درباره چوب کاج , انواع درخت کاج
درباره چوب کاج , انواع درخت کاج

خواص چوب کاج و انواع درختان کاج و موارد استفاده از آن

مقدمه

کاج متعلق به خانواده درختان مخروطی است . مخروطیان گروهی از گیاهان دانه دار مخروطی هستند . برگ های کاج نازک و ظاهری سوزنی مانند دارند . معمولاً در نقاط مختلف اروپای شمالی ، مرکزی و شرقی یافت می شود .

درختان کاج همیشه سبز هستند . کاج به عنوان چوب نرم در نظر گرفته می شود . یعنی نرم تر از چوب سخت است . اما این بدان معنا نیست که از چوب سخت ضعیف تر است . کاج ها عمر طولانی دارند ، بسته به موقعیت و جو ، آنها معمولاً به سن 100 تا 1000 سال می رسد .

بیش از 126 گونه طبقه بندی شده کاج وجود دارد . تقریباً همه گونه های کاج به هم نزدیک هستند . آنها از نظر خواص رنگ ، سختی ، کارایی و مقاومت در برابر پوسیدگی کمی متفاوت هستند و آنها بر اساس خواص خود استفاده می شوند .

چوب کاج به دلیل در دسترس بودن ، دوام ، کارایی و همچنین ظاهر عالی شناخته شده است . چوب صنوبر آن زرد مایل به سفید تا قرمز مایل به سفید است ، چوب دل به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است .

نام علمی : کاج

رنگ : مایل به زرد یا سفید تا قهوه ای مایل به قرمز .

ارتفاع : 3-80 متر (10-260 فوت) قد

نوع چوب : نرم

کارایی : کارایی خوب با هر دو ابزار دستی و ماشین آلات .

کیفیت های تکمیلی : خوب

در دسترس بودن در بسیاری از مناطق : به راحتی در دسترس است .

دوام : دوام خوب برای کاربردهای داخلی و در کل برای کاربردهای خارجی خوب است .

موارد استفاده از دکوراسیون چوب کاج : قاب پنجره ، پوشش ، کف و سقف .

موارد استفاده از چوب کاج

میز چوب کاج روسی سبک روستیک
میز چوب کاج روسی سبک روستیک

1 . دکوراسیون

چوب کاج می تواند یک انتخاب عالی برای پروژه های دکوراسیون باشد . به دلیل سفتی و مقاومت در برابر ضربه حتی بهتر از چوب نرم شناخته شده است . بسیاری از کابینت سازان ترجیح می دهند از چوب کاج گره دار و تخته سه لا استفاده کنند . اگرچه در مقایسه با تخته سه لا می تواند کمی گران باشد .

سختی ، رنگ ، ضد ضربه و دانه بندی از خواص ضروری برای دکوراسیون عالی هستند که تمام این خواص در چوب کاج یافت می شود . با این حال ، برخی از گونه های کاج برای دکوراسیون مناسب در نظر گرفته نمی شوند . اما بیشتر کاج ها مناسب هستند .

2 . قالب گیری و تریم

به عنوان یک چوب نرم کاج ، کار با آن بسیار آسان است . بنابراین برای قاب پنجره و درب ، قرنیز ، تریم کابینت ، نرده صندلی و قاب عکس مناسب در نظر گرفته می شود .

بسیار مهم است که چوب کارایی عالی برای قالب گیری و پیرایش داشته باشد . زیرا برای این کار از ابزار و ماشین آلات دستی کوچک استفاده می شود که معمولا انجام آن با سایر چوب های سخت کمی دشوار است .

3 . کفپوش و بالکن

به طور کلی ، اکثر مردم ترجیح می دهند از چوب سخت برای کفپوش استفاده کنند . اما چوب کاج تحت فشار نیز می تواند یک گزینه مقرون به صرفه باشد . اگر به طور منظم از آن مراقبت شود ، طول عمر آن می تواند حدود 15 سال یا بیشتر باشد .

بالکن به طور مداوم در معرض آب و هوا و خاک است . در این مورد ، مقاومت در برابر پوسیدگی و ضربه چوب نیز بسیار مهم است . کاج ها پس از قطع درختان ، کیفیت بسیار خوبی در برابر حشرات یا پوسیدگی ندارند . بنابراین کاج تحت فشار برای پروژه های چوبی در فضای باز انتخاب بهتری است .

کاج تحت فشار دارای مزایای بسیاری مانند مقاومت در برابر رطوبت ، مقاومت در برابر قارچ ، مقاومت در برابر حشرات ، مقاومت در برابر آتش و دوام بیشتری دارد . با این حال ، قیمت آن کمی بالاتر از کاج معمولی است . اما نسبت به سایر چوب های سخت کمتر است .

4 . زینتی و خوراکی

بسیاری از درختان کوچک و گونه های زیبای کاج در دسترس هستند که به عنوان درختان زینتی در پارک ها و باغ های بزرگ تر استفاده می شود . کاج ها همچنین به صورت تجاری برای درختان کریسمس در بسیاری از کشورها کشت و برداشت می شوند .

برخی از گونه های درختان کاج تعداد زیادی دانه می دهند که به آنها ” آجیل کاج ” می گویند . برای پخت و پز در بازار موجود است .

 نکات مثبت و منفی چوب کاج

1 . سبک وزن

چوب سبک وزن و کارایی خوبی دارد . به راحتی می توان آن را از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد و در ارتفاعات به راحتی می توان با آن کار کرد .

اگر در مورد کاج سفید شرقی صحبت کنیم ، وزن آن حدود 25 پوند بر فوت مکعب ( 400 کیلوگرم بر متر مکعب ) و کاج زرد جنوبی حدود 41 پوند بر فوت3 ( 650 کیلوگرم بر متر مکعب ) است . که از بسیاری از چوب های نرم و سخت دیگر کمتر است .

2 . کارایی عالی

بسیاری از کارگران چوب کاج را به دلیل کارایی عالی آن دوست دارند . زیرا پروژه های این چوب خیلی سریع به پایان می رسد . کار با ابزار دستی و ماشینی برای آن آسان است . و به خوبی پایان بندی می شود .

اگر با چوب کاج کار می کنید ، برای زدن میخ و پیچ نیازی به پیش سوراخ کاری نیست . که باعث صرفه جویی در زمان در یک پروژه بزرگ می شود . بسیاری از نجاران می گویند که در حین کار بر روی چوب های سخت ، بارها باید تیغه ها را تعویض کرد که باعث از دست رفتن زمان زیادی می شود .

3 . دوام

بسیاری از مردم فکر می کنند که چوب نرم نسبت به چوب سخت دوام کمتری دارد . اما این 100% درست نیست . به دلیل داشتن چوب نرم و سخت از هر چوبی ، نمی توان دوام آن را تخمین زد .

چوب کاج دوام خوبی دارد ، اما بستگی به کاربرد آن نیز دارد . چوب کاج برای استفاده در فضای باز مناسب نیست . اما حتی اگر می خواهید از کاج برای کاربردهای بیرونی استفاده کنید ، به دلیل کیفیت عالی دیگر ، همیشه کاج تحت فشار را انتخاب کنید .

4 . غلات جذاب

کاج به رنگ روشن با بافت متوسط ​​و دانه بسته است . به دلیل رنگ روشن ، لکه راحت تر به هر رنگی که می خواهید می رسد . با گذشت زمان تیره تر می شود .

5 . قیمت

کاج ارزان است . با قیمت پایین تری در بازار نسبت به بسیاری دیگر از چوب های نرم و سخت موجود است . دلایل زیادی برای قیمت پایین چوب وجود دارد ، مانند در دسترس بودن زیاد ، رشد سریع . به همین دلیل هزینه حمل و نقل زیاد نیست . در حالی که قیمت صادرات چوب های کمیاب دیگر از یک کشور به کشور دیگر افزایش می یابد  .

6 . در دسترس بودن

عمدتاً در شمال ، مرکز و شرق اروپا یافت می شود ، اما گونه های زیادی از درختان در بسیاری از نقاط دیگر رشد می کنند . کاج قرمز و کاج استرالیایی درختی است که به سرعت رشد می کند ، سرعت رشد آن حدود 1-2 فوت ( 30 تا 60 سانتی متر ) در سال است . تا به راحتی بتوان نیازها را برآورده کرد .

نکات منفی چوب کاج

1 . خراش و فرورفتگی

از نکات مثبت گذشته ، کاج یک چوب نرم است ، بنابراین برخی از معایب چوب نرم را نیز دارد ، به طوری که به راحتی خراشیده و فرو می رود . در حالی که این مشکل در چوب سخت کمتر است .

دلایل زیادی برای داشتن خراش و فرورفتگی وجود دارد . اما دلیل اصلی آن سختی کم است ، سختی چوب کاج ها زیاد نیست . مانند کاج سفید شرقی 380 پوند (1690  نیوتن ) و کاج زرد جنوبی 870 پوند (4120  نیوتن )  سختی جانکا دارد که برای مقاومت در برابر فرورفتگی و خراش کافی نیست .

2 . نقص

بیشتر چوب کاج ها معیوب است زیرا به راحتی پوسیده می شود . چوب با درجه بالا تا متوسط ​​برای استفاده در دکوراسیون بهتر است ، درجه بالا برای کفپوش و کاربردهای خارجی بهتر در نظر گرفته می شود که برای آن باید هزینه بیشتری پرداخت کنید .

3 . نگهداری و مراقبت مورد نیاز

چوب کاج نیاز به مراقبت منظم دارد . نمی تواند رطوبت را برای مدت طولانی تحمل کند . این چوب زمانی که دائما در حال آفتاب گرفتن است شروع به تاب برداشتن و ترک خوردن می کند . اگر قسمتی در حال پوسیدگی است ، فوراً آن را بردارید و به طور منظم به روغن و موم نیاز داشته باشید ، همیشه از آب گرم برای تمیز کردن استفاده کنید .

انواع درختان کاج

درباره چوب کاج , انواع درخت کاج
درباره چوب کاج , انواع درخت کاج

1 . کاج سفید ( Pinus Strobus )

کاج سفید بومی شرق آمریکای شمالی است . در خاک های شنی یا زهکشی خوب رشد می کند . کاج سفید رایج ترین گونه کاج است . چگالی کم ، بافت ظریف و حتی دانه دارد . کاج سفید شرقی 380 پوند (1690  نیوتن) و کاج سفید غربی 420 پوند (1870  نیوتن) سختی جانکا دارد . بنابراین تراکم خوبی ندارد .

درختان آنها 65 تا 150 فوت  ( 20 تا 45 متر ) بلند و قطر تنه آنها 2 تا 5 فوت ( 60 تا 1.5 سانتی متر ) است . به دلیل رنگ قهوه ای روشن و الگوی دانه ای آن بسیار ترجیح داده می شود . بیشتر برای دکوراسیون ، چوب ، قایق سازی ، آسیاب کاری ، دکوراسیون و پروژه های داخلی استفاده می شود .

2 . کاج اتریشی ( Pinus nigra )

کاج اتریشی در سرتاسر اروپای مدیترانه جنوبی و آسیای صغیر وجود دارد . درختان آنها حدود 20 تا 55 متر (66 تا 180 فوت) ارتفاع دارند . میوه های مخروطی در ماه مه و ژوئن می آیند و طول مخروط 5 تا 11 سانتی متر است .

رنگ چوب این درخت زرد کم رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز روشن است . کاج اتریشی دارای سختی جانکا 660 پوند (2920 نیوتن) است . این به طور گسترده ای برای کاغذ ( خمیر چوب ) ، جعبه ها / باکس و الوار ساختمانی استفاده می شود .

3 . کاج کارائیب ( Pinus Caribaea )

کاج کارائیب بومی آمریکای مرکزی ، کوبا ، باهاما و جزایر ترکز و کایکوس است . درختان آنها حدود 65 تا 100 فوت (20  تا 30 متر ) بلند و 2-3 فوت ( 6-1 متر)  قطر تنه دارند . سختی جانکا آن 1110 پوند برف ( 4920 نیوتن) است . که دو برابر کاج اتریشی است . در کاغذ ( خمیر چوب ) ، روکش ، تخته سه لا ، کفپوش و الوار ساختمانی استفاده می شود .

4 . کاج جک ( Pinus banksiana )

کاج جک بومی کانادا و شمال ایالات متحده است . ارتفاع آن حدود 9 – 22 متر ( 30-72 فوت ) و قطر تنه 1-2 فوت ( .3-.6 متر ) است . زرد مایل به سفید و قهوه ای مایل به نارنجی است .

کاج جک دارای دانه های مستقیم با بافت متوسط ​​و کارایی عالی است . به طور کلی ، برای کاغذ ( چوب خمیر ) ، جعبه / باکس ، پالت ، قطب ، و چوب ساختمانی استفاده می شود .

5 . کاج جفری ( Pinus jeffreyi )

کاججفری که با نام‌ های کاج زرد و کاج سیاه نیز شناخته می ‌شود ، بومی کالیفرنیا و شمال مکزیک است . ارتفاع درخت آن 25 تا 40 متر ( 82 تا 131 فوت ) و قطر تنه آن 2-4 فوت (6 -1.2 متر ) است .

دارای دانه مستقیم با بافت متوسط ​​است . رنگ آن از زرد مایل به سفید تا قهوه ای مایل به قرمز متغیر است . برای روکش ، تخته سه لا ، کفپوش ، جعبه ، باکس ، تزئینات داخلی ، کابینت و الوار ساختمانی استفاده می شود .

6 . کاج خسی ( Pinus Kesiya )

کاج خاسی تقریباً در سراسر آسیا یافت می شود . ارتفاع درخت آن 100 تا 130 فوت (30  تا 40 متر) و قطر تنه آن 3 تا 4 فوت (1  تا 1.2 متر ) است . رنگ چوب آن قهوه ای مایل به قرمز تا زرد کم رنگ است . برای کاغذ ( چوب خمیر ) ، جعبه / باکش ، دکوراسیون و الوار ساختمانی استفاده می شود .

7 . کاج لیبر ( Pinus flexilis )

کاج لیبر بومی کوه های غرب ایالات متحده ، مکزیک و کانادا است . درخت آن حدود 20-25 متر (65 -80 فوت ) بلند است . رنگ چوب لیبر از زرد کم رنگ تا قهوه ای روشن متغیر است . رنگ آن با افزایش سن قهوه ای تیره می شود .

برای چوب سوخت ، جعبه ها و ساخت و سازهای ناهموار استفاده می شود . برای دکوراسیون مناسب در نظر گرفته نمی شود . زیرا بسیار نرم (430 پوند (1910 نیوتن) سختی جانکا و وزن سبک (28 پوند بر فوت3 (450 کیلوگرم بر متر مکعب ) ) است .

8 . کاج لوبلی ( Pinus taeda )

کاجلوبلیبومی جنوب شرقی ایالات متحده است . طول درختی در حدود 100-115 فوت (30 -35 متر) و قطر تنه 1.5-5 فوت ( .4-1.5 متر) دارد . این گونه کاج بیشتر در مناطق پست و باتلاقی یافت می شود . اندازه درخت لوبللی 30 تا 35 متر (98 تا 115 فوت) بلند و 1.5 تا 5 فوت (4-1.5 متر) قطر تنه است .

چوب دل آن قهوه ای مایل به قرمز تا سفید متمایل به زرد و دانه آن صاف با بافتی یکنواخت است . این یک چوب همه کاره است که برای خرپاهای سقف ، تیرها ، تیرچه ها ، شمع ها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود .

9 . کاج لودج پُل ( Pinus contorta )

کاج لودج پُلبیشتر در غرب آمریکای شمالی یافت می شود . نام دیگر Pinus contorta کاج ساحلی است . این درخت به ارتفاع 40 تا 50 متر (130 تا 160 فوت) و قطر تنه 0.3 تا 0.6 متر (1-2 فوت) رشد می کند .

چوب آن مایل به قرمز / قهوه ای مایل به زرد است و برای روکش ، تخته سه لا ، غلاف ، کفپوش ، جعبه ،  باکس ، ستون / پایه ، تزئینات داخلی ، کابینت و الوار ساختمانی استفاده می شود .

10 . کاج بلند (Pinus palustris  )

کاج بلند : بومی جنوب شرقی ایالات متحده است . ارتفاع آن به 100-115 فوت (30-35 متر) و قطر 2-3 فوت (.6-1 متر) می رسد . رنگ چوب آن از قهوه ای مایل به قرمز تا سفید متمایل به زرد متغیر است . سختی جانکا آن 870 پوند برف (4120 نیوتن) است .

 کاج بلند گزینه بهتری برای کاربردهای داخلی است ، در حالی که چوب تحت فشار برای کاربردهای بیرونی مناسب است .

11 . کاج دریایی (  Pinus pinaster)

کاج دریایی بومی منطقه مدیترانه است . این درختی با اندازه متوسط ​​است که ارتفاع آن به 65 تا 115 فوت (20 تا 35 متر) و قطر تنه آن به 2 تا 4 فوت (6-1.2 متر) می رسد .

چوب قهوه ای مایل به قرمز روشن تا زرد کم رنگ تا تقریباً سفید است . رنگ با افزایش سن تمایل به تیره شدن دارد . این یک چوب بسیار نرم ، سختی جانکا 390 پوند (1740 نیوتن) و وزن خشک شده 31 پوند بر فوت3 (500 کیلوگرم بر متر مکعب) است .

کاج دریایی به طور کلی کارایی خوبی دارد و از آن برای کاغذ ( خمیر چوب ) ، کفپوش ، جعبه / باکس  و چوب ساختمانی استفاده می شود .

12 . کاج (Pinus oocarpa) Ocote

کاج Ocote بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است . این گیاه با نام های بسیار دیگری مانند پینو آماریلو ، پینو آولانو ، کاج زرد مکزیکی شناخته می شود . چوب دل آن قهوه‌ای روشن است ، چوب صنوبر به رنگ سفید مایل به زرد کم رنگ تا سفید است .

طول درخت آن حدود 80-115 فوت (24 -35  متر) و قطر تنه آن 2-3 فوت ( .6-1 متر) است . کاج Ocote در کاغذ ( خمیر چوب ) ، روکش ، تخته سه لا ، جعبه / باکس ، کفپوش و الوار ساختمانی استفاده می شود .

13 . کاج پاتولا (  Pinus patula)

درخت کاج پاتولا بومی ارتفاعات مکزیک است . طول درخت آن 100 تا 130 فوت (30  تا 40 متر) و قطر تنه آن حدود 2 تا 3 فوت (6-1 متر) است . این چوب نرم با سختی جانکا 550 پوند (2450 نیوتن) است . از چوب پاتولا کاج برای ساخت کاغذ (خمیر چوب) و جعبه / باکس استفاده می شود .

14 . کاج پینیون (Pinus edulis  )

کاج پینیون بومی جنوب غربی آمریکای شمالی است . این آجیل پینیون تولید می کند و حاوی چربی و کالری است . طول درخت آن حدود 30-50 فوت  (9 -15  متر ) و قطر تنه آن 1-2 فوت ( .3 تا 0.6 متر ) است .

شاخه های زیادی در درخت وجود دارد ، بنابراین گره های زیادی در آن وجود دارد . دانه ای نامنظم با بافت متوسط ​​تا ریز دارد . برای هیزم ، کاغذ ( چوب خمیر ) و زغال چوب استفاده می شود .

15. کاج پیچ (  Pinus rigida)

درخت کاج بومی شرق آمریکای شمالی است . این درخت کوچک با طول حدود (  6 -30 متر یا 20-98 فوت ) است . سختی جانکا آن 620 lbf (2760 نیوتن ) است . اما بسیار قوی است و می تواند بارهای سنگین را تحمل کند . برای پل ها ، تیرها و اتصالات راه آهن استفاده می شود .

چوب آن به رنگ قرمز مایل به قهوه ای ، چوب صنوبر زرد مایل به سفید و دانه مستقیم است .

سختی جانکا از چوب کاج

سختی چوب کاج
سختی چوب کاج
چگونه چوب کاج را شناسایی کنیم ؟

چوب را می توان از روی ظاهر رنگ و دانه آن تشخیص داد . رنگ چوب کاج قهوه ای روشن تا قهوه ای مایل به قرمز و رنگ چوب صنوبر زرد کم رنگ و گاهی سفید است . رنگ آن به مرور زمان تیره تر می شود . چوب کاج دارای گره های دایره ای قهوه ای تیره زیادی است . که به آنها شناخت خاصی می دهد .

کاج دارای دانه ای صاف با بافتی یکنواخت و متوسط است . کاج دارای دانه باز متوسط تا درشت است . بنابراین کار با آن بسیار آسان است . اما به دلیل باز بودن دانه ، رطوبت را به سرعت جذب می کند .

کاج سفید غربی و کاج سفید شرقی در هنگام کار بوی ضعیف و صمغی دارند . چوب کاج از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی متوسط تا کم رتبه بندی می شود .

آیا چوب کاج ضد آب است ؟

آیا چوب کاج ضد آب است ؟
آیا چوب کاج ضد آب است ؟

نه ، کاج یک چوب ضد آب نیست . خیلی زود هنگامی که در معرض رطوبت و خاک قرار می گیرد شروع به خراب شدن می کند . اگرچه هیچ چوبی 100% ضد آب نیست ، برخی از چوب ها در رطوبت عملکرد خوبی دارند . بلوط سفید و ساج برای مناطق مرطوب خوب هستند .

کاج رطوبت را جذب می کند و مشکلاتی مانند تاب خوردگی ، پوسیدگی ، ترک خوردن یا پیچ خوردگی ایجاد می کند . که هیچ مشتری دوست ندارد با کف و دکوراسیون خود ببیند .

اما چوب کاج را می توان تا حدودی در برابر آب نیز مقاوم کرد . برای این کار به یک پرایمر بر پایه روغن یا سیلانت لکه و آب نیاز است .

یک یا دو لایه سیلانت آب را روی سطح چوبی بمالید . اجازه دهید قطعات خوب خشک شوند . پس از این کار ، یک یا دو بار با قلم مو از پرایمر یا لکه روغنی استفاده کنید تا کل تکه چوب به خوبی پوشانده شود . با این کار منافذ باز چوب بسته می شود و رطوبت را جذب نمی کند .

چوب کاج برای کباب کردن گوشت

چوب کاج برای کباب کردن گوشت
چوب کاج برای کباب کردن گوشت

کاج برای کباب کردن گوشت مناسب نیست ، زیرا حاوی مقدار زیادی رزین است . رزین دوده سیاه را موقع سوختن باقی می گذارد و طعم و رنگ گوشت را خراب می کند . هرگز نباید از کاج در موقع کباب کردن گوشت استفاده کنید .

چوب برای کباب کردن گوشت گرمای خوبی را فراهم می کند . در حالی که چگالی چوب کاج نیز کم است زیرا مقدار BTU آن کم است . واحد حرارتی بریتانیا (Btu) اندازه گیری مقدار گرمای سوخت یا منابع انرژی است .

نتیجه

کاج ها گونه های چوبی بهتری هستند و خواص بسیار خوبی دارند . که برای دکوراسیون ، کفپوش و ساخت و ساز عالی هستند . اما برای برخی کاربردها معایبی نیز دارد .

کاج گزینه بهتری برای کاربردهای داخلی است . اگر در حال برنامه ریزی یک پروژه چوبی بیرونی هستید ، از کاج تحت فشار استفاده کنید یا یک بار نظر فروشنده چوب خود را بگیرید . چوب کاج برای کباب کردن و هیزم مناسب نیست . بنابراین برای کباب کردن بهتر است از مقداری چوب سخت استفاده کنید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب کاج ، خواص چوب کاج ، استفاده از چوب کاج

منبع :  timberblogger.com


مطالب مرتبط با موضوع چوب کاج :

WhatsApp us