همه آنچه باید در مورد کفپوش تخته سه لا بدانید

کفپوش سلایی و پلای وود روکش چوب
کفپوش سلایی و پلای وود روکش چوب

تخته سه لا درجه یک ساختمانی که زمانی برای کف‌ های زیرین و روکش ‌ها محفوظ بود ، اکنون به عنوان کفپوش مسکونی مقرون ‌به ‌صرفه ، سر و صدا ایجاد کرده است .

دو راه اساسی وجود دارد : کف‌پوش ‌های موجود ، مانند فرش یا وینیل را بردارید ، و سپس لایه زیرین تخته سه لا را مجدداً اصلاح کنید ، یا تخته سه لا جدید را نصب کنید ، آن را به صورت تخته ، مربع یا حتی به شکل‌ های کوچک برش دهید تا طرح مدالیون شکل بگیرد .

با یک متخصص کفپوش مشورت کنید .

کارشناسان کفپوش دارای مجوز را در منطقه خود پیدا کنید و برآوردهای رایگان و بدون تعهد برای پروژه خود دریافت کنید .

متخصصان محلی را پیدا کنید .

هر مسیری را که انتخاب کنید ، اگر وقت خود را صرف کنید ، به جزئیات توجه کنید ، و از روکش سختی مانند پلی اورتان استفاده کنید تا در برابر ترافیک روزانه پا مقاومت کنید ، می توانید یک کفپوش خیره کننده و بی نظیر ایجاد کنید .

اصول اولیه کفپوش تخته سه لا

در این مقاله برخی از اصول اولیه تخته سه لا را باید بدانید :

     در حالی که چوب سخت و جامد ( تمام چوب ) در تمام طول سال ها بوده است ، تخته سه لا این روزها سر و صدای بسیاری کرده است .

تخته سه لا از چند ضخامت روکش نازک چوبی تشکیل شده است که در زاویه‌ ای لایه ‌ای قرار گرفته و سپس تحت حرارت چسبانده و فشرده می ‌شود تا یک ورق چند لایه محکم را تشکیل دهد . فرآیند لایه ‌بندی نتیجه نهایی را در برابر انبساط مقاوم می ‌کند و به آن برتری نسبت به چوب سخت می‌ دهد . اما سطح نرم تر تخته سه لا تمایل به تراشه و فرورفتگی دارد و استفاده نهایی از یک پوشش سخت برای موفقیت کف شما حیاتی است .

     کفپوش تخته سه لا برای هر اتاقی که می خواهید چوب سخت نصب کنید مناسب است ، اگرچه آشپزخانه و حمام کمتر مطلوب هستند زیرا احتمال نشت آب مکرر وجود دارد .

زیرزمین ها برای کفپوش تخته سه لا توصیه نمی شوند زیرا معمولاً کمی مرطوب هستند و یک کف بتنی می تواند رطوبت را از خاک به تخته سه لا منتقل کند که این امر می تواند به مرور زمان باعث لایه برداری و متورم شدن آن شود .

     یک ورق تخته سه لا CDX با ضخامت 3 سانتی متری ، 121 سانتی متری در 243 سانتی متری ( نوعی که در کفپوش استفاده می شود ) حدود ………. تومان به فروش می رسد .

درجات بالاتری از تخته سه لا موجود است ، اما گران‌ تر هستند و برای کابینت ‌های تکمیلی در نظر گرفته شده‌ اند . اگر علاقه مند به استفاده از تخته سه لا با سطح روکش بلوط هستید ، بسته به کیفیت روکش ، انتظار دارید بین ……….. تا …………… تومان یا بیشتر برای هر ورق بپردازید .

کفپوش سلایی و پلای وود روکش چوب
کفپوش سلایی و پلای وود روکش چوب

کفپوش تخته سه لا

این راه های مختلف را برای ایجاد کفپوش های تخته سه لا باور نکردنی در نظر بگیرید .

     بسته ‌بندی کاغذی : این پایان بندی شامل استفاده از تکه ‌های نامنظم از کاغذ کرافت قهوه ‌ای به تخته ‌لایه ‌های موجود برای جذابیت مانند سنگ مرمر است . بعد از اینکه فرش قدیمی را پاره کردید و به این فکر می کنید که چگونه کف تخته سه لا را کار کنید ، می تواند یک راه حل عالی باشد .

شکاف های بین صفحات تخته سه لا را با ترکیب دیوار خشک و ماله پر کرده و صاف کنید . سپس ، تکه های پاره شده کاغذ کرافت قهوه ای – آغشته به مخلوطی از چسب آب شده را اعمال کنید . پس از خشک شدن لایه کاغذ ، یک رنگ و سپس یک پوشش محافظ اضافه کنید .

     کاغذ دیواری به عنوان کاغذ کف : برای این روکش خیره کننده ، شکاف های کفپوش تخته سه لا را با ترکیب دیوار خشک با چسبندگی سریع و یک ماله پر و صاف کنید . سپس کاغذ دیواری را در الگوی دلخواه خود قرار دهید و به دنبال آن سه یا چهار لایه پلی اورتان یا سایر پوشش های کف سخت شفاف قرار دهید . می ‌توانید تمام سطح را مانند دیوار بپوشانید ، یا کاغذ دیواری را برای تقلید از قالیچه ‌های فضا ، با حاشیه‌ هایی در اطراف آن انتخاب کنید .

     تخته سه لا با رنگ آمیزی عالی : یک الگوی شطرنجی کلاسیک ایجاد کنید ، به سراغ نوارها یا دایره بروید یا از سنگفرش یا آجر تقلید کنید . وقتی صحبت از طراحی به میان می ‌آید ، شما هیچ محدودیتی ندارید و از آنجایی که کف تخته سه لا رنگ شده شما با چند لایه پلی اورتان پوشیده می‌ شود ، می‌توانید تقریباً از هر رنگی ، حتی از رنگ ‌هایی برای جزئیات خاص استفاده کنید .

نکته کلیدی این است که کفپوش تخته سه لا را همانطور که در بالا توضیح داده شد ، به علاوه یک لایه آستر قبل از رنگ آمیزی آماده کنید . پرایمر اطمینان می دهد که رنگ می چسبد و همچنین به چسباندن تراشه های تخته سه لا کمک می کند .

     تخته ‌ها ، مربع ‌ها و اشکال دیگر : تخته ‌های چوبی گران هستند ، اما می ‌توانید با برش دادن ورق‌ های تخته سه لا به تخته‌ ها ، مربع ‌ها یا اشکال دیگر ، چسباندن و یا میخکوب کردن قطعات به کف زیرین ، به جذابیت چوبی طبیعی دست پیدا کنید .

اگر تخته سه لا CDX را برای تکمیل یک اتاق 304 سانتی متری در 304 سانتی متری خریداری می کنید ، به 12 سانتی متری نیاز دارید . ورق های چهار در هشت ، با هزینه تقریبی ………………….. تومان برای پایان بندی با میخ ، 5 سانتی متری ، …………… تومان برای چسب کفپوش استفاده شده در نصب ، ……………….. تومان  برای رنگ  و …………… تومان برای یک گالن پلی اورتان اضافه کنید ،

کل هزینه شما حدود ………………. تومان خواهد بود .

هزینه چوب سخت ، کاشی یا فرش برای اتاقی با همان اندازه می تواند از ………………………. تومان تا بیش از ……………….. تومان باشد .

کفپوش سلایی و پلای وود روکش چوب
کفپوش سلایی و پلای وود روکش چوب

گزینه های نصب کفپوش تخته سه لا

این دو نکته را در نظر داشته باشید :

     با بریدن تخته ها روی اره رومیزی که طرف مورد نظر رو به بالا است ، تمایل تخته سه لا را به خرد شدن از بین ببرید .

اگر ترجیح می دهید تخته ها را با اره دایره ای برش دهید ، خطوط گچی را در پشت تخته سه لا بکشید و از پشت برش دهید تا خطر پارگی در امتداد لبه ها کاهش یابد . هر دو اره باید دارای تیغه های با درجه پایان خوب باشند .

     می ‌توانید تخته ‌ها را با سفیدکننده ‌های چوب به ‌منظور ظاهری آفتاب خورده و فرسوده درمان کنید ، یا آن ‌ها را برای هماهنگی با دکوراسیون یا تزئینات رنگ شده کنید . با این حال ، اگر می خواهید کف تخته سه لا را رنگ کنید ، ابتدا یک سیلر سنباده را روی سطح تخته ها بمالید ، که به نفوذ یکنواخت رنگ کمک می کند .

از سیلر صرف نظر کنید . ایجاد کفپوش تخته سه لا یک پروژه یک شبه نیست . با انتخاب این چوب در هزینه صرفه جویی خواهید کرد ، اما برای تکمیل پروژه به زمان زیادی نیاز دارید  .

وقتی کارتان تمام شد ، یک کفپوش بادوام و طراحی منحصر به فرد خواهید داشت که می توانید به آن افتخار کنید .

البته حتما ، با یک متخصص کفپوش مشورت کنید .

سوالات متداول :

معایب کفپوش تخته سه لا چیست؟

مزایا و معایب کفپوش تخته سه لا
معایب کفپوش تخته سه لا
تخته سه لا دوام کمتری نسبت به چوب های سخت دارد و در حالی که می توانید آن را برای بهبود زیبایی آن رنگ آمیزی کنید ، تخته سه لا به اندازه کفپوش های چوبی درجه یک به نظر نمی رسد . تخته سه لا در مقایسه با کفپوش های چوبی احتمال کمتری دارد که ارزش خانه شما را افزایش دهد .

بادوام ترین کفپوش تخته سه لا چیست ؟

نوع تخته سه لا که بیشتر برای کفپوش های بادوام استفاده می شود ، تخته سه لای توس بالتیک نام دارد . این تخته سه لا از چوب توس بالتیک ساخته شده است که نوعی چوب سخت است که به دلیل کیفیت و دوام بالا شناخته شده است . تخته سه لا توس بالتیک نیز بسیار محکم است و می تواند در برابر ترافیک سنگین و سوء استفاده مقاومت کند

کلمات کلیدی : کفپوش چوبی ، کفپوش تحتخ سه لا ، کفپوش چوبی تیره ، کفپوش چوبی روشن ، طراحی کفپوش چوبی

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع : www.bobvila.com


مطالب مرتبط با موضوع کفپوش :

WhatsApp us