگر قابل تشخیص نیستند – حتی تحت بررسی میکروسکوپی .

چهار گونه اصلی کاج زرد جنوبی عبارتند از :

    کاج برگ کوتاه ( Pinus echinata )

    کاج اسلش ( Pinus elliotti)

    کاج بلند (Pinus palustris )

    کاج لوبلولی (Pinus taeda )

علاوه بر این ، تعدادی از گونه های جزئی دیگر نیز وجود دارد که کاج زرد جنوبی را تشکیل می دهند . این گونه‌ ها در مقایسه با گونه ‌های اصلی کمتر برای الوار استفاده می ‌شوند و تراکم پایین‌ تر نیز دارند ( به طور متوسط ​​از 32 تا 36 پوند بر 3 ) .

 برخی از گونه های جزئی کاج زرد جنوبی عبارتند از :

    کاج شنی (Pinus clausa )

    صنوبر کاج ( Pinus glabra)

    کاج کوهی جدول (Pinus pungens )

    درخت کاج ( Pinus rigida)

    کاج ویرجینیا (Pinus virginiana )

    کاج برکه ای ( کاج سروتینا)

در نهایت ، یک گونه اضافی معمولاً در مزارع رشد می کند و تقریباً مشابه چهار گونه اصلی کاج زرد جنوبی است که در بالا ذکر شده است :

    کاج کارائیب ( Pinus caribaea)

زیر گروه  B : کاج زرد غربی

این گروه بندی را می توان به عنوان یک موقعیت میانی بین کاج های نرم و کاج های سخت در نظر گرفت . برخلاف کاج های زرد جنوبی ، این گروه کاملاً با ویژگی های معمول کاج های سخت مطابقت ندارد . اگرچه گونه ‌های وارد شده دارای تغییرات نسبتاً ناگهانی اولیه چوب به چوب دیرهنگام هستند ، اما از نظر وزن سبک ‌تر هستند ( وزن خشک ‌شده متوسط ​​بین 28 تا 29 پوند بر 3 ) و ظاهر دانه ‌ای یکدست‌ تر دارند . دو گونه اصلی در این گروه بندی از نظر ویژگی های کاری به قدری مشابه هستند که به صورت مترادف به فروش می رسند و به بازار عرضه می شوند . الوارهای ساختمانی این گروه با حروف اول PP-LP مهر شده اند که نشان دهنده دو گونه کاج زرد غربی است :

 کاج لجپل   Lodgepole Pine (Pinus contorta)

    کاج پوندروزا ( Pinus ponderosa )

اگرچه تشخیص این دو چوب از نظر آناتومیکی دشوار است ، ( کاج پوندروزا تمایل دارد کانال‌ های رزین کمی بزرگ ‌تر داشته باشد ) ، گاهی اوقات با مشاهده چوب در مقیاس بزرگ‌ تر می‌ توان آنها را از هم جدا کرد .

درختان کاج پوندروزامعمولاً قطر تنه بزرگ تری نسبت به کاج لجپل دارند ( دو تا چهار فوت برای پوندروزا در مقابل یک تا دو فوت برای لاجپل ) . بر این اساس ، چوب کاج پوندروزامعمولاً چوب ‌های پهن‌ تر و بدون گره را ارائه می ‌کند و در مقایسه با کاج لجپل دارای قوس‌ های پهن‌ تری در حلقه ‌های رشد است .

گونه سوم ، بسیار کمتر رایج ، بسیار نزدیک به کاج پوندروزا است :

     کاج جفری ( Pinus jeffreyi)

کاج جفری و کاج پوندروزا از نظر تشریحی قابل تشخیص نیستند و هیچ تمایز تجاری بین الوارهای این دو گونه قائل نمی ‌شوند – هر دو به سادگی به عنوان کاج پوندروسا فروخته می‌ شوند .

