اصول اولیه آماده سازی چوب قبل از رنگ آمیزی

ممکن است رنگ آمیزی اتاق ها یا وسایل خانه در حال حاضر برای شما یک پروژه پیچیده در سطح پایه باشد ، اما باید بدانید که رنگ آمیزی سطوح خاص پیچیده تر هم است . به عنوان مثال ، سطوح چوبی قبل از رنگ آمیزی به چند مرحله اضافی نیاز دارد تا از رنگ آمیزی صاف و تمیز آن اطمینان حاصل کنید .

اگر به این فکر می کنید که چگونه قرنیزها ، قالب ها یا حتی دکوراسیون چوبی را رنگ آمیزی کنید تا به محصول نهایی حرفه ای و زیبا برسید ، این مقاله کمک بزرگی به شما می کند . در ادامه روند چگونگی آماده سازی چوب را برای یک کار رنگ آمیزی بررسی می کنیم .

سختی کار : در حد متوسط

مدت زمان : 5ساعت

نیازمندی ها :

     نوار

     برزنت های محافظ

     پوشش بوم یا کاغذ

     تجهیزات حفاظت فردی

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب

آماده سازی فضای کاری شما

اولین قدم برای آماده شدن برای یک کار نقاشی بزرگ ، آماده کردن فضای کاری است . این امر تضمین می کند که رنگ به طور تصادفی روی سایر وسایل نریزد و به اشیاء قیمتی شما آسیب وارد نشود .

مرحله 1 : اگر دیوار چوبی ، قرنیزها یا قالب ‌ها را رنگ می ‌کنید ، باید آن قسمت را با چسب بچسبانید تا رنگ چکه نکند یا به قسمت‌ هایی که قصد رنگ ‌آمیزی آن را ندارید نفوذ نکند .

مرحله 2 : چه در حال رنگ آمیزی دیوارها ، تزئینات و یا یک تکه دکوراسیون هستید ، باید برزنت های محافظ را برای محافظت از کف پوش در برابر چکه های رنگ و پاشیده شدن آن قرار دهید .

مرحله 3 : اگر در حال رنگ آمیزی یک تکه دکوراسیون هستید ، به شما توصیه می کنیم ابتدا یک برزنت یا ورق پلاستیکی بگذارید و سپس یک بوم یا پوشش کاغذی قرار دهید ، که باعث می شود در طول فرآیند رنگ آمیزی ، لغزش به حداقل برسد .

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
محافظت از خود ، استفاده از کلاه و روپوش در هنگام رنگ کاری

محافظت از خود

بسیاری از مراحل در فرآیند آماده سازی چوب برای نقاشی خطراتی را برای چشم ، پوست و حتی ریه های شما به همراه دارد . مطمئن شوید که وسایل حفاظتی کافی مانند محافظ چشم و گوش ، ماسک تنفسی و دستکش لاستیکی برای محافظت از پوست خود در برابر عوامل تحریک کننده دارید .

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب

آیا آماده سازی چوب برای رنگ آمیزی ضروری است ؟

یک اشتباه رایج در میان نقاشان جدید این است که مستقیماً به سراغ اولین لایه رنگ به چوب می روند . مواد چوبی کمی سخت هستند و اگر چوب قبل از رنگ آمیزی به درستی آماده نشده باشد ، رنگ به سرعت از چوب جدا می شود و شروع به کنده شدن می کند . برای اطمینان از عمر طولانی پوشش جدید خود ، چوب خود را با مراحل زیر آماده کنید .

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
سمباده کاری و تمیز کردن سطح چوب

سطح چوب را بررسی و تعمیر کنید :

مرحله 1 : سطح چوب را در صورت قدیمی بودن بررسی کنید . آیا میخ ، تخته یا قسمت شکسته ای وجود دارد ؟ شما می خواهید هر چیزی را که آسیب دیده است جایگزین یا تعمیر کنید پس به خوبی سطح چوب را بررسی کنید .

مرحله 2 : برای پیچ های شکسته ، آسیب دیده یا گم شده ، سعی کنید آنها را با یک مورد مشابه جایگزین کنید تا ظاهر قطعه را حفظ کنید .

مرحله 3 : تخته های آسیب دیده باید با همان نوع چوب جایگزین شوند .

مرحله 4 : برای سوراخ ها ، فرورفتگی ها و خراش ها ، می توانید از بتونه چوب نیز استفاده کنید . با یک چاقوی بتونه فلزی یا پلاستیکی کار کنید .

مرحله 5 : درزبندی را در نظر بگیرید . ممکن است یک پروژه بیرونی نیاز به تعویض داشته باشد و درزبندی می تواند به ایجاد یک محصول نهایی بدون درز برای پروژه های داخلی کمک کند .

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
تمیز کردن سطح چوب با دستمال تمیز

سطح چوب را تمیز کنید :

برای اطمینان از اینکه آستر و رنگ شما به خوبی به مواد چوبی چسبیده است ، چوب را با مخلوط TSP و آب کاملاً تمیز کنید . مطمئن شوید که زمان کافی را برای خشک شدن چوب در هوا بگذارید تا از تاول زدن رنگ یا حتی رشد کپک بین لایه های رنگ جلوگیری کنید .

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
سمباده کاری چوب

سطح چوب را سنباده بزنید :

سنباده زدن سطح چوب باعث ایجاد خط و خش های ریز می شود که باعث می شود رنگ به خوبی به مواد بچسبد . با استفاده از سنباده اوربیتال دستی برای سطوح بزرگ و صاف یا نوارهای کاغذ سنباده برای سطوح کوچک تر و آراسته تر ، کل سطح چوب را سنباده بزنید . گوشه ها و برآمدگی های قطعه چوبی را نیز حتما سمباده بزنید .

گرد و غبار و زباله ها را تمیز کنید :

سنباده زدن مقدار زیادی ذرات چوب و گرد و غبار ایجاد می کند که هنگام استفاده از پرایمر یا رنگ نمی خواهید روی سطح وجود داشته باشد . این ذرات یک لایه رنگ ناهموار و ناقص ایجاد می کند .

مرحله 1 : اگر سطح بزرگی را سمباده می ‌زنید ، توصیه می‌ کنیم از جاروبرقی فروشگاهی استفاده کنید تا به جای شناور شدن در اطراف اتاق ، ذرات از بین بروند و محو شوند .

مرحله 2 : سطح چوب را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا گرد و غبار و زباله های باقی مانده از آن پاک شود .

مرحله 3 : قبل از ادامه کار ، اطمینان حاصل کنید که سطح کاملاً خشک شده باشد .

یک دیوار چوبی احیا شده

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب

کپک و لعاب آسیاب را بررسی کنید :

کپک وقتی خیس است سیاه به نظر می رسد . اگر هر کدام را مشاهده کردید ، می توانید محصولات تخصصی را در فروشگاه سخت افزار محلی خود خریداری کنید ( این محصولات می توانند به شما کمک کنند تا محصول مناسب برای پروژه خاص خود را پیدا کنید ) تا از گسترش کپک و لعاب جلوگیری کنید . لعاب آسیاب به ناحیه ای از چوب اطلاق می شود که در آن دانه های آب وجود داشته باشد .

متأسفانه ، این اتفاق باعث می شود که پرایمر و رنگ به طور موثر اعمال نشود .

قبل از استفاده از پرایمر مطمئن شوید که به چوب زمان کافی برای خشک شدن ، داده اید .

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب

روی سطح چوب پرایمر بزنید ( لایه دوم اگر هنوز شفاف است ) :

مرحله 1 : بسته به اندازه سطح و تعداد جزئیات در قطعه ، با استفاده از قلم مو یا غلتک ، سطح چوب را آماده کنید .

مرحله 2 : اجازه دهید پرایمر کاملا خشک شود و اگر هنوز شفاف به نظر می رسد ، لایه دوم را بمالید .

مرحله 3 : اجازه دهید قبل از ادامه روند لایه دوم پرایمر به طور کامل خشک شود .

نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب
نکاتی برای آموزش رنگ کاری چوب ، سمباده کاری و رنگ کاری چوب

نحوه صحیح رنگ آمیزی چوب ::

مرحله 1 : سطح آماده شده را پس از خشک شدن ، سنباده بزنید . باز هم سنباده زدن کمک می کند تا رنگ به خوبی به مواد چوب بچسبد . مطمئن شوید که فرآیند تمیز کردن گرد و غبار و زباله را تکرار کنید .

مرحله 2 : قلم مو یا غلتک خود را بسته به اندازه و جزئیات روی سطح چوبی خود بگیرید و اولین لایه رنگ را بمالید . مطمئن شوید که قلم مو یا رول های رنگ شما همراه با دانه باشد تا ظاهری طبیعی و صاف تر داشته باشید .

مرحله 3 : اجازه دهید اولین لایه رنگ ، خشک شود .

مرحله 4 : پس از خشک شدن ، سطح رنگ شده را سمباده بزنید . زمانی که اولین لایه رنگ خشک شد ، سنباده زدن مجدد سطح ، پیش از اعمال لایه دوم رنگ ، چسبندگی فوق العاده ای را تضمین می کند .

مرحله 5 : لایه دوم رنگ خود را بمالید . فرآیند رنگ آمیزی را به همان روشی که برای لایه اول انجام دادید تکرار کنید ، و با این عمل به یک سطح چوب زیبا و یکنواخت خواهید رسید .

نقاشی برای بسیاری از ما می تواند یک سرگرمی آرامش بخش باشد باید بدانید در حالی که همه ما می خواهیم سریع تر به قسمت سرگرم کننده برسیم ، بسیار مهم است که تمام مراحل لازم در فرآیند آماده سازی چوب را پیش از زدن اولین لایه رنگ به طور صادقانه انجام دهیم . اگر این کار را انجام ندهید ، می ‌تواند منجر به رنگ ‌آمیزی کم‌ عمق ‌تر ، از جمله لایه‌ برداری ، برداشتن سطح سوخته ، یا پوشش‌ های رنگ ناهموار شود . اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است مجبور شوید رنگ آسیب دیده را بتراشید و از ابتدا شروع کنید .

از سردردهای غیرضروری خودداری کنید و به روش صحیح برای کار آماده شوید .

کلمات کلیدی : چوب رنگ آمیزی چوب

نویسنده : فیروزه پاکزاد

منبع :

https://www.21oak.com/home-maintenance/prepare-wood-for-painting/


مطالب مرتبط با موضوع آموزش رنگ کاری چوب :

 • صفر تا صد رنگ کاری چوب
  پس از آن که شما توانستید وسیله موردنظرتان را با چوب بسازید، نوبت به مرحله بعد یعنی رنگ کاری چوب می‌رسد. گاهی اوقات شما می‌خواهید آن را به گونه‌ای رنگ آمیزی کنید که با یک وسیله دیگر، یک تراشه رنگی یا تصویر ذهنی شما تطابق داشته باشد
 • آموزش رنگ کاری چوب ، چگونه یک میز و درب را حرفه ای رنگ کنیم
  رنگ آمیزی مرتب سطوحی که ترافیک سنگین را تحمل می کند ، به ویژه دکوراسیون چوبی که برای استفاده در فضای باز ساخته شده اند ، ضروری است . رنگ آمیزی درب ها و میزهای چوبی باعث افزایش دوام و همچنین تشدید ظاهر آن می شود
 • مبلمان مصنوعی چیست؟ Faux Bois (نقاشی چوب مصنوعی)
  نقاشی روی چوب ، آموزش رنگ کاری چوب، دانه بندی چوب که به طور رسمی به عنوان Faux Bois شناخته می شود، یک تکنیک نقاشی مصنوعی است که برای تقلید از بافت چوب استفاده می شود.
 • 5 تکنیک متداول نقاشی تاریخی و نحوه شناسایی آنها + آموزش
  صنعتگران و صنعتگران برای نسل‌ها اصول هنری کلیدی را که زیربنای هنرهای تزئینی را تشکیل می‌دهند مطالعه کرده‌اند: تناسب، هماهنگی، و اهمیت رابطه بین رنگ و معماری که در آن ساکن است.
 • رنگ آمیزی روی چوب چیست ؟ راهنمای رنگ آمیزی روی چوب
  در این مقاله رنگ آمیزی روی چوب و همه مواردی که به آن نیاز دارید را خواهید آموخت . بنابراین ، این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا به خوبی با مسیر رنگ آمیزی روی چوب آشنا شوید .
 • راهنمای نحوه نقاشی روی چوب رنگ شده
  نقاشی چوب میتواند یک پروژه خانگی و استرس زا باشد ولی ارزش بالایی دارد و اگر بخواهید چوب هایی که قبلا رنگ شده را دوباره رنگ کنید این ممکن است دردسر زا باشد ، آموزش رنگ کار چوب