ساخت سونا خشک

سونا خشک نوعی سونا است که از گرمای خشک برای تولید عرق استفاده می‌کند. در سوناهای خشک از گرمای خشک برای آرامش بدن و سم زدایی پوست استفاده می‌شود. این نوع سونا معمولا با اجاق هیزمی گرم می‌شود، اگرچه بخاری‌های برقی نیز رایج هستند. دما در سونای خشک معمولا کمتر از سونای بخار سنتی است، اما کمبود رطوبت می‌تواند باعث شود که گرما شدیدتر شود. در ادامه فواید و مراحل ساخت سونا خشک مورد بررسی قرار گرفته شده است.

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

مزایای استفاده از سونا خشک

سونا خشک که سونای فنلاندی نیز نامیده می‌شود، محبوب‌ترین نوع سونا است. سونای خشک با داشتن رطوبت صفر درصد یا پایین مشخص می‌شود. رطوبت سونا خشک مانند سایر انواع سونا قابل تنظیم نیست.

براورد قیمت سونا خشک

این نوع سونا با گرم کن کار کند و دمای آن می تواند بین 80 تا 110 درجه باشد، میانگین دمای ایده‌آل آن نیز 90 درجه است. سونا خشک فواید زیادی برای سلامت انسان دارد. مزایای استفاده از سونای خشک عبارتند از:

 1. بهبود گردش خون و افزایش ضربان قلب

مطالعات نشان داده‌اند که استفاده منظم از سونا خشک می‌تواند به کاهش فشار خون، بهبود عملکرد قلب و کاهش خطر سکته مغزی و سایر بیماری‌های قلبی عروقی کمک کند. همچنین این نوع سونا در افراد مبتلا به بیماری‌های روماتولوژیکی مانند آرتریت می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند.

 • شل کننده عضلات

سونای خشک با ایجاد گرمای عمیق و نافذ به آرامش عضلات کمک می‌کند. این گرما به شل شدن عضلات سفت کمک می‌کند که می‌تواند منجر به کاهش درد و سفتی شود. علاوه بر این، گرمای سونای خشک می‌تواند به افزایش گردش خون کمک نماید و آرامش عضلانی را بیشتر کند. ترکیبی از این مزایا، ساخت سونا خشک و استفاده از آن به راهی ایده‌آل برای استراحت پس از یک روز طولانی یا تمرین سخت می‌کند.

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
ساخت تخت و سکو سونا با فواصل منظم برای عبور هوا
 • کاهش سطح استرس

سونای خشک می‌تواند راهی عالی برای کاهش سطح استرس و تقویت آرامش باشد. گرمای زیاد و هوای خشک به شل شدن عضلات، کاهش سردرد تنشی و بهبود گردش خون کمک می‌کند. علاوه بر این، گرمای یک سونای خشک می‌تواند باعث تعریق شما شود که به پاک‌سازی پوست و ترشح سموم از بدن کمک می‌کند.

اثر آرام‌بخش سونا همچنین می‌تواند به آرام کردن ذهن و ایجاد خوابی آرام در شب کمک کند. به این دلایل، گذراندن وقت در یک سونای خشک می‌تواند راهی موثر برای کاهش استرس و ارتقای سلامت کلی باشد.

چگونه قیمت یک سونای خشک را محاسبه کنیم

 • بهبود ظاهر پوست

ساخت سونا خشک قرن‌ها است که به عنوان راهی برای آرامش و سم زدایی بدن استفاده می‌شود؛ اخیرا هم نشان داده شده است که فواید متعددی برای سلامت پوست دارد.

گرمای خشک سونا می‌تواند به باز کردن منافذ و حذف آلودگی‌ها کمک و پوست را نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر کند. علاوه بر این، افزایش گردش خون ناشی از گرمای سونا می‌تواند به تغذیه پوست و افزایش گردش سلولی کمک کند.

در نتیجه، استفاده منظم از سونای خشک می‌تواند به بهبود ظاهر پوست کمک و آن را سالم‌تر و جوان‌تر نشان دهد.

 • کمک به کاهش درد مفاصل

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که سونای خشک می‌تواند به کاهش درد مفاصل کمک کند. گرمای بالای سونای خشک به افزایش گردش خون و کاهش التهاب کمک می‌کند.