چند کاج زرد متفرقه دیگر که کاملاً ” غربی ” نیستند ، اما بسیاری از ویژگی های گونه های ذکر شده در بالا را دارند :

   کاج جک (Pinus banksiana )

    کاج رادیاتا (Pinus radiata )

کاج جک بیشتر در شرق ( و شمال ) رشد می کند و معمولاً با گونه های مختلف صنوبر و کاج مخلوط می شود و با علامت اختصاری SPF مهر می زنند . به طور کلی ، فرورفتگی روی سطوح اره ‌ای صاف در کاج جک نسبت به کاج لجپل کمتر به نظر می ‌رسد .

کاج رادیاتا که بومی کالیفرنیای ساحلی است ، تقریباً به طور انحصاری در مزارع – به ویژه در شیلی ، استرالیا و نیوزیلند – رشد می کند . در نیم کره جنوبی ، جایی که کاج های واقعی اساسا وجود ندارند ، این کاج رایج ترین کاج کشت شده است ، و به دلیل رشد سریع و کاربرد آن – هم به عنوان منبع چوب ساختمانی و هم به عنوان خمیر چوب در صنعت کاغذ ، ارزش دارد .

زیر گروه  C : کاج قرمز

این گروه تنها از یک گونه تشکیل شده است :

    کاج قرمز (Pinus resinosa)

همچنین چند گونه نزدیک به هم در اروپا یافت می شود :

    کاج اتریشی (Pinus nigra )

    کاج اسکاتلندی ( Pinus sylvestris)

زیر گروه D :  Pinyon Pines

انتقال ناگهانی چوب اولیه به چوب دیررس ، حلقه های رشد باریک ، کانال های رزینی متعدد ، افزایش وزن ، قطر کم ، بوی جالب ، به ندرت برای چوب استفاده می شود .

    کاج پینیون ( Pinus edulis)

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب کاج ، مزایای چوب کاج

منبع : wood-database.com


مطالب مرتبط با موضوع چوب کاج :

 • آشنایی با چوب کاج روسی و ویژگی‌های آن
  چوب کاج روسی از مهم‌ترین گونه‌های چوب برای تولید الوار در مناطق مختلف جهان به‌حساب می‌آید.  بسیاری از آن‌ها به‌عنوان منبع خمیر چوب برای تولید کاغذ استفاده می‌شوند
 • آنچه در مورد چوب کاج باید بدانید :
  آیا اطلاع کاملی ندارید که قبل از استفاده از چوب کاج برای یک پروژه نجاری چه چیزهایی باید بدانید ؟ یک گروه حرفه ای در زمینه نجاری بینش خود را با شما به اشتراک می گذارد .
 • کدام چوب کاربرد بهتری دارد ؟
  کاج لوبلی (  Pinus taeda) یک گونه همیشه سبز مخروطی از کاج است . کاج بومی جنوب شرقی ایالات متحده است . کاج Loblolly یک گونه از درختان رایج در ایالات متحده است
 • خواص چوب کاج و انواع درختان کاج و موارد استفاده از آن
  کاج متعلق به خانواده درختان مخروطی است . مخروطیان گروهی از گیاهان دانه دار مخروطی هستند . برگ های کاج نازک و ظاهری سوزنی مانند دارند . معمولاً در نقاط مختلف اروپای شمالی ، مرکزی و شرقی یافت می شود .
 • چوب کاج : راهنمای کلی
  وقتی صحبت از جنس کاج به میان می آید ، از نظر چگالی و استحکام بسیار متفاوت است . به عنوان مثال ، یکی از گونه‌های کاج زرد جنوبی ، کاج کوتاه برگ را در نظر بگیرید : دارای خواص استحکامی است که تقریباً معادل بلوط قرمز است
 • آیا چوب کاج محکم است ؟ چوب کاج روسی
  چوب کاج معمولاً در ساخت دکوراسیون و وسایل نجاری استفاده می شود و به عنوان یک نوع چوب مقرون به صرفه در میان کارگران چوب شناخته می شود . چوب کاج سبُک وزن است و دارای دانه های چوبی جذابی است که آن را برای کارهای چوبی با ظاهر زیبا عالی می کند

WhatsApp us