خانه » Blog » صنایع چوب » چوب » انواع چوب » چوب کاج : راهنمای کلی

چوب کاج : راهنمای کلی

وقتی صحبت از جنس کاج به میان می آید ، از نظر چگالی و استحکام بسیار متفاوت است . به عنوان مثال ، یکی از گونه‌های کاج زرد جنوبی ، کاج کوتاه برگ را در نظر بگیرید : دارای خواص استحکامی است که تقریباً معادل بلوط قرمز است ( به استثنای سختی قابل توجه ) – و در برخی دسته ‌ها ، مانند مقاومت فشاری موازی با دانه ، کاج در واقع قوی تر است !

چوب کاج روسی

با این حال ، انواع زیادی از کاج نیز وجود دارد که به طور قابل ملاحظه ‌ای ضعیف ‌تر هستند ، و در حالی که مطمئناً جایگاه برجسته ‌ای در صنعت ساختمان دارند ، با استفاده از همه گونه ‌ها از نام عمومی « کاج » ، تصویر بسیار نادرستی از این چوب دوست داشتنی ایجاد می‌ کنیم .

لمبه چوب کاج , قیمت نصب لمبه , دیوارکوب و سقف کاذب لمبه
دیوارکوب لمبه چوب کاج

جنس چوب !

این امر می تواند به شما کمک کند که بدانید واقعاً چه چیزی در دست دارید ، بنابراین اجازه دهید برخی از انواع اصلی کاج را که امروز دیده می شود مرور کنیم :

کاج های نرم

این گروه با کاج‌ هایی با چگالی کم ، یکنواخت و انتقال تدریجی چوب اولیه ، به چوب لاتین مشخص می‌ شود . گونه های موجود در این گروه را نمی توان به طور قابل اعتماد از یکدیگر جدا کرد ، اما تشخیص ویژگی های آنها می تواند مفید باشد تا آنها را از کاج های سخت متمایز کنیم .

نرده و دست انداز ( هندریل ) چوب کاج روسی با رنگ پلی استر
نرده و دست انداز ( هندریل ) چوب کاج روسی با رنگ پلی استر

سه گونه اصلی کاج نرم وجود دارد :

    کاج شکر (Pinus lambertiana )

    کاج سفید غربی (Pinus monticola )

    کاج سفید شرقی ( Pinus strobus )

از بین این سه ، کاج سفید شرقی دارای بهترین بافت ( یعنی کوچک ترین قطر تراکئیدها ) و کوچک ترین کانال های رزینی است . در مقابل ، کاج شکری درشت ترین بافت و بزرگ ترین کانال های رزین را دارد . کاج سفید غربی در جایی بین دو گونه ای که قبلا ذکر شد قرار می گیرد . وزن همه گونه ها تقریباً یکسان است و میانگین وزن خشک شده آنها بین 25 تا 28 پوند بر فوت 3 است .

گونه چهارم در گروه کاج نرم ، تقریباً به اندازه معمول استفاده نمی شود :

    کاج لیبر ( Pinus flexilis )

کاج های سخت

این گروه تا حدودی برعکس کاج های نرم است ، نه تنها در نواحی آشکار سختی و چگالی ، بلکه از نظر انتقال چوب اولیه به چوب لاتین ، و یکنواختی دانه ها . کاج های سخت به طور کلی تمایل دارند که انتقال ناگهانی از چوب اولیه به چوب دیرهنگام داشته باشند و ظاهر دانه ای ناهموار دارند ( البته می تواند گونه های خاصی وجود داشته باشد که استثنا هستند ) .

به طور کلی ، میانگین وزن خشک شده برای گونه های سخت کاج از 28 تا 42 پوند بر 3 متغیر است .

چوب , تخته , الوار , صفحه چوبی , روکش
تخته کاج روسی , چوب چهار تراش روس, چوب روسی ارزان قیمت

زیر گروه  A : کاج زرد جنوبی

گونه ‌های اصلی در این گروه در نمایه ‌ی کاج سخت قرار می‌ گیرند : آن ‌ها دارای بالاترین چگالی ( بین 36 تا 42 پوند بر فوت3 متوسط ​​وزن خشک شده ) ، انتقال‌ های بسیار ناگهانی اولیه چوب به چوب لاتین ، و دانه ‌های بسیار ناهموار هستند . همه گونه های موجود در این گروه اساساً از یکدیگر قابل تشخیص نیستند – حتی تحت بررسی میکروسکوپی .

چهار گونه اصلی کاج زرد جنوبی عبارتند از :

    کاج برگ کوتاه ( Pinus echinata )

    کاج اسلش ( Pinus elliotti)

    کاج بلند (Pinus palustris )

    کاج لوبلولی (Pinus taeda )

علاوه بر این ، تعدادی از گونه های جزئی دیگر نیز وجود دارد که کاج زرد جنوبی را تشکیل می دهند . این گونه‌ ها در مقایسه با گونه ‌های اصلی کمتر برای الوار استفاده می ‌شوند و تراکم پایین‌ تر نیز دارند ( به طور متوسط ​​از 32 تا 36 پوند بر 3 ) .

 برخی از گونه های جزئی کاج زرد جنوبی عبارتند از :

    کاج شنی (Pinus clausa )

    صنوبر کاج ( Pinus glabra)

    کاج کوهی جدول (Pinus pungens )

    درخت کاج ( Pinus rigida)

    کاج ویرجینیا (Pinus virginiana )

    کاج برکه ای ( کاج سروتینا)

در نهایت ، یک گونه اضافی معمولاً در مزارع رشد می کند و تقریباً مشابه چهار گونه اصلی کاج زرد جنوبی است که در بالا ذکر شده است :

    کاج کارائیب ( Pinus caribaea)

زیر گروه  B : کاج زرد غربی

این گروه بندی را می توان به عنوان یک موقعیت میانی بین کاج های نرم و کاج های سخت در نظر گرفت . برخلاف کاج های زرد جنوبی ، این گروه کاملاً با ویژگی های معمول کاج های سخت مطابقت ندارد . اگرچه گونه ‌های وارد شده دارای تغییرات نسبتاً ناگهانی اولیه چوب به چوب دیرهنگام هستند ، اما از نظر وزن سبک ‌تر هستند ( وزن خشک ‌شده متوسط ​​بین 28 تا 29 پوند بر 3 ) و ظاهر دانه ‌ای یکدست‌ تر دارند . دو گونه اصلی در این گروه بندی از نظر ویژگی های کاری به قدری مشابه هستند که به صورت مترادف به فروش می رسند و به بازار عرضه می شوند . الوارهای ساختمانی این گروه با حروف اول PP-LP مهر شده اند که نشان دهنده دو گونه کاج زرد غربی است :

 کاج لجپل   Lodgepole Pine (Pinus contorta)

    کاج پوندروزا ( Pinus ponderosa )

اگرچه تشخیص این دو چوب از نظر آناتومیکی دشوار است ، ( کاج پوندروزا تمایل دارد کانال‌ های رزین کمی بزرگ ‌تر داشته باشد ) ، گاهی اوقات با مشاهده چوب در مقیاس بزرگ‌ تر می‌ توان آنها را از هم جدا کرد .

درختان کاج پوندروزامعمولاً قطر تنه بزرگ تری نسبت به کاج لجپل دارند ( دو تا چهار فوت برای پوندروزا در مقابل یک تا دو فوت برای لاجپل ) . بر این اساس ، چوب کاج پوندروزامعمولاً چوب ‌های پهن‌ تر و بدون گره را ارائه می ‌کند و در مقایسه با کاج لجپل دارای قوس‌ های پهن‌ تری در حلقه ‌های رشد است .

گونه سوم ، بسیار کمتر رایج ، بسیار نزدیک به کاج پوندروزا است :

     کاج جفری ( Pinus jeffreyi)

کاج جفری و کاج پوندروزا از نظر تشریحی قابل تشخیص نیستند و هیچ تمایز تجاری بین الوارهای این دو گونه قائل نمی ‌شوند – هر دو به سادگی به عنوان کاج پوندروسا فروخته می‌ شوند .

چند کاج زرد متفرقه دیگر که کاملاً ” غربی ” نیستند ، اما بسیاری از ویژگی های گونه های ذکر شده در بالا را دارند :

   کاج جک (Pinus banksiana )

    کاج رادیاتا (Pinus radiata )

کاج جک بیشتر در شرق ( و شمال ) رشد می کند و معمولاً با گونه های مختلف صنوبر و کاج مخلوط می شود و با علامت اختصاری SPF مهر می زنند . به طور کلی ، فرورفتگی روی سطوح اره ‌ای صاف در کاج جک نسبت به کاج لجپل کمتر به نظر می ‌رسد .

کاج رادیاتا که بومی کالیفرنیای ساحلی است ، تقریباً به طور انحصاری در مزارع – به ویژه در شیلی ، استرالیا و نیوزیلند – رشد می کند . در نیم کره جنوبی ، جایی که کاج های واقعی اساسا وجود ندارند ، این کاج رایج ترین کاج کشت شده است ، و به دلیل رشد سریع و کاربرد آن – هم به عنوان منبع چوب ساختمانی و هم به عنوان خمیر چوب در صنعت کاغذ ، ارزش دارد .

زیر گروه  C : کاج قرمز

این گروه تنها از یک گونه تشکیل شده است :

    کاج قرمز (Pinus resinosa)

همچنین چند گونه نزدیک به هم در اروپا یافت می شود :

    کاج اتریشی (Pinus nigra )

    کاج اسکاتلندی ( Pinus sylvestris)

زیر گروه D :  Pinyon Pines

انتقال ناگهانی چوب اولیه به چوب دیررس ، حلقه های رشد باریک ، کانال های رزینی متعدد ، افزایش وزن ، قطر کم ، بوی جالب ، به ندرت برای چوب استفاده می شود .

    کاج پینیون ( Pinus edulis)

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب کاج ، مزایای چوب کاج

منبع : wood-database.com


مطالب مرتبط با موضوع چوب کاج :

 • مزایا و معایب چوب کاج
  خانه های کاج یک توسعه عالی برای هر خانه ای است و معمولاً ارزش ملک شما را افزایش می دهد. ممکن است به کلبه های چوبی نگاهی انداخته باشید و خانه های چوبی با کیفیت بالا و درختان کاج را دیده باشید.
 • آنچه در مورد چوب کاج باید بدانید
  آیا می دانید قبل از استفاده از چوب کاج برای یک پروژه نجاری چه چیزی باید در مورد چوب کاج بدانید؟ یک نجاری حرفه ای بینش خود را در مورد انواع چوب بیشتر می کند .
 • آشنایی با چوب کاج روسی و ویژگی‌های آن
  چوب کاج روسی از مهم‌ترین گونه‌های چوب برای تولید الوار در مناطق مختلف جهان به‌حساب می‌آید.  بسیاری از آن‌ها به‌عنوان منبع خمیر چوب برای تولید کاغذ استفاده می‌شوند
 • آنچه در مورد چوب کاج باید بدانید :
  آیا اطلاع کاملی ندارید که قبل از استفاده از چوب کاج برای یک پروژه نجاری چه چیزهایی باید بدانید ؟ یک گروه حرفه ای در زمینه نجاری بینش خود را با شما به اشتراک می گذارد .
 • کدام چوب کاربرد بهتری دارد ؟
  کاج لوبلی (  Pinus taeda) یک گونه همیشه سبز مخروطی از کاج است . کاج بومی جنوب شرقی ایالات متحده است . کاج Loblolly یک گونه از درختان رایج در ایالات متحده است
 • خواص چوب کاج و انواع درختان کاج و موارد استفاده از آن
  کاج متعلق به خانواده درختان مخروطی است . مخروطیان گروهی از گیاهان دانه دار مخروطی هستند . برگ های کاج نازک و ظاهری سوزنی مانند دارند . معمولاً در نقاط مختلف اروپای شمالی ، مرکزی و شرقی یافت می شود .

WhatsApp us