الزامات سونا خشک
الزامات سونا خشک

نحوه کار سونا خشک

به طور سنتی در ساخت سونا خشک گرمای خشک با سوزاندن هیزم در اجاق تولید می‌شود و آب را با ملاقه روی سنگ‌های بالای آن می‌ریزند. این کار، مقداری رطوبت ایجاد می‌کند، اما به سطح سونا بخار نزدیک نیست. راه دیگر، استفاده از هیتر برقی است. در این روش، یک هیتر برقی سنگ‌ها را برای گرمای یکنواخت گرم می‌کند. این روش بیشتر در فضاهای کوچک مانند آپارتمان‌ها یا سالن‌های ورزشی رایج است. سونا دارای دریچه‌ای است که به طور مداوم هوای تازه را برای محدود کردن تجمع رطوبت وارد می‌کند.

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج

روش صحیح استفاده از سونا خشک

قبل از سونا: دوش بگیرید و خود را خشک کنید، زیرا پوست خشک سریع‌تر از مرطوب عرق می‌کند.

جلسه اول سونا: حدود 8 تا 10 دقیقه در سونا بمانید. اما حداکثر تا زمانی که احساس خوبی نسبت به آن داشته باشید!.

در داخل سونا: زیر خود حوله‌ای قرار دهید تا بدن شما با چوب تماس پیدا نکند. هر چه بالاتر در سونا بنشینید، درجه حرارت بالاتر است. وقتی در سونا هستید، می‌توانید بنشینید یا دراز بکشید. (عرق کردن کوتاه اما شدید روی نیمکت‌های بالایی بسیار موثر خواهد بود. اگر تاکنون سونا را تجربه نکرده‌اید، بهتر است با نیمکت وسط یا پایین شروع کنید.)

خنک کردن: پس از هر گرم شدن در سونا، باید خود را خنک کنید. بهترین‌ترین کار برای گردش خون این است که جریان سرد را از مچ پای راست از طریق پاها و بازوها به سمت قلب هدایت کنید. توجه داشته باشید که از آب ولرم یا گرم استفاده نکنید، در غیر این صورت، اثر مثبت سونا از بین می‌رود. اگر گردش خون ثابت و فشار خون طبیعی دارید، می‌توانید خود را در آب سرد غوطه ور کنید.

نکات ایمنی در خصوص استفاده از سونا خشک

تفاوتی ندارد که ساخت سونا خشک برای مصارف عمومی یا خصوصی صورت گرفته باشد، اقدامات ایمنی مهمی وجود دارند که باید رعایت کنید و از آنها آگاه باشید:

نمونه کار ساخته شده سونا خشک
درب و نمایی از داخل سونا با طرح سنتی و مدرن
 • سونا خشک با وجود مزایایی که دارد، ممکن است برای همه مناسب نباشد. قبل از استفاده از سونا خشک با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر فشار خون بالا کنترل نشده، دیابت، نارسایی قلبی، ریتم غیرطبیعی قلب یا آنژین ناپایدار دارید. اگر هر یک از این بیماری‌ها را دارید، استفاده از سونا خشک را به پنج دقیقه در هر بازدید محدود کنید و مطمئن شوید که به آرامی خنک می‌شوید.
 • اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، قبل از استفاده از سونا خشک با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر داروهایی مصرف می‌کنید که با توانایی بدن شما در تنظیم دما تداخل می‌کنند یا داروهایی که باعث خواب آلودگی شما می‌شوند، از سونا استفاده نکنید.
 • در صورت داشتن هر نوع بیماری، از سونا استفاده نکنید.
 • قبل و بعد از استفاده از سونا خشک حداقل یک لیوان کامل آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.
 • قبل، حین یا بعد از استفاده از سونا خشک مشروبات الکلی ننوشید.
 • قبل، حین یا بعد از استفاده از سونا خشک از داروهای تفریحی استفاده نکنید.
 • قبل از استفاده از سونا خشک غذای چرب و سنگین نخورید.
نمونه کار ساخته شده سونا خشک
نمونه کار ساخته شده سونا خشک

حداقل فضای لازم برای ساخت سونا خشک

هنگامی که فضایی را که می‌خواهید سونا را در آن نصب کنید اندازه‌گیری کردید، می‌توانید به دنبال مدلی باشید که متناسب با آن فضا باشد. طیف وسیعی از کابین‌های سونا، از کابین‌های جمع و جور برای دو نفر تا کابین‌های بزرگ برای افراد بیشتر وجود دارند. هنگام محاسبه مقدار فضای موردنیاز، مهم است که به یاد داشته باشید که درب همیشه به سمت بیرون باز می‌شود. با این حال، اندازه مناسب برای یک سونا دو نفره یا حتی یک سونا چهار نفره در خانه شما چقدر باید باشد؟.

در ابتدا توجه داشته باشید همان‌طور که اندازه سونا افزایش می‌یابد، مقدار انرژی مورد نیاز برای گرم کردن و حفظ درجه حرارت نیز بالا می‌رود.

نمونه کار ساخته شده سونا خشک
نمونه کار ساخته شده سونا خشک

اندازه مناسب برای سونا خشک دو نفره

متوسط اندازه مورد نیاز در ساخت سونا خشک حدود 182 سانتی متر عرض، 152 سانتی متر عمق و حداقل ارتفاع توصیه شده 195 سانتی متر است. ارتفاع سونا به 213 سانتی متر می‌رسد و نباید از 243 سانتی متر تجاوز کند. بسته به کاربرد مورد نظر سونا، می‌توانید این ابعاد را متناسب با هدف تغییر دهید. اگر قصد دارید در سونا دراز بکشید و آن را با افراد زیادی به اشتراک نگذارید، می‌توانید در طراحی سونا و پیکربندی نیمکت آن به این موضوع توجه کنید.

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج

اندازه مناسب ساخت سونا خشک 4 نفره

یک سونا 4 نفره هم به فضای بیشتری برای قرار دادن منبع گرمای بزرگ‌تر و هم به فضای نیمکت بیشتری نیاز دارد تا چهار نفر را به راحتی در خود جای دهد.

به عنوان یک راهنمای اندازه تقریبی، یک سونای جمع و جور 4 نفره باید دارای ابعاد زیر باشد:

 • عرض: 220 سانتی متر
 • عمق: 160 سانتی متر
 • ارتفاع: 195 سانتی متر

متریال به کار رفته در ساخت سونا خشک

هنگام انتخاب چوب برای برای ساخت سونا خشک باید عوامل متفاوتی همچون مقاومت در برابر پوسیدگی، مقاومت در برابر حرارت، ظاهر و غیره را در نظر بگیرید. بهترین چوب استاندارد برای این منظور، چوب سدر است. این چوب رطوبت را به خوبی تحمل می‌کند و برای مدت طولانی دوام می‌آورد. همچنین چوب سدر عایق خوبی است و می‌تواند نسبتا سریع گرم شود. با این حال، این چوب گزینه‌ای گران به شمار می‌رود.

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
سونا ساخته شده از چوب کاج روسی

بنابراین هر نوع چوبی برای سونا مناسب نیست. چوب‌های سخت مانند ساج و بلوط با گذشت زمان شروع به پوسیدن می‌کنند و بنابراین کمتر مناسب هستند. چوب کاج مناسب، جذاب و نه چندان گران است. شما می‌توانید بین یک چارچوب اسکلت با عایق و تخته‌های عمودی یا تیرهای افقی سنگین (مانند یک کابین چوبی) یکی را انتخاب کنید.

علاوه بر چوب، چارچوب اسکلت سونا را باید با مواد مختلف از جمله پشم شیشه، پشم سنگ و چوب پنبه عایق بندی کنید. چوب پنبه سازگارترین راه‌حل با محیط‌زیست است، اما گران‌ترین نیز می‌باشد. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل عایق باید یک غشای ضد رطوبت در داخل سونا قرار دهید.

مراحل ساخت سونا خشک

مراحل زیر اصول ساخت یک سونای خشک را با هر اندازه‌ای همراه با نکاتی برای ساختمان‌های داخلی یا خارجی توضیح می‌دهد.

 1. آماده سازی مکان

در ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا سونا در داخل یا خارج از خانه باشد و مکان را آماده کنید. برای ساخت سونا خشک در مکان سرپوشیده، همه چیز را از اتاق جدا کنید. برای ساخت سونا در فضای باز، یک نقطه مسطح پیدا نمایید.

سپس نوبت به ساخت اتاقک سیمانی می‌رسد. البته سونا خشک را می‌توان بدون اتاقک سیمانی و فقط با چوب نیز ساخت. در این صورت، هزینه‌ها تا حدی بالاتر می‌روند و به عایق کاری بیشتری نیز نیاز است. توجه داشته باشید که تا حد ممکن اتاقک سیمانی کوچک ساخته شود تا از اتلاف حرارت جلوگیری گردد.

صرف نظر از مکان سونا، کف باید ضد آب باشد. برای سوناهای فضای باز، کف باید پایه بتنی داشته باشد. برای سوناهای داخلی، تخته بتنی، غشای کف ضد آب و یک لایه بتن یا کاشی معمولا مناسب هستند.

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
 • چوب کاری سونا خشک

مرحله بعدی در ساخت سونا خشک چوبکاری اتاقک سونا است. این مرحله خود به مراحل شاسی کشی، عایق کاری و چوب کاری تقسیم می‌شود. در این مرحله ابتدا باید شاسی کشی و ساخت اسکلت اتاقک و نیمکت‌ها انجام گردد.

در انجام چوب کاری باید از چوب‌های نرم، خشک و صاف استفاده شود. همچنین چوب انتخابی باید فاقد موج و از ضخامت کافی برخوردار باشد. همچنین چوب‌های به کار رفته در کف و نیمکت‌ها باید بیشتر باشند تا توان تحمل وزن افراد را داشته باشند.

توصیه می‌کنیم طراحی سونای خود را با یک نیمکت در عریض‌ترین دیوار شروع کنید. طبق اصول طراحی باید نیمکت بالایی را تا حد امکان بالا نصب کرد، بدون اینکه کسی به سرش ضربه بخورد. اگر می‌خواهید بهترین گرما را بدون اتلاف انرژی داشته باشید، باید سر تقریبا سقف را لمس کند.

 • رنگ آمیزی

در این مرحله از ساخت سونا خشک معمولا از رنگ سیلر کیلر برای رنگ آمیزی اتاقک سونا استفاده می‌شود. در صورت استفاده از رنگ دیگر، ابتدا باید زیرسازی لازم انجام گردد که هزینه پایانی را بیشتر خواهد کرد.

 • نصب گرم کن

انتخاب گرم کن مناسب برای سونا از اهمیت زیادی برخوردار است. گرم کن مورد نظر باید به گونه ای باشد که در صورت باز شدن درب و اتلاف حرارت، باز هم عملکرد مناسبی داشته باشد. همچنین گرم کن مورد نظر باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بین 30 تا 45 دقیقه قادر به گرم نمودن اتاقک سونا باشد.

توجه داشته باشید در صورت استفاده از گرم کن گازی، مشعل آن باید در خارج از اتاقک سونا قرار گیرد. در واقع، قبل از ساخت اتاقک سونا باید پشت یکی از دیوارها، محلی برای آن مشخص شود. همچنین در صورت انتخاب گرم کن گازی باید محلی برای نصب دودکش به منظور خروج گازها در نظر گرفته شود.

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
 • نصب وسایل روشنایی و الکترونیکی

در مرحله پایانی نوبت به نصب چراغ‌های روشنایی و سایر لوازم لازم می‌رسد. معمولا برای روشنایی سونا خشک چراغ‌های تونلی و آباژور بیشتر استفاده می‌شوند.

انواع گرمکن سونا خشک

بدیهی است که در ساخت سونا خشک باید منبع گرمایی مناسبی داشته باشید. منبع گرمایشی هر چه باشد، باید روی آن سنگ‌هایی مقاوم به درجه حرارت بالا با فاصله‌های مشخص قرار گیرند تا هوا به خوبی در بین آن‌ها جریان داشته باشد. گزینه‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارند:

 1. کابین مادون قرمز: این نوع کابین حداکثر دمای 40-60 درجه سانتی گراد تولید می‌کند. در یک کابین مادون قرمز، نور به صورت گرمای تابشی ساطع می‌شود. این تشعشع عمیقا عمل می‌کند که آن را برای افرادی که از درد عضلات و مفاصل یا روماتیسم رنج می‌برند، بسیار مناسب می‌سازد.

 2) بخاری برقی: این نوع گرم کن سونا رایج‌ترین گزینه در ساخت سونا خشک بخصوص در منازل است. شما باید یک بخاری با قدرت کافی برای گرم کردن کل سونا انتخاب کنید. بهتر است بخاری را با یک کابل الکتریکی با قطر کافی عایق شده از طریق جعبه فیوز به منبع تغذیه وصل کنید.

 3) اجاق چوبی: این نوع گرم کن نیز برای سوناهای کوچک یا فضای باز مناسب نیست. یک اجاق چوبی باید مجهز به خروجی دود باشد که معمولا مشکلی در باغ ایجاد نخواهد کرد. یک اجاق چوبی، فضای خاصی ایجاد می‌کند.

4) هیتر گازی: این نوع گرم کن با گاز کار می‌کند. در صورت نصب هیتر گازی باید ترموستات نیز داخل سونا نصب شود تا درجه حرارت کنترل گردد. با نصب ترموستات در صورت بالا رفتن درجه حرارت، گرمکن خاموش و با پایین آمدن درجه حرارت، گرم کن فعال خواهد شد.

عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج
عکس و ایده سونا خشک ، سازنده سونا خشک با چوب کاج

 هزینه ساخت سونا خشک

هزینه ساخت سونا خشک بسته به انداره سونا، کیفیت چوب و تجهیزات و امکانات اضافی، بسیار متفاوت است. یکی از عوامل کلیدی تعیین‌کننده در هزینه نهایی سونا، منبع گرمایش می‌باشد که استفاده از برق، گاز و سوزاندن چوب معمولا کم هزینه‌ترین‌ها هستند. در برآورد هزینه ساخت سونا خشک باید موارد زیر در نظر بگیرید:

 • هزینه فونداسیون، آماده سازی زمین
 • هزینه مواد قاب
 • هزینه مواد عایق
 • هزینه گرم کن
 • هزینه مصالح ارتفاع خارجی
 • هزینه واحد کنترل و نصب برق
 • هزینه چوب داخلی
 • هزینه میخ، سخت افزار فولادی

در نهایت، حداقل 10٪ به هزینه نهایی اضافه کنید تا جایی برای موارد غیرمنتظره باقی نماند.

جمع بندی

سونا خشک یکی از شناخته شده‌ترین و قدیمی‌ترین انواع سونا است که در حال حاضر بسیار محبوب می‌باشد. به طور سنتی، ساخت سونا خشک با استفاده از یک کابین با پانل‌های چوبی با نیمکت‌هایی در ارتفاعات مختلف صورت می‌گیرد. دیوارها اغلب از چوب ساخته شده‌اند که بسیار بادوام هستند و مقاومت بالایی نسبت به حرارت دارند. در سونا خشک، سنگ‌های گرم شده هیتر فضای داخلی کابین را گرم می‌کنند. در حین تزریق آب، آب تبخیر شده کابین را با بخار داغ می‌پوشاند که می‌تواند دما را تا 100 درجه سانتیگراد افزایش دهد.

استفاده از سونا خشک یک تجربه آرامش بخش است و مزایای سلامتی متعدد را ارائه می‌دهد. سونا خشک ممکن است برای طیف وسیعی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی عروقی و افسردگی مفید باشد. با این حال، استفاده از آن برای همه مناسب نخواهد بود. قبل از استفاده از سونا خشک با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر یک بیماری زمینه‌ای دارید یا باردار هستید.

عکس سونا خشک ،نکات مهم در ساخت یک سونا
عکس سونا خشک ،نکات مهم در ساخت یک سونا

منابع : گرداوری توسط اقای نعمتی

https://www.architecturaldigest.com/story/diy-sauna-guide

https://www.thisoldhouse.com/bathrooms/22948993/home-sauna


مطالب مرتبط با موضوع سونای خشک :

WhatsApp